Gradnja in obnova > Napeljave
vezava bele tehnike.

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
vezava bele tehnike.
Lepo pozdravljeni,

ker imamo doma še "old school" napreljavo, torej zemljo brikano na nulo... bi vas prosil za sledeče nasvete.

Za pomivalcem imam  pripeljano inštalacijo sledeče:

4x Fazo
2x Nulo
2x Zemljo

V električni omarci se zemlja združi v sponki z nulo.

Sedaj pa imam namen vezati sledeče:

Pečica , 1xfaza , 1x nula, 1x zemlja
Pomivalec+Napa+Vtičnice nad kuhinskih pultom: 1xfaza, 1x nula 1x zemlja
ostanejo mi še steklokeramična: 2x faza, in pa brez nul in zemlje....

seveda mi je jasno da je to nedopustno, zatorej me zanima ali lahko izvedem sledeče.

kjer imam kable od zemlje jih povežem v nulo in pobrikam na zemljo od aparata.

Osebno bi najraje z foršpanom potegnil še 1x nulo in 1x zemljo v omarico in potem tam naprej pobrikal vse skupaj....

Hvala za nasvete.

Lep pozdrav
Najboljšo in najbolj zdravo pomoč boš dobil, če si najdeš pravega električarja. Kolikor koli ti bo pomoč zaračunal bo ceneje, kot če se te obišče rdeči petelin ali koga potipa Matilda.
Če ti moj nasvet ni všeč, potem prosim vsaj razloži sledeče:
- kaj pomeni 4x faza? Faze so namreč lahko samo tri. Ali je mogoče, da imaš pripeljane štiri vodnike v katerih si s fazenpriferjem ugotovil, da je v njih neka faza? Če to zdanje drži, potem je vpašanje ali imaš dejansko tri različne faze s tem da sta dva vodnika na isti fazi, ali pa imaš na vseh vodnikih isto fazo? Če je med dvema vodnikoma napetost več kot 250 V, potem sta ta dva vodnika na različnih, če pa med njima ni napetosti, sta na istih fazah.
- mogoče imaš pripeljan dvofazni priključek za el. štedilnik in imaš za vsako fazo po dva vodnika in po dva vodnika za nulo in izzenačevanje potencialov.
- povedati moraš tudi, kako imaš te faze varovane? Vsak vodnik svoja varovalka ali po dva vodnika na eni varovalki ali so varovalke eno ali dvo ali celo tri-polne itd.
- pa preseki teh vodnikov, kakšni so?
"mirator" ni kaj za dodat, samo vprašanje je ali bo upošteval nasvet. Glede na to, da je inštalacija stara in s predpostavkom, da ima trifazni sistem, bi rekel, da ima pripeljana dva tokokroga. Enega 3-faznega za štedilnik in enega enofaznega za nekaj pač. Ni pa jasno ali ima vse skupaj v eni dozi ali sta dve dozi bolj skupaj.
Nigdar je ne tak bilo, ka nekak nej bilo i nigdar nebu ka nekak nebu.
Tako kot si zapisal:

1) enofazni tokokrog F + N + Z
2) trifazni tokokrog F1 + F2 + F3 + N + Z

Trifazni tokokrog je bil svojčas uporabljan za štedilnik (kuhalne plošče + pečica)

Dandanes z vgradnimi elementi je običajno pečica enofazna, kuhalna plošča pa dvofazna. Tisto preostalo fazo in skupno N in Z pač deliš na pomivalca, hladilnik in kako vtičnico za ročne gospodinjske aparate.

Je pa to tako zelo na pamet, ker nič ne vemo o preseku vodnikov in varovalkah
pozdravljeni! Hvala za odgovore.

Res sem čudno napisal.

4x faza pride vsak vodnik iz svoje varovalke. So pa talilne varovalke.

Žice so pa 1.5mm^2 

Hvala,
LP
Še vedno je čudno, tako da...
Pozdravljeni,

prilagam slike! Kot je vidno pridejo iz stene 4x faze, 2x nula, 2x zemlja kot opisano zgoraj. Vsaka faza gre v svojo varovalko v omarici.

https://shrani.si/f/1a/HD/42ZF015x/20210505212510.jpg

https://shrani.si/f/J/X2/4LOY1rxJ/20210505205746.jpg
Po slikah sodeč, so žice 2,5mm2 in ne 1,5mm2. Najprej bo potrebno poiskati tri različne faze L1, L2 in L3, ki naj bi si pri varovalkah sledile v nekem zaporedju. Pridružite jim eno nulo (modra) in zaščito (rz). To bo trifazni tokokrog. Uporabite ga tako, da dve fazi povežete na kuhalno ploščo, eno pa na pečico. Nulo in zaščito iz tega tokokroga peljete do obeh porabnikov.
Ostane vam še črna , modra in rz. To je drugi enofazni tokokrog. Porabite ga tko kot ste opisali za PS, napo in nadpultne vtičnice.
Tudi jaz mislim, da so vodniki preseka 2,5 mm2. In če to dejansko drži, potem je razporeditev tokokrogov, kot je predlagal @dragoF optimalna. Kot je omenil, varovalke za trifazni tokokrog si morajo slediti v neprekinjenem zaporedju.
Če pa so preseki vseeno 1,5 mm2, potem to ni izvedljivo.
@mirator
@dragoF

Hvala obema za pomoč!to bo super.

Kabli so res 2.5mm^2.

Lep pozdrav

Skok na forum:

Zadnje novice

Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
02.06.2021 ob 13:07:02
Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »