Kar naredi dom > Zabavna elektronika
Obnova hise - - > iscemo predloge za sisteme

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obnova hise - - > iscemo predloge za sisteme
Zdravo,

Obnavljamo hiso. Kompletno. Torej je sedaj pravi cas, da razmislimo o raznih '' pamernih resitvah'', katere bi bilo smotrno implementirati v samo hiso.

V tej temi bi prosil za vase predloge kaj ste vi naredili in vam ni zal, in kaj niste, pa bi zeleli imeti. 

Lahko raznorazni predlogi, od senzorjev, dodatnih luck, do ostalih stvari.

Hvala
Lp
Predvsem mi je žal, da nisem stvari zavlekel za 2 meseca in instaliral en kvaliteten sistem pametne instalacije. Tko da ja, daj.
(4.1.2020 ob 20:44)novitu Napisal: Predvsem mi je žal, da nisem stvari zavlekel za 2 meseca in instaliral en kvaliteten sistem pametne instalacije. Tko da ja, daj.

Lahko več o tem, kakšen link mogoče?
Najbrž moraš sam razmisliti če in zakaj bi potreboval pametne instalacije.

Če ti denar ni problem pač daj.....

Sam vidim smisel le v daljinskem nadzoru kakih žaluzij, morda kaka luč in podobno.

Nedavno je kolegu treščila strela v bližini hiše. Požgalo je vse "elektroniko", ki je bila priklopljena. Če bi imel pametne instalacije bi požgalo še to in bi bil električno popolnoma "mrtev".  

Ker sem ziheraš raje ostajam pri klasiki in dvignem svojo rit, če je treba kako luč prižgati ali ugasniti.

Prepričan pa sem, da bodo pametne instalacije prevladale nad klasiko, zato ker nas bodo prepričali, da brez tega ne moremo živeti..........
ajde eenepar stvari z vrha glave

česa nimam, pa bi si želel:
kabli za varnostne kamere zunaj (napajanje+podatkovni)
centralni sesalni sistem je bil želja, potem pa je prišel robotski sesalec in ni bilo več aktualno
"varen" prostor za avtomatski digitalni backup (nas ali podobno) ali vsaj več prostora v omarici

kaj imam pa ne bi želel brez:
vtičnice z dodatnimi USB vtiči za polnjenje
električne rolete
dobro premišljeno pozicijo TV, audio sistema, zvočnikov in kabelske povezave vmes
nadpultne lučke v kuhinji brez stikala (pomahaš pa se prižge oz senzor gibanja)

česa nimam, pa si tudi ne želim oz milsim, da ne rabim:
regulacija žaluzij
pametno centralno gretje oz nadzor temperature (imam le TČ, vremensko vodena in uravnan sistem talnega gretja brez termostatov)

ajde eenepar stvari z vrha glave

česa nimam, pa bi si želel:
kabli za varnostne kamere zunaj (napajanje+podatkovni)
centralni sesalni sistem je bil želja, potem pa je prišel robotski sesalec in ni bilo več aktualno
"varen" prostor za avtomatski digitalni backup (nas ali podobno) ali vsaj več prostora v omarici

kaj imam pa ne bi želel brez:
vtičnice z dodatnimi USB vtiči za polnjenje
električne rolete
dobro premišljeno pozicijo TV, audio sistema, zvočnikov in kabelske povezave vmes
nadpultne lučke v kuhinji brez stikala (pomahaš pa se prižge oz senzor gibanja)

česa nimam, pa si tudi ne želim oz milsim, da ne rabim:
regulacija žaluzij
pametno centralno gretje oz nadzor temperature (imam le TČ, vremensko vodena in uravnan sistem talnega gretja brez termostatov)
Sem sicer ravno pred ometi..
Pametnih instalacij nimam, imam recimo pripravo, kable za kamere ampak nevem ce bom kdaj dejansko dal.. 
Ena ideja in sicer sem si naredil povezavo iz lokacije tvjev in pa na drugi strani kjer je kavč malo višjo vtičnico v katero bom dal hdmi kabel in usb. Namrec to veliko uporabljam priklopim racunalnik da gledam filme ali pa na usb kaksne fotografije. Do zdaj imam vedno kabel cez sobo tako bo pa kabel v ometih in po tlaku.
Pri meni je bila na začetku želja o pametni hiši. Nič pretirano, rolete/žaluzije ter garažna vrata. Nobenih luči itd.
No na koncu sem se odločil, da namesto dvojne električne napeljave dam raje malo manj pametno oz. pozabim na oddaljeno upravljanje.

Namreč za rolete/žaluzije če že potegneš tisti kabel za električne potem raje zvežem na uro in na uri nastavim (fino, da je radijsko nastavljiva, da se sama nastavlja in da ima možnost nastavljanja % koliko se naj spusti - pozimi ne rabi do konca da ne zmrzne).
Za garažna vrata pa tudi razmišljam da edino če bo proizvajalec imel kako wifi možnost oz. kasneje kaj podobnega sam (slučajno če ob odhodu od doma pozabim ali so vrata zaprta ali ne).
Na hodniku pa senzorske luči.
Mogoče TČ z wifi modulom (še ni odločeno).
Raznih upravljanj luči, vtičnic itd. preko telefona ne rabim. Bom sledil temi, da vidim za predloge.

Trenutno sem še pri dokumentaciji - traja dolgo ker sem naredil pavzo vmes in še mudi se mi ne (rad bi vse naštudiral in naredil kot je treba)
Kdor rabi pametno inštalacijo po meri je dober kak Z-Wave sistem kot je  fibaro.  Sistem deluje brezžično, moraš le imeti centralo, ki stane cca 200€ potem pa kopuješ dodatke po želji, lahko pa potem priklopiš vse kar ste naštevali....

Električna inštalacije se naredi normalno, potem pa samo v doze daš elemente, ki navadno inštalacijo naredijo pametno.  Prednost tega je, da lahko bilo kdaj spreminjaš pametno inštalacijo brez večjih posegov v električno inštalacijo.

Z-Wave omogoča rešitve na sledečih področjih:

Avtomatizacija luči, temnenje in on/off preklaplanje vseh vrst luči
Nadzor različnih motorjev, predvsem za vse vrste rolet in garažnih vrat. Moduli omogočajo tudi pozicijski nadzor(npr. garažna vrata samo 60% odprta)
Nadzor električnih naprav vseh vrst, on/off nadzor z merjenjem porabe
Avtomatizacija ogrevanja, popoln nadzor nad vsemi vrstami ogrevanje omogoča ustvarjanje urnikov ogrevanja in optimizira porabo topolotne energije
Nadzor multimedijskih naprav, integracija ključnih funkcij multimedijskih avdio/video naprav v pametni dom 
Integracija varnostnega sistema, povezava z obstoječimi alarmnimi sistemi in dodajanje IP videonadzornih sistemov
Integracija domofonov, električnih ključavnic in drugih modulov pristopne kontrole v pametni dom
Avtomatizacija in optimizacija porabe električne energije gospodinjstva
Avtomatizacija irigacijskega sistema za zalivanje vrta

[/url][url=https://www.z-home.si/pametni-dom]https://www.z-home.si/pametni-dom
Zanimiva in cenivno zelo ok je tudi shelly.cloud. Najprej sem dal za rolete, zdaj pa vsake toliko se kaj dodam ... Wink
(5.1.2020 ob 10:43)mucek Napisal: Zanimiva in cenivno zelo ok je tudi shelly.cloud. Najprej sem dal za rolete, zdaj pa vsake toliko se kaj dodam ... Wink

Za shelly cloud potrebujes normalno napeljavo po hisi ali kaj posebnega?
(5.1.2020 ob 13:44)kuhii Napisal:
(5.1.2020 ob 10:43)mucek Napisal: Zanimiva in cenivno zelo ok je tudi shelly.cloud. Najprej sem dal za rolete, zdaj pa vsake toliko se kaj dodam ... Wink

Za shelly cloud potrebujes normalno napeljavo po hisi ali kaj posebnega?

potrebuješ normalno napeljavo, moreš imeti samo globoke doze, da spraviš notri aktuatorje
Super par idej je že padlo.

1. pustiti inštalacije za varnostne kamere
2. pustiti inštalacije za alarmni sistem
3. pod tlake med TV in sedežno pustiti HDMI in AUX kabel (za slušalke)
4. USB doze, predvsem k nočnim omaricam, pa še kakšna se bo našla kje
5. Večja omarica z NAS serverjem (dejansko bo imel vsako nadstropje svoj WIFI oddajnik, v pritličju pa bo vsa druga navlaka, od telekomovega boxa, itd, bomo pustili tudi prostor za NAS. NAS potrebuje zgolj UTP in napajalni kabel, kajne ?)

Mogoče bom dodal kdaj še take zadeve, kot so jih nekateri uporabniki omenili... Torej dodatek k motorju garažnih vrat da lahko preveriš ali so zaprta, itd.

Če ima kdo še kakšno idejo kar na plan. Ne mislim trenutno vsega inštalirat (ker pri obnovi pride prav vsaki evro hehe), vendar je lažje sedaj pustiti kakšen kabel več (minimalna investicija) in nato dodatno samo izbereš napravo, in jo zmontiraš.
Malo še razmisli ( beri pogovori se z boljšo polovico).
- Če boš vgradil instalacijo za varnostne kamere moraš predvideti zaključne doze, ali pa ti bodo kabli gledali ven ( trenutno opažam da so moderni modri in vijolični UTP kabli).
- Enako je z alarmnim sistemom. Če je senzor montiran pokrije zaščitno cev in kabel. Če pa ni, pa občuduješ oranžno barvo zaščitne cevi.

Ko se enkrat preseliš se običajno energija za dodatna dela močno zmanjša.
(4.1.2020 ob 20:13)kuhii Napisal: Zdravo,

Obnavljamo hiso. Kompletno. Torej je sedaj pravi cas, da razmislimo o raznih '' pamernih resitvah'', katere bi bilo smotrno implementirati v samo hiso.

V tej temi bi prosil za vase predloge kaj ste vi naredili in vam ni zal, in kaj niste, pa bi zeleli imeti. 

Lahko raznorazni predlogi, od senzorjev, dodatnih luck, do ostalih stvari.

je današnji standard    https://www.knx.org/knx-en/for-professionals/index.php
KNX.eu

Loxone, pametni izdelki za dom ... vse otoške rešitve
z malo vrednosti

Programsko opremo KNX lahko kupite ceneje s kodami
Še en glas za Shelly.

Velike, globoke doze, po možnosti 3M in boš dal notri, kar želiš. Lahko si v štartu potegneš še do vseh stikal nule, da ti ne bo treba nakadno .... Nula je namreč potrebna za priklop večine napravic te vrste ... Pa ne samo Shelly.

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »