Gradnja in obnova > Energijski viri
Sončna elektrarna - off grid

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sončna elektrarna - off grid
Bom malo razširil to temo o off-grid elektrarni, z relevantnima vprašanjema.

A ima kdo izkušnje kako je z dovoljenji za postavitev take elektrarne? Ali na objekt (hišo) ali pa na pomožne objekte (pergole, na tleh) ob objektu.

Je tu kakšna omejiteh moči?
Hafler, dovoljenj ne rabiš , postavljaš pa lahko kje ti paše edino če imaš zajebano občino
kot mislim da ima Bohinc .
Moč pa si določiš sam po svoji porabi ?
Koliko relevanten je podatek da za Off-grid elektrarno ne rabiš dovoljenj?

Sam se igram z idejo da zmontiram par panelov za off-grid, saj je še prostora ob panelih za gretje vode. Obstajajo kake omejitve glede moči?

LP, Branko
Mislim da ne. Je pa tako, da se ti pri vecji elektrarni sigurno (se) splaca netmetering, kjer se izognes stroska akumulatorja.

Se link na moj clanek, kjer imas precej razlozenega:
https://svet-el.si/revija/samogradnje-re...o-drugace/
Lp, G
@mucek: Dober članek, lepo opiše ključne stvari na katere bi marsikdo pozabil (npr. zakaj morajo biti spoji pri takih tokovih ustrezno narejeni)
Morda lahko poveš kaj o tem kje si akumulatorje dobil tako ugodno?
Uporabno zapisano. Čestitam.
Hvala!

Zelo lepo razloženo Smile

LP, B
Hvala Wink
Akuje sem narocil direktno iz Kitajske, door-to-door (DDP - vse stroske carin itd placa prodajalec), hodilo slaba 2 meseca ladijsko (takrat je bila korona kriza v Shanghaiu), cena je bila slabih 2100 EUR. Lahko dam na ZS direkt kontakt, ce kdo rabi (nisem pa ziher, kaksna je cena trenutno)

Lp, G
Jaz sem vzel konc maja 32×eve 280k.
Cena je bila 4160€, dostavljeno ddp.
Dostava je potrebovala nekje 35 dni
Sama cena celice je pri dobavitelju še vedno enaka, ni pa tečaj več enak.
@mucek

Eno vprašanje glede tvojega članka, pri hibridni elektrarni.

Kolikor gledam narisano shemo hibridne elektrarne, se mi ne zdi da bi ravno špilalo - namreč po risbi hibridne elektrarne sodeč, bi se akumulatorji polnili non stop, tudi iz elektičnega omrežja, ko sončna elektrarna ne bi delovala.

Kako tak sistem točno deluje? A je vmes kakšen krmilnik, ki preprečuje polnjenje akumulatorjev iz omrežja in jih polni samo iz sončne elektrarne, v kolikor je presežek energije?

To pomeni, da v kolikor je energija iz PV modulov ali akumulatorjev jo koristiš, ISTOČASNO pa lahko primanjkljaj vlečeš iz električnega omrežja?
zigec34, na inverteru imaš vse nastavitve lahko filaš samo iz solar, lahko filaš solar plus omrežje lahko filaš tudi preko agregata.
Ampak ko imaš vezano hibridno elektrarno moraš vedet da za inverterom je lahko samo končni potrošnik ne pa povezava z omrežjem.
GROWATT ima to super rešeno ne rabiš niti akujev v začetku jih potem dokupiš če imaš potrebo.
Hm. Ni mi čisto jasno. Kako pa potem preklapljaš ali boš kuril energijo iz akumulatorjev ali iz omrežja? A to sistem/inverter dela samodejno?
Inverter dela to vse sam glede na prioritete, ki mu jih dolocis. Sam imam npr SBU - najprej Solar, ce je sonca premalo, jemlje se iz Baterije in ce je se baterija prazna iz omrezja. Seveda lahko vire kombinira isto po prioriteti, npr. vedno uporabi najprej sonce, nato pa manjko dodaja iz baterije in na koncu po potrebi iz omrezja.

Lp, G
Se pravi če je tako, zakaj bi potem imel klasično on grid elektrarno?

Off grid je očitno boljše v vseh pogledih - ne rabiš soglasij, elektriko (ki je ne porabiš iz panelov) filaš v akumulatorje in v kolikor manjka, sistem avtomatsko preklopi na rabo iz omrežja.
zigec34 poglej na ZS

Skok na forum:

Zadnje novice

Revolucija v decentralnem prezračevanju
04.01.2023 ob 13:32:42
Revolucija v decentralnem prezračevanju
Pametna prezračevalna enota i-Vent kot novost v decentralnem prezračevanju. Izjemno enostavna za vgradnjo, primerna za... Beri dalje »