Gradnja in obnova > Klasična gradnja
Obnova/rekonstrukcija hiše letnik 1930

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obnova/rekonstrukcija hiše letnik 1930
(15.4.2020 ob 03:00)Hanzi Napisal:
(13.4.2020 ob 19:55)Beri Napisal: Beri;

Sicer ne spremljam ravno tvojih objav in ne vem kako strokovno oziroma praktično podlago imajo. 
Se mi pa zdi da si v tem primeru zgoraj napisal nekaj bullshita. 
Če ima objekt neko plast hidroizolacije (kaka dah papa)  med temeljem in steno in da ni poskodovana, potem se da marsikaj rešiti. 
Če pa ima objekt danes po stenah madeže od solitra ali celo odpadle omete je pa težava malo bolj zahtevna. 
Pa tista o akumulaciji vlage v stenah preko zime je tudi.....se bojim da ti manjka nekaj osnov fizike zakaj prihaja do vlažnih sten, vlažnega zraka v prostoru in plesnivih sten. 
Da o raznih svetovalnih osb ploščah in podobno ne nadaljujem 
Pri hiši 100 let stari,niti pod razno ne bi delal HI,če je sto let držala bp,potem bo tudi nadaljnih 100 in več.
Kamnik,kot mesto je narejeno iz starih stavb,nihče nič ni kopal okrog hiš z namenom,da bi delali HI.
Kdor koli bo prišel v Kamnik,naj gre v eno starejših hiš v kavarno Pri Rotovžu,letnica tisoč šeststo in nekaj let pa vse hiše v starem mestnem jedru so cca 200 let stare,brez izolacij,ker so debele stene.
In ja,zakaj prihaja do vlažnih sten? Toplotni mostovi pri debelih stenah po moje ni,kvečjemu pri tenkih,kar pomeni,na novogradnjah oz tanjših stenah izvolite izolacijo v izogib toplotnim mostovom,pri debelih stenah pa po moje ni potrebno.
Predvsem ni potrebno zaradi računice;Kdaj dobiš vložen denar zaradi izolacije,glede debelih sten?!
OSB,ja,zakaj ne.
Nad pošto v Kamniku so delali glih z OSB ploščami pa ne boš verjel,po naročilu oz. navodilu Spomeniškega varstva s tem,da so prej morali zamenjani les,kakor tudi ves les pošpricati z neko tekočino,proti nekim žuželkam,da ne bi škodovale lesu.
Rabiš sliko Smile
Oh ja... komedije. More bit v takih casih!
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Če ne gre za neko kulturno dediščino, ni ravno smiselno prenavljati 100 let staro hišo. Imam eno v ulici, ki sem si jo ogledal, pa niti pod razno je ne bi šel prenavljat, saj se problemi začnejo že pri temeljih. Tehnologija gradnje je šla tako naprej, da moraš imeti v teh časih zelo dober razlog, da denar vlagaš v tako star objekt. Izkoristite določbo novega zakona o rekonstrukciji, kjer "ohraniš" samo temelje in s tem obideš marsikateri člen prostorskega plana.
Živjo!

Imam točno tako hišo, tudi v LJ, in jo počasi obnavljam. Zelo kvalitetna gradnja za tisti čas, nobenih problemov z vlago.

Prva runda je bila streha, vse instalacije, centralno ogrevanje, zbrušen parket, ... potem stavbno pohištvo in izolacija in zdaj prostor za prostorom, kakor so finance.
Mislim, da bo na koncu še vedno dosti manj kot bi bila nadomestna gradnja, predvsem pa tukaj živimo... ja, občaso je gradbišče, kar ni tako fajn, ampak jbg.

Ugotovil sem, da je toplotna izolacija lažja kot vlaga, izziv je ohraniti vse paropropustnosti, ne imeti toplotnih mostov + vlage ipd. Dosedaj mi je kar uspelo, sem pa moral dosti hodit za mojstri in težit za detajle (špalete, police, kolenčni zid itd.).

Trenutno se ubadam s tem, kaj je optimalna varianta za lesena tla; na vrhu bi rad parket, stropniki so videti zdravi. Mislim, da je dobro, da je konstrukcija lažja, se pravi šoder ven in npr. DPF volno noter, čez pa OSB - ni mi pa še jasno, kako z izolacijo zvoka.
En faktor je masa plošče (damo debelejši OSB - tu je AB plošča fajn), drug faktor je stik plošče na nosilno konstrukcijo. Tu dajejo eni vmes filc, drugi neko specialno gumo, tretji nič. Help? Smile

Hkrati razmišljam o prezračevanju, ker je z novimi okni dejansko treba veliko zračiti, in se npr. ponoči pozimi, ko ni šans, da je okno odprto, zrak v spalnicah čisto usmradi.

Lahko se tudi zmenimo za kakšno pivo na varni razdalji :-)
Pozdrav,
Slovon
Jaz peska ne bi odstranjeval, ker je to zelo dober izolator zvoka. Če pa že vztrajaš pri odstranitvi nasutja, pa daj namesto njega veliko večjo debelino volne, kot je zdaj debelina peska. Filc lahko daš na podkonstrukcijo proti udarnemu zvoku, na prenos zvoka po zraku pa ne bo imel vpliva. Pa na diletacijo med tli in stenami pazi.
(9.5.2020 ob 15:21)trance0 Napisal: Jaz peska ne bi odstranjeval, ker je to zelo dober izolator zvoka. Če pa že vztrajaš pri odstranitvi nasutja, pa daj namesto njega veliko večjo debelino volne, kot je zdaj debelina peska. Filc lahko daš na podkonstrukcijo proti udarnemu zvoku, na prenos zvoka po zraku pa ne bo imel vpliva. Pa na diletacijo med tli in stenami pazi.

Hmm, pesek je zdaj že zunaj. Nekaj cm več volne bo, tako da upam da bo ok.
A filc se daje? Kako debel?
Kako se pa dela dilatacijo? 
Veliko sprašujem, ker mi vsak mojster po svoje pove in tudi po svoje razloži Sad

Hvala za vse info!
Pozdrav,
Slovon
ker vsak mojster po svoje tudi naredi. Bo delal mojster ali boš delal ti?
(13.4.2020 ob 19:55)Beri Napisal:
(13.4.2020 ob 18:43)firefly Napisal: Rect da je hidroizolacija skoda denarja je pa mal huda... pa da so izolirane hise polne plesni. Pa da celo jesen in zimo stena "zbira" vlago in jo potem celo pomlad in poletje oddaja... vglavnem ja, se strinjam. Vsak ima pravico do svojega mnenja. Tudi ce je napacno.

Hidroizolacija pri novogradnji ja,pri starih bajtah pa ne,ker pri starih bajtah ne moreš priti pod temeljne od kod vlaga kljub hidroizolaciji prihaja na stene.Kar pomeni,da vsa vlaga od spodaj pride na stene,jih navlaži,potem ta vlaga ne zmore iti navzvan,zaradi te hidroizolacije,katero posamezniki odobravate. Stari zidarji so znali koristiti zakon narave,okrog hiše so prodniki,kateri omogočajo pronicanje deževnice ipd. Problem so rešili na naraven način,kdor koli je kopal okrog starih hiš je povsod suho kot smodnik.
No,če odkoplješ temeljne pri stari hiši,taiste temelje okrušiš zaradi čiščenja istih v prevodu jih oslabiš ter zaradi izkopa zemlje okrog temeljev narediš nečvrsto podlago za temelje.Potem kao narediš hidroizolacijo,nasuješ z zemljo,katera ne omogoča pronicanje vode,vlaga od spodaj pa lepo vlaži steno.
Se zavedam,da treba še od znotraj pa ovo pa ono,ampak je to vse skupaj delo brez potrebe.

Kaj pa, če je na enem koncu stare hiše kljub vsemu vlaga, predvsem na notranji steni? Teren naj bi bil sicer dobro odceden, drugje ni težav in ni opaziti poškodb zaradi vlage, ena stena je pa od znotraj kar kritična (majhen prostor, namenjen shrambi, z oknom). Možno je sicer, da tam poteka vodovodna cev do sosednjega objekta, vendar to ni potrjeno.
In ta prostor se verjetno ne greje? Niti ne prezracuje? In hidroizolacije pod steno verjetno ni... 

Folk ne razume da se hidroizolacije ne daje samo zaradi dezja razmocene zemlje...
(10.5.2020 ob 20:38)firefly Napisal: ker vsak mojster po svoje tudi naredi. Bo delal mojster ali boš delal ti?

Ne gre za to, da bom mojstru pod prste gledal, ampak mojster, ki mi ne zna pojasnit, zakaj on dela tako, kot dela - naj mu zaupam? Je sploh mojster, ali se je nekje nekaj naučil in bo naslednjih 100 let delal "tako kot vedno"?
Ponudbe je veliko, bedarij tudi, zato moram jaz razumeti, da lahko izberem in mojster mora znati pojasniti, da vem, da je mojster.

Se ne strinjaš?
Pozdrav,
Slovon
Veliko jih nekaj dela tako kot je prav. Ceprav ne razumejo(mo) fizike in kemije zadaj... in velikokrat je vec variacij za en problem. Enakovrednih celo.

Ce bi povedal med čem se odlocas...

V osnovi pa rabis stabilno podlago ki je "mehko" locena od konstrukcije. Kako do tega prides...
(17.5.2020 ob 12:22)slovon Napisal:
(10.5.2020 ob 20:38)firefly Napisal: ker vsak mojster po svoje tudi naredi. Bo delal mojster ali boš delal ti?

Ne gre za to, da bom mojstru pod prste gledal, ampak mojster, ki mi ne zna pojasnit, zakaj on dela tako, kot dela - naj mu zaupam? Je sploh mojster, ali se je nekje nekaj naučil in bo naslednjih 100 let delal "tako kot vedno"?
Ponudbe je veliko, bedarij tudi, zato moram jaz razumeti, da lahko izberem in mojster mora znati pojasniti, da vem, da je mojster.

Se ne strinjaš?

Mojster ima za naredit, kar nariše projektant  oz. gradbenik. Mojster ni statik in večinoma ne pozna vseh načinov gradnje.

Za tvoje vprašanje lesenih stropov je bila že vsaj 100x napisana pravilna izvedba, ki jo predlaga tudi Knauf insulation. Narisano jasno, kot beli dan. Lahka izvedba, popolna ravnina, preprečuje udarni zvok:
Klik
Klik
(21.5.2020 ob 08:51)Energetik81 Napisal:
(17.5.2020 ob 12:22)slovon Napisal:

Se ne strinjaš?

Mojster ima za naredit, kar nariše projektant  oz. gradbenik. Mojster ni statik in večinoma ne pozna vseh načinov gradnje.

Za tvoje vprašanje lesenih stropov je bila že vsaj 100x napisana pravilna izvedba, ki jo predlaga tudi Knauf insulation. Narisano jasno, kot beli dan. Lahka izvedba, popolna ravnina, preprečuje udarni zvok:
Klik
Klik

Uh, hvala lepa za to jasno slikco pravilne sestave lesenega stropa.
Zdaj se ravno ukvarjam s tem, če lahko dam na lesene strope talno gretje. Nebi pa rad vlival betona oz. delal betonski estrih (vsi majstri mi forsirajo to varianto).
Na nemških forumih sem našel kar nekaj informacij glede tega; pač da imata knauf in fermacell nekaj za to izvedbo; nikjer pa ne najdem jasnih predstavitev.
Najbolj me zanima, če se v sloveniji sploh ukvarja kdo s tem?
Da mi bi naredil zanesljivo izvedbo talnega gretja na lesene strope...

Sploh bi pa bil hvaležen za takšno skico, kot si jo zgoraj prilimal, z talnim gretjem.

Lp
suhega talnega se pri nas ne dela veliko. Zelo zelo malo. Če najdeš kakega s izkušnjami... že da najdeš kakega ki bi želel "prvič" delat to je težko. Ponavadi kar v samoizvedbi je treba to delat... estrih na lesen strop drugače ni nič problematičen, ob določenih zahtevah seveda...
(31.5.2020 ob 13:31)firefly Napisal: suhega talnega se pri nas ne dela veliko. Zelo zelo malo. Če najdeš kakega s izkušnjami... že da najdeš kakega ki bi želel "prvič" delat to je težko. Ponavadi kar v samoizvedbi je treba to delat... estrih na lesen strop drugače ni nič problematičen, ob določenih zahtevah seveda...

Ja ravno to iščem, tak da prosim, če ma kdo od vas kak kontakt.

Nekak mam občutek, da je cel smisel lesenih stropov zavržen, če dam betonske estrihe gor.

Malo me tud skrbi zaradi teže.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »