Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
70% soglasja za atrij v bloku?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
70% soglasja za atrij v bloku?
V ravni vrsti se skupaj drži 6 blokov starejše gradnje ( pomurska regija).

Za bloki je skupna zelenica vseh blokov, ena parcela. Starejša upokojenka živi v garsonjeri nekje na sredini te dolge vrste v pritličju.

Njen prvi sosed v tro sobnem stanovanju v pritličju je zbiral podpise, da bi si naredil stopnice iz balkona in na skupni zelenici pred svojim stanovanjem ogradil  5 x 4 m velik atrij. Ograja višine 1.4 m. Pravi, da je za tak poseg dovolj 70% podpisov lastnikov, ki pa jih že ima na listini (Sklic na 35. člen Stanovanjskega zakona).

Lepo prosim kdor se spozna na zakone, za odgovor, če to drži. Meni se zdi bolj logično, da potrebuje 100% privolitev lastnikov.
(23.6.2020 ob 12:21)pomlad13 Napisal: V ravni vrsti se skupaj drži 6 blokov starejše gradnje ( pomurska regija).

Za bloki je skupna zelenica vseh blokov, ena parcela. Starejša upokojenka živi v garsonjeri nekje na sredini te dolge vrste v pritličju.

Njen prvi sosed v tro sobnem stanovanju v pritličju je zbiral podpise, da bi si naredil stopnice iz balkona in na skupni zelenici pred svojim stanovanjem ogradil  5 x 4 m velik atrij. Ograja višine 1.4 m. Pravi, da je za tak poseg dovolj 70% podpisov lastnikov, ki pa jih že ima na listini (Sklic na 35. člen Stanovanjskega zakona).

Lepo prosim kdor se spozna na zakone, za odgovor, če to drži. Meni se zdi bolj logično, da potrebuje 100% privolitev lastnikov.

Enkrat sem zbiral podpise, da smo dobili optiko v blok. Ker je bila tudi občina solastnica dveh stanovanj, sem tam vprašal kako je s tem.
Rekli so mi naslednje:
    - >50% soglasje je potrebno za posege, ki so nujni (voda, elektrjika...).
    - 100 % soglasje je potrebno za vse nenjujne posege, ki predstavljajo stošek za vsakega deležnika.
    - 75 % soglasje je potrebno za vse ostalo (sem se je štela tudi moja optika). 

Tako da glede samega posega, ima gospod morda prav - nisem pa prepričan, da lahko kar tako olastnini 20 m2 skupnega zemljišča. 
Morda pa zemljišče ni skupno - pri nas npr. je vsa zemlja okoli bloka last občine. Zato smo tisti, ki smo si uredili parkirišča, potrebovali samo dovoljenje občine in ne ostalih stanovalcev.
Hvala za odgovor.
Zemljišče je skupno od vseh lastnikov stanovanj (preverili v Zemljiški knjigi).
Zelo so mi všeč razprave, ki so napisane na tem forumu, še naprej bom bral, čestitam

[Slika: ZPfBTNanAAAAAElFTkSuQmCC]

Skupna lastnina - 100% soglasje vseh solastnikov!
Tako, je skupna lastnina, samo 100% soglasje, pa če že greste v to, mu del skupnega zemljišča ali prodajte ali dajte v mesečni podnajem.

Kar tako v tri dni brez odkupa zemljišča se pa jaz ne bi strinjal.
Hvala za odgovora in imate prav, smo se pozanimali: 100 % soglasje  ( Stanovanjski  zakon 29. člen, 2. odstavek).
Želi ograditi ali odkupiti?
V kolikor bo samo ogradil in ta del ostane skupna lastnina je dovolj 75%, v kolikor pa želi odkupiti pa seveda 100%.
Sicer pa nov stanovanjski zakon, ki je v obdelavi obljublja nižja soglasja.
Pa ne za olastninjenje skupne lastnine! Kako bi ogradil? Tako da bi sam uporabljal? No-go! 100% soglasja!
A ni boljše da vsaj nekdo izkoristi tistih zdaj 20m² neuporabljene zemlje za kaj uporabnega, kot pa nihče? A zdaj, ko nihče od ostalih nima te možnosti, pa niti temu osebku ne boste dovolili da uporabi za teraso? Boš ti imel kaj manj, če bo on imel nekaj "več"?
To ni neuporabljena zemlja, ampak skupna zelenica za vse stanovalce na kateri so klopce in nekaj okrasnih dreves in grmičkov.
Za tak poseg rabiš gradbeno + uporabno dovoljenje.
Če na upravni enoti to dobiš si zmagal.
Toda,ne bo šlo,ker zemlja ni tvoja.
Graditi nekaj na tuji parceli enostavno ne gre.
Če je zemlja skupna,to pomeni samo eno :da ni tvoja.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »