Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Skeletna gradnja fotostrip

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skeletna gradnja fotostrip
Dobra ideja. Hvala!
Prestavljanje stvari... Kdor zida, že ve kako je s tem. Veliko prestavljanja, pospravljanja in pometanja. Danes sva iz počitnic privlekla hladilnik in kaminsko peč. Seveda se je operacija konkretno zavlekla, ker so nepričakovano prišle še ploščice. V hišo zvlekla še 400kg lima, vogalnike, emulzijo in vso keramiko. Počasi kapljajo stvari iz podstrešja nazaj dol. Ene stvari so se čudežno našle, spet druge izgubile. Malo se je že mudilo z estrihi, malo sem pa tudi sam takšen, da stvari nimam najbolj popredalčkane. 

Keramika... Imam srečo, da nobeden od naju ni nagnjen h kompliciranju. Izbrala v desetih minutah. Ene za po tleh in druge za po steni. Za vse prostore seveda enake, pa v barvi umazanije, da se ne vidi vsaka smet. Za hec preverila še ceno po drugih trgovinah. Mečkator jih ima v akciji. 8 evrov ceneje kot v taprvi trgovini. Prodajalec namigne, da imajo ob četrtkih 10 posto popusta. Ok, pridemo v četrtek...

Glede materiala je najboljše vprašat majstra. Približna, genau, od oka metoda. 4 do 5 kg lima po kvadratu. Pri ploščicah  vzamemo 10 posto več, kot smo izračunali, da jih rabimo. Pri izračunih se prav tako ne odšteva stran oken...

Ostali del dneva sem se ubadal z pečjo ( počasa bi jo bilo fajn priklopit).  Čakam še na eno rozeto.

Priložene datoteke Predogledne slike

(20.11.2020 ob 10:16)Fantocci2 Napisal: Sedaj, ko še lahko: pripravi si priključke za dva konvektorja (elektrika, odtok kondenza, po dve izolirani cevi za hladno vodo). Cevi pripelješ to točke, kjer bo notranja enota. Konvektorja boš priključil na TČ, pa ne boš rabil še ene škatle zunaj gledat.

V principu se strinjam s tem, v praksi pa se zakomplicira. Dodaten hladilni krog + konvektorj(i) ne pride bistveno ceneje od samostojne klime, sploh če rabiš še zalogovnik, ker je za ogrevanje dimenzionirana toplotna črpalka pač za hlajenje premočna. Najbrž je odvisno tudi od naprave, ali sploh podpira hlajenje in koliko dodatnega železja ji je potrebno primontirati, da stvar deluje. Če imaš prostor za eno zunanjo škatlo, imaš običajno prostor tudi za dve. Ravno kolega gradi hišo, sem mu predlagal hlajenje s konvektorji, izvajalec mu je predlagal samostojno klimo, iz zgoraj navedenih razlogov.

Sicer pa pohvale avtorju teme za zanimive in podrobne prispevke.

Samo en komentar na debelino predelnih sten: načeloma so zahteve za izolacijo notranjih in zunanjih sten različne (znotraj primarno zvočna izolativnost, zunaj toplotna prehodnost), tako da če bi hoteli narediti najbolj "pravilno" bi morali za vsak tip stene naročiti drug tip izolacije (običajno so zvočnoizolativne volne bolj goste) in v tem primeru vam enaka debelina sten ničesar ne penostavi (poenostavi pa izvajalcu skeleta, če na ta račun dobite ugodnejšo ceno za skelet je to ok).

Razlike sicer niso velike in pri manj zahtevnih objektih lahko uporabite povsod isto volno, ne velja pa to nujno za vse materiale, nekateri toplotno izolativni materiali niso dobri zvočni izolatorji.
Hvala za pohvale.

Glede same izbire notranje izolacije... Dal sem kameno volno DP5 v ploščah. Mislim, da jo sedaj prodajajo pod drugim imenom. Zakaj sem jo uporabil... Hja... Izkazalo se je, da sem jo naročil bistveno preveč za zunanje stene. Nisem upošteval deleža lesa v skeletu in mi je tako ostalo toliko plošč, da sem z njimi potem izoliral še notranje stene. Koliko je ta izolacija primerna za dušenje zvoka, niti nisem preveril.

Če bo kdo iskal kakšno boljšo opcijo, kar se tiče zvočne izolacije, pa naj preveri še, če so vsi ostali kriteriji primerni za takšen tip gradnje (Požarna varnost in druge zahteve). Na trgu je sedaj res ogromna izbira. Moja izkušnja pa je takšna, da če sem bil v dvomih o izbiri materiala si z mojstri nisem mogel kaj preveč pomagat. Ponavadi vsakbtrajba svoje. Trgovci znajo biti tudi takšni in drugačni. Še najboljše je kontaktirat oddelek za tehnično pomoč. Jaz sem to opcijo uporabil do sedaj že trikrat (Steico, Fragmat, Baumit) V vseh treh primerih, so mi bili v veliko pomoč.

Glede same zvočne izolacije imam sicer svoje subjektivno mnenje... Ne nujno pravilno, zato jemljite z rezervo.

Tako kot pri vsaki stvari je rezultat seštevek vseh odločitev. Vse od izbire izolacije, debeline sten, natančnosti vgradnje... Po mojem štejejo tudi vse te malenkosti kot je recimo število vtičnic, na steni, razni trakovi pod profili, stene pred/po estrihih...
Uživancija... Gradnjo hiše sva se lotila zelo na flegma. Tako malo po jebivetersko. Po principu sej bo in nekak bomo že. Hišo sva poenostavila, kolikor se je dalo. Da bi bila izvedba lažja in posledično tudi končna cena manjša. Kot sva predvidevala, stvari ne gredo vedno po planu. Veliko pomaga, ker si nisva postavila nemogoče časovnice. Imava zelo ohlapen plan, to je pa tudi vse. Za vsako ceno trmoglavit, da boš potem noter točno za novo leto ali pa veliko noč nima smisla. Škoda živcev...

Že po nakupu parcele smo veliko časa preživeli na tisti klopci. Pokosila se je trava on potem smo pili kavo in metali kamenje v potok. Po izvedbi zemeljskih del smo z avtodomom bivakirali na parceli. Z hišo je prišel še prvi val korone. Parcela nam omogoča, da se odmaknemo iz stanovanja. Kljub številnim problemom v času korone (nakup materiala), smo celo situacijo obrnal v svojo korist. Jaz zaradi dela od doma nisem bil več 2 uri na dan v avtu. Kljub gradnji smo bili več skupaj. Na parceli se je tako veliko naredilo, vedno smo probal ves ta čas izkoristit še zase. Na ciganske razmere, ki vladajo na gradbišču, se človek hitro navadi. Stanovanje tako vse bolj postaja samo še prostor kamor hodimo spat.

Končno priklopil kaminsko peč. Luknja v steni bo za drva.

Počasi se bandažirajo stene. Potekajo priprave za polaganje keramike. V nastajanju pa je še ena stena, ki sva jo pustila "golo" in jo imava namen oblečt v vezano ploščo. Rešil sem podkonstrukcijo in pripravil za elektriko. V hiši je tudi izginil tisti nadležen vonj po betonu.

Hidroizolacija. Kupil dva kompleta Mapei mase (bili ravno v akciji) in tri rolice traka za vogale. Namazal z emulzijo in prilepil vogalnike. Ko je masa malo stegnila sem nanesel z špahtlom še po vrhu in potem nanesel še en sloj. Kjer pride tuš sem izoliral približno 2m na visoko. Izoliral še vogale v kuhinjo, pa tam kjer so umivalniki in wc školjke. Delo je seveda zamudno... Nanaša se na rahlo mokro podlago. Pomagal sem si še z čopičem, valjčkom in dobro zabelil z kletvicami. Tla bom naflakal v dveh slojih tik pred prihodom keramičarja. Je zabavno... Še sploh če delaš prvič.

Še par slikic

Danes sem malo prčkal po bajti. Zvrtal luknjo za kopalniški ventilator in žagal vezano plato za dekorativno steno. Provizoriš naslonil na steno in testno prebarval ostanke plošč.
Danes naredil škatlo za drva. Falijo mi še obrobe, pa premalat jo še moram. Včerajšnji test z Osmo oljem izgleda obetaven.

Prilepil cev kopalniškega ventilatorja. Naredu, da visi malo navzdol. Barval, kital in s5 pospravljal.

Počasi se polagajo ploščice. Pa lesene stene sem se lotil. Tak fajni posu. Režem, malam, lepim...

Pink Floyd the Wall je končana. Ko se neha brusit stene, še oljenje. V kopalnici in v kurilnici se že fugira. V dnevnih prostorih na fino lovimo višino z samorazlivno maso. Naredil stopničko za ene 3mm prrevisoko. Kakorkoli, še vedno boljše kott brusit. Nauk zgodbe.... Linolej požre 7mm v višino in ne dobre tri, kot sem jaz ocenil.

Zelo pohvalno.
Ali mi lahko zaupaš skupni strošek izkopa, nasutja, utrjevanje nasutja, temeljna plošča?
Tudi jaz imam v planu gradnjo skeletne hiše, zanima pa me strošek do točke tik preden se začne postavljati skelet?
Hvala. LP.
Zemeljska dela so vedno neznanka... Veliko je odvisno od posamezne situacije. Pavšalno recimo okoli 15K. Mi2 sva rešila v tej fazi še dovoz, dvorišče, ploščo za garažo, teraso... In je bilo 20K. Dosti zavisi od terena. Nasutje predstavlja relativno veliko številko. Srednja cena za nasutje je 18€ po kubiku. Se pravi pesek, fura, utrjevanje. Tudi če je ravno (nikoli ni), najprej odkopljejo cca 30 do 40cm zemlje in potem se nasuje in vmes zbija. Logično je, da ti zaračunajo v "razsutem" stanju. Za hiško cca 130 kvadratov je to že v idealnih pogojih za cca 1200€ peska. Zraven moraš prištet še, da nasujejo vedno kak meter več kot je hiša velika... Torej še 500€ zraven. Pa ko nasuješ, ponavadi rešuješ še dovoz na parcelo (nekako, bo tovornjak moral pridet na gradbišče) . Tu so pa potem začnejo stroški svedrat... Sama plata je spet vprašanje za kakšen tip gre. Čez palec za enostavno plato 5 do 6K. Polovica stroška približno pade na beton in druga polovica na železo. Potem so tu še stroški za "papirje". Geodet, ki bo zakoličil in pa geomehanik vzameta skupaj še cca 500€. Prav tako, je v tej fazi potrebno rešit v grobem cevi, ki so pod hišo. Eni zaračunavajo še premik strojev in pa izdelavo "fršalunge". 

Par nasvetov:

Pri teh delih je največ prostora za manipulacije. Torej rabiš nadzirat, da ne bo tvoj pesek končal  na kakšen drugem dvorišču. 

Plošča mora biti narejena v nulo. Torej rabiš nadzirat. 

Pljuni tistih 250€ za geomehanika. Ko bo tampon končan naj izmeri če je pesek dovolj zbit. Prav tako povej gradbincu, da ga boš najel (se bo veliko bolj potrudil z zbijanjem).

Če denarnica dopušča nasuj vse kar misliš, da je potrebno okoli hiše. Po nasutju se bo potem vozilo, vmes bo mimo še kakšna zima in tako se bo recimo dovoz sam še malo usedel. To je načeloma fajn, ker je kasneje manj šans, da se kaj posede in pa da se recimo poznajo kolesnice. 

Pri izkopu naj dajo ta lepo zemljo na stran. Ti zna ta zemlja na koncu prav pridet. 

Ne gledat samo na ceno. Dobi več ponudb, malo se pozanimaj o mojstrih in preveri njihovo poslovanje... 

Ko imaš na parceli bager, ga ponucaj še za druge stvari. Elektrika, voda, ali pa samo za ven potegnit kakšen štor. 

Malo se pozanimaj o delih v tvoji bližnji okolici. Roka roko umije. Včasih kdo dela izkop in mu zemlja viška hodi, ti jo pa recono rabiš... Ali pa sanacija kakšnega plaza... Izdelava krožišča.

Skok na forum:

Zadnje novice

Predstavljamo vse montažne hiše na slovenskem trgu
08.06.2021 ob 07:28:05
Predstavljamo vse montažne hiše na slovenskem trgu
Odločitev za nov dom je ena najpomembnejših v življenju. Zato je potrebno, da izberemo dobro in kakovostno hišo, ki nam bo... Beri dalje »
Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
02.06.2021 ob 13:07:02
Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »