Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Obvezna gradnja pasivne hise po 2020

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obvezna gradnja pasivne hise po 2020
Am... torej namesto 200 eur za ogrevanje bi raje placala 400 eur na leto? Al pa 800? Pasivna na blokah rabi 40cm izolacije, pasivna na obali pa 15... al kolkrkoli pac ze. V tem je point. Centralno prezracevanje pa TI ZELIS! In to ne pomeni da ne smes odpirat okenj. In ce ti arhitekt to rece... no. Ok. Resno?

Am... torej namesto 200 eur za ogrevanje bi raje placala 400 eur na leto? Al pa 800? Pasivna na blokah rabi 40cm izolacije, pasivna na obali pa 15... al kolkrkoli pac ze. V tem je point. Centralno prezracevanje pa TI ZELIS! In to ne pomeni da ne smes odpirat okenj. In ce ti arhitekt to rece... no. Ok. Resno?
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
(17.5.2020 ob 13:30)No ja pasivna gradnja ne pomeni samo debeline fasade je še en kup drugih stvari, kot je to prezračevanje pa zrakotesnost...Ker če bi že šli v tako gradnjo potem bi tako gradili, da se uveljavlja eko sklad kredit. Zato pa morajo bit izpolnjeni vsi pogoji ne samo debeline izolacije. In še to je, da za eko sklad kredit oni gledajo, kot da je hiša v Ljubljani. Kot neka referenca. Sepravi kakšna mora bit gradnja hiše, da je ogrevanje pod 25W/m2K za hišo v Lj.Skratka tudi ce gradimo v Kopru moremo imeti enako gradnjo, kot hiša v Ljubljani. firefly Napisal: Am... torej namesto 200 eur za ogrevanje bi raje placala 400 eur na leto? Al pa 800? Pasivna na blokah rabi 40cm izolacije, pasivna na obali pa 15... al kolkrkoli pac ze. V tem je point. Centralno prezracevanje pa TI ZELIS! In to ne pomeni da ne smes odpirat okenj. In ce ti arhitekt to rece... no. Ok. Resno?

A si prepričana, da Ekosklad vsako hišo obravnava, kot bi ta stala v Ljubljani? To se mi zdi skregano s pametjo. Na Obali za doseganje pasivnega standarda gotovo potrebuješ precej manj izolacije, kot če gradiš v Ljubljani.
Da sem prepričana:

Pravica do kredita se dodeli za gradnjo ali nakup nove skoraj nič-energijske eno ali dvostanovanjske stavbe, katere energijska učinkovitost bo v segmentu računske rabe energije za ogrevanje (QH), izračunane po metodi za pasivne stavbe »PHPP«, manjša ali enaka 25 kWh/m2a. Navedena vrednost QH se ne glede na dejansko lokacijo gradnje stanovanjske stavbe izračuna za klimatske podatke mesta Ljubljana (T2000-2009/J1991-2010), ki so objavljeni na spletni strani Eko sklada.
smart Wink

Ti ciljaj na tvoji lokaciji 25 max 35. In ne, še vedno si v sloveniji. Ne na jugu sicilije... Izolacijo, prezračevanje in ves ostali šmoren je smiselen. Tudi če ne dobiš subvencije...

"mi smi na obali, mi ne rabimo izolacije in TČ...."
"ja kolk pa pokurite za ogrevanje?"
"ja ene 1500 EUR olja. Za 100m2. Pa ko piha orng burja nas zebe"

Ne boš verjela kolikokrat sem že to slišal...
Vsekakor sem za dobro izoliran objekt, ogrevanje na tč ,da ne bo pomote. 
Je pa še veliko ostalih pogojev, ki jih je potrebno izpolnjevat in niso poceni. 
Predvsem sem skeptična, glede zrakotesnosti stavbe. Da mora bit hermetično zaprta...Kar se strinjata tudi oba arhitekta s katerima sem govorila.
pa tadva arhitekta v praksi vesta kaj to pomeni? Al sta primorca in se jima tko pač zdi?
Na obali je zaradi mile klime pasivni standard dosti lažje dosečti kot drugod v Sloveniji, ti pa to ne pomaga pri subvenciji eko sklada, kjer se vsaka hiša računa, kot da je v Ljubljani - najbrž zato, ker nimamo za vse kraje v Sloveniji dovolj podrobnih klimatskih podatkov za izdelavo pravega phpp izračuna.

Je pa zrakotesnost še posebej dobrodošla prav na obali zaradi burje. Kaj ti sicer pomaga dober toplotno izolativni ovoj, če ti burja potisne hladen zunanji zrak mimo izolacije skozi netesna mesta in z njim hladi notranjost hiše?

Pasivna gradnja sicer ni bistveno dražja od nizkoenergijske, če se stvari pravilno lotiš. Strošek dodatne izolacije in tesnenja se da do neke mere skompenzirati s prihranki na ogrevalnem sistemu. Če pa v hišo kljub boljši izolaciji še vedno vgrajuješ enako talno gretje, kot bi ga v klasično hišo, potem seveda pasivna gradnja izpade neupravičeno dražja.

Nova zakonska omejitev na 25kWh/m2a sicer nima veze z eko skladom in phpp izračunom, temveč temelji na že dosedaj veljavni metodologiji izračuna toplotnih izgub, pri kateri se upošteva lokacija objekta in lokalni klimatski podatki.
(17.5.2020 ob 19:33)BojanF Napisal: Na obali je zaradi mile klime pasivni standard dosti lažje dosečti kot drugod v Sloveniji, ti pa to ne pomaga pri subvenciji eko sklada, kjer se vsaka hiša računa, kot da je v Ljubljani - najbrž zato, ker nimamo za vse kraje v Sloveniji dovolj podrobnih klimatskih podatkov za izdelavo pravega phpp izračuna.

Je pa zrakotesnost še posebej dobrodošla prav na obali zaradi burje. Kaj ti sicer pomaga dober toplotno izolativni ovoj, če ti burja potisne hladen zunanji zrak mimo izolacije skozi netesna mesta in z njim hladi notranjost hiše?

Pasivna gradnja sicer ni bistveno dražja od nizkoenergijske, če se stvari pravilno lotiš. Strošek dodatne izolacije in tesnenja se da do neke mere skompenzirati s prihranki na ogrevalnem sistemu. Če pa v hišo kljub boljši izolaciji še vedno vgrajuješ enako talno gretje, kot bi ga v klasično hišo, potem seveda pasivna gradnja izpade neupravičeno dražja.

Nova zakonska omejitev na 25kWh/m2a sicer nima veze z eko skladom in phpp izračunom, temveč temelji na že dosedaj veljavni metodologiji izračuna toplotnih izgub, pri kateri se upošteva lokacija objekta in lokalni klimatski podatki.

Nova zakonska omejitev na 25kWh/m2 a to misliš na novi zakon v 2020, ko naj bi bila vsaka nivogradnja pod to mejo? To drži? 

No ja meni se zdi škoda, če že moram graditi sNEH, da ne bi pridobili še kredit od eko sklada, ampak za to moramo graditi tako, kot da je hiša v Lj in ne na obali, kjer ni zime. 
Rekuperacijo vgradi zaradi sebe in ne zaradi eko sklada.

Za Sneh ne bo subvencije pade izven kategorije pasivne hiše.

Ključna  prednost pasivne na primorskem je predvsem sam koncept pasivnosti, kjer so zadnje čase veliko večji "problem" sončni dobitki kot pa toplotne izgube. Kar pomeni, da če jo bo projektiral nekdo, ki ve kaj počne se bo zelo dobro potrudil okoli same zasnove objekta in pasivnega senčenja steklenih površin. Poleg tega se ob posveti ustreznemu načinu grtja/hlajenja kar bo na dolgi rok zelo izboljšalo tako bivanje v objektu kot tudi stroške. Tudi če ne bo pasivna hiša bo omenjena problematika ključna in če bo hišo zasnoval nekdo, ki ve kaj počne tudi na tem področju bo to za vas na dolgi rok finančno precej bolj vzdržno kot pa če nekdo reče da rekuperatorja ne rabiš na obali. #facepalm
Govorila sem o eko sklad kreditu. Za kredit je pogoj sneh hiša pri subvenciji pa samo pasivna. 

Bi mi lahko posredoval kontakt od kakšnega dobrega projektanta za pasivno gradnjo, da se še z njim pogovorim. 
Lahko v zs.
Hvala

Lp, K
Iz prve roke povem, da je ves strah odveč. Jaz imam pasivno, 9kWh/m2a. Prejšnji teden dobil nakazano 15k€. Še enkrat povem, cena 1k€/m2 je dosegljiva brez problema, čeprav večina trdi drugače. Kje jih lupijo ne vem.
Držite se načel:
- enostavna oblika
- kvadratura cca 200m2
- držite se načrtov
- gradbeni, strojni in elektro izvajalec naj ima vsak svojega vodjo del in nadzornika del
- uporabite opečni zidak
- brez kamina, dimnika, strešnih oken, balkonov
- zabetonirajte streho
- izolacija cca 20cm XPS spodaj,10cm EPS pod estrih, 24cm fasada, 40+cm streha
- če ne veste kje je treba posvetit pozornost toplotnim mostovom, vprašajte ;-)
- zatesnite kolikor lahko, moj test zrakotesnosti 0,21 kljub odprtemu odtoku fi30mm
- rekuperacija obvezno
- TČ in talno ogrevanje (meni npr dela večino časa na Tdv 26°C)
- veliko oken na jug
To je to...pa uspešno gradnjo!
(19.5.2020 ob 19:50)Pegaso Napisal: Iz prve roke povem, da je ves strah odveč. Jaz imam pasivno, 9kWh/m2a. Prejšnji teden dobil nakazano 15k€. Še enkrat povem, cena 1k€/m2 je dosegljiva brez problema, čeprav večina trdi drugače. Kje jih lupijo ne vem.
Držite se načel:
- enostavna oblika
- kvadratura cca 200m2
- držite se načrtov
- gradbeni, strojni in elektro izvajalec naj ima vsak svojega vodjo del in nadzornika del
- uporabite opečni zidak
- brez kamina, dimnika, strešnih oken, balkonov
- zabetonirajte streho
- izolacija cca 20cm XPS spodaj,10cm EPS pod estrih, 24cm fasada, 40+cm streha
- če ne veste kje je treba posvetit pozornost toplotnim mostovom, vprašajte ;-)
- zatesnite kolikor lahko, moj test zrakotesnosti 0,21 kljub odprtemu odtoku fi30mm
- rekuperacija obvezno
- TČ in talno ogrevanje (meni npr dela večino časa na Tdv 26°C)
- veliko oken na jug
To je to...pa uspešno gradnjo!

Najprej lepa hvala za odgovor. 
Se bomo potrudili upoštevati vse nasvete. 
Gradili bi pa manjšo hišo cca 120m2 pa mogoče z enim balkonomSmile 
Je gradnja na m2 veliko dražja za 120m2 napram 200m2? 
Seveda za toplotne mostove pa sigurno še vprašam malo kasneje. 
Še enkrat hvala
Ti za na Obalo predvsem glej, da bo dobro poštimano hlajenje in senčenje. Jaz bi tam vsekakor delal masivno gradnjo z betonirano streho. Na vseh oknih zunanja senčila (krpanke). V prezračevalni sistem vgraditi razvlažilnik. Oziroma če bo res pasivna, pustiš talno gretje pri miru in izvedete toplozračno ogrevanje/hlajenje in ste pokriti za vse razmere.
Sicer pri veliki debelini izolacije toplotna akumulacija ni več tako pomembna, tako da po mojem mnenju betonska streha ni potrebna. Ob aktivnem hlajenju itak ni potrebe po akumulaciji toplote, ker se toplota sproti odvaja in jo ni potrebno akumulirati do noči.

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »