Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Nakup nepremičnine in ara

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakup nepremičnine in ara
Pozdravljeni,

kupujem stanovanje in ob podpisu predpogodbe moram plačati 10% (ara). Finaciranje bo pa 80% kredit, 20% lastnih sredstev. Zanima me kaj se zgodi v primeru da plačam teh 10% ter cenilec oceni stanovanje na manj kot smo s prodajalci zmenjeni. V tem primeru je 80% manj kot sem pričakoval in ne bom imel dovolj gotovine da pokrijem razliko. Kaj mi v takem primeru preostane in ali ara propade če ne najdem rešitev? 
Pa kakšne izkušnje imate s cenilci? Se dostikrat zgodi da je razlika med oceno in ceno velika?

Hvala za odgovore
Ara ostane prodajalcu, če ne izpolniš pogojev o plačilu.
Je pa velikost are vedno stvar dogovora.
Lahko je tudi 1-3%.
Če bo ARA prenizka, pride drug in odplača to aro ..... in ja ti dobiš dvojno nazaj....
Zakaj aro ob predpogodbi?! Ali se full grebejo za to stanovanje? Jaz bi jim plačal aro ob podpisu pogodbe (pri notarju) zahteval predznambo lastniške pravice v zemljiško knjigo, pogodbo pa podpisal po cenitvi cenilca.

Kdo vodi postopek? Prodajalec, nepremičninska agencija ali kupec? Vsekakor preko notarja, notarskega zapisa.

Če bo banka ocenila na (bistveno) manj, ti bo financirala 80% od ocenitve. Tvoj delež se bo povečal. Boš zmogel?!
Cenitev lahko naredite pred podpisom pogode. Običajno pa cenilci izračunajo glede na povprečno ceno na m2 glede na zadnja podobna prodana stanovanja v okolici. Če še niste, lahko preverite npr. na:
http://prostor3.gov.si/ETN-JV/
ali
https://mojikvadrati.com/ocena-nepremicnine

Skok na forum:

Zadnje novice

S hranilnikom do nižjih stroškov v podjetjih
24.11.2021 ob 07:30:41
S hranilnikom do nižjih stroškov v podjetjih
V Oslu, svetovni prestolnici e-mobilnosti, je že vsak tretji avtomobil električni in e-avtobusi izrivajo tiste, ki imajo motorje z... Beri dalje »
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
02.06.2021 ob 13:07:02
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »