Gradnja in obnova > Energijski viri
Krivulja ali pretok?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krivulja ali pretok?
Živijo,
govorimo o porabi energije pri TČ.
Ali je bolj smiselno spreminjat krivuljo ali zapret pretok?
Kdaj dela manj in bolj varčno?
Meni je serviser rekel oboje .oz mi podal zelo nedifiniran odgovor? kao, če bo v sobi pretoplo naj zaprem pretok...
Malo sem googlal po GER forumih in se mnenja delijo polovico pa itak ne razumem ?
Se posipam z pepelom, če je glupo vprašanje... pač ni mo jasno marsikaj pri toplotni.....
Ja če imaš v samo nekaterih prostorih pretoplo potem rahlo pripreš grelno telo (radiator spodnji ventil ali vejo talnega). Stem boš hidravlično uravnotežil sistem. Spremembe delaj vsak drugi dan da se temperature v prostorih stabilizirajo. Ko boš imel v vseh prostorih željeno temperaturo, potem pa lahko malo spremeniš krivuljo ogrevanja.
Je pa dobro imeti čim večji pretok skozi grelno telo, zato da je lahko temperatura dvižnega voda čimmanjša.
Talno gretje imam ja....Se odprl na kolikor gre vse ventile...nekateri so tako na 2lmin eni pa na 3lmin...edino v spalnici imam na 1lmin..
Bom videl kako bo čez čas...
Kaj je temperatura dvižnega voda oz. zakaj je dobro, da je čim manjša?
Odpri vse ventile do konca da vidiš koliko l/min ti tera črpalka.
Potem pa nastavi recimo 2 l/min (lahko tudi več če pumpa zmore) vse veje (kopalnico daš racimo malo več, da bo bolj topla, spalnico pa malo manj - 1,5l/min), nato spremljaj T v prostorih ene 2 - 3 dni.
Če ti bo T ustrezala pusti tako, drugače pa lahko določene veje gretja malo (zmanjšaš pretok za 0,5 l/min) pripreš, če je v tistih prostorih pretoplo in spet malo spremljaš T prostorov.¸

Če pa je še vedno pretoplo v hiši pa premakni krivujlo za eno stopnjo dol in boš videl kaj bo(če je sedaj T vode v ceveh 32°C bo potem, ko premakneš krivuljo T vode v ceveh cca. 29 - 30°C), T v hiši bo posledično nižja.

Tako sem jaz rihtal temperaturo prostorov.
P.S. Postopek uglaševanja gretja rabi kar nekaj časa, da se temperatura stabilizira.
Zakaj bi vse prostore dal na isti pretok? TI rabiš v vsakem prostoru željeno temperaturo.

Torej kot si rekel, vse ventile na max, počakaš kak dan in greš iskat najhladnejši prostor. Nato najprej štelaš krivuljo, da je v tistem najhladnejšem prostoru ravno še željena temperatura. Šele ko to uloviš, greš pripirat pretoke v pretoplih prostorih, da je tudi tam želena temperatura. Tako bo temp. ogrevalne vode najbolj optimalna pri dani napeljavi. Pretoki po posameznih vejah pač bodo kakršni bodo.
Vse ventile sem nastavil na isti pretok zato, da je voda enakomerno krožila po vsem sistemu, nato pa po merjenju temperature po prostorih postopoma določene malo priprl, da se je temperatura po prostorih približno izenečila.
Ko je bilo to doseženo sem začel spreminjati krivuljo.
Ali ni boljše, če je pretok čim večji, ali se motim?
Jaz mislim, če voda hiterje kroži po sistemu se manj ohlaja in je mešalni ventil bolj priprt s tem pa se porablja manj nove toplote in posledično porabimo manj energije za segrevanje. Če se motim me popravite ne bom nič užaljen.
Odkar sem odpr vse ventile na max imam .temp tlaka cca 23 stopinj...prej je bla temp 22..
TČ pa pokuri občutno več...
Zdaj mi pokuri cca 15kwh na 24/h....
Prej pa majn kot 10kwh
Ja saj to je logično da pokuri sedaj več, posledično je pa tudi v hiši malo bolj toplo.
Če se ti zdi da je pretoplo pa premakni krivuljo za eno stopnjo niže se bo moralo takoj poznat.
Če pregledaš diagram krivulje boš tudi razbral kakšna je odvisnost t dvižnega voda glede na zunanjo T. Potem imaš pa še neke faktorje vpliva na T ki jo imaš nastavljeno na sobnem termostatu. Ja je kar nekaj dejavnikov ki vplivajo na delovanje.
Citat: Odkar sem odpr vse ventile na max imam .temp tlaka cca 23 stopinj...prej je bla temp 22..
TČ pa pokuri občutno več...
Zdaj mi pokuri cca 15kwh na 24/h....
Prej pa majn kot 10kwh
JAsno porabi več, če so tla toplejša, prostori toplejši in tudi izgube čez stene večje! Še bolj verjetno je, da si porabo odčital samo za 1 dan, ko je šla toplota poleg izgub še v akumulacijo.

Citat:Ali ni boljše, če je pretok čim večji, ali se motim?
Jaz mislim, če voda hiterje kroži po sistemu se manj ohlaja in je mešalni ventil bolj priprt s tem pa se porablja manj nove toplote in posledično porabimo manj energije za segrevanje. Če se motim me popravite ne bom nič užaljen.
Seveda, pretok mora biti čimvečji. Ampak ne zaradi "manjše porabe toplote", ampak ker so tako grelna telesa pri isti temp. DV toplejša in oddajajo več moči, seveda se to pozna le pri TČ, kjer vsaka stopinja nižji DV veča izkoristek in manjša porabo.
Zato pa pravim, odpre se vse ventile do konca, DV ti bo pa določalo grelno telo v najhladnejšem prostoru. Če je to bistveno premalo, potem lahko zamenjaš tam za večji radiator, pri talnem pa pač nimaš kaj drugega kot dvignit DV in ostale prostore pripreti.
Hidravlično uravnoteženje sistema:
https://www.podsvojostreho.net/forum/sho...#pid673044
Hvala vsem za odgovore.
V glavnem sem nekak nastavili čeprav neznank je še veliko.... pretok je zdaj 0,5 ali pa 3l/min...
Ne gre drugače...tako imam lepo v spalnici, gym sobi temperaturo poda 18... ostale sobe pa cca 22+-0,5...
Tile ventilčki so pa tudi tako bolj nezanesljivi ali pa imam kaj razštelano.
Tako v spalnici kot v športni sobi imam pretok 0,5. Temp poda v spalnici je 18 v gym sobi pa 21stopinj..Obe sobi v istem nadstropju..Gym sobo sem zdaj še bolj pripr tako da je plovček na 0l... čeprav še ni čisto zaprt in se soba še malo ogreva...

Krivuljo imam pa tudi skoraj čist na minimum...
Imam Daikin Altherma in zelo težko nastavim krivuljo, ki bi mi ugajala.
Problem je, ker je najnižja temperatura  izhodne vode 25stopinj..Kar je absolutno preveč, ker se mi začne temperatura izhodne vode dvigovat ko enkrat pade zunanja temperatura pod 10 stopinh, četudi je krivulja na minimum...
Za moje potrebe bi bla temp vode dol do 2 stopinji čist dovolj 25 stopinj pa da odprem vse ventile in je mir..
Ko sem klical serviserja je rekel, da je to zato tako, ker bi v nasprotnem primeru grelec lahko laufal po nepotrebnem, če nebi dovolj ogreval...
Baje da se grelec vklopi ko je temperatura povratne voda nekje 18-19 stopinj..

Pač v glavnem...pa že bo verjetno...

Skok na forum:

Zadnje novice

Revolucija v decentralnem prezračevanju
04.01.2023 ob 13:32:42
Revolucija v decentralnem prezračevanju
Pametna prezračevalna enota i-Vent kot novost v decentralnem prezračevanju. Izjemno enostavna za vgradnjo, primerna za... Beri dalje »