Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Skeletna gradnja fotostrip

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skeletna gradnja fotostrip
Super povzetek gradnje. Tudi sam bom v naslednjem letu pričel z gradnjo hiše točno po takem sistemu. Ko si izbiral izolacijske plošče za fasado...zakaj Steico? Kakšna je razlika če primerjaš z Gutex Thermowall po kvaliteti in ceni?
Kakšno imaš sestavo strehe? Si dal izolacijo med špirovce in zgoraj termotop?

Hvala za odgovore in uspešno nadaljevanje!
Lep pozdrav!

Zunanje lesno vlaknaste plošče je izbral kar izvajalec skeleta. Mislim, da med Guteksom, Steicom ali pa Agepanom ni bistvene razlike v kvaliteti. Verjetno je Steico gor, ker je bila v tistem trenutku cena najbolj ugodna za izvajalca. Hiše nisem zapiral na zunaj sam zaradi cene. Enega poznam, ki se je lotil sam in se mu matematika ni izšla. Finta je, da se firme lahko iz izpogajajo za popuste. Ker so stalne stranke in večji odjemalci. lej recimo vijake... Za lesno vlaknaste plošče so vijaki, ki v prosti prodaji stanejo reci in piši 1€ po komadu. Za celo bajto jih rabiš kar nekaj. Sem ziher, da te firme kupijo enak vijak po bistveno nižji ceni. Skelet, streha in Steico z vso montažo naju je prišel dobrih 40K€. Okna in fasada še 10. Torej za 50 na zunaj dokončan objekt. Nama je bila cena sprejemljiva in to je važno.

Ostrešje je čista klasika. Podeskano, folija, letve in opeka. Zakaj nisem kompliciral? Ker je hiša zastavljena kot pritlična. Na dile pridem po izvlečnih stopnicah. Izolacijo bom položil direktno na strop. Torej nepohodno oz delno pohodno podstrešje, ker bom en konec naredil pohoden oz bo gor soba za kramo. Naredil bom tudi pohoden koridor, da bom lahko šel po dilah preverit dvakrat na leto, če je vse vredu. Je pa prostora gor še za celo stanovanje, ker pri nas zahtevajo vsaj 30stopinjski naklon in potem dobiš kup neizkoriščenega prostora.

Hiša ima drugače 107 kvadratov uporabne površine. Zunanje dimenzije pa so približno 14x10.

Mogoče se motim in ne razmišljam prav, pa vendar.

Vsak se nekako po svoje odloči in prav je tako. Moje razmišljanje okoli gradnje na splošno, pa je naslednje.

V glavnem se preveč komplicira in pretirava. Zidat hišo za 200let in tri generacije je nesmisel. Pretirava se z količino in kvaliteto materiala, pozablja pa se na kvaliteto vgradnje. Lovljenje nekih standardov za vsako ceno, da potem na letni ravni prišparaš 50 evrov, pri ogrevanju, se mi zdi malo mimo. Opažam tudi neko obsedenost z številkam. Primerjanje koliko je kdo dal za kakšno stvar in od koga je neka stvar na papirju boljša. Hecno mi je tudi opuščanje nekih stvari , ki so se skozi leta v našem prostoru iskazale za pravilne. Cilam na majhne naklone streh, odsotnost napušča... Zamerim tudi nekaterim projektantom, da se jim ne ljubi preveč in raje predimenzionirajo prek vseh mej popolnoma brez vsakega občutka in razloga. Hiše danes stojijo na toliko betona, da bi gor kamot postavil manjši blok.

Če se vrnem nazaj na Steico. Pomojem sva mi2 malo pretiravala z debelino.
Vse lepo in prav. Od kod je les
Les je nabavil izvajalec. Kolikor mi je znano dobavlja iz Savinjske doline nekaj je pa tudi uvažal iz Avstrije. Mi2 sva se odločila za rezan les. Seveda se da zmenit tudi za lepljenec

Kar se tiče izvajalca pa... Same pohvale. Zelo zadovoljna.
Je pa res čista takšna gradnja hiše, Nobenih inštačacij po tleh, stirporšček lepo na snažno  hidroizolacijo...

Če si lahko kdo predstavlja, kakšen projekt je tole poravnati...

Priložene datoteke Predogledne slike

Super prikazan projekt.
Kako se pa obnese to, ko ste meli knauf položen, potem ste dali pa estrih? Se je knauf ful navlažil? Ste imeli kaj problemov zaradi tega? Sprašujem zato, ker knaufer, ki mi je delal, je razglagal, da je pri eni gospe imel podobno situacijo...in ker očitno niso ali ok razvlaževali, je bil knauf potem zanič.
Zaenkrat je vse OK. Itak pride robni trak okoli in beton ni v direktnem stiku z knaufom. Mislim, da so obe variante vredu, če je izvedba dobra. Mene so bolj skrbele luknje v hidroizolacijo, pa smo se tudi tega elegantno izognili. Drugače sem se pa tudi sam bolj nagibal, da naredimo po estrihih, pa se je mojstru pokvarila mašina za estrihe in smo pač obrnal logiko in šli v projekt knaufa.

Sva pa vse stene oblekla z OSB. Obe strani. Ponekod sem opazil, da dajejo samo iz ene. Pa malo smo se potrudili z elektriko, da je ostalo čim več sten brez in smo potem vijačili direktno na OSB. Včasih se splača malo razmislit kako in kaj in je potem manj dela.
Na zunanje stene tudi z obe strani OSB?
Zunanje ne. No ja ne čisto... Spodnji konec je pas OSBja, na katerega se da hidroizolacija in stirudur. Če mene vprašaš, bi bila še boljša varianta namesto OSBja kakšna posebna betonska vlaknena plošča. Bi bila izvedba hidroizolacije lažja, ker lahko gor potem variš in ne lepiš. Na zunanji so lesno vlaknaste 120mm. Zadeva kar fino ojača hišo. Čeprav najdeš pri teh skeletnih res svašta, pri sestavah sten. Eni dajejo zunaj OSB in stiropor gor. Pa knauf direkt na konstrukcijo. Kaj pa vem... Meni se zdu, da mora skeletna čim bolj dihat. Notranje stene sem dal iz obeh. Eni dajejo samo na eni. Ne vem no... Že če moraš kaj v steno prišraufat, je bolj kamot, če je spodaj OSB.
(18.11.2020 ob 12:31)ciciban.miha Napisal: Zunanje ne. No ja ne čisto... Spodnji konec je pas OSBja, na katerega se da hidroizolacija in stirudur. Če mene vprašaš, bi bila še boljša varianta namesto OSBja kakšna posebna betonska vlaknena plošča. Bi bila izvedba hidroizolacije lažja, ker lahko gor potem variš in ne lepiš. Na zunanji so lesno vlaknaste 120mm. Zadeva kar fino ojača hišo. Čeprav najdeš pri teh skeletnih res svašta, pri sestavah sten. Eni dajejo zunaj OSB in stiropor gor. Pa knauf direkt na konstrukcijo. Kaj pa vem... Meni se zdu, da mora skeletna čim bolj dihat. Notranje stene sem dal iz obeh. Eni dajejo samo na eni. Ne vem no... Že če moraš kaj v steno prišraufat, je bolj kamot, če je spodaj OSB.

OSB zunaj nima kaj iskati, ker je parna ovira. Razen na coklu, kot si pravilno napravil ti, ker tam je itak HI potem gor.
Debele lesno vlaknaste plošče so za skeletno po mojem optimum za zunaj. V steni pa volna. Ti si kar dobro zadel sestavo sten.
Lepo opisana "dogodivščina" z gradnjo hiše. Čestitke.

Prisilnega prezračevanja ni planiranega?
Tole z OSB nikakor ne zunaj me mal firbc matra... Slučajno pred kratkim gledal par zadev na tem kanalu
https://www.youtube.com/c/essentialcraftsman

Ajde, američani pa to. Ampak isto skeletna zadeva in OSB je mirno na zunanji strani izolacije. Pa očitno ni neka težava.
(18.11.2020 ob 16:19)spirou Napisal: Tole z OSB nikakor ne zunaj me mal firbc matra... Slučajno pred kratkim gledal par zadev na tem kanalu
https://www.youtube.com/c/essentialcraftsman

Ajde, američani pa to. Ampak isto skeletna zadeva in  OSB je mirno na zunanji strani izolacije. Pa očitno ni neka težava.

Točno to, kar si rekel - Američani pa to. Oni dajo tudi na streho OSB in direkt čez pleh/bitumen. Spodaj pa brez parne zapore.

Težava morda ni par let, potem pa verjetno začne vse skupaj gniti, ko kondenz zaliva OSB in skelet. Ampak oni se medtem že preselijo ali pa jim bajto odpihne tornado.
Pomojem je to bolj odvisno kje živiš oziroma kakšno podnebje imaš. Recimo Kalifornija imaš popolnoma drugačne zahteve. Notri pališ klimo, zunaj je pa vroče. Če hočeš imet parno zaporo na topli strani izolacije, jo moraš dat na zunanjo stran. Ni nujno, da imam prav in tudi možno da se motim.

Prezračevanje bo verjetno samo lokalno. Pa še to samo v spalne prostore. Glede na to, da je na dilah dovolj placa, pa lahko naredim kasneje tudi centralno, če se bo izkazalo, da je potrebno. Mnenja ali to dejansko eabim ali ne, se seveda razlikujejo. Vsak trajba svoje, jaz se moram pa potem odločit. 

Še pogled na dile... Izvajalec skeleta, je vse lesene dele, ki bi se mogoče kdaj lahko vidli, dal v natur impregnacijo in prebarval z eno roko laka. Jaz sem vse vogale potem zapurpenal. Izoliral in z OSBjem pokril "špice". Po tleh mi sedaj ležijo kabli od luči. Lukenj v strop, še nisem zvrtal in jih porinil skozi, ker čakam še luči. Tako bom bolj natančno vedel kje imajo priklop. Potem imam namen položot folijo in polepit spoje in čez položit izolacijo. Pohoden del seveda križni morali in čez osb. Nismo pozabili še na osvetljavo na dilah in pa na kakšno vtičnico. Stikalo za vklop luči na dilah smo spodaj dali na takšno mesto, da se ne bo kdo "zmotil". Torej stran od ostalih stikal za luči.

Priložene datoteke Predogledne slike

(18.11.2020 ob 12:31)ciciban.miha Napisal: Zunanje ne. No ja ne čisto... Spodnji konec je pas OSBja, na katerega se da hidroizolacija in stirudur. Če mene vprašaš, bi bila še boljša varianta namesto OSBja kakšna posebna betonska vlaknena plošča. Bi bila izvedba hidroizolacije lažja, ker lahko gor potem variš in ne lepiš. Na zunanji so lesno vlaknaste 120mm. Zadeva kar fino ojača hišo. Čeprav najdeš pri teh skeletnih res svašta, pri sestavah sten. Eni dajejo zunaj OSB in stiropor gor. Pa knauf direkt na konstrukcijo. Kaj pa vem... Meni se zdu, da mora skeletna čim bolj dihat. Notranje stene sem dal iz obeh. Eni dajejo samo na eni. Ne vem no... Že če moraš kaj v steno prišraufat, je bolj kamot, če je spodaj OSB.

Cementno iverne plošče (betonyp). Drugače sem že videl, da so na OSB varili bitumenske trakove. Ne vem pa, kako se obnese. Kot že rečeno, OSB na zunanji strani v našem podnebju nima kaj iskati. Je preveč rizična sestava. Pri vsakem preboju parne zapore lahko para/vlaga uhaja v stenski sestav in ostane tam ujeta. Posledice so lahko katastrofalne.

Skok na forum:

Zadnje novice

Si tudi vi želite na svoje?
22.10.2021 ob 12:31:47
Si tudi vi želite na svoje?
Banka s posluhom za mlade in mlade družine je lahko vaš najboljši zaveznik pri reševanju stanovanjskega problema.... Beri dalje »
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
17.09.2021 ob 12:00:26
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
Tvoja priložnost veselju dati nov naslov Pridite v NLB na posvet k strokovnjaku za kredite ali nas pokličite prek video... Beri dalje »
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
02.06.2021 ob 13:07:02
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »