Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Rušenje hiše in gradnja nove na istem mestu

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rušenje hiše in gradnja nove na istem mestu
Pozdravljeni! Sem nov na forumu in upam, da ne odpiram že obstoječe teme.

Soočam se s kar zanimivo situacijo in upam, da bi lahko pomagali. 
Starši imajo v lasti manjšo parcelo na kateri se nahaja starejša hiša v kateri so trenutno podnajemniki. Sama hiša ima vse potrebne priključke, kot je elektrika, voda in kanalizacija itd. Hiša pa je sestavljena iz kleti in pritličja.
Moj namen je, da hišo porušim do kleti in zalijem plato saj baje hiša sploh nima pritlične plate pač pa samo v kleti. 
Zidal bi v okviru in velikosti obstoječega objekta in se sam objekt ne bi povečal ali zmanjšal pač pa bi naredili novo pritličje in streho. 

Zdaj pa me zanima, kakšna dokumentacija je potrebna da se lahko dela začnejo?

Ali gre za prenovo, obnovo, novogradnjo ali kaj tretjega in na kaj naj bom pozoren oziroma kakšne dokumente bom potreboval?

Hvala na odgovorih in lep pozdrav!
To kar si opisal je rekonstrukcija. Potrebuješ pa skoraj enak obseg dokumentacije kot za novogradnjo. Vsekakor pa dgd dokumentacijo, gradbeno dovoljenje, pzi dokumentacijo in uporabno dovoljenje po končanju del.
Glede na to, da potrebuješ že vse papirje, bi ti svetoval da kar vse porušiš ter narediš hišo takšno kot si želiš. 

Prepričan sem da trenutna hiša nima prave hidro/termo izolacije kleti, kaj šele kaj drugega (višine te bodo matrale, nova kanalizacija po hiši, itd itd). 

Pa nasvet... čimprej poteraj podnajemnike stran. Pri nas je trajali 8 mesecev + sodišče Wink
Pozdravljeni!

Hvala na odgovorih. Malo sem res v dilemi glede rušenja do kleti ali kar komplet.
O tem bom še razmislil ko si zadevo ogleda projektant pa naj pove kaj bi bilo najboljše naredit v tem primeru.
Obstaja pa še en problem glede dokumentacije. Obstoječ objekt stoji direktno ob dveh cestah in je odmaknjen 1.5 do 2 m od cestišča.
Tako, da me zanima kakšni papirji so potrebni še v tem primeru ker bo treba zapret cesto oziroma zadeve pravilno zaščititi da ne bo komu še kaj na avto padlo Big Grin.

Glede na to pa hiša že ima elektriko, vodo in kanalizacijo me še zanima kakšni so postopki in potrebna dokumentacija za odmik elektrike in vodnega priključka v času same gradnje. Sprašujem zato, ker kolega imel kar težave ko smo pri njegovi hiši elektriko odklopili iz "štendera" in kabel dali na dodaten stolp da je lahko porušil zgornje zidove. Seveda takoj drugi dan so prileteli iz elektra in bila cela štala po domače.

Zadeva mi je težavna predvsem, ker smo vse hišo. vikend itd gradili iz nule do konca in se zdaj prvič soočamo z tako situacijo, kot je rekonstrukcija/obnova.

Če ima kdo od vas podobne izkušnje naj prosim deli. Glede same gradnje se pa nagibam k gradnji z ytong bloki in sicer v izmeri okrog 60m2 pritlične hiške.

Lep pozdrav!
(11.9.2020 ob 10:17)BelokranjcJanez Napisal: Pozdravljeni!

Hvala na odgovorih. Malo sem res v dilemi glede rušenja do kleti ali kar komplet.
O tem bom še razmislil ko si zadevo ogleda projektant pa naj pove kaj bi bilo najboljše naredit v tem primeru.
Obstaja pa še en problem glede dokumentacije. Obstoječ objekt stoji direktno ob dveh cestah in je odmaknjen 1.5 do 2 m od cestišča.
Tako, da me zanima kakšni papirji so potrebni še v tem primeru ker bo treba zapret cesto oziroma zadeve pravilno zaščititi da ne bo komu še kaj na avto padlo Big Grin.

Glede na to pa hiša že ima elektriko, vodo in kanalizacijo me še zanima kakšni so postopki in potrebna dokumentacija za odmik elektrike in vodnega priključka v času same gradnje. Sprašujem zato, ker kolega imel kar težave ko smo pri njegovi hiši elektriko odklopili iz "štendera" in kabel dali na dodaten stolp da je lahko porušil zgornje zidove. Seveda takoj drugi dan so prileteli iz elektra in bila cela štala po domače.

Zadeva mi je težavna predvsem, ker smo vse hišo. vikend itd gradili iz nule do konca in se zdaj prvič soočamo z tako situacijo, kot je rekonstrukcija/obnova.

Če ima kdo od vas podobne izkušnje naj prosim deli. Glede same gradnje se pa nagibam k gradnji z ytong bloki in sicer v izmeri okrog 60m2 pritlične hiške.

Lep pozdrav!

Imeti obstoječo infrastrukturo je dobro, ker boš imel nizke stroške.
Točno kako narediti ti bo pisalo v projektu - usklajeno seveda s ponudnikom elektrike, vode, kanalizacije.

Npr. jaz sem imel staro hišo s števcem na hiši, elektro je odklopil, sem porušil hišo, naredil novo omarico za števec ob meji, potegnil kabel do nove hiše in v njej priklopil začasno omarico, naredil meritve, nato je elektro nazaj priklopil.
Imam zelo podobno situacijo in po svoje je zadeva še bolj zakomplicirana kot dejanska novogradnja. Potreboval boš seveda projektne pogoje vseh soglasodajalcev za vse priključke (elektrika, vo-ka itd.) in nič čudnega ne bo, da ti rečejo da je treba vse potegnit na novo (men so vodo potegnil vzporedno s starim 1m stran...). Seveda boš moral delno zapret cesto, kar je lahko zelo zajeten strošek (pač odvisno od občine).

Elektriko ti bodo pač postavil na začasni ali trajni nov steber in omarico. Jaz sem šel raje na končno situacijo, kot da bi se ukvarjal z elektro dvakrat, ker ti njihovi postopki so nenormalno dolgi. V vsakem primeru je komplikacij in papirjev neskončno.
Hvala na odgovoru.

Imam pa še eno vprašanje, klasično seveda. Glede na to da imate podobno situacijo me zanima s kolikšnimi stroški cca ste se do sedaj že srečali?
Sprašujem zato, da si lahko ustvarim vsaj približno mnenje.
Navsezadnje nameravam zidati z ytong-om kar ni poceni je pa hitro. Tako, da če ima kdo izkušnje iz tega področja naj kar deli saj bi kar pomagalo.

Skok na forum:

Zadnje novice

Zadnjič se ukvarjate s streho
22.10.2020 ob 11:53:01
Zadnjič se ukvarjate s streho
Pred kratkim smo uspešno zaključili projekt pri gospodu iz okolice Litije. Dotrajano streho iz bitumenske kritine se je odločil... Beri dalje »
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
14.10.2020 ob 07:30:29
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela. Airabela je... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »