Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Idejni načrt hiše - mnenja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Idejni načrt hiše - mnenja

Po standardu za merjenje površine celotna površina do kolenčnega zidu.

Lahko se zapiči, še posebej če mu kaj drugega ni všeč nisem pa imel še takšnega primera.

Se pa ob tem vedno sprašujem kaj za vraga dela in zakaj za vraga plačujete projektantu, ki bi vam moral podati odgovore na večino teh vprašanj.

No odgovor se mi zdi, da poznam.
No, potem pa tudi moja kočica v spalnicah ne izpolnjuje te zahteve. V majhni sobi je le eno okno velikosti 100/120 na ca. 9 m2 površine, v večjih spalnicah pa po dve okni na okoli 13,5 m2 površine, medtem ko so v njiju okna dimenzij 100/120 oz. 80/120, eno celo samo 80/100. Angel No, kljub temu da bajta ne izpolnjuje tega birokratskega predpisa, so vse sobe več kot dovolj svetle in za več oken niti prostora na zunanjih stenah ni oz. bi moral potem v vsako dograditi še eno strešno okno, kar bi bilo pa po mojem že pretiravanje. Big Grin
@gregorjanc
Super razporeditev. Je pa res, da je nakaj kvadrature več in tudi postavitev drugačna. Nama linijska ni všeč, ker želiva kuhno malo skriti za vogal. No ja, to nam seveda spremeni koncept stopnic. Glede stopnic, mi trenutno popravljajo na U z dvo višinskim podestom. Objavim, ko dobim posodobljeno.
Glede kubusa, tudi sama planirava nek nadstrepek za teraso na južni in zahodni strani. Seveda, ko bo čas in € še za to Smile

@BojanF
Res je, občina je nora glede zahtev. Lokacija je pa super

Glede oken, bo očitno šlo 120x220 oz 130x220. Orientacija hiše enaka in brez teh malih oknov.

Hvala za predlog glede toplotne črpalke. Gre se res za vodno območje. Nekako sem se generalno odločil za voda-zrak (najbolj pogosta). Bom pa preveril kako je z zemlja-voda. Kolikor sem na hitro gledal, če je podtalnica dovolj visoko je boljše geosonda, v kolikor je globoko, vertikalni zemljski kolektor. Bo držalo?
Bom pogledal še po forumu v upanju, da je že kakšna tema odprta. Je mogoče najboljši pristop povprašat kar firmo, ki to izvaja in najbolje ocenijo kakšna je prava TČ za specifično lokacijo?

@Kecko
sam pregledujem forum že kakšno leto/dve. In moram reči, četudi imam projektante mi je forum kot bi vprašal prijatelja za mnenje. Veliko zadev sem se naučil tudi s takih debat, seveda nikoli ne vsegaSmile Menim, da so konstruktivne kljub temu, da morajo projektanti to vedet. In ja, dejansko vejo. Vseeno, se tukaj porodi veliko dobrih idej.

@trance0
mogoče lahko malo pogledaš kaj še ne izpolnjujete :Smile  hehe
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredp...=PRAV10213

Nevem pa, kam bi lahko stisnil rekuperator v spodnji nadstropje v trenutni tloris. Lahko bi žrtvoval shrambo pod stopnicam, sicer bi bil potem razvod relativno zanimiv. Druge ideje, ki mi ne bi extremno spremenila uporabe prostorov v prtličju nimam. anyone?

Hvala!
Citat:MandM:

Hvala za predlog glede toplotne črpalke. Gre se res za vodno območje. Nekako sem se generalno odločil za voda-zrak (najbolj pogosta). Bom pa preveril kako je z zemlja-voda. Kolikor sem na hitro gledal, če je podtalnica dovolj visoko je boljše geosonda, v kolikor je globoko, vertikalni zemljski kolektor. Bo držalo?

Bom pogledal še po forumu v upanju, da je že kakšna tema odprta. Je mogoče najboljši pristop povprašat kar firmo, ki to izvaja in najbolje ocenijo kakšna je prava TČ za specifično lokacijo?
Zate bi bil najboljši in najcenejši horizontalni zemeljski kolektor.

Citat:MandM:

@trance0
mogoče lahko malo pogledaš kaj še ne izpolnjujete :[Slika: smile.png]  hehe
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredp...=PRAV10213
Ta pravilnik sem že večkrat prečital pa še vseeno ne vem vsega. Prvotno so na tipskem načrtu za mojo brunarico v mansardnih sobah bila predvidena balkonska vrata, ki bi verjetno zadostila zahtevi o minimalni površini oken. Se je pa investitor iz meni neznanega razloga odločil, da hišo zgradi brez balkona in z manjšimi okni. No, kakorkoli že, očitno birokrati na UE niso komplicirali glede tega, so pa npr. za naklon strehe na frčadi, ki ga je bilo potrebno potem v PGD in dejansko pri gradnji spremeniti.
Ja, toplotna črpalka zrak-voda je nekako "privzeta" opcija, na katero ljudje najprej pomislijo, zato rad opozorim da obstajajo tudi druge možnosti. Vsekakor horizontalni kolektor, to je najbolj cenovno ugodna varianta pri novogradnji (pri obstoječih hišah je običajno škoda razkopavati obstoječo zunanjo ureditev in se potem dela vertikalne geosonde, ki pa so dražje). Na "barjanskih" tleh tudi dosega najboljše izplene, tako da ne potrebuješ gromozanskega kolektorja, sploh za novogradnjo izolirano po sodobnih standardih. Zadošča lahko že enocevni sistem, kar vse skupaj dodatno poceni - odpadejo razdelilni jaški in podobno.

Mislim, da se v tako optimalni situaciji cenovno lahko že precej približate varianti zrak-voda, dobite pa precej boljši sistem - višja učinkovitost, daljša življenska doba, brez izpostavjene zunanje škatle.

Sicer pa ja, okno 1,3x2,2m brez parapeta bo po normativih dovolj za 11m2 veliko sobo, tako da če takšno okno lahko umestite pod poševnino strehe oz. AB vez zidu je stvar rešena.

Še vedno pa velja, da je poleti to manj ugodno ker moraš imeti ne-južna okna ves čas zasenčena, tako da je vseeno vredno razmisliti tudi o južnih oknih v otroških sobah, Torej preučiti ali je možno še kaj razširiti frčado (ali pa obstoječo frčado v pisarni ukiniti in na njen račun pridobiti frčde v otroških sobah), ali pa morda najti kak način za izvedbo malo višjih oken pod kapjo; na primer s prekinitvijo AB vezi stene in povišanjem okna vse do kapne lege ostrešja.

Je pa seveda potrebno upoštevati še druge faktorje poleg osvetlitve sob, na primer izglede fasad in strošek izvedbe. Končna rešitev bo vedno nek kompromis, oziroma lepše rečeno nek optimum. Smile

Rekuperator je po mojem mnenju ok v zgornjem nadstropju. Sem pa sedaj v risbah fasad opazil, da imate predvidene vmesne lege na ostrešju, ampak tiste nad otroškima sobama nimate s čim podpreti, ker "nosilni" steni med sobama nista z ničemer podprti v pritličju.
Glede toplotne črpalke sem malo v precepu. Govoril sem z dvema prodajalcema sistemov. Nekako sem se dokopal do spodnjih ugotovitev.
1. varianta
- Električno peč (cca 1k€ z montažo)
- Sanitarna toplotna črpalka (cca 2k€ z montažo)
- Sončne celice 8kW (cca 8k€ z montažo).
(Samo električna peč  + Sanitarna TČ bi bila najboljša, ampak baje zakon predpisuje, da mora biti uporabljenih vsaj 25% obnovljivih virov.--> tako, da odpade)
Skupaj: 11k€ --> Subvencija do 180€ na kW solarne = 11k€-1,44k€ = 9.66k€

2. varianta
Toplotna črpalka Zrak-Voda. 6kW nazivne moči. 6.5k€ z montažo.
Skupaj: 6.5k€ --> Subvencija cca 15%  =6.5k€ - ~1k€= 5.5k€

3.varianta
Toplotna črpalka Zemlja-Voda. Horizontalni zemljski kolektorji. Najmanjša moč za te vrste sistema ~6kW. Potreboval bi 300m cevi (3x 100m). Črpalka ~8k€ + montaža 3k€
Skupaj: 11k€ --> Verjetno enaka subvencija cca 15%  =11k€ - ~1.6k€= 9,4k€

Pri prvi varianti bi si pokrival še ostalo elektriko, tako da bi bili stroški +0 (nekje?). Pri ostalih dveh variantah imam seveda nižje stroške, pa vendar še vedno so.
3. varianta odpade, saj ne vidim možnosti povrnitve stroškov v svoji življenski dobi.

vaše mnenje? Sem še kakšno optimalno opcijo spustil? Gledam predvsem price/performance. Trenutno, je na predvideno nizko porabo hiše (25kW/m2) najbolj optimalna z mojega vidika opcija 1. Vsaj na dolgi rok.

OKNA:
Evo, prilagam fotke kako nam je uspelo postaviti okna in rešiti stopnice.

Me pa malo skrbi ta veliko okno v kubusu, predvsem glede čiščenja. Po eni strani, je lepo da je samo šipa. Verjetno se ga čisti 2x na leto? Ne vem. Kakšne izkušnje? praktično bi bilo bolj dvokrilno okno. Po drugi strani ni lepo + zmanjša vhod svetlobe.

LEGE:
Sem govoril s projektantom. Bojda se naredijo neke "škatle" v sami AB s katerimi se uredijo te nosilnosti? Smile
Drugače pa, desna stena pri stopnicah je nosilna. Za drugo lego pa ja, naj bi naredili te "škatle". V najslabšem primeru, se steno za TV naredi širšo / nosilno.
Kaj menite?

Uspeli smo tudi postaviti garažo/nadstrešek za hišo. Tako, da bo več prostora/zelenice na Jugu ter Zahodu. (nimam še slik)

Lepe praznike vsem! Smile

Priložene datoteke Predogledne slike

" je na predvideno nizko porabo hiše (25kW/m2)" da ne boš tako kot v eni drugi temi, ugotovil da projektiranih 25 dejansko lahko pomeni 75 Smile
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Ravno tretja varianta je najbolj ekonomsko smiselna na dolgi rok. Daleč najslabša je pa ravno prva opcija, za katero se ogrevaš!
@firefly
Kako se jim je to zgodilo :O

@trance0
lahko argumentiraš?

Z mojega vidika ob predpostavki, da letno plačam 400€ elektrike za TČ zrak-voda je 3 varianta najmanj optimalna. Zemlja-voda zahteva relativno visoko investicijo 11k€ in kljub boljši učinkovitosti..npr 20-25% bi se poraba znišala na ~300€ letno.
Če me pride TČ zrak-voda 6.5k€ + 100€ razlike vsako leto na 30let --> 9.5k€ skupaj. Verjetno bom moral vmes še zamenjat TČ, kar bi pomenilo dodatnih 5.5k€ (brez montaze ipd, ker je že vse na mestu) je to skupaj 15k€.

Kolikor sem razumel BojanF, je TČ zemlja-voda skoraj "neuničljiva" zato bi ohranil 11k€ kot začetno investicijo in edini strošek.

Če to primerjam, prišparam 4k€ v 30tih letih. Realno, se mi to ne zdi vredno TČ zemlja-voda.

Če sem kaj spregledal oz računam napačno pa prosim za popravek.

Hvala
Samo stavbno pohistvo je pa "nametano".. Kdor je risal ali podajal mnenje, je čisto brez občutka za estetiko, linije, razmerja.. No, meni se ne dopade.
Razlogov za odstopanja v porabi je lahko več, od preveč optimističnih predpostavk ali napak pri izračunu, naknadnih sprememb projekta, napak pri izvedbi do nadpovprečno potratnih uporabnikov.

Sodobne hiše velik del svojih toplotnih izgub pokrivajo s sončnimi in internimi toplotnimi dobitki, zato imajo lahko tako nizko porabo za ogrevanje. A iz istega razloga lahko tudi relativno majhne spremembe v izgubah ali dobitkih povzročijo relativno velike spremembe v porabi.

6kW sistem zemlja-voda je za takšno hiško čisto preveč, zato pa tudi ni ekonomske računice. Glede na ugodno orientacijo objekta bi čez palec rekel da bi bilo 4kW dovolj, z malo več izolacije pa bi šlo tudi z 2-3 kW.

Varianta z električno pečjo je navidezno ugodna zaradi sistem neto-meritev, ki omogoča zimsko ogrevanje s poceni poletno PV elektriko. Brez sheme neto meritev se tak sistem ekonomsko podre. O eksternalijah pa niti ne bom začel pisati, ker smo na to temo že imeli dovolj debat na tem forumu.

Med stopnicami, sedežno garnituro, in kuhinjo se mi pot zdi nerodno ozka in zavita, prostor bi tu precej bolje funkcioniral če sedežna garnitura ne bi bila širša od omare za televizijo.
Zelo dobro opisano, BojanF!
@sijared
si lahko bolj specificen kaj ti ni vsec oziroma kako bi spremenil?

@BojanF
Po prvem hitrem pregledu trga nisem naletel na 3-4kW zemlj-voda sisteme. Preverim.
Glede kavča in prehoda pa res ni najbolje. Bo treba popravit.
Glede izgleda oken se ne sekiraj, sedežno pa le malce skrajšaj. Wink
Ja, ponudba toplotnih črpalk zemlja-voda pod 6kW je res bolj borna. Tudi sam sem v preteklosti iz radovednsoti že iskal takšne TČ. Na koncu sem našel samo to, da se jih dela po meri, ker očitno serijsko tako majhnih TČ ni za dobiti:
http://www.klimasapo.si/wp/index.php/toplotne-crpalke/
Ne vem pa, kolikšna je cena takšnih butičnih izdelkov, ali je sploh kaj prihranka v primerjavi s serijsko napravo večje moči.

Skok na forum:

Zadnje novice

Recite DA najboljši ponudbi NLB Stanovanjskega kredita
23.04.2021 ob 11:54:22
Recite DA najboljši ponudbi NLB Stanovanjskega kredita
Recite DA pravim priložnostim in pridobite individualno NLB ponudbo Ne moremo izkoristiti priložnosti, za katere ne vemo, da... Beri dalje »
Zakaj se odločiti za toplotne črpalke Tiki?
13.04.2021 ob 13:14:07
Zakaj se odločiti za toplotne črpalke Tiki?
Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši dizajn. Kolikokrat ste si ob pomladnem ugašanju... Beri dalje »