Gradnja in obnova > Energijski viri
Kamin na drva kaj lahko kurim

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamin na drva kaj lahko kurim
Zdravo,

ali lahko v vgradnem kaminu na les kurim še kaj drugega razen drv?

Sprašujem, ker tudi če veliko naložim drva pogorijo v nekaj urah, jaz bi pa rad, da ponoči ogenj gori dlje časa, da ogreva? Ali lahko uporabim brikete? Gorijo dlje časa kot drva?
Normalno, da lahko kuriš brikete. Tudi iz premogovega praha.
Briketi pogorijo še hitreje. Razlika je samo, da dajo od sebe zelo veliko energije. Pripreš zrak na minimum ter kolikor časa gori pač gori. Kakšnih briketov iz premoga jaz notri nebi dajal, ker  naredijo svinarijo.
Briketi dlje časa!? Pa že.
Drva namoči, če hočeš dlje časa. Ali pa premog, ja. Če ga še kje dobiš.
Hrastova drva gorijo bolj počasi.
Ali pa hlod, kot v krušno peč.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
(9.11.2020 ob 08:41)some1 Napisal: Briketi pogorijo še hitreje. Razlika je samo, da dajo od sebe zelo veliko energije. Pripreš zrak na minimum ter kolikor časa gori pač gori. Kakšnih briketov iz premoga jaz notri nebi dajal, ker  naredijo svinarijo.

Omenjal sem jih kot možnost. Se pa strinjam, delajo svinjarijo, nekaj so celo dražji, energije dajo enako kot lesni, pepela pa tudi ne moreš posipat kjerkoli.
Suha bukova drva so zakon.
v kamin samo 1.klaso drv, hrast, cer ali bukev, ko je razgreta pripri skoraj do konca, pri nam je ista scena, hitro prevroče in tudi ohlaja se podobno hitro, tele litoželezne kible pač nimajo akumulacije, zato sem skoraj nehal kurit, od kar imamo TČ sem zakuril vsega skupaj 5x.
(9.11.2020 ob 09:36)xavi Napisal:
(9.11.2020 ob 08:41)some1 Napisal: Briketi pogorijo še hitreje. Razlika je samo, da dajo od sebe zelo veliko energije. Pripreš zrak na minimum ter kolikor časa gori pač gori. Kakšnih briketov iz premoga jaz notri nebi dajal, ker  naredijo svinarijo.

Omenjal sem jih kot možnost. Se pa strinjam, delajo svinjarijo, nekaj so celo dražji, energije dajo enako kot lesni, pepela pa tudi ne moreš posipat kjerkoli.
Suha bukova drva so zakon.
Še bolje pa suh grčev gaber, daj notri klado kolikor veliko lahko in vse zapri
Tako, kot je FAE napisal - najboljša so lepa suha drva. Nikakor ne vlažna, ker se steklo po enem kurjenju zapaca. Če so suha je po enem tednu še vedno čisto. Če želiš, da dlje časa drži fajn naložiš in približno na sredini gorjenja povsem pripreš (jaz lahko povsem, odvisno od kamina, dimnika...). Čeprav je priprto je vlek zaradi vročine ogromen in vleče mimo stekla. Ko pogori na ta način nastane veliko žerjevice, ki se nato dolgo obdrži, ker je priprto.
...in sosedje bodo navduseni... Daj hrast, ti bo drzal zerjavico, ko gres na skret, pa das en bukov polen v kamin..
(9.11.2020 ob 08:25)boris445 Napisal: Zdravo,

ali lahko v vgradnem kaminu na les kurim še kaj drugega razen drv?

Sprašujem, ker tudi če veliko naložim drva pogorijo v nekaj urah, jaz bi pa rad, da ponoči ogenj gori dlje časa, da ogreva? Ali lahko uporabim brikete? Gorijo dlje časa kot drva?

Vprašanje kaj lahko kurim ni povsem na mestu,  vprašanje je tudi kako naj kurim?
V kaminskih pečeh se kuri bukova drva z približno 18% vlage
in to tako, da drva gorijo z optimalnim plamenom in pri tem oddajo največ energije in najmanj izpustov.
Kamini so narejeni tako, da se v kurišče doda poleno takrat ko predhodno pogori do žerjavice in to zagori z polnim plamenom in ne, da se v kurišče naloži veliko polen in se ta čmarijo in oddajajo malo energije in veliko dima.
Če hočeš, da ti ponoči ni treba kurit zakuri kamin prej in segrevaj prostor ter zidove tako ti bo akumulacija toplote zadostovala do naslednjega dne.
Se pa kamin uporablja za dogrevanje obstoječemu ogrevanju in boljšemu ugodju to je ponavadi takrat, ko smo doma.
OK...sem mislil, da npr. briketi gorijo počasneje oz dlje časa in bi bili zato primerni za ponoči, ker kamin nima neke velike toplotne akumulacije.

Podnevi pa seveda samo drva.
Kaj pa lesno oglje? Ne bo dima, lahko se regulira... 
Sam naložim v moj žar tam 2 kg oglja pa mi lepo drži temperaturo okrog 115°C tudi 16 ur in več.  Cool
(9.11.2020 ob 12:24)boris445 Napisal: OK...sem mislil, da npr. briketi gorijo počasneje oz dlje časa in bi bili zato primerni za ponoči, ker kamin nima neke velike toplotne akumulacije.

Podnevi pa seveda samo drva.

Praviš, da imaš vgradnega? S čim si ga pa obzidal? Primeren material obzidave pomeni akumulacijo.

Kar se počasnega gorenja tiče pa po mojih izkušnajh počasi gorita kostanj in zlasti hrast. Ampak ta les se redko najde na "menuju", ker je preprosto predrag.
Zato je bukev zakon.
Za Borisa bo najboljši gaber, suh, debela polena. Pri nas smo ga vedno prihranili za zadnji nalag zvečer.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »