Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Nasvet - Kateri način gradnje?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasvet - Kateri način gradnje?
Question 
Pozdravljeni, sem nov na forumu in upam da mi lahko pomagate z nasveti o izbiri  načina gradnje.

Z ženo sva se odločila da bova gradila hišo (P+M) na ravni parceli, katero morava na območju novogradnje dvignit za cca. 1m - višinska razlika, da v primeru poplave bližje reke, hiša ni pod vodo. Tukaj že prvo vprašanje: katera je najcenejša varianta da bi se lahko pri prvi plošči upoštevala? Nasutje + ustrezno debelino plošče po statičnem izračunu? Huh 

Rada bi da se v najkrajšem možnem času izseliva vendar ne na račun izgube kvalitete oz. stroškov. Približno kaj si želiva, je hiša velikosti cca. 150 m2; cena kompletne gradnje in dokumentacije do 150k €;  2 etaži;  Idea
Ker sva 2 laika, niti nimava v družini expertov bova zelo malo naredila sama.
Sama se mogoče nagibava k YTONG gradnji ampak zadnje čase prebiram da ni takšne razlike v kvaliteti kot je v ceni... Tukaj ne veva točno kaj je najbolj efektivno...

Definitivno se bova posvetovala tudi z projektantom in svetovalcem za gradbena dela. Vendar me zanimajo tudi vaša mnenja. Ob prebiranju tega foruma je tukaj zelo veliko izkušenih in prekaljenih mačkov kateri lahko pomagate.  Tongue

Hvala za vaše nasvete.
MojBog ,
glede , da bosta sama dva bolj malo oz. skoraj nič pripomogla k fizični gradnji, bo 150/150 = 1000€/m2 bolj težko. Verjetno prej 1300€/m2.
Pa se pustimo presenentiti in počakajmo na projektantski popis del in količine= projektantska ocena stroškov gradnje.
Kot si prebral, zagovarjamo gradnjo da se zadosti statičnim zahtevam izračuna statika; izolacija naj bo izolacija.

Esteika in " velike očke ".................. Wink
Lep pozdrav
(3.1.2020 ob 21:55)MojBog Napisal: Ker sva 2 laika, niti nimava v družini expertov bova zelo malo naredila sama.
Sama se mogoče nagibava k YTONG gradnji ampak zadnje čase prebiram da ni takšne razlike v kvaliteti kot je v ceni... Tukaj ne veva točno kaj je najbolj efektivno...
Efektivno glede česa? Kot je napisal som16, cegel za konstrukcijo, izolacija za izolacijo. Torej navaden modularc ali poroterm, odvisno kaj ti izvajalec ponudi ceneje na m2 z delom vred. S tem zna tudi večina delavcev precej dobro delati.
Gor pa navesit vsaj 20-22cm belega stiropora (ali grafita, odvisno kakšno debelino stene bosta še tolerirala).
Komplet betoniran strop mansarde je tudi zlata vreden, sploh poleti.

Razen če se vama ful mudi, in bi vama neko leseno montažno (vključno s suhimi estrih) naredili kaj prej. Bo pa verjetno dražje.
Bom napisal za svojo pravkar dokončano hišo, ki je zame neki bestbuy.
Pasivna hiša P+1N+M, 213m2,  0,9 literska po PHPP izračunu, 11,4x8m so zunanje mere plošče. Brez dimnika, brez strešnih oken, brez kolenčnega zidu, velika okna, skupno 55m2 steklenih površin. Rezultat zrakotesnosti 0,21.
Komunalni prispevek 10.000€, projekt s PZI-jem strojnih in elektro inštalacij.
Priklop vode in kanalizacije, ter izdelava elektro priključka.
Temeljna plošča 20cm XPS + 30 cm betonska plošča
Stene zidane s Poroterm 30cm in delno betonirane (cca 1/3)
Prva plošča 20cm, druga 16cm, tretja oz. betonska streha 14cm.
Streha dvokapnica, leseno ostrešje, 40cm izolacije - volna, opečna kritina, žlebovi.
Okna Internorm KF500 + elektro žaluzije, strojni ometi 730m2, stene kitane + beljene
Fasada 24cm-volna + dodatno 5 cm kjer so betonske stene, Baumit Stelapor bela in temno siva barva
Toplotna črpalka zrak-voda 6kW, talno gretje, rekuperacija
Izvedene elektro inštalacije, UTP mreža in vodniki za alarm.
180m2 parketa-hrast, ostalo keramika in kamen
Notranja bela vrata inline, konzolne stopnice v hrastu.
WC s tušem in umivalnikom
Kopalnica z banjo, WC, bide in 2x umivalnik
Večino so delali obrtniki.
Z odšteto subvencijo ekosklada me je prišla zadeva 915€/m2.
Moraš pa upoštevat, da bo za manjšo kvadraturo cena po kvadratu višja.
Za enako gradnjo bi se odločil tudi danes. Smile
(3.1.2020 ob 22:36)Energetik81 Napisal:
(3.1.2020 ob 21:55)MojBog Napisal: Ker sva 2 laika, niti nimava v družini expertov bova zelo malo naredila sama.
Efektivno glede česa? Kot je napisal som16, cegel za konstrukcijo, izolacija za izolacijo. Torej navaden modularc ali poroterm, odvisno kaj ti izvajalec ponudi ceneje na m2 z delom vred. S tem zna tudi večina delavcev precej dobro delati.
Gor pa navesit vsaj 20-22cm belega stiropora (ali grafita, odvisno kakšno debelino stene bosta še tolerirala).

Razen če se vama ful mudi, in bi vama neko leseno montažno (vključno s suhimi estrih) naredili kaj prej. Bo pa verjetno dražje.

Efektivno mislim glede razmerja cene - kvadrature - časa. Nočeva zidat par let - kar je pri klasični 50% možnost, vedno nekaj novega. Pri tipskih je verjetnost dokaj manjša ker so te hiške že dodobra izpolnjene.
Ceno dvigni za 50% potem bos pa ze blizu.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
(4.1.2020 ob 02:26)Pegaso Napisal: Bom napisal za svojo pravkar dokončano hišo, ki je zame neki bestbuy.
Pasivna hiša P+1N+M, 213m2,  0,9 literska po PHPP izračunu, 11,4x8m so zunanje mere plošče. Brez dimnika, brez strešnih oken, brez kolenčnega zidu, velika okna, skupno 55m2 steklenih površin. Rezultat zrakotesnosti 0,21.
Komunalni prispevek 10.000€, projekt s PZI-jem strojnih in elektro inštalacij.
Priklop vode in kanalizacije, ter izdelava elektro priključka.
Temeljna plošča 20cm XPS + 30 cm betonska plošča
Stene zidane s Poroterm 30cm in delno betonirane (cca 1/3)
Prva plošča 20cm, druga 16cm, tretja oz. betonska streha 14cm.
Streha dvokapnica, leseno ostrešje, 40cm izolacije - volna, opečna kritina, žlebovi.
Okna Internorm KF500 + elektro žaluzije, strojni ometi 730m2, stene kitane + beljene
Fasada 24cm-volna + dodatno 5 cm kjer so betonske stene, Baumit Stelapor bela in temno siva barva
Toplotna črpalka zrak-voda 6kW, talno gretje, rekuperacija
Izvedene elektro inštalacije, UTP mreža in vodniki za alarm.
180m2 parketa-hrast, ostalo keramika in kamen
Notranja bela vrata inline, konzolne stopnice v hrastu.
WC s tušem in umivalnikom
Kopalnica z banjo, WC, bide in 2x umivalnik
Večino so delali obrtniki.
Z odšteto subvencijo ekosklada me je prišla zadeva 915€/m2.
Moraš pa upoštevat, da bo za manjšo kvadraturo cena po kvadratu višja.
Za enako gradnjo bi se odločil tudi danes. Smile

Hvala za opis. Smile

A si delal sam oz. obrtniki s poznanstvom? Wink
Si vsa ta dela nadziral sam ali si imel nadzornika? 
Ti je projektant predlagal te specifikacije/materiale? 
Hiša tipskega načrta z lastnimi razširitvami?
Ekosklad in subvencije uredil projektant?
V kateri regiji si gradil, obrtniki lokalci?
V kakšnem času je bila hiška z vsem opisanim dokončana?

Pri pasivni sva mnenja, da bi še mogoče iztisnila najin maksimum in bi glede kvadrature in cene mogoče šla do najinih magičnih meja. Wink
(4.1.2020 ob 10:02)firefly Napisal: Ceno dvigni za 50% potem bos pa ze blizu.

Hja, približno to je meni rekla tudi renomirana projektantka (iz planiranih 1000 računajte na 1300-1500), vendar sem potem šel svojo pot. Potrjujem, da se da kvalitetno, v pasivnem standardu zgraditi hišo pod jurja po kvadratu. Kje zgubljajo denar ostali ne vem!

(4.1.2020 ob 10:21)MojBog Napisal: A si delal sam oz. obrtniki s poznanstvom? Wink
Si vsa ta dela nadziral sam ali si imel nadzornika? 
Ti je projektant predlagal te specifikacije/materiale? 
Hiša tipskega načrta z lastnimi razširitvami?
Ekosklad in subvencije uredil projektant?
V kateri regiji si gradil, obrtniki lokalci?
V kakšnem času je bila hiška z vsem opisanim dokončana?

Pri pasivni sva mnenja, da bi še mogoče iztisnila najin maksimum in bi glede kvadrature in cene mogoče šla do najinih magičnih meja. Wink

Ne, delali so lokalni obrtniki, ki so vredni zaupanja, brez poznanstev kar se tiče cene, drugače pa vemo drug za drugega.
Imam nadzornika, vendar sem ga rabil samo na začetku za potrditev mojega mnenja in smeri ter sedaj na koncu pri pridobivanju uporabnega dovoljenja. Operativni nadzor je bil moj in tukaj ni bilo milosti. Ko jim enkrat postaviš lestvico oz. merilo, potem vsi obrtniki, ki prihajajo na objekt vidijo, da je razlika in ti to tudi povejo ter seveda naredijo svoje delo primerno in kvalitetno. Seveda se rabiš na zadeve spoznat in laser v roke pa je.
Materiale in specifikacije sem projektantu povedal sam.
Individualni projekt po najinih željah.
Vlogo za ekosklad in priloge sem dal sam, ker to ni nobena znanost če znaš štet do pet.
Lokacija - okolica Škofje Loke, obrtniki lokalci. Materiali slovenski in avstrijski.
Zakopali smo 23. avgusta 2018, 20. decembra 2019 smo prvič prespali in si skuhali kosilo. Smile
Sem vama na razpolago z znanjem, ker vidim, da je to ena največjih pomanjkljivosti vseh izvajalcev. Na žalost! So svetle izjeme, ki so vredne svojega denarja in jaz sem imel to srečo, da je bilo takih 95%
@Pegaso, hvala za nasvete in če bova rabila dodatno pomoč se javim Smile

Mi2 sva drugače iz okolice Radencev. Ko opraviva termine s svetovalci bova definitivno vedla več in bo tudi lažje vprašat za podrobno pomoč.

Osebno me tudi najbolj mika pasivna gradnja, sicer sem imel v mislim Ytong ampak osnovna misel je definitivno majhen strošek, kljub vnaprej večji investiciji.
(4.1.2020 ob 09:49)MojBog Napisal:
(3.1.2020 ob 22:36)Energetik81 Napisal:

Efektivno mislim glede razmerja cene - kvadrature - časa. Nočeva zidat par let - kar je pri klasični 50% možnost, vedno nekaj novega. Pri tipskih je verjetnost dokaj manjša ker so te hiške že dodobra izpolnjene.

Kako to misliš? Imaš tipske klasične, montažne, Ytong itd.
Ne vem zakaj misliš, da bi bilo pri zidani vedno kaj novega, to je vse odvisno od projektanta, izvajalcev in nadzora. Pri katerikoli gradnji. Saj ti je zgoraj pravkar opisal, kako je šlo hitro pri zidani. In cegu + stiropor je še vedno optimum kar se tiče cene, akumulativnosti in izolativnosti ter enostavnosti pri izdelavi inštalacij.

Sploh pa, velikokrat se zavleče kasneje v gradnji, npr. čakaš želene ploščice/parket/vinil, ko pa končno pridejo, izvajalec nima časa. Take zadeve se ti zgodijo lahko pri katerikoli gradnji.
Sredi novembra 18 zakopali, 1.decembra 19 prespali. Manjka zaključni sloj, okolica. Hiša je pasivna brez certifikata. Je pa nad jurja po m2 (s pohištvom, brez luči, zaključnega sloja, z aparati...). Sum 182m2, 20cm xps pod ploščo, 30 stiroporja na stenah 40 Urše v mansardi, stavbno kf500 z alu obrobami. Tudi ostala oprema je OK (parket, kvalitetna keramika) . Delali 95 % obrtniki, nekaj res malega sami. Nadziral sem sam, vendar s premalo časa, kar se sem pa tja pozna. Res pa je, da je bil teren malce specificen in je zadevo podaljšal za 14 dni in kar nekaj eur. 

Na kratko: modularc, klasična izolacija. Ne pretiravaj s stavbnim pohištvom (v preteklih dneh sem denimo z lasercem meril temp okvirjev oken primerjalno s sorodnikovimi Poljskimi izdelki in termično razlike ni...). Torej uberi srednjo, preverjeno pot. Yrong.... Ne, ker ne boš delal sam. To smo uporabili pri zlatniku...
Me je tale tema spodbudila, da sem v moj excel dodal formulo za ceno na m2. Sem bil kar mal presenečen, ker sem dobil iz dosedanjih računov krepko čez 1300€/m2. To je brez parcele in pohištva.

Je 150m2 montažna nizkoenergijska na ključ (tudi nimava časa preveč sodelovati), pasivne se nisva šla. Kar recimo vpliva na ceno - kar nekaj zemeljskih del zaradi terena, JUB sistem temeljne plošče, lesena "pasiv" okna in vrata, izolacija iz kamene volne (v konstrukciji in zunaj), inšt.ravnina, prezračevanje,... še najbolj pa verjetno dejstvo, da je na ključSmile.

Zidane nisva hotela, ker sva oba živela (in tudi sedaj) v zidanih hišah in sva se hotela na veliko izogniti mrzlim stenam. Stvar okusa.

Da prideš pod 1000€/m2 moraš (po mojem mnenju!) imeti kar precej prstov zraven pri izvedbi ali iskanju ugodnih izvajalcev.
(5.1.2020 ob 14:04)montažna150 Napisal: Me je tale tema spodbudila, da sem v moj excel dodal formulo za ceno na m2. Sem bil kar mal presenečen, ker sem dobil iz dosedanjih računov krepko čez 1300€/m2. To je brez parcele in pohištva.

Je 150m2 montažna nizkoenergijska na ključ (tudi nimava časa preveč sodelovati), pasivne se nisva šla. Kar recimo vpliva na ceno - kar nekaj zemeljskih del zaradi terena, JUB sistem temeljne plošče, lesena "pasiv" okna in vrata, izolacija iz kamene volne (v konstrukciji in zunaj), inšt.ravnina, prezračevanje,... še najbolj pa verjetno dejstvo, da je na ključSmile.

Zidane nisva hotela, ker sva oba živela (in tudi sedaj) v zidanih hišah in sva se hotela na veliko izogniti mrzlim stenam. Stvar okusa.

Da prideš pod 1000€/m2 moraš (po mojem mnenju!) imeti kar precej prstov zraven pri izvedbi ali iskanju ugodnih izvajalcev.

Da so v dobro izolirani zidani hiši stene mrzle ni res. To je treba takoj povedat, da ti ne bi kdo verjel.... Tvoje izkušnje očitno temeljijo iz življenja v ne preveč izolirani hiši.

Če je zunaj ranga 16÷20cm izolacije ima tudi zunanja stena praktično enako temperaturo kot notranji zrak, temu se reče akumulacija masivne stene. Preverjeno doma z IR termometrom, ne govorim na pamet.

Sicer pa ja, montažne so običajno dražje. To je pač cena tega, da za vse skrbi nekdo drug, ti pa se lahko hitro vseliš.
Se podpišem pod Fantoccija.
Pa tudi talno gretje naredi svoje za občutek topline, čeprav gre vanj voda samo 26°C.
Pri montažni pa računaj na višja nihanja ob on/off gretja, prav tako sonca.
Tele cene, ki jih omejate na m2 so za neto ali bruto površino?

Skok na forum:

Zadnje novice

Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »