Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Temeljna plošča - cena

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temeljna plošča - cena
(8.1.2020 ob 21:05)psi Napisal: Zdravo, 
odločitev je padla za montažno hišo, ponudnik izbran, hiša izbrana, papirji urejeni... zatakne se pri temeljni plošči. Gre za tipsko hišo, 120 kvadratov... izvajalec je naračunal 27.000€. Po mojem mnenju je to malo visoka cena... 
Mi lahko kdo pomaga... itak nimam pojma o teh stvareh. 
Hvala

dober dan

Prostornina betona je 12 x 10 metrov
Površina skoraj 30 kubičnih metrov, debelina 25 cm.
Stroški približno 3000 € v betonu, vključno z dostavo + -%, ekskluzivni račun 3%, z gotovinskim plačilom.
Izkop in odstranjevanje (pogosto še vedno dober humus) je mogoče storiti na
Podarite bolha ali pa ga uporabite za svoj vrt.

30 m3 gramoza, 120 m2 izolacijskih plošč + par jeklenih preprog +
2 - 3 delavci, razporejeni v 3 dneh ... ne opravičujejo 27.000 EUR
Zahtevek.

Po mojem mnenju predrago. To lahko storite z drugimi podjetji
prihranite nekaj.
Čeprav tudi podjetnik želi nekaj zaslužiti ... ne gre pozabiti. Toda 17.000 e za osnovno ploščo je verjetno
dovolj? Podjetnik ima še vedno denar v žepu
ob koncu leta ...
ali ne?
Raje konkretno 30 cm ali 35 cm. Na koncu so okrogle
10 m3 več mase in stane 1000 več denarja

ps.  imajo sodelavce (iz Kazahstana)
ročno kopali klet,
z lopato, samokolnico, moč mišic ...+ so betonirali sami
2 brutalna psa ... ruski slog 

ciao, ...vso srečo
Josef
Bi prosil tudi sam za pregled in komentar ponudbe za temeljno ploščo, ki sem jo prejel od ponudnika...

Dimenzija temeljne plošče - 12,5m x 8,2m = 102,5m2

V ceno 17.900,00 eur je všteto:

- Pripravljalna dela:
  - Izdelava, postavitev in demontaža gradbenih profilov za izkop gradbene jame
  - Izdelava, dobava in postavitev gradbiščne table, skladno z Zakonom o graditvi objekta.
  - Kompletna geodetska zakoličba objekta: zakoličba osi objekta, temeljev in kasneje zidov na profilih

- Zemeljska dela:
  - Odstranitev humusa globine 20 cm – široki izkop z deponiranjem materiala na gradbišču (34 m3).
  - Strojni izkop gradbene jame v III. ktg. zemljišča za izvedbo temeljne plošče z deponiranjem materiala na gradbišču (91m3).
  - Planiranje dna izkopa s točnostjo +/- 3 cm.
  - Dobava in vgradnja filca 150g pred izvedbo gramoznega nasutja.
  - Dobava in vgradnja gramoznega tampona debeline 50 cm, z nabijanjem v plasteh (91m3)

- Armirano-betonska dela
  - Vgrajevanje armiranega betona C25/30 v armirane konstrukcije plavajoče temeljne plošče debeline 25 cm (26 m3)
  - Dobava, ravnanje, čiščenje, sekanje, polaganje in vezanje vseh vrst armature.
 - Dodatek za beton Xypex Admin C-1000 NF hidroizolacija betona s kristalizacijo, v ponudbi je upoštevano 0,5% na količino cementa v m3 betona (v tem primeru druga hidroizolacija ni potrebna).
  - Dobava in polaganje toplotne izolacije XPS C-500 LJ pod temeljno ploščo hiše v debelini 10 cm.

- Tesarska dela
  - izveba opaža

- Izvedba armaturnega načrta

Sedaj vprašanje/pomisleki:
- Podložnega betona ni
- Debelina XPS-a le 10cm - KNAUF C-500 LJ, ki sicer ima večjo tlačno trdnost 500kPa
- Hidroizolacija izvedena z izvedbo kristalizacije betona

Ponudba izvedbe temeljne plošče velja za izgradnjo montažne hiše po standardu SNEH
Toledo,
cena je kar konkretno dobra! Ali si napisal vse postavke?
Predlagam, da si pridobiš še nekaj ponudb.
Imaš kar nekaj lukenj še za zapolniti v popisih del in količin.
- Ne vidim zapisa o drenaži v gradbeni jami.
- Če imaš kvalitetni material v izkopani gradbeni jami, bo šlo z 50 cm, v nasprotnem se poveča količina tampona.
- koliko m2 so filca upoštevali.
- nimaš zapisa o izdelavi podloge za vgradnjo XPS-a.
- dovozno cesto imaš tudi tu v količinah zajeto.
- plato za avtodvigalo in prostor za šleper imaš?
- razni preboji za dovod instalacij v hišo in KCM razvod.

Kar se tiče Xypeksa , nima veze s standardom o gradnji SNEH! To je dodatek k betonu. Standard ti je, kolikšna je debelina XPS-a pod AB temeljno plavajočo ploščo, glede na izračun Phpp. Tu se mi vidi zelo premalo, glede na stare izračune pri PH ali NEH hišah.
Podložni beton pod XPS-om se lahko nadomesti. XPS 500 je......?
Xypeksu osebno ne zaupam . Kolikor se spomnim ima kolega forumaš " Vuego" izkušnje z tem materialom.
Morda sem kje zapisal, da v treh primerih podjetje montažne hiše ni bilo pripravljeno montirati brez bit. hidroizolacije.
Ali imaš ŽIHER-jevo hišo?
Lep pozdrav
Najlepša hvala za odziv.

Ponudba je bila pripravljena kot ločena postavka v sklopu hiše na ključ. 

Dovozna pot in prostor za avtodvigalo je.

V ponudbi za temeljno ploščo je sicer postavka, da v primeru odstopanja od predvidenih količin, se le te dodatno obračunajo.

- O drenaži ni podane postavke
- XPS naj bi se polagal kar neposredno na tampon, brez podložnega betona
- Pri drugih ponudnikih, na podlagi izračuna PHPP nej bi bilo potrebno celo 25cm XPS-a (verjetno bi šlo skozi že s 16cm), tu v ponudbi pa je le 10cm. Seveda pa PHPP izračuni nekoliko odstopajo med seboj tudi glede na ostale postavke/elemente hiše, se pa strinjam da je 10 po vsej verjetnosti občutno premalo.

Pri ponudbi za ploščo brez hidroizolacije imam tudi sam nekaj pomislekov, izkušenj seveda nič...

Lp, Toledo
Kako phpp izračuni odstopajo med sabo? Kaj si dal delat več phpp izračunov in zakaj bi kdo to naredil? Razlika med 25, 16 in 10 je ogromna tako pri izračunu kot tudi pri ceni.

Ali sploh vemo kaj je phpp izračun? Tehnično je to cca 100 stranska excel tabela s katero se izračuna energijske karakteristike objekta po standardu PHI. Praktično pa je to cel kup znanja kako optimizirat porabo objekta.

In ne v dobrem phpp izračunu pač ne more priti do takšnih odstopanj med debelino xps-a. Še posebej, če boš šel v iskanje kakšnih subvencij za PH preveri kaj sploh počnejo s papirji.

In če ne gre za PH je 10cm lahko povsem dovolj.
(10.3.2020 ob 06:03)KeCko Napisal: Kako phpp izračuni odstopajo med sabo? Kaj si dal delat več phpp izračunov in zakaj bi kdo to naredil? Razlika med 25, 16 in 10 je ogromna tako pri izračunu kot tudi pri ceni.

Ali sploh vemo kaj je phpp izračun? Tehnično je to cca 100 stranska excel tabela s katero se izračuna energijske karakteristike objekta po standardu PHI. Praktično pa je to cel kup znanja kako optimizirat porabo objekta.

In ne v dobrem phpp izračunu pač ne more priti do takšnih odstopanj med debelino xps-a. Še posebej, če boš šel v iskanje kakšnih subvencij za PH preveri kaj sploh počnejo s papirji.

In če ne gre za PH je 10cm lahko povsem dovolj.

Pozdravljen,

Mogoče sem se nekoliko nerodno izrazil... PHP izračun sem dal delat le en in to pri enem izmed ponudnikov gradnje hiš. Moj PHPP izračun je izdelan na podlagi materialov, ki jih ponudnik uporablja in trži. V PHPP izračunu so mi izračunali, da bi moral na podlagi orientacije hiše, steklenih površin itd izbrati 24cm debelino XPS-a. Kakor si zapisal tudi sam na ta izračun vpliva več dejavnikov, ne le debelina toplotne izolacije. Že če bi se na severni strani izognil kakšnemu oknu bi to lahko doprineslo k temu, da bi zahtevam standarda PH ustrezala izolacija (XPS) debeline 16cm namesto debelina 24cm kot je bila predvidena v izračunu z obstoječo arhitekturo in količino steklenih površin. Pa se gre v tem primeru za dva popolnoma ločena elementa; toplotna izolacija tal in okno... No v tem primeru se je šlo za to, da je ponudbo za zgoraj omenjeno temeljno ploščo pripravil ponudnik hiše na ključ, ki pa PHPP izračuna ni izdelal in se je šlo za informativni izračun.

Moj pomislek glede 10cm izolacije pa je bil v tem, da ne poznam izolativnostnih lastnosti določenega materiala. Mogoče bi se lahko ponujeni material s svojo izolativnostno obnašal kot kakšen drug material debeline 16cm. Zato pomislek. Enako tudi pomislek glede Xypeksa in plošče brez hidroizolacije in brez podložnega betona.

Mogoče bi bilo bolj na mestu vprašanje zastavljeno tako: Je ta ponudba sploh enakovredna ponudbi temeljni plošči bolj ''klasične'' zasnove: podložni beton, hidroizolacija, XPS 24 do 16 cm, AB plošča 25 cm ali so bile v zgornji ponudbi uporabljene kakšne cenovne ''bljižnice''?

Je cena, za predvideno izvedbo s popisanim materialom primerna ali je na višji strani/precenjena?

Lep pozdrav,
Toledo

Pozdravljeni

Bom opisal še svoj primer. S projektom začel v letu 2016 in še ni končan. V želji čimveč prišparat pa seveda čimveč postoriti sam. Ne se ustrašit temeljne plošče ker že tu lahko ujameš par tisoč eur v 10 dneh.

Izkop na ravnem terenu,  odpeljanih mislim da samo 2 ali 3 kamioni materiala ostalo še čaka da se poravna. Dostava in valjanje gramoza cca 40m3. Plačal v gotovini.

2250 eur

Pvc odtočne cevi in eno za dovod zraka v kamin zakopal v tampon.

Cca 100 eur

Podložni beton ti je najceneje poklicat mojstra da meša s kombinirko. Naročiš pesek in cement ter pokličeš dva ali tri kolege. Ena varianta je da si predhodno pripraviš faše v vago in nato samo porezuješ z dilo. Dela za par urc.

Strošek cca 300 - 400 eur

Predlagam da hidroizolacijo izvedete kar na podložni beton - dela za en dan. Kasneje moraš rezat, štukat, zalivat luknje pri vertikalni armaturi, čistit beton dol in na koncu spet rezat pa štukat in pazit da kje kaj ne stopiš.....

Opažne plošče sem imel svoje - kupil od trgovine enkrat rabljene in nepoškodovane 2 m x 0,5 x 27 mm - 50 kos.

50 x 9 eur = 450 eur

Za ploščo 120 m2 z obodom 50 m sem za šolanje porabil 26 opažnih plošč. Žal mi je ker jih nisem nabavil dovolj še za šolanje stropne plošče. Če jih paziš lahko plošče po odrabi še vedno ugodno in takoj prodaš  - gradbinec ti bo izposojo svojih računal bistveno več (računaj izposoja temeljna plošča par dni, prva plošča 3 tedne, druga plošča 3 tedne po xx centov kos/dan).
Šolati mi je pomagal izkušen zidar ..... v podložni sva ušraufala kar strešne letve 40/50 z turbo vijaki, nanje prislonila opažne plošče in ušprajcala.....leseni količki in colarice.  Obod sva končala v par urah, do konca sem ušprajcal sam.

50 eur zidarju

Nabavil sem Fibran xps seismic 400 l s preklopom in utori 12cm debeline. Sami promovirajo 2 x 12 cm in vmes samolepljivo hidroizolacijo - potrata denarja. Marsikdo naredi plavajočo ploščo brez xps. Ker so proti tlom izgube manjše naj bi bilo 12 cm primerljivo recimo s fasado 16 cm - pravijo forumaši. Položil sam - potrebuješ le olfa nož.

2300 eur za 162 m2 (kolega zrihtal dobro ceno) Vzel sem višek m2 ker gre še en krog okoli plošče  - horizontala.

Armatura - naročil mreže, palice in narejena stremena. Košare sem vezal sam, vse skupaj smo štirje pometali na mesto v enem dnevu.

Samo železo 2440 eur.

Električar mi je zmontiral valjanec ven iz plošče na vseh vogalih.

90 eur

Vgradili smo 39 m3 betona v 30 cm debelo ploščo.

Beton 2500 eur
2 zidarja - nivelir in ravnanje 100 eur

Skupaj ne več kot 8400 eur pa so še vedno vsi zalužili tako da odvisno od terena ampak sam nobenemu ne bi plačal več kot 15k eur. Kje je še vse ostalo!!??

Pa lep pozdrav
Dejan
Če boš še enkrat pozorno seštel, boš ugotovil da te je dejansko prišlo preko 10k€.
Kje je še drenaža, jaški, izravnava terena okrog hiše... A hidroizolacija je bila zastonj?
Žal ti 15k€ ne uide, tudi če delaš sam...
tik pred karanteno smo naredili temeljno ploščo za garaži in lopo, velikosti cca 70 m2
- izkop, odvoz, nasutje, utrjevanje terena cca 1500 eur
- podložni beton cca 500 eur
- polaganje hidroizolacije, stirodur 500, armatura v dveh slojih ccc 1600 eur
- beton za plato cca 20 cm 800 eur
- vgradnja kvarca 600 eur

kar se tiče opaža in teh del okoli tega, smo delali v lastni režiji in je vseen strošek bil 5000 eur. potrebno bo dodati še stranski stirodur, čepasto folijo, … zasuti okoli

par 100 m stran je nekaj let nazaj prijatelj plačal cca 12000 eur za temeljno ploščo pod montažno hišo Lumar velikosti cca 120 m2 in se mi je zdelo veliko. sedaj... vidim da je to "normalna cena" ki jo plačaš za tako delo.

lp
Da odgovorim še na prejšnjo debato: kolikor sem sam seznanjen z vodotesnimi betoni je potrebna debelina 30-50cm, tako da je ta rešitev pri 25cm debeli temeljni plošči vprašljiva - bi bilo potrebno preveriti pri proizvajalcu dodatka za beton. Ni pa vse v dodatku, potreben je pravilen recept celotnega betona. Tak beton potem načeloma ne prepušča vode, vseeno pa do neke mere prepušča vlago, zato je njegova primernost za leseno hišo vprašljiva. Mogoče je izvedljivo ob ustrezni difuzijski odprtosti fasade in ustreznem zračenju notranjosti objekta, to je vprašanje za proizvajalca montažne hiše.

Glede postavitve XPS direktno na tampon brez podložnega betona, to je možno, smo že imeli projekt kjer se je to tako izvedlo. V tem primeru seveda ni možna izvedba hidroizolacije na podložni beton, ampak jo je potrebno izvesti bodisi med dvema plastema XPS bodisi na temeljni plošči. Slednjo rešitev je zopet potrebno preveriti pri proizvajalcu montažne hiše, če je za njih sprejemljiva, ker oni morajo konstrukcijo sidrati v temeljno ploščo, če imajo na tem mestu hidroizolacijo je to za njih dodatna komplikacija ker morajo vsa sidra tesniti.
(24.3.2020 ob 08:37)nekislavc Napisal: Če boš še enkrat pozorno seštel, boš ugotovil da te je dejansko prišlo preko 10k€.
Kje je še drenaža, jaški, izravnava terena okrog hiše... A hidroizolacija je bila zastonj?
Žal ti 15k€ ne uide, tudi če delaš sam...

Saj pravim da odvisno od situacije, drugače pa bom hidroizolacijo sam položil zunaj in not fragmat V4 kar znese 12 rol je 500 eur + nekaj kant ibitola ( 9l cca 22 eur). Drenaža, jaški, čepasta folija, ozemljitev... bomo še videli koliko bo. Je pa res da je bila pri izkopu urejena komplet dovozna pot cca 20 m (lahko šteješ k plošči ali pač ne) + priprava terena za garažo 50 m2 (glej sliko) brez katerega bi bila cena nižja ker gre že za drugo ploščo. 

lp
@Toledo: Za vsa dodatna dela se dogovori za ceno po enoti. Recimo za gramoz kolko € na m3 potem pa nadzornika zraven, da boste lahko poračunal. V moji izkušnji s temi cenami na ključ so potem dodatki, ki te ubijejo in plačaš ko nor.
Mogoče ne bi bila slaba ideja, da bi ti vse obračunal po porabljeni enoti. Imaš popis del? V popisu del je vse natančno opredeljeno, kolko česa in po kaki ceni. Zadeve lahko zelo hitro sam preračunaš, da vidiš, če te hočejo že tu kje obrat. Določene stvari bo sicer težko merit (gramoz, odkopana zemlja), ampak vsaj veš kaj je v vključeno v to "na ključ" ceno in za kak denar. Kar se tiče detajlov temeljne plošče, a nimaš v Pzi-ju to definirano? Phpp je bil narejen na osnovi čega? V vsakem primeru bi predlagal podložni beton, potem pa delajte hidroizolacija direkt na njega, ali vmes ali pa pod temeljno ploščo. Tukaj je več variant, odvisno potem kako bodo stvari naprej povezane s fasado, preferenc projektanta, vremena, občine,... mal heca  Wink . Veliko je mnenj, odločiš se ta za tisto, ki ti je najbolj razumno.

Drugače pa ja, olupijo te na začetku, preden se sploh ornk začne. Big Grin  Srečno

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »