Gradnja in obnova > Napeljave
Elektrika čez cesto - med gradnjo

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektrika čez cesto - med gradnjo
Pozdravljeni,
za potrebe gradnje hiše rabimo električno napajanje. Ker elektrike še nimamo priključene, bi najlažje elektriko pripeljal iz hiše, ki je nasproti, a na drugi strani ulice / ceste (ne vem točno kako je uradno specificirana). Zanima me če lahko čez ulico potegnem kabel ali mi bo kakšen inšpektor zagrenil življenje. Najlažje bi elektriko potegnil po zraku - iz strehe hiše na streho barake, izvedljivo pa bi bilo tudi po tleh. 
Hvala za odgovore in LP.
(3.10.2019 ob 13:05)Racionalen Napisal: Pozdravljeni,
za potrebe gradnje hiše rabimo električno napajanje. Ker elektrike še nimamo priključene, bi najlažje elektriko pripeljal iz hiše, ki je nasproti, a na drugi strani ulice / ceste (ne vem točno kako je uradno specificirana). Zanima me če lahko čez ulico potegnem kabel ali mi bo kakšen inšpektor zagrenil življenje. Najlažje bi elektriko potegnil po zraku - iz strehe hiše na streho barake, izvedljivo pa bi bilo tudi po tleh. 
Hvala za odgovore in LP.

A ni tako, da moraš pred začetkom gradnje imeti priključke urejene?

Vsaj gradbeni tok. oziroma začasno omaro.
Jaz sem imel tako kot praviš, dobro pritrdi in daj dovolj visoko ( traktorji, kamioni,...)....
po pravilih pa to sigurno ni... uradno moraš naročit gradbeno omarico...
A ni tako, da moraš pred začetkom gradnje imeti priključke urejene?
Ja res je da moraš imeti priključke urejene-predvsem priključek za mobitel in Tv - vodo elektriko plin in ostalo pa l moraš urediti obvezno 6 let po vselitvi drugače moraš vrniti kredit predčasno.
Vodi preko cestišč:
Priklopniki 4m
Traktor z priključki 3,5m
Torej napneš med hišo ter tvojo parcelo kabel na višini vsaj 4,5m.
Imam pa en dobrohoten namig: zelo smiselno je dovod za elektro gradbeno omaro narediti kar tak, kakršen bo ostal tudi potem po gradnji. Te pogoje imaš natančno navedene v elektro soglasju. Tudi sam kabel, na katerega bo priključena gradbena omarica naj bo kar v štartu tisti FG OR-0,6/1kV 5G10. Oziroma tak, kot ti ga zahteva soglasje. In to v dolžini, ki bo zadoščala za kasnejši priklop hiše od merilne omarice do elektro razdelilnika v pritličju. Precej poceni zadevo.
(3.10.2019 ob 20:30)arbajter Napisal: Vodi preko cestišč:
Priklopniki  4m
Traktor z priključki  3,5m
Torej napneš med hišo ter tvojo parcelo kabel na višini vsaj 4,5m.
Imam pa en dobrohoten namig: zelo smiselno je dovod za elektro gradbeno omaro narediti kar tak, kakršen bo ostal tudi potem po gradnji. Te pogoje imaš natančno navedene v elektro soglasju. Tudi sam kabel, na katerega bo priključena gradbena omarica naj bo kar v štartu tisti FG OR-0,6/1kV 5G10. Oziroma tak, kot ti ga zahteva soglasje. In to v dolžini, ki bo zadoščala za kasnejši priklop hiše od merilne omarice do elektro razdelilnika v pritličju. Precej poceni zadev
Višino 5 m bom z lahkoto dosegel. Skrbi pa me, da bom dobil kakšno kazen. Ali kdo ve v kakšnem prekršku sem in kakšna je zagrožena kazen?
Najboljša rešitev je, da si že v začetku uredite električni priključek, kot je v projektu. Najverjetneje je to prostostoječa PMO, potem pa si iz nje uredite začasni gradbeni priključek do gradbene omarice, ki jo postavite nekje v bližino PMO, da ne bo v napotu za gradbišče. Za zelooo začasno rešitev lahko tudi potegnete kakšen podaljšek iz hiše, čez cesto, samo ta podaljšek ne bo mogel biti tam do konca gradnje nove hiše.
Nigdar je ne tak bilo, ka nekak nej bilo i nigdar nebu ka nekak nebu.
Uredite si električni priključek, omarico na svoji parceli. Saj imate elektriko v bližini. Nisem strokovnjak, ampak mi pridobivamo soglasja za gradbeno dovoljenje in si moramo postavit električno omarico, stroškov bo okrog tisoč evrov z Elektrom. 
Ne razumem zakaj bi sploh počeli nekaj po domače in mimo pogojev ki jih postavljajo tisti ki  dajejo razna komunalna soglasja, saj si s tem za v bodoče delate samo probleme in dodatne stroške.

Lp
V pogodbi o priključitvi elektrike izrecno piše, da elektrike iz svojega priključka ne smeš posredovati/prodajati/podarjati... tretjim. Kršitev tega določila pogodbe lahko pomeni odklop od omrežja.
Ker imaš možnost dovoda elektrike tudi po tleh potem je to vsekakor boljša izbira, kot po zraku. Veter, sneg, žled... lahko zračni kabel poškodujejo in ker je spodaj cesta...
Jaz bi ga potegnil od soseda, prihraniš 50€ na mesec, in kolikor je moja hitrost gradnje (bolj počasi) bi elektru že sedaj pušnil 1500€ samo za gradbeno elektriko? Malo preveč..

Skok na forum:

Zadnje novice

Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
11.10.2019 ob 09:01:30
Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
Zemeljski plin je vsestransko uporaben energent – v gospodinjstvu ga tako uporabljamo za ogrevanje prostorov, pripravo tople... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »