Gradnja in obnova > Energijski viri
Izračun moči toplotne črpalke iz podatkov o pretekli porabi

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izračun moči toplotne črpalke iz podatkov o pretekli porabi
(23.5.2020 ob 12:59)bozgom Napisal: Sam imam v hiši 300 l bojler, 300 l zalogovnik in TČ Nibe16. Tudi pri -12°C, kolikor je bil največji minus od kar imam TČ je ta delovala tam 1,5 ure in potem počivala najmanj 1. uro. Bojler pa je iz tam 37°C na 45°C ogrela v 20 minutah, saj je delovala s toplotno močjo do 10 kW. Ta moč pa je dovolj, da mi lahko bojler deluje tudi v čistem pretočnem režimu.

Kot je že marisokdo ugotovil: tvoj primer je definicija predimenzionirane TČ.
(23.5.2020 ob 17:25)csamo001 Napisal:
(23.5.2020 ob 12:59)bozgom Napisal: Sam imam v hiši 300 l bojler, 300 l zalogovnik in TČ Nibe16. Tudi pri -12°C, kolikor je bil največji minus od kar imam TČ je ta delovala tam 1,5 ure in potem počivala najmanj 1. uro. Bojler pa je iz tam 37°C na 45°C ogrela v 20 minutah, saj je delovala s toplotno močjo do 10 kW. Ta moč pa je dovolj, da mi lahko bojler deluje tudi v čistem pretočnem režimu.

Kot je že marisokdo ugotovil: tvoj primer je definicija predimenzionirane TČ.

No ja, marsikaj sem že slišal, a da je TČ predimenzionirana za ogrevanje sanitarne vode pa še ne. Cilj je čim prej in z najmanj stroški segreti vodo iz T1 na T2.
Moč TČ se izbere glede na potrebe objekta.  Kako se bo ogrevala sanitarna voda pa se izbere glede na površino in obliko izmenjevalca v bojlerju. Če imaš izmenjevalec z ustrezno površino (ploščate, narebrene cevi z ustrezno dolžino), ti bo tudi TČ za pasivne hiše npr. moči 6 kW ogrevala vodo s takšno močjo. 6 kW pa je tudi dovolj za pretočno gretje sanitarne vode v manjši količini oz. toliko, da se poplakneš, če se bojler izprazni. Ustrezni izmenjevalci se merijo v m2 (npr. 6 m2 za 500 l bojler). Če pa imaš v boljerju npr. 2 m cevi zvito v spiralo pa je logično, da se ti 200 l sanitarne vode segreva tudi  5 ur kljub predimenzionirani TČ. Tongue
Včeraj sem "telovadil" po hiši da sem pomeril vsa okna in površino fasade.
Potem sem zadeve vrgel v Vincentov excel da sem dobil toplotne izgube.
Naračunalo je 8 kW za ogrevanje.
Sedaj rabim samo še "zadeti" koliko kW rabim za toplo vodo Wink

Predvidevam da bo toplotna z 12 kW dovolj.

1000 l zalogovnik za vodo se mi zdi popolnoma preveč če je  sedanjih 200 l dovolj. Težava je tudi v dimenziji zalogovnika, ne more imeti več  kot 68 cm premera saj so toliko široka vrata.

Oddajam apartma v Kranjski Gori
Koliko rezerve moram vzeti pri ogrevanju, je 20 % dovolj ?
(24.5.2020 ob 12:46)lugr78 Napisal: Včeraj sem "telovadil" po hiši da sem pomeril vsa okna in površino fasade.
Potem sem zadeve vrgel v Vincentov excel da sem dobil toplotne izgube.
Naračunalo je 8 kW za ogrevanje.
Sedaj rabim samo še "zadeti" koliko kW rabim za toplo vodo Wink

Predvidevam da bo toplotna z 12 kW dovolj.

1000 l zalogovnik za vodo se mi zdi popolnoma preveč če je  sedanjih 200 l dovolj. Težava je tudi v dimenziji zalogovnika, ne more imeti več  kot 68 cm premera saj so toliko široka vrata.

200L ti je zadosti ker ogrevaš z oljem?

Koliko dodatnih kW rabiš za SV je bolj težavno izračunat. Povsem odvisno od navad turistov in velikosti bojlerja. Bolj kot so skoncentrirani pri tuširanju in manjši kot imaš bojler, močnejšo TČ rabiš. In to precej močnejšo.
Če je bojler tako velik, da pokrije vse potrebe npr. tuširanja zvečer, je lahko TČ precej manjša, saj ima potem čas več ur dogrevati nazaj. Tako da - jaz bi na tvojem mestu dal notri tako velik bojler, kot ga še spraviš čez vrata.
(24.5.2020 ob 12:46)lugr78 Napisal: 1000 l zalogovnik za vodo se mi zdi popolnoma preveč če je  sedanjih 200 l dovolj. Težava je tudi v dimenziji zalogovnika, ne more imeti več  kot 68 cm premera saj so toliko široka vrata.

Kot ti je Energetik napisal: ne primerjat priprave sanitarne vode s kurilnim oljem in s TČ. Ogrevanje saniterne s TČ je verjetno daleč najpočasnejši način priprave saniterne vode, ti pa imaš verjetno konice, ko je poraba zelo visoka. Rešitev je lahko zelo velik zalogovnik sanitarne vode (kjer pa so tudi izgube na samem plašču temu ustrezne), ali pa možnost pomoči elektrogrelca (ali kakšnega drugega vira), ki je sposoben hitreje ogreti želeno količino vode.
Pravi, da ima za vodo 8kW toplotno.

Citat:Poraba vode: Trenutno imam 200 l "bojler" ki ga ogreva 8 kW toplotna črpalka ki je tudi za ogrevanje talnega v mansardi.Temperaturo višam glede na zasedenost apartmajev. Ko smo sami imam nastavljeno na 43 stopinj, ko so apartmaji polni imam na 65 stopinj. Do sedaj ni bilo veliko problemov. Bi pa sedaj šel na večjo kapaciteto, imel sem 400 l v planu. Trenutno je tako da če toplotna ne zmore ogret vode v določenem času se avtomatsko vklopijo el. grelci. Sklepam da ima to vsaka "boljša" toplotna tudi sedaj in ne rabim posebnega, custom programa imet ali kako ?
(Včeraj ob 10:53)kixs Napisal: Pravi, da ima za vodo 8kW toplotno.

Citat:Poraba vode: Trenutno imam 200 l "bojler" ki ga ogreva 8 kW toplotna črpalka ki je tudi za ogrevanje talnega v mansardi.Temperaturo višam glede na zasedenost apartmajev. Ko smo sami imam nastavljeno na 43 stopinj, ko so apartmaji polni imam na 65 stopinj. Do sedaj ni bilo veliko problemov. Bi pa sedaj šel na večjo kapaciteto, imel sem 400 l v planu. Trenutno je tako da če toplotna ne zmore ogret vode v določenem času se avtomatsko vklopijo el. grelci. Sklepam da ima to vsaka "boljša" toplotna tudi sedaj in ne rabim posebnega, custom programa imet ali kako ?

Dejansko ima toplotno samo ko so sami, sicer glede na 65° nastavljene temp. večino časa greje grelci. Potem je vseeno, če bi kupil kar navaden 200L el. bojler za goste in ga nabil na 65-70° pa ima rešeno.
Toplotna greje vodo in talno v mansardi, olje je samo za ogrevanje radiatorjev v apartmajih in nima z vodo ničesar.Res je da se voda sedaj od 43 stopinj dalje greje na grelce, kar upam da bo spremenjeno z novo TČ.
Glede na vse bo visokotemperaturna TČ tako da z temperaturo nebi smelo biti težav.
Kar sem gledal je nekje 400 l zalogovnik največ kar dobim skozi vrata...
Razen če pustim sedanjega in dodam še enega 400 l, skupaj potem 600 l.
Kako pa je z povezavo med njima pa ne vem...

Še vedno pa ne vem ali bi bila 12 kW toplotna dovolj
Naj sassapo pove, če se pri večjih projektih (potrebah) po sanitarni vodi v praksi uporabljajo toplotne črpalke. Jaz sem skeptičen, ker hitro ogrevanje vode in toplotna črpalka preprosot ne gresta skupaj, za večje količine vedno pripravljene tople vode pa bi potreboval ustrezno velike bojlerje. Temu primerne so potem cene bojlerjev, pa seveda večje izgube zaradi večje površine ogromnega bojlerja in s tem višji stroški za vzdrževanje temperature.

Mislim, da imaš kar se sanitarne vode tiče trenutno kar dober sistem, sploh, če je nikdar ne zmanjka.

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »