Gradnja in obnova > Energijski viri
vgradnja zunanje enote klime v klet - samo za OGREVANJE!

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
vgradnja zunanje enote klime v klet - samo za OGREVANJE!
(13.5.2020 ob 00:21)csamo001 Napisal: Mi ti pa pravimo, da je takšna uporaba klime totalna neumnost in je veliko bolj smiselno kupiti kalorifer. Ja, COP je 1, ker drugače niti ne more bit. V določenih pogojih je lahko. Zakaj, je bilo že obrazloženo. Termodinamika. V določenih pogojih je lahko COP tudi manjši od 1.

Se pravi tudi če bi priprl okno (60x60cm), ki je neposredno zraven klime in omogočil dotok novega zraka od zunaj, bi bil COP še vedno 1? Že če bi se dosegel COP 1,5 bi bilo super. Kot sem rekel, zime so na tej lokaciji mile in odprto okno ne bi bila velika težava.

Gre se samo zato, da je vse pri roki - klima naprava, luknja, elektrika, okno. Iz tega naslova se sploh zanimam za takšno rešitev. Osnoven princip delovanja toplotne črpalke poznam.
Razmišljaj malo širše in ne samo o COP klime.

Če postaviš zunanjo enoto v ta "hodnik", boš z njo hladil temeljno ploščo, stene in ploščo navzgor.
Torej boš jemal toploto stanovanju. Stene bodo hladne in se bodo ustvarili pogoji za plesen.
Še bi razumel, če bi klimo postavil v kurilnico, ogrevanje pa bi bilo npr na drva. V tem primeru bi izkoriščal višek toplote kurilnice (tako kot npr pri STČ).

Tako pa se mi zdi nesmiselno da boš na eni strani grel, na drugi strani neizoliranega zidu pa ohlajal.

Ampak, ti si si zamislil, da moraš to klimo uporabiti in vztrajaš.

Torej jo montiraj, saj ti ni treba upoštevati naših nasprotnih mnenj.......
(13.5.2020 ob 22:27)jerebuca Napisal: Se pravi tudi če bi priprl okno (60x60cm), ki je neposredno zraven klime in omogočil dotok novega zraka od zunaj, bi bil COP še vedno 1? Že če bi se dosegel COP 1,5 bi bilo super. Kot sem rekel, zime so na tej lokaciji mile in odprto okno ne bi bila velika težava.

Gre se samo zato, da je vse pri roki - klima naprava, luknja, elektrika, okno. Iz tega naslova se sploh zanimam za takšno rešitev. Osnoven princip delovanja toplotne črpalke poznam.

Ni problem zrak, katerega zajema zunanja enota ampak zrak katerega ta oddaja. Skozi odprto okno boš dobil zrak s temperaturo 0°C, katerega boš še ohladil in ga nato spustil v hodnik. Torej bo na hodniku nižja temperatura kot zunaj. Če pa na izstopno stran zunanje enote daš neko cev in jo spelješ skozi okno ven bo pa stvar delovala. Seveda, pa cev ne sme zapirati celotnega preseka okna oz. moraš zagotoviti dovod zraka iz sosednjega prostora, kjer bo tudi odprto okno.
Če že vztrajas na tej rešitvi,potem klimo postavi v okvir okna (ali te tudi to moti?) Pa v velikem prostoru imej odprto okno za dotok zraka do klime.
Tako boš imel.izpih hladnega zraka ven.
Sonce naj sveti vsak dan!
(12.5.2020 ob 23:41)jerebuca Napisal: (klima naprava nam "leži" na lagerju in inštalacija bi vzela 15 minut).

Glej odgovori soforumašov so precej odklonilni, tudi jaz mislim, da gre bolj za kompromis ampak glede na debele stene bi se ti morda izšlo. Če je res tako enostavno narediti - naredi, pa boš ti in soforumaši izgubil manj časa s teoretiziranjem in pregovarjanjem, pa še na koncu boš lahko poročal o izkušnji in se bomo vsi od tega nekaj naučili. Je pa sigurno argument soforumašev da prideš iz tople sobe na mrzel hodnik kjer ti piha po glavi kar na mestu in tudi oni, da ti brni zunanja enota v hiši.
če je za tebe res "15min" montaža in kot praviš je na lagerju in te ne motijo hrup, prepih, možnost podtlaka, odvajanje kondenza, jo pač zmontiraj ampak samo v primeru, če lahko zunanji enoti zagotoviš >4m3/h pretoka zraka to pomeni okno ne na kip ampak na polno odprt. Če je ta prostor ločen od ostalih z debelo steno in kot praviš najnižja temp. okoli 0C, bo podobno kot pri 99% primorcih katerih bloki nimajo nič izolacije in se vsi veselo grejejo z klimami kljub temu zelo ugodno Big Grin
Glede na pretežno negativne komentarje klime ne bomo monitorali na tak način.

Kaj pa menite o okenskih klimah (te ki se vgradijo v okna)? Ima kdo tako rešeno? Predvsem za gretje me zanima?

Hvala.
(20.5.2020 ob 23:34)jerebuca Napisal: Glede na pretežno negativne komentarje klime ne bomo monitorali na tak način.

Kaj pa menite o okenskih klimah (te ki se vgradijo v okna)? Ima kdo tako rešeno? Predvsem za gretje me zanima?

Hvala.

Jaz sem imel eno takšno klimo - začasna rešitev v mansardnem stanovanju.
Delovalo je (samo kot klima), je pa precej glasno, grdo in tudi vibracije so bile precejšnje. 
Ne priporočam, razen kot začasno rešitev ali pa v kakšni kleti morda.
zmontiraj klimatsko napravo ki jo imaš doma tako da zunanjo enoto prizemljiš, ne boš kazil fasade, ter bo učinkovito delovala v vseh pogojih....klimatske naprave z izvedbo vse v enem ohišju so primerljive z prenosnimi enotami, ki pa vsi vemo da so primerne zgolj za hlajenje pa še to bolj na pol...
(21.5.2020 ob 11:50)FAE Napisal: zmontiraj klimatsko napravo ki jo imaš doma tako da zunanjo enoto prizemljiš, ne boš kazil fasade, ter bo učinkovito delovala v vseh pogojih....klimatske naprave z izvedbo vse v enem ohišju so primerljive z prenosnimi enotami, ki pa vsi vemo da so primerne zgolj za hlajenje pa še to bolj na pol...

Ja, sem slišal, da ropotajo te okenske izvedbe.
Kar se pa tiče kazenja podobe fasade - lahko se zmontira na tla, ampak še vedno bo treba delat 70cm preboj čez kamnito steno - je kar izziv.
Bomo videli če bo kaka opcija, drugače bomo ostali na kaloriferju. Ni glih ekonomično, je pa komot.
Po mojem je kalorifer bolj ekonomičen, kot da maš zunanjo enoto znotraj bajte. Je pa težko upoštevat vse robne pogoje, ki so "na terenu" samo po tvojem opisu.
(22.5.2020 ob 22:40)jerebuca Napisal: Ja, sem slišal, da ropotajo te okenske izvedbe.
Kar se pa tiče kazenja podobe fasade - lahko se zmontira na tla, ampak še vedno bo treba delat 70cm preboj čez kamnito steno - je kar izziv.
Bomo videli če bo kaka opcija, drugače bomo ostali na kaloriferju. Ni glih ekonomično, je pa komot.

Sam imam v kleti podoben kamniti zid, pa je monter moral Hiltija skoraj nazaj vleči, da ni prehitro vrtal. Tak da- s pravim orodjem bo luknja narejena v 5. minutah, brez njega pa lahko traja ves dan. Dolgoročno gledano je bolje enkrat ugrizniti v kislo jabolko in namestiti klimo, pol bo pa dolgo mir.

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »