Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Kateri rekuperator ?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kateri rekuperator ?
Zdravo,

zanimajo me dotične izkušnje za rekuperatorje Blauberg in Dantherm. Blauberg ima tudi entalpijsko kocko. 

Torej, prosim če se javite tisti, ki imate enega izmed teh dveh rekuperatorjev, in nam zaupate kakšne izkušnje imate z njimi, ali bi ga priporočili ali ne.

Pa še sekundarno podvprašanje... ali je upravičena investicija v boljši rekuperator (Zehnder), za okoli 2k€ več denarja ?

Hvala,
LP
Gašper
Preberi še to temo, mogoče kaj najdeš uporabnega
https://www.podsvojostreho.net/forum/sho...?tid=77159

Sem pa tudi jaz v fazi kupovanja rekuperatorja in v isti dilemi. 
Koliko pa je cena recimo Danthermovega in koliko Zehnder?
(20.1.2020 ob 15:57)Origin Napisal: Preberi še to temo, mogoče kaj najdeš uporabnega
https://www.podsvojostreho.net/forum/sho...?tid=77159

Sem pa tudi jaz v fazi kupovanja rekuperatorja in v isti dilemi. 
Koliko pa je cena recimo Danthermovega in koliko Zehnder?

Prebral use teme o rekuperatorjih. V tej temi je veliko napisanega o samih filtrih, a Blaubergu pa nič.

Veliko jih ima Helios ali Paul/Zehnder ali Mitsubishi. O Blaubergu pa ni veliko prebrati. 
Dantherm naj bi bil identičen Blaubergu. Celotna investicija Blauberg 6k€, celotna investicija Zehnder 8k€, celotna investicija Helios 9k€ (brez montaže, pri ostalih use komplet vključeno).
Pozdravljeni, Helios oprema in rekuperator je daleč najbolši med vsemi. Predvsem je super pomoč ko kaj potrebuješ. Več o sami ponudbi z montažo na ZS. Ugodno in kvalitetno z veliko referencami.
@Sitron
Zavajaš in se ponujaš!
Lahko zatrdim, da je kvaliteta izdelave oz. uporabljeni materiali nižja od Zehnderja naprimer. Primerjaj samo debelino pločevine naprimer, potem ga pa še malo potolči z roko pa boš videl...
Pozdravljeni malo si bom sposodo samo to temo saj me neka stvar pri načrtovanju prezračevanju bega in sicer če imaš načrtovano 270m3/h izpiha in 270m3 vpiha ali to pomeni da moram vzet vsaj 500+m3/h rekuperator ali do 300m3/h ? Ali pa sem si narobe zamislil saj je le pritlična hiša na 160m2 brez kleti ali mansarde. Koliko sem zasledil se za takšne hiše vgrajuje okoli 300 m3/h. Ali je to pretiravanje z izpihi in vpihi ?
Aljaž to pomeni, če 270 m3 vpihneš moraš potem teh 270 m3 odsesovat nazaj, da ne podreš tlačnega ravnovesja.

Moja pridobljena ponudba za Zehnder Q350 entalpijski z 10x odvod in 10x dovod, z montažo in zagonom je nekaj čez 6300 EUR z DDV. Hiša neto volumna 370 m3.
(21.1.2020 ob 22:56)Aljaz30 Napisal: Pozdravljeni malo si bom sposodo samo to temo saj me neka stvar pri načrtovanju prezračevanju bega in sicer če imaš načrtovano 270m3/h izpiha in 270m3 vpiha ali to pomeni da moram vzet vsaj 500+m3/h rekuperator ali do 300m3/h ? Ali pa sem si narobe zamislil saj je le pritlična hiša na 160m2 brez kleti ali mansarde. Koliko sem zasledil se za takšne hiše vgrajuje okoli 300 m3/h. Ali je to pretiravanje z izpihi in vpihi ?

rekuperator 300m3/h.
(22.1.2020 ob 19:48)Aljaz30 Napisal:
(22.1.2020 ob 08:24)gregorjanc Napisal: Aljaž to pomeni, če 270 m3 vpihneš moraš potem teh 270 m3 odsesovat nazaj, da ne podreš tlačnega ravnovesja.

Moja pridobljena ponudba za Zehnder Q350 entalpijski z 10x odvod in 10x dovod, z montažo in zagonom je nekaj čez 6300 EUR z DDV. Hiša neto volumna 370 m3.

Torej če prav razumem bi rabo rekuperator z vsaj 500 m3/h ? In razdelnini omarci z 10 izpihi in 10 vpihi.

Odvisno od velikosti oz volumna hise. Ampak glede na to, da imas 10 cevi za vpih in 10 sesalnih cevi, bo dovolj,  ce vzames taksnega s kapaciteto 350-400m3. Tudi tak z nazivnih 300m3 bi bil OK. Je pa res, ce je rekuperator sibkejsi, bo vec casa delal na visji stopnji, kar pomeni, da bo glasnejsi. Mocnejsi bo pa za isti ucinek lahko laufal na nizji stopnji moci in bo tisji. Nevem koliko ti je to pomembno oziroma kje bo rekuperator lociran. 

Jaz sem za prezracevanje 200m2 prostorov oz 540m3 volumna, vzel rekuperator z max kapaciteto 450m3. To je za 13 sesalnih in 13 ventilov za vpih. Vecino casa deluje z 50% nazivne moci in je prakticno neslisen.  Lociran je v utilityu v kletnem delu hise. Na najvisji stopnji ali pri vklopu boosta se slisi pretok zraka skozi stropne ventile, kar pa za tistih 15min pri dnevnih opravilih ni motece. 
Komplet vse z delom in materialom me je po vrnjeni subvenciji prislo nekaj cez 4k€. Vzel sem pa rekuperator iz linka, brez entalpijske kocke, ki jo vcasih pogresam. Drugace po letu uporabe nimam pripomb. Kljub temu, da imamo navadno kocko, je Rh v hisi 40%, kar je cist OK. 

https://ventilation-system.com/product/v...ec-a14-a21
Zanimivo pol bi blo z 500 m3/h še najboljše imet saj ni neke ogromne razlike v ceni med 300 in 500 m3/h rekuperatorjem
(23.1.2020 ob 21:14)Aljaz30 Napisal: Zanimivo pol bi blo z 500 m3/h še najboljše imet saj ni neke ogromne razlike v ceni med 300 in 500 m3/h rekuperatorjem

Jaz imam 350 m3/h za +250m2 površine (13 vpihov/izpihov) in imam celo zimo na najnižjo brzino. Če se pojavi potreba po izboljšanju zraka (kuhanje, WC,...) imam po hiši tipke, ki za 10 min pojačajo na MAX hitrost...

Moje mnenje: ne pretiravati z močjo, ker je pri močnejših težje nastaviti nek minimum, da je zrak OK, pa da ni prevelikih energetskih izgub. Poleti se sicer situacija obrne in bi bilo bolje imeti močnejšega, vendar je samo hlajenje preko rekuperatorja v vsakem primeru komaj opazno....
(21.1.2020 ob 22:56)Aljaz30 Napisal: Pozdravljeni malo si bom sposodo samo to temo saj me neka stvar pri načrtovanju prezračevanju bega in sicer če imaš načrtovano 270m3/h izpiha in 270m3 vpiha ali to pomeni da moram vzet vsaj 500+m3/h rekuperator ali do 300m3/h ? Ali pa sem si narobe zamislil saj je le pritlična hiša na 160m2 brez kleti ali mansarde. Koliko sem zasledil se za takšne hiše vgrajuje okoli 300 m3/h. Ali je to pretiravanje z izpihi in vpihi ?

Za 160 m2 tlorisa in višino stropa 2.5m je, po kriteriju 0.5 menjave na uro, dovolj 200m3/h .
Razen, če bo rekuperator opravljal tudi vlogo kuhinjske nape. Napa z izpihom navzven namreč v kombinaciji z rekuperatorjem ne gre. Napa z notranjim kroženjem nima pravega učinka. Je ne priporočam! 
Če načrtuješ v kuhinji otok, je najbolj optimalno postaviti odvod in dovod tako, da gre tok zraka čez otok. Število ventilov v kuhinji/dnevni/jedilnici je treba podvojiti in s tem dobiš zadovoljivo prezračevanje, tiho in z majhno porabo. Napa ima višjo porabo, je glasna, kar je v današnjih odprtih tlorisih pomembno.

Če bi vseeno rad napo z odvodom na prosto, se mora ob vključitvi nape prezračevanje avtomatsko izključiti.

Velikost rekuperatorja lahko izbereš, ko so znani podatki, kolikšen bo max. potreben pretok zraka in kakšna bo padec tlaka na najbolj neugodni poti pri max. pretoku. Na primer: Za pretok lahko ustreza manjši rekuperator, pa imaš zelo dolge cevi in je zato treba vzeti močnejšega. Ali pa imaš optimalen razvod in lahko vzameš šibkejšega.
Max. pretok določimo iz potrebnega dovoda in odvoda zraka.

Za določanje dovoda se uporabljata dva kriterija:

1. Min. 30 m3/osebo, to bi bilo 120 m3 za hišo, v kateri živijo 4 osebe.
2. 0,5 volumna stavbe.

Od obeh vzameš večjega.

Volumen odvodov izračunamo po dveh kriterijih:

1. min. odvod iz prostorov: vsaka kuhinja 60 m3/h, vsaka kopalnica 60m3/h, ločen WC 30m3/h in pralnica 30 m3/h
2. 0,5 volumna stavbe
Vzamemo tistega, ki je večji.

Ko sta znana vpih in izpih, vzamemo večjega od obeh in s tem določimo velikost rekuperatorja, ki mora seveda pri max. volumskem pretoku zagotoviti tudi pokrivanje padca tlaka na najbolj neugodni trasi.  Pri tem šteje celotna trasa od sesalne odprtine na fasadi preko rekuperatorja, dušilcev, razdelilnih komor, vzdolž okrogle cevi do izpušnega ventila v prostoru).

Najprej torej tloris stavbe, volumen in namembnost prostorov, število oseb, odločitev za prezračevanje kuhinje, da se lahko izračuna potreben volumen. Nato se določi pozicije ventilov, dovod zunanjega zraka in izpih.
Šele takrat pa se lahko določi, kateri rekuperator je optimalna izbira.
(31.1.2020 ob 01:59)remi Napisal: Če načrtuješ v kuhinji otok, je najbolj optimalno postaviti odvod in dovod tako, da gre tok zraka čez otok. Število ventilov v kuhinji/dnevni/jedilnici je treba podvojiti in s tem dobiš zadovoljivo prezračevanje, tiho in z majhno porabo. Napa ima višjo porabo, je glasna, kar je v današnjih odprtih tlorisih pomembno.

Če bi vseeno rad napo z odvodom na prosto, se mora ob vključitvi nape prezračevanje avtomatsko izključiti.

Sam imam 2 ventila v kuhinji (vsaj po 2xfi75), na drugi strani dva dovoda (3xfi75)...pa, da bi rekuperacija (na ful) efektivno zamenjala napo ne morem reči (po pohanje še vedno smrdi cela bajta.. Smile   

Sicer da bi se morala rekuperacija prav izključiti ne vidim potrebe..
Tudi pri napi smrdi...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »