Gradnja in obnova > Energijski viri
Izračun moči toplotne črpalke iz podatkov o pretekli porabi

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izračun moči toplotne črpalke iz podatkov o pretekli porabi
Pozdravljeni,

Sem v fazi menjave ogrevalnega sistema zato sem zbral nekaj ponudb. Prešel bi iz kombinacijetoplotne in ELKO ogrevanja na samo toplotno črpalko zrak-voda. Moti me razlika moči ponujenih naprav ki se giblje od 8-20 kW zato ne vem kakšno moč rabim. Prosim za vaša mnenja kolikšno moč potrebujem.

Hiša je relativno dobro izolirana z 15 cm stiropora, v stropu mansarde je 26 cm volne.Okna so bila menjana z vsaj dvoslojnimi, lokacija Kranjska Gora.

Trenutno ELKO ogreva radiatorje v kleti in pritličju ( cca. 140 kvadratov), s toplotno ogrevamo mansardo ( talno , cca. 80 kvadratov) ter toplo vodo v 200 l "bojlerju". V pritličju in kleti imamo 3 apartmaje ki jih oddajamo, v mansardi živim z družino. Max. število oseb je v hiši 18 , 14 apartmaji, 4 v družini.Vsak apartma ima svoj termostat ki odpre ventil da se apartma začne ogrevat. Temperatura vode v peči je okoli 60- 65 stopinj, cel sistem EKLO ima eno črpalko.

V priponki malo podatkov o dosedanjih porabah energije.Poraba toplotne je merjena poraba elektrike, pri ELKO je poraba olja preračunana v kilovate.Poraba ELKO niha predvsem zaradi različne zasedenosti apartmajev.

Kakšno moč toplotne potrebujem ?

Hvala, Luka

Priložene datoteke
.xlsx   KopijaPorabe energij 2016-2019dopolnjen.xlsx (Velikost: 17,85 KB / Prenosi: 29)
Oddajam apartma v Kranjski Gori
(20.5.2020 ob 20:39)lugr78 Napisal: Pozdravljeni,

Sem v fazi menjave ogrevalnega sistema zato sem zbral nekaj ponudb. Prešel bi iz kombinacijetoplotne in ELKO ogrevanja na samo toplotno črpalko zrak-voda. Moti me razlika moči ponujenih naprav ki se giblje od 8-20 kW zato ne vem kakšno moč rabim. Prosim za vaša mnenja kolikšno moč potrebujem.

Hiša je relativno dobro izolirana z 15 cm stiropora, v stropu mansarde je 26 cm volne.Okna so bila menjana z vsaj dvoslojnimi, lokacija Kranjska Gora.

Trenutno ELKO ogreva radiatorje v kleti in pritličju ( cca. 140 kvadratov), s toplotno ogrevamo mansardo ( talno , cca. 80 kvadratov) ter toplo vodo v 200 l "bojlerju". V pritličju in kleti imamo 3 apartmaje ki jih oddajamo, v mansardi živim z družino. Max. število oseb je v hiši 18 , 14 apartmaji, 4 v družini.Vsak apartma ima svoj termostat ki odpre ventil da se apartma začne ogrevat. Temperatura vode v peči je okoli 60- 65 stopinj, cel sistem EKLO ima eno črpalko.

V priponki malo podatkov o dosedanjih porabah energije.Poraba toplotne je merjena poraba elektrike, pri ELKO je poraba olja preračunana v kilovate.Poraba ELKO niha predvsem zaradi različne zasedenosti apartmajev.

Hvala, Luka
Predlog!
To je resna zadeva.   Te podatke daj na Kromoterm z vprašanjem . Boš dobil odgovor podkrepljen z izračuni in  predlogom .  Pomemben je tudi suport za naprej.
Dobro uredi !
Na forumu  je BLA BLA. Exclamation
Glede na to, da gre tudi za apartmaje, predvsem glej za vsaj 500L bojler, če ne še več. Ko se bo šlo 14 gostov zvečer zaporedoma tuširat, zunaj pa -15°, bo tudi 20kW pumpa rabila ure, da bo nazaj ogrela. Rabiš dejansko komplet zalogo tople vode za tisti 2 večerni uri.
8kW je sigurno premalo. Ali je talno ali radiatorji?
(20.5.2020 ob 20:39)lugr78 Napisal: Pozdravljeni,

Hvala, Luka

Po mojem se je treba najprej vprašat zakaj menjava? Je oljna peč dotrajana? In v tem kontekstu se je treba tudi vprašat koliko so apartmaji zasedeni, ker to vpliva na izplačljivost investicije. Pa seveda koliko vnaprej dobiš rezervacije, ker ogrevanje s TČ ni glih znano po odzivnosti.

Drugo je pa to, kar ti je Energetik napisal glede porabe sanitarne vode. Še posebej pri sanitarni vodi je pomembna odzivnost, če je govora o tem, da imaš v nekem trenutku 18 ljudi v hiši. Razmisli, če se ti splača nabavit ločeno TČ samo za sanitarno vodo, ker ko se bo 18 ljudi spravilo tuširat, boš imel zelo dolg izpad ogrevanja, ko se bo TČ ukvarjala s sanitarno vodo. Morda pa ti kdo naredi krmilje po meri, kjer se lahko posebej nastavijo robni pogoji, da se recimo vklopijo elektro grelci v bojlerju, če T pade pod neko minimalno nastavljeno (indikacija povečane porabe sanitarne vode), ali pa če več kot 1 uro kompresor ogreva sanitarno vodo, ipd.

Ampak kot rečeno, po mojem se pri tebi zadeva lomi na zasedenosti apartmajev.
Iz letne porabe bi bilo možno izračunati zahtevano moč, če bi bili prostori stalno zasedeni, sicer pa to ni tako enostavno ker je rezultat odvisen od zasedenosti stanovanj. Za izračun potrebne moči bi morali za stavbo narediti izračun gradbene fizike.

Če apartmaji ne bodo stalno ogrevani, bo potrebna še dodatna moč ali zalogovnik za ogretje apartmaja, ter kot omenjeno za gretje sanitarne vode.
prvo pravilo je, da se z toplotno črpalko ne ogrevamo kampanjsko. Tudi če so apartmaji prazni, je boljše da se konstantno ogrevajo. Za sanitarno vodo je vsekakor smiselno imeti bojler večjega volumna, ki ima možnost kombiniranega ogrevanja z pomočjo elektro grelcev. Tudi črpalka mora imeti to možnost. V takšnem primeru prideš skozi z 11kw, ne glede na to, da si v Krajnski gori, ki pa verjetno nima težav z meglo, ki je največji sovražnik TČ. Temperatura vtoka je odvisna od izoliranosti samega objekta, še bolj od površine grelnih teles. Nižja je, boljši je izkoristek, manjša poraba.
Za zanesljivost samega delovanja (zahtevni gostje) bi ti priporočal kakšen Nibe.
Pozdravljeni,

Hvala za vse odgovore, spodaj malo dodatnih informacij.

Zakaj menjava? Trenutna toplotna je stara 13 let, do letos nobenih težav. Letos težava z elektroniko ki pa jo je mojster rešil zaradi znanja in vztrajnosti. Ker ni več določenih rezervnih delov za dobit bo naslednji izpad najbrž zadnji. Če se zgodi sredi sezone bo "jeba". Druga stvar pa je, da sem pri prenovi kopalnice v apartmaju zaradi moje napake peč na ELKO imel prižgano z premalo vode. Posledično je voda zavrela, sedaj peč malo pušča na večih koncih. Stara je enako kot toplotna...

Kronoterm: na moje povpraševanje ni bilo odgovora, drezal pa nisem. Če že pri prodaji šepa je najbrž kasnejši suport vprašljiv. Lahko pa da so spregledali.

Poraba vode: Trenutno imam 200 l "bojler" ki ga ogreva 8 kW toplotna črpalka ki je tudi za ogrevanje talnega v mansardi.Temperaturo višam glede na zasedenost apartmajev. Ko smo sami imam nastavljeno na 43 stopinj, ko so apartmaji polni imam na 65 stopinj. Do sedaj ni bilo veliko problemov. Bi pa sedaj šel na večjo kapaciteto, imel sem 400 l v planu. Trenutno je tako da če toplotna ne zmore ogret vode v določenem času se avtomatsko vklopijo el. grelci. Sklepam da ima to vsaka "boljša" toplotna tudi sedaj in ne rabim posebnega, custom programa imet ali kako ?

@Energetik - v mansardi je talno ( tukaj živim z družino) , ostalo so radiatorji. Opis je podan v mojem začetnem opisu.

@ BojanF - decembra, januarja , februarja ter delno marca so apartmaji praktično vedno polni. Pri podatkih o porabi sem te mesece posebej prikazal. Moč bi se morala izračunat iz podatkov v teh treh in pol mesecih. Ostale mesece grelne sezone so apartmaji praviloma prazni.

Proizvajalec: Nimam nobenih preferenc. Do sedaj zelo zadovoljen z Daikinom, glede na zelo dobre izkušnje tasta z Nibe ja najbrž ta tudi super. Za ostale pa nimam direktnih izkušenj, samo kar spremljam tule na forumu. Meni je važno da dela zanesljivo in da ne porabi kot Talum v Kidričevem Wink

Upam da nisem bil predolg Wink
Z nizkotemperaturno TČ ogrevaš sanitarno vodo v skrajnem primeru na 65 stopinj? Potem si lahko vesel, da ti je TČ zdržala 13 let. Karkoli boš naredil, se v bodoče izogibaj takšnim pristopom.
Voda se od določene temperature naprej ogreva z el. grelci v bojlerju. Kaj je tukaj narobe ?
Od določene temperature, ali če dalj časa ne doseže željene temperature? Je razlika.

Problem je v tem, da kompresorji nizkotemperaturnih TČ niso dizajnirani za doseganje temperatur medija ranga 60 in več stopinj. Kar smo imeli tukaj na forumu debate s strokovnjaki je meja bolj nekje pri okoli 45 stopinjah. In če imaš elektrogelec kot pomoč kompresorju, je pomembno pri kakšni temperaturi in protokolu se vklopi - tako zaradi porabe, kot tudi življenjske dobe TČ. Pri tebi je pa še eno drugo vprašanje: ko imaš polno zasedene sobe in če se recimo gre večina gostov v nekem trenutku umivat, ali bo kompresor dovolj hitro dogreval na nizkih temperaturah (ko naj se grelec še ne bi vklopil, če je mišljena pomoč grelca od neke temperature naprej), da bo vedno dovolj tople vode.

Najbrž bi morala tvoja avtomatika pomoči z elektro grelcem zasledovat dva cilja. Najprej, pomoč pri vzdrževanju minimalne zahtevane temperature v bojlerju; če recimo temperatua v bojlerju pade pod npr. 38 stopinj, se vklopijo grelci. To je ob večji porabi vode najbrž nujno, da gosti ne ostanejo brez tople vode. Drugi del pa je obveznodelovanje elektrogrelca IN HKRATI izklop kompresorja od neke za kompresor kritične temperature sanitarne vode naprej, npr. 47 stopinj.

Moje mnenje.
Saj, če bo sedaj ogreval tudi apartmaje, kjer ima radiatorje in ne talnega gretja, bo itak potreboval vsaj srednjetemperaturno TČ. Tu potem dilema glede ogrevanja sanitarne vode odpade.

Če so apartmaji večinoma zasedeni, potem ogrevanja res ni potrebno izklapljati in se lahko dimenzionira na stalne potrebe objekta (ob ustrezno veliki zalogi tople sanitarne vode). Z zdravo rezervo za morebitne bolj potratne uporabnike, in pa kakšen rezervni vir za primer izpada TČ/elektrike bi bil priporočljiv.
Pri 15 cm fasade, 26 na stropu, vsaj-dvoslojnimi okni in če so radiatorji zdravo dimenzionirani... potem govorimo o uporabi nizkotemperaturne toplotne črpalke. Vsaj moja izkušnja je taka.

Ja, se strinjam, zasedenost apartmajev je eden bolj ključnih faktorjev pri dimenzioniranju.
Glede na to da sedaj v radiatorje spuščam nekje 65 stopinj  se bolj nagibam  k HT.

A  bi potem 12 kW zadoščalo ?
Tukaj se moras zavedati da zivis v kranjski gori (se junija je z lahkoto okoli 0C ponoci) in rabis nekaj kvalitetnega na dolgi rok. Pricakuj investicijo vsaj 20Keur+, cela bajta na 24/7 rezim in apartmaji naj se stalno ogrevajo vsaj na 20C, nabavi netatmo pametne termostatske glave, 500l zalogovnik ogrevan z tc je na zelo kriticni strani, 1000l bo zadovoljil 18.ljudem (50l po glavi), naj ima tudi grelec 4kw za backup. Tč gledaj nibe f21xx, na radiatorjih z najmanj 1000 ali bolje 2000l zalogovnikom za lazje hendlanje defrostov in prebroditve casa segrevanje tople vode, naj ima tc tudi back up grelcev ter malo vec pameti kot osnovno....torej vse je odvisno koliko na siroko bos odprl denarnico
Sam imam v hiši 300 l bojler, 300 l zalogovnik in TČ Nibe16. Tudi pri -12°C, kolikor je bil največji minus od kar imam TČ je ta delovala tam 1,5 ure in potem počivala najmanj 1. uro. Bojler pa je iz tam 37°C na 45°C ogrela v 20 minutah, saj je delovala s toplotno močjo do 10 kW. Ta moč pa je dovolj, da mi lahko bojler deluje tudi v čistem pretočnem režimu. Torej ni toliko pomemben volumen bojlerja kot pa površina toplotnega izmenjevalca v njem in pa seveda kakšno moč lahko razvije TČ.

Sem pa ravno pred kratkim videl ponudbo za TČ. Ponudnik je bil doma na ogledu- hiša zgrajena pred 1800, površine tam 160 m2, radiatorji, nekajkrat obnovljena, brez izolacije na fasadi in še stara škatlasta okna. Oseba porabi 1000 l olja/sezono, vsak dan kuri v štedilnik v kuhinji in ima še dva kamina EMO5. Koliko porabi drv niti ne ve. V ponudbi je črno na belo pisalo- TČ Tošiba moči 4...5 kW in 200 l bojler. Predvidena letna poraba elektrike tam 2900 kWh. Cena z montažo 9.800€.
Tak da- ocenjevanje glede na preteklo porabo, če se ne navedejo vsi viri toplote...

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »