Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Napušč - da ali ne?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napušč - da ali ne?
Ogledujem si montažne hiše in opažam, da je kar nekaj osnovnih tipskih hiš brez napušča, gradnjo napušča pa dodatno zaračunajo (7500€ pri Lumarju).

Nisem še živel v hiši brez napušča, zato me zanimajo vaše izkušnje. Ali ni potem dež in sonce (poleti) problematično? 

Je to le nova modna muha, ker “dobro zgleda”? Načeloma mi je vseeno, bi pa raje prihranil nekaj denarja, če ni tako hudo.
Ko sem gradil hišo, mi je rekel nadzorni, ko je videl sosedno (lumarjevo) hišo brez napušča ... "bajta brez napušča, je kot baba brez jošk. Sej lahko da je lepa, ampak vsi vemo da to ni to" Big Grin
Obvezen napusc!
Napušč če se le da. Jaz ga imam na 70%, na 30 mi pa zelo manjka. Če je dež niti okrog hiše ne moreš. Pozimi je sneg do sten... Res stane, ampak enkrat ga plačaš in ga imaš dokler se hiša ne podre. Prav tako je z žlebovi. Ne jih skrivat. Je treba bit ponosen nanje. Videl sosedovo hišo brez napušča s skritimi žlbovi, ko je dol padlo pol fasade, ko je zamakal žleb.
Izvedbe brez napušča in s skritimi žlebovi so OK, če so kvalitetno narejene. Bolj primerno za področja, kjer je manj padavin. Če se pa pojavijo napake/poškodbe, je pa sanacija bolj zahtevna.
Če zunanji žleb pušča, to takoj vidiš in enostavno popraviš.
Nekaj je mogoče modna muha, drugo pa je ker se dandanes gradi na majhnih parcelah, da lahko hišo premakneš čim bližje meji (ponavadi 4 metre), brez da bi potreboval soglasje sosedov.
Načeloma na moji ~20x20 424m2 parceli ne bo problema s tem, mislim, da bom lahko postavil 7.5x11.5 hiško z ali brez napušča. Je pa zadeva na Gorenjskem, kjer je padavin kar veliko, tudi snega veliko zapade.

Trenutno se bolj nagibam k izvedbi z napuščom, ker mi tudi vizualno bolje zgleda. Se strinjam z gustijem, take hiše zgledajo pomanjkljive Big Grin
11.5 metra + 0.6 metra napušča na vsaki strani ne boš več mogel spravit v dolžino 20 metrov, če upoštevaš odmik (4 metre na vsaki strani) od meje soseda.
Citat:11.5 metra + 0.6 metra napušča na vsaki strani ne boš več mogel spravit v dolžino 20 metrov, če upoštevaš odmik (4 metre na vsaki strani) od meje soseda.

Hja, to je tudi res. Moram povprašati o kakšni dolžini napušča tukaj gre. Verjetno bi pol metra napušča zadoščalo?
Tud pol metra bo preveč. Smile

Glede na dimenzije hiše (11,5 metra), maš lahko kvečjemu 0,25 metra napušča na vsaki strani. Računaj da na parceli dolžine 20 metrov, izgubiš 8 metrov zarad oddaljenosti od meja, ostane ti 12 metrov da not nabašeš kar želiš, z napuščem al pa brez.
Hah, imaš prav. Nisem razmišljal, da pride napušč.. na obe strani  Big Grin

Bo pa verjetno treba sprejeti kompromis in vzeti 130m2 hišo, namesto 140m2, ki bo dolga 10.8m + 1.2m napušča.

Res pa nisem še nič do sosedov hodil glede soglasja, mogoče bi pa kdo pristal v to, da bo napušč 3m od meje. Bom videl.
Sem pa ravnokar študiral lokacijsko informacijo in naletel na ta odstavek:

Citat:Odmik od parcelnih meja ali med posameznimi stavbami se meri od najbolj izpostavljenih delov
stavbe nad terenom, v kolikor ni s posameznimi členi tega odloka določeno drugače. Določilo
prejšnjega stavka ne velja za napušče in nadstreške, ki od ravnine fasade ne segajo za več kot 1
meter. V takšnih primerih se odmiki merijo od ravnine fasade. Določila za odmike je treba upoštevati
za vse objekte, razen za linijske gradbene inženirske objekte.

Torej bi v mojem primeru lahko naredil 1m dolg napušč, pa to ne bi štelo v odmik? Razumem pravilno?
Mislim, da razumes pravilno. Imas sreco, ker ponavadi ni tako. Sicer pa lahko naredis tudi malo sirso hiso, recimo 10.5 x 8.5... odvisno kako mas gabarite definirane v lokacijski.
Hvala za potrditev, tudi jaz mislim, da ne bo s tem problema.

Hiša ima stranice lahko v razmerju 1:1.2, verjetno bi potem lahko malce širšo naredil, ja.

Skok na forum:

Zadnje novice