Gradnja in obnova > Energijski viri
Izbira toplotne črpalke / hiša iz 80ih / radiatorsko ogrevanje / Daikin vs. Micka

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbira toplotne črpalke / hiša iz 80ih / radiatorsko ogrevanje / Daikin vs. Micka
(10.10.2019 ob 22:45)Söva Napisal: Zdravo družba,

Že par mesecev se odločam o izbiri toplotne črpalke za zamenjavo dosedanjega ogrevalnega sistema v stanovanjski hiši. Podolgem in počez sem prebral ne-vem-več-koliko forumskih tem, člankov in prospektov. Kontaktiral sem več kot ducat podjetij, ki se ukvarjajo s prodajo in montažo toplotnih črpalk, dal čez kar nekaj ogledov, poslušal pol ducata preoptimističnih obljub in prejel kar nekaj realnih ponudb.

Najprej podatki o nepremičnini, ki se bo ogrevala: Hiša se nahaja v osrednji Sloveniji. Zgrajena in vseljena leta 1980. Dosedanja peč na kurilno olje ogreva cca. 100m2 stanovanjskih površin, za kar porabi v povprečju cca. 1200-1300L olja na kurilno sezono. Če je zima milejša, tudi par 100L manj. Ob ostri zimi pa tudi par 100L več. Ogrevanje preko radiatorjev. Izolacija na zunanjih stenah hiše je 10cm perlita. Skupna debelina zunanjih sten je cca. 40cm. Okna so bila zamenjana pred nekaj leti. Prav tako je bila streha izolirana z 20cm steklene volne, položene po tleh podstrešja. Sanitarna voda se ogreva in se bo še naprej ogrevala s pomočjo el. bojlerja. Adaptacija, da bi se SV ogrevala s pomočjo TČ, ni izvedljiva. Prav tako kakršnekoli druge adaptacije (npr. dodatna izolacija sten itd.) niso v načrtih vsaj še za kakšno desetletje ali dve. Edina investicija trenutno bo TČ.

Izmed vseh ponudb sem najprej zavrnil tiste najdražje - Nibe, Atherma ,itd. ... Enostavno povedano nimamo tako velikega proračuna ... V kombinaciji s subvencijo Eko Sklada pa zmoremo investicijo od 3k do 4k. Tako so ostale naslednje dve TČ, med katerima se trenutno odločamo:

1) Daikin Altherma 3 8kW - zun. enota ERGA08DAV3 & notr. enota EHBH08D9W. 

2) Mitsubishi Power inverter 8kW - zun. enota PUHZ-SW75YAA & notr. enota Termoplus Hydrobox N7 smart.

Ceni obeh ponudb (dobava + montaža) so skoraj enake, razlika par sto Evrov. Prav tako so ostali pogoji nakupa, časovni termini možne vgradnje od obeh montažerjev, customer support, garancijski pogoji, itd. prav tako skoraj enaki.

Po mnenju forumašev na tem in drugih forumih, sem nekako dobil občutek, da je Daikin kakovostnejša in manj kvarljiva napram Mitsubishiju.  Zatakne se pri oceni stroškov ogrevanja - t.j porabi električne energije ... O COPih, SCOPih itd. toplotnih številih sem si že vse prebral - tisto, kar je v prospektih, in tisto, kar forumaši dosežejo realno v svojih domovih ... Ocene sezonske porabe električne energije s strani montažerjev so pri Daikinu do 300 Eur, pri Mitsubishiju pa do 400 - 500 Eur na ogrevalno sezono. To se tudi sklada s tem, da naj bi Daikin zaradi boljšega grelnega števila porabil manj električne energije v primerjavi z Micko. Na podlagi vsega tega naj bi bila Daikin boljša izbira med tema dvema. Tisto kar me pa moti pri Daikinu, so pa dodatni električni grelci, ki naj bi se po mnenju Daikinovega montažerja začeli vklapljati, ko/če se bo Daikin upehal - realno baje že pri temperaturah pod ničlo. Montažer Mitsubishija pa zagotavlja, da njihova TČ lahko tudi pri temperaturah do -15st.C zagotavlja skoraj 8kW brez dodatnih el. grelcev.  Kolikor sem se pogovarjal z dobavitelji malenkost dražjih TČ (Bosch, Nibe, itd.), naj bi bili grelci nezaželjeni, saj zaradi njih poskoči poraba el. energije in s tem tudi mesečni račun elektrike v hladnejših mesecih. Po drugi strani pa nekateri članki in mnenja/izkušnje uporabnikov kažejo, da Daikin v celotni ogrevalni sezoni porabi manj el. energije v primerjavi z Mitsubishijem, čeprav se občasno vklapljajo grelci ...

Da skrajšam zgodbo: TČ kupujemo z nameno znižanja stroškov ogrevanja. Izbiramo med zgolj (!) zgornjima (!) dvema TČ. Izbrali pa bi radi tisto, ki bo bila ekonomičnejša pri porabi el. energije ... Na forumaško pamet se obračam s prošnjo po nasvetu, katera od gornjih dveh TČ je boljša izbira, da bo poraba električne energije čim manjša?

Hvala za pomoč. Smile
Podoben objekt in pogoji.
Izbiral na osnovi letne učinkovitosti po  spiseku na skladu.
Obe sta nizko po učinkovitosti, zato sem se odločil kod sem se.!
Ni res ,da SW 75  daje 8kw do -15 brez grelcev!!!!Te je zavajal!!!Grelci takoj pod 0.c
To le SHW, zato še enkrat premisli !!!!
Še je čas ,da se bolje odločiš !
Žena bo vesela  lepega izgleda . Ti  kvalitete in upravljanja.
Zelo malo bo treba dodati 4k.
lp!
https://www.buderus-bosch.si/upload/edit...363975.pdf
Sonček, ob reklami in zapisu, da je treba zalo malo dodati.... bi bilo prav , če pomisliš , da je to drugim lahko zelo veliko....
Pa očitno niti citiranega nisi bral … : Izmed vseh ponudb sem najprej zavrnil tiste najdražje - Nibe, Atherma ,itd. ... Enostavno povedano nimamo tako velikega proračuna ... V kombinaciji s subvencijo Eko Sklada pa zmoremo investicijo od 3k do 4k. Tako so ostale naslednje dve TČ

Pridružujem se izbiri za Daikin. Z Mickami so bile težave, kar smo brali v forumu.
Delovanja z grelci, se ne bat, ker gre za dokaj zanemarljiv del og. sezone , ko  dodatno vskočijo v pomoč TČ.  Cop je takrat tudi pri tistih brez bolj ''kilav''  Wink 
TČ z delovanjem vzporedno z grelci, bo hvaležnejše delovala dlje... Idea 
Pazite zgolj na zadostno moč, oz. velikost ! 
 Temp. okoli ničle s precej vlage, ob napačni izbiri moči ( oz. velikosti uparjalnika) lahko zahtevajo večji ''davek od strah'' vzbujajočih grelcev … !
(13.10.2019 ob 18:15)Sonce65 Napisal:
(10.10.2019 ob 22:45)Söva Napisal: Zdravo družba,

Že par mesecev se odločam o izbiri toplotne črpalke za zamenjavo dosedanjega ogrevalnega sistema v stanovanjski hiši. Podolgem in počez sem prebral ne-vem-več-koliko forumskih tem, člankov in prospektov. Kontaktiral sem več kot ducat podjetij, ki se ukvarjajo s prodajo in montažo toplotnih črpalk, dal čez kar nekaj ogledov, poslušal pol ducata preoptimističnih obljub in prejel kar nekaj realnih ponudb.

Najprej podatki o nepremičnini, ki se bo ogrevala: Hiša se nahaja v osrednji Sloveniji. Zgrajena in vseljena leta 1980. Dosedanja peč na kurilno olje ogreva cca. 100m2 stanovanjskih površin, za kar porabi v povprečju cca. 1200-1300L olja na kurilno sezono. Če je zima milejša, tudi par 100L manj. Ob ostri zimi pa tudi par 100L več. Ogrevanje preko radiatorjev. Izolacija na zunanjih stenah hiše je 10cm perlita. Skupna debelina zunanjih sten je cca. 40cm. Okna so bila zamenjana pred nekaj leti. Prav tako je bila streha izolirana z 20cm steklene volne, položene po tleh podstrešja. Sanitarna voda se ogreva in se bo še naprej ogrevala s pomočjo el. bojlerja. Adaptacija, da bi se SV ogrevala s pomočjo TČ, ni izvedljiva. Prav tako kakršnekoli druge adaptacije (npr. dodatna izolacija sten itd.) niso v načrtih vsaj še za kakšno desetletje ali dve. Edina investicija trenutno bo TČ.

Izmed vseh ponudb sem najprej zavrnil tiste najdražje - Nibe, Atherma ,itd. ... Enostavno povedano nimamo tako velikega proračuna ... V kombinaciji s subvencijo Eko Sklada pa zmoremo investicijo od 3k do 4k. Tako so ostale naslednje dve TČ, med katerima se trenutno odločamo:

1) Daikin Altherma 3 8kW - zun. enota ERGA08DAV3 & notr. enota EHBH08D9W. 

2) Mitsubishi Power inverter 8kW - zun. enota PUHZ-SW75YAA & notr. enota Termoplus Hydrobox N7 smart.

Ceni obeh ponudb (dobava + montaža) so skoraj enake, razlika par sto Evrov. Prav tako so ostali pogoji nakupa, časovni termini možne vgradnje od obeh montažerjev, customer support, garancijski pogoji, itd. prav tako skoraj enaki.

Po mnenju forumašev na tem in drugih forumih, sem nekako dobil občutek, da je Daikin kakovostnejša in manj kvarljiva napram Mitsubishiju.  Zatakne se pri oceni stroškov ogrevanja - t.j porabi električne energije ... O COPih, SCOPih itd. toplotnih številih sem si že vse prebral - tisto, kar je v prospektih, in tisto, kar forumaši dosežejo realno v svojih domovih ... Ocene sezonske porabe električne energije s strani montažerjev so pri Daikinu do 300 Eur, pri Mitsubishiju pa do 400 - 500 Eur na ogrevalno sezono. To se tudi sklada s tem, da naj bi Daikin zaradi boljšega grelnega števila porabil manj električne energije v primerjavi z Micko. Na podlagi vsega tega naj bi bila Daikin boljša izbira med tema dvema. Tisto kar me pa moti pri Daikinu, so pa dodatni električni grelci, ki naj bi se po mnenju Daikinovega montažerja začeli vklapljati, ko/če se bo Daikin upehal - realno baje že pri temperaturah pod ničlo. Montažer Mitsubishija pa zagotavlja, da njihova TČ lahko tudi pri temperaturah do -15st.C zagotavlja skoraj 8kW brez dodatnih el. grelcev.  Kolikor sem se pogovarjal z dobavitelji malenkost dražjih TČ (Bosch, Nibe, itd.), naj bi bili grelci nezaželjeni, saj zaradi njih poskoči poraba el. energije in s tem tudi mesečni račun elektrike v hladnejših mesecih. Po drugi strani pa nekateri članki in mnenja/izkušnje uporabnikov kažejo, da Daikin v celotni ogrevalni sezoni porabi manj el. energije v primerjavi z Mitsubishijem, čeprav se občasno vklapljajo grelci ...

Da skrajšam zgodbo: TČ kupujemo z nameno znižanja stroškov ogrevanja. Izbiramo med zgolj (!) zgornjima (!) dvema TČ. Izbrali pa bi radi tisto, ki bo bila ekonomičnejša pri porabi el. energije ... Na forumaško pamet se obračam s prošnjo po nasvetu, katera od gornjih dveh TČ je boljša izbira, da bo poraba električne energije čim manjša?

Hvala za pomoč. Smile
Podoben objekt in pogoji.
Izbiral na osnovi letne učinkovitosti po  spiseku na skladu.
Obe sta nizko po učinkovitosti, zato sem se odločil kod sem se.!
Ni res ,da SW 75  daje 8kw do -15 brez grelcev!!!!Te je zavajal!!!Grelci takoj pod 0.c
To le SHW, zato še enkrat premisli !!!!
Še je čas ,da se bolje odločiš !
Žena bo vesela  lepega izgleda . Ti  kvalitete in upravljanja.
Zelo malo bo treba dodati 4k.
lp!
https://www.buderus-bosch.si/upload/edit...363975.pdf

Grelci takoj pod 0 stopinj pri mitsubishiju??? Nevem kdo ti je to rekel ampak nam se niti pri -10 niso prizgali. 

Pa btw mutsubishi pa res lepse zgleda kot tisti pralni stroj od boscha. Sej neves ali je susilec ali pralni stroj, dokler ne stopis blize Wink
http://www.mitsubishitech.co.uk/Data/Eco...525A_B.pdf

Razumel 4k+2,5sub. =6,5k +?
Če je vsega 4k res ne bo šlo. Angry
Ekodan ima max  porabo 19A = 4kw (str. 9) če gre za ta tip
O lepoti pa; vsake oči imajo svojega malarja!! Dodgy
Da je Bosch boljša naprava vemo vsi!
Kot prebereš, pa je Sova napisal, da izbira samo med Ecodanom in Althermo 3.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice

Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
11.10.2019 ob 09:01:30
Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
Zemeljski plin je vsestransko uporaben energent – v gospodinjstvu ga tako uporabljamo za ogrevanje prostorov, pripravo tople... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »