Gradnja in obnova > Napeljave
NIHANJE TLAKA V CENTRALNI

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NIHANJE TLAKA V CENTRALNI
Pozdravljeni. Prosim za pomoč, ker ne vem več kaj naj.

Dejansko stanje:
- centralni sistem (nastavil sem na 1,5 bar) + ogrevanje treh etaž
- peč - drva - centrometal klacična 25 kw + varnostni ventil 3 bar (na njej ni nobenega manometra) + ekspan. posoda 35 l
- zalogovnik 1000 l (neto 900l) + 2 eksp. posodi (2*50l)
- radiatorjev cca. 20
- vse eksp.posode napolnjene pri prazni (seveda hladni) centrali na 1,5 bar, delujoče, iz njih ne izteka voda.

Težava:
- nihanje tlaka (hladen sistem ima 1,5 bar, vroč z lahkoto doseže 2,4-2,6 bar)
- izpuščanje var.ventila na peči pri 2,4 bar v sistemu
- zjutraj je v sistemu le še 0,6 (+/- 0,2 bar)

Opažanje:
vse ekspanzijske posode, so pri hladnem polnjenju 1,5 bar v njih (torej v eks.posodah) pri obratovanju centralne povsem hladne, tudi tisa pri peči. Čudno mi je, zakaj ni vsaj cev vroča, ki gre do eksp.posode. Sedaj sem v delujočem (vročem) sistemu spustil iz vseh eksp.posod malo zraka, tako, da so sedaj v vročem stanju tudi one dejansko tople, v njih je pa še vedno 1,5 bara.

Kaj mi svetujete? odgovore mi lahko pošljete tudi na mail: tilen91@gmail.com, če ne želite tu odgovarjati. Če je kdo centralist pa dobrodošel, z veseljem plačam, samo kaj ko se nobenemu ne da za tako malenkost hoditi [Slika: sad.png]
Se mi zdi da imaš v ekspanzijskih posodah preveč vode, zato se voda nima kam širiti.

Potolči po razteznih, da čuješ kako donijo. Če votlo potem nimajo vode v sebi, če pa zamoklo pa so polne.

Da boš vodo spravil iz razteznih, hih boš mogel pumpati na 2 bara in več, ter potem spuščati vodo na varnostnem ventilu, da pade skupni tlak.

Ko boš raztezne spraznil vode, jih napumpaj na 1,3 bara, potem pa dopolni vode do 1,5 bara. S tem boš imel v raztezni nekaj zaloge vode, za podhlajen sistem.
Ok, iskrena hvala za nasvet. Bom jutri naredil, kot si zapisal,
1. spustil vso vodo ven,
2. raztezno nasopal na 3 bare s kompresorjem in nato spustil na 1,3 bar.
3. Nafilal centralno na 1,5 bar.

Ena dilema: ce imam v sistemu 1,5 bar, v eksp.posodi pa 1,3 bar, to torej pomeni, da bo ze v startu voda malce zasla v eksp.posodo ali ne?
Sistem bos praznil zaradi tega? Saj bos cel dan zabil, Ne serji ga!
Sistem ohladi na minimalno temperaturo ali pa čim nizje.
Dobi en dober manometer, ki ima uporabno skalo okoli 1 bara. Tisti avto manometri do 8(12) barov, so pri enem baru premalo natančni. Pod enim barom pa sploh.
Povej koliko m nad manometrom (kurilnico) je najvisji radiator. Predvidevam da kaksnih 6-7. Ce imas bruto visino etaze 3m, radiator do visine cca 1m in manometer vsaj 1m od tal v spodnjem nadstropju (kleti). Torej rabis pri najjbolj hladni vodi v ekspanziji vsaj 0,7bara (pritisk na ventilcku, vec kot 1bar pa zagotovo ne.)
Torej, ti najprej tlak znizaj vsaj na 1 bar, ali pa se malenkost nizje.

Rabimo pa se podatek o maximalni temperaturi vode v sistemu in tvoji okvirni lokaciji. Ket nekdo iz KP res ne bo hodil v MS resevat tvoje ekspanxije za pivo oziroma kavo. Ce si v moji blizini (stedisce slivenije) lahko pridem z manonetrom okoli. Sem ga prav za ta namen nabavil, ker tudi mene heca tlak. Anpak mene heca tlak zaradi premajhne ekspanzije najbrz. 150l in 2m3+ vode. Bom moral nekam se ene 50l natakniti kot kaže, ker meni pa niha od 0,6 do 2,5 pri temperaturi vode manj kot 80C.

Sebek
Vodo puscas tam kjer jo filas. Na polnilni pipi peci, zalogovnika....ne pa na varnostnem
Zjuyraj imas tlak 0,6 bara, ker ti varnostni vsaj kako cedro ali celo vec, zmece vode po kurilnici.
Zato najprej znizaj tlak zraka v ekspanziji, potem pa malenkost (desetinko) nad tistim tlakom nalij vodo.

Sebek
Vodo puscas tam kjer jo filas. Na polnilni pipi peci, zalogovnika....ne pa na varnostnem
Zjuyraj imas tlak 0,6 bara, ker ti varnostni vsaj kako cedro ali celo vec, zmece vode po kurilnici.
Zato najprej znizaj tlak zraka v ekspanziji, potem pa malenkost (desetinko) nad tistim tlakom nalij vodo.

Sebek
In ja en del vode mora biti stalno v ekspanzijah. V nasprotnem primeru ti zacne izginjat voda na najvišjih radiatorjih ob dodatnem ohlajanju vode in prazni ekspanziji.

Sebek
In ja en del vode mora biti stalno v ekspanzijah. V nasprotnem primeru ti zacne izginjat voda na najvišjih radiatorjih ob dodatnem ohlajanju vode in prazni ekspanziji.

Sebek

Slika se naj ta forum svtemu ponavljajocimi objavami katerepo nekaj minutah niti urejat ne mores več
Sonce naj sveti vsak dan!
Upoštevaj Hanzijev nasvet.
Ne rabiš spustiti vse vode ven samo toliko da ti pade tlak na nekje 0,5 bara. Potem pa s kompresorjem napolni na 0,2 manj kot boš imel tlak vode. Nato dopolniš vodo in zakuriš. Lahko greš tudi na nižji sistemski tlak če nimaš visoke višinske razlike.

Če ti bo vodo spet ven vrglo ponoviš postopek pri hladnem sistemu.
Preveri pa koliko imaš kaj vode v razteznih.

Hanzi jaz spustim vodo iz sistema v takšnem primeru, kar na varnostnem ventilu, ker je na bolj dostopnem mestu kot pa polnilna pipa. Se pa strinjam, da je bolje in bolj prav, da se voda spušča na polnilni pipi.
Ni pa nič narobe, če vsake toliko odpreš varnostni ventil in ga malo premigaš, da ne zašteka.
Pozdravljeni kolegi, iskrena hvala za vse nasvete, sem jih upošteval.

1.) vodo sem spustil ven - zgolj zato, da se slučaaaaaaajno ne bi zgodilo, da bi kaj vode ostalo v kakšni ekspanzijski posodi (v nadaljevanju: EP). Seveda sem prej zaprl vse ventile do hiše in do zalogovnika, tako da sem izpustil samo sistemsko vodo v kurilnici+v peči.

2.) nafilal sem vse tri EP do 3 bar (da bi res izpodrinil ven vso vodo iz EP) in jih nato spustil na 1,4/1,5 bar

3.) sistem sem nafilal na cca 1,5 bar in nato zakuril

Opažanje: vse EP lepo zvenijo (ne ravno kot zvonci, ampak relativno prazno); 2 EP (tisti na tleh) sta hladni; tista, ki je vezana na povratni vod v peč, pa je topla (vseeno mislim, da v njej ni zraka, lepo zveni)

Težava na žalost glede kapljanja iz varnostnega ventila ostaja - kljub temu, da sem sistem dal na 1,5 bar, EP na 1,4-1,5 bar mi varnostni ventil še vedno kaplja. Napredek je to, da sedaj kaplja šele pri tlačni obremenitvi centralnega sistema 2,6 bar. 

Morda moram omeniti še to, varnostni ventil na peči je 3 barski. Je to premalo? Ker lahko dam tudi močnejšega. Peč je testirana na 5,5 barov, vseeno pa ne bi imel rad pod ritjo tempirane bombe.

Višinska nad manometrom in najvišjo točko radiatorja je max 6 metrov. Sistem lahko seveda napolnim tudi na manj.

Glede nihanja tlaka v sitemu bom sporočil kasneje, morda bo zdaj se ven izkapljalo kakih 5l vode in bo potem sistem uravnotežen.

Pripenjam še slike. Če je potrebno še kakšno, z veseljem, samo da rešimo Smile

LP Tilen

Priložene datoteke Predogledne slike

Ah ja, ista pesem, spet varnostnega odprlo in šlo postopoma ven kakih 15-20litrov vode...

Ok, torej moram sedaj znižati oboje: tlak centralne in tlak v eksp. posodah. Koliko barov naj imam minimalno v centralni, da bo ok? 1,2 ali celo 1,0?

Vodo segrevam do cca. 90 (+-5)stopinj v zgornjem delu zalogovnika, lani ni bilo nikoli problema.

Sem pa iz Grosuplja.

LP Tilen
Si prepričan, da meh v eni od ekspanzijskih morda ni prebit?

Minimalni tlak je pogojen z višinsko razliko med najnižjo in najvišjo točko sistema.
To je 0,1 bar za vsak meter višine. Če imaš pritličje in nadstropje in višino 2,5 m, ter npr najvišjo točko radiatorja v nadstropju 1,5m, je to 0,4 bar. Če imaš peč in ekspanzijske v kleti, dodaj še 0,3 bar (za višino kleti 3m).
Torej je v večini primerov 1 bar tlaka več kot dovolj
Očitno.moje objave ni bral, ali pa ni upošteval. Se pa opravičujem ker se ponavljajo objave, ampak nisem mogel več urejat objave potem ko sem videl kako se je zadeva objavila.
Ko imaš tlak 0,6 bara, se vse tri ekspanzije spusti na 0,7 bara. Potem dofilaj vodo, da se ti začne premikati tlak. Pazi da imaš vse ekspanzije povezane (odprte) do sistema.
Ko boš imel tlak 0,8, zakuri.
Ne serji ga z menjavo VV za močnejše.
3bare je zgornja meja.

Med ekspanzijo in pečjo (virom toplote) naj bi bilo čim manj ovir in raznih elementov ki blokirajo (hote ali nehote, prehod tlaka) Ti pa imaš varovanje povratka vmes, nepovratni ventil....
Skratka, naj kak izučen inštalater pove, če je vezava tvojih ekspanzij pravilna.
Na sliki sem ti označil kako bi po.mojem.mnenju morale biti vezane ekspanzije.
In kot sem ti že 2x napisal. Znizaj začetni tlak pod 1 bar! Ali pa dodaj še ekspanzijske posode oziroma.menjaj za večje. Prej pa.preveri, da vse opravljajo svojo nalogo.

Med ekspanzijo in pečjo (virom toplote) naj bi bilo čim manj ovir in  raznih elementov ki blokirajo (hote ali nehote, prehod tlaka)  Ti pa imaš varovanje povratka vmes, nepovratni ventil....
Skratka, naj kak izučen inštalater pove, če je vezava tvojih ekspanzij pravilna.
In kot sem ti že 2x napisal. Znizaj začetni tlak pod 1 bar! Ali pa dodaj še ekspanzijske posode oziroma.menjaj za večje. Prej pa.preveri, da vse opravljajo svojo nalogo.

Priložene datoteke Predogledne slike

(18.10.2020 ob 19:24)Hanzi Napisal: Očitno.moje objave ni bral, ali pa ni upošteval. Se pa opravičujem ker se ponavljajo objave, ampak nisem mogel več urejat objave potem ko sem videl kako se je zadeva objavila.
Ko imaš tlak 0,6 bara, se vse tri ekspanzije spusti na 0,7 bara. Potem dofilaj vodo, da se ti začne premikati tlak. Pazi da imaš vse ekspanzije povezane (odprte) do sistema.
3bare je zgornja meja.

Hoj Hanzi. Tvoj nasvet sem prebral, jutri bom sprobal po tvojem sistemu. Malce se držim tlaka 1,5 bar pri mrzlem sistemu zgolj zato, ker vsakega ki vprašam, kakšen tlak ima, mi odvrne nekaj takšnega Big Grin.

Višina med manometrom in najvišjo točko radijatorja je 4,6 m, kar pomeni z rezervo 5 m. Torej v teoriji bi moralo že 0,5 bar v sistemu zadoščati, če pa prestavim na 0,8 bar bo povsem dovolj, ane?

Kar se tiče tvojega navodila: "Pazi da imaš vse ekspanzije povezane (odprte) do sistema.", kako naj dosežem, da mi bo to uspelo 100% zagotoviti. Imam avtomatske mešalne. Naj morda preklopim na ročni način na mešalnih in jih nastavim na najbolj vročo stopnjo? Imam namreč sledečo zadevo: https://www.ideo.si/Motorni_pogoni_za_ve...0V_SELTRON

(18.10.2020 ob 19:24)Hanzi Napisal: Očitno.moje objave ni bral, ali pa ni upošteval. Se pa opravičujem ker se ponavljajo objave, ampak nisem mogel več urejat objave potem ko sem videl kako se je zadeva objavila.
3bare je zgornja meja.

Med ekspanzijo in pečjo (virom toplote) naj bi bilo čim manj ovir in  raznih elementov ki blokirajo (hote ali nehote, prehod tlaka)  Ti pa imaš varovanje povratka vmes, nepovratni ventil....

Hvala za komentar glede vezave, če se ne motim, sta ti dve EP primarno namenjeni za zalogovnik, ki se nahaja potem še bolj na levi in sta neposredno vezani nanj na način kot izhaja iz slike.
Kaj ti, ko ti vodo zmeče ven, ter se sistem ohladi nazaj spet doliješ vodo, do tlaka 1.5bara? Če ja, potem poizkusi tlak do 0,7 dvigniti z polnjenjem zraka.

V sistemu imaš preveč vode, ki se segreta nima kam širiti zato narašča tlak. Zdaj ali so ekspanzijske preveč polne vode ali pa je premala kapaciteta le teh - počen meh na kakšni in ne opravlja soje funkcije.

Povej še kdaj začne varnostni spuščati, koliko je segret zalogovnik takrat?
(18.10.2020 ob 20:36)NSebek Napisal: Kaj ti, ko ti vodo zmeče ven, ter se sistem ohladi nazaj spet doliješ vodo, do tlaka 1.5bara? Če ja, potem poizkusi tlak do 0,7 dvigniti z polnjenjem zraka.

V sistemu imaš preveč vode, ki se segreta nima kam širiti zato narašča tlak. Zdaj ali so ekspanzijske preveč polne vode ali pa je premala kapaciteta le teh - počen meh na kakšni in ne opravlja soje funkcije.

Povej še kdaj začne varnostni spuščati, koliko je segret zalogovnik takrat?
Pozdravljen, varnostni se odpre, ko je pritisk v sistemu nekje 2,5 bar.

Glede temperature zalogovnika tezko recem, ker tudi ce je zgoraj vroc (recimo 70 st.), spodaj je pa zaradi vzgona mrzel. Nanj sta neposredno vezani dve tlacni posodi, ki sta ok.

Pec ima svojo EP - jaz vidim bolj tu problem, ker pec spusti se preden sistem doseze tri bare (vv ima limit 3bar). Zato me najbolj ta odnos med njima matra. Membrana ep ni strgana, napolnjena je bila pa z 1.4 bar, sistem pa na 1,5 bar
Nehaj že tlačit sistem na tak tlak, ti je bilo že žnjkrat rečeno!
Nobena bajta na 3 štuke ne rabi več kot 1bar hladno, razen če so višine štukov >3m.
Tako je, pol bara dovolj pri hladnem sistemu. Ki pa ga boš sedaj težko zagotovil, zato za kako deseti ko ali dve dvigni. Pa imej manometer z uporabno skalo do 2 barov in ne tiste avtomobilske do 8 barov kjer pod enim ni "nič" skale. Ker ima peč svojo EP je najbrž ok vezano. Tudi ostali dve EP.
Če ti pa tista pri peči crkne, je pa za preveriti ali lahko nihanje tlaka ob vseh položajih mešalnega ventila prevzameta ostali dve posodi. Najbrž da ja. Če ne drugače pa preko dvižnega voda ker bi povratni vod bil zaprt z nepovratnim ventilom

Aja, mesalnih ventilov ne predstavljaj na ročno. ZNIZAJ začetni tlak!
Fuilnje EP na tri bare zato da bodo izpodrine je čisto brez pomena. Ker voda gre iz EP takoj ko je v njej tlak zraka višji od tlaka vode.
Ko imaš v peči 0,6 bara, je to že pri 0,7 bara.

Aja, mesalnih ventilov ne predstavljaj na ročno. ZNIZAJ začetni tlak!
Filnje EP na tri bare zato da vodo izpodrine je čisto brez pomena. Ker voda gre iz EP takoj ko je v njej tlak zraka višji od tlaka vode.
Ko imaš v peči 0,6 bara, je to že pri 0,7 bara.

Skok na forum:

Zadnje novice

Zadnjič se ukvarjate s streho
22.10.2020 ob 11:53:01
Zadnjič se ukvarjate s streho
Pred kratkim smo uspešno zaključili projekt pri gospodu iz okolice Litije. Dotrajano streho iz bitumenske kritine se je odločil... Beri dalje »
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
14.10.2020 ob 07:30:29
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela. Airabela je... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »