Gradnja in obnova > Klasična gradnja
statik predimenzioniranje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
statik predimenzioniranje
Gradim enostavno enostanovanjsko hišo etažnosti klet pritličje mansarda in imam občututek, da mi je statik vse skupaj predimenzioniral, kar pravi tudi nadzornik in izvajalec, naprimer v kleti mi je predpisal AB stene debeline 30 cm kljub temu, da smo želeli zidati z betonskimi bloki in je klet le delno vkopana tudi sosed je pred štirimi leti zidal z betonskimi zidaki na enakem terenu pri meni pa niti ni dovolil izvedbe vsaj 20 ali 25debelih AB sten sedaj mi izdelujejo teraso (služi tudi kot nadstrešek spodaj) pred hišo 5x10m in za glavni nosilec 20cm x 100cm obrnjen navzgor, ki hkrati služi kot ogaja je dal notri dobrih 500kg palic samo v nosilec res da je razpona 10m vendar nosi le ploščo terase ki je pohodna na njej bodo položene le ploščice se pravi v nosilcu je 6palic premera28 +18 palic premera 12 skratka izvajalec pravi da je takšno armaturo do sedaj vgrajeval le v mostove prav tako se čudi nadzornik vendar pač moramo delati po načrtu, če ne statik ne bo podpisal je pa sicer nadzornik predlagal da si poiščem še mnenje kakšnega drugega statika, da ne govorim kakšno ostrešje mi je sprva projektiral ta statik slemensko lego mi je naslonil na hea profile, ki so potekali iz roba plošče do špice... skaratka samo streho bi mi podražil za cca 10000eur če nebi vztrajal in mu tudi sam predlagal dosti bolj enostavno rešitev moram poudarit da gre za enostavno arhitekturo (hiša v obliki kocke 10x8m z enostavno dvokapnico brez raznih cubusov...) ker sem že pri projektiranju želel od arhitekta, kar se da enostavno hišo sedaj mi jo je pa statik podražil do neba že samo AB stene so vsaj 2x dražje od zidanih poleg tega res ne vem zakaj bi mogle biti 30cm če sem gledal da so dve leti nazaj gradili 4 nadstropni blok z AB stenami debeline 25cm

Če plačam drugemo statiku, da mi na novo izračuna statiko ali 
lahko zahtevam od prvega, da mi vrne denar če mu dokažem da je občutno predimenzioniral konstrukcijo... ali sploh lahko pride do različnih izračunov npr. en izračuna da morajo biti stene 30cm drugi da je dovolj 25cm in podobno standarde in varnostne faktorje morata tako ali tako upoštevati oba

Ali pozna kdo kakšnega dobrega statika, ki bi mi izračunal vsaj statiko terase, ker je res očitno predimenzionirana
Lahko mu rečeš, on pa tebi ne in se zgodba zaključi.
Statiki so zgodba zase .... posebno, če je ego velik.
Poiščite statika, ki bo pregledal načrte in bo lahko hitro ocenil, ali bo kaj pocenil izvedbo ali ne.

Za dokaz predimenzioniranja bi morali na sodišče, kar bo dolgotrajno in drago. Lahko se obrnete še na vodjo projekta, če niste statika izbrali sami.

Ab stene 30cm je res huda, razen če gre za belo kad (brez hidroizolacije).
Parcialni faktorji v Sloveniji delajo zmedo, pa tudi praksa je zelo na nizkem nivoju po sesutju gradbeništva. Hitro pride do napak pri teh izračunih, ali pa če se kdo igra s kakšnimi softwari in ne kalkulira ob tem še empirično za verifikacijo.
Se zgodi.

Nadzorni bi moral biti sposoben utemeljiti, kaj je problem, tudi projektant bi moral argumentirat odločitve, predstaviti projekt, nadzorni mu lahko pisto zastavi vprašanja za vsak element konstrukcije in zahteva utemeljitve, zakaj takšne dimenzije in kaj obremenjuje to konstrukcijo, da pride do takšnih odločitev.

Če ne gre, potem mi lahko pišeš privat sporočilo in bomo pomagali z veseljem.
(12.9.2019 ob 08:20)geosynth Napisal: Parcialni faktorji v Sloveniji delajo zmedo, pa tudi praksa je zelo na nizkem nivoju po sesutju gradbeništva.  Hitro pride do napak pri teh izračunih, ali pa če se kdo igra s kakšnimi softwari in ne kalkulira ob tem še empirično za verifikacijo.  
Se zgodi.

Nadzorni bi moral biti sposoben utemeljiti, kaj je problem, tudi projektant bi moral argumentirat odločitve, predstaviti projekt, nadzorni mu lahko pisto zastavi vprašanja za vsak element konstrukcije in zahteva utemeljitve, zakaj takšne dimenzije in kaj obremenjuje to konstrukcijo, da pride do takšnih odločitev.

Če ne gre, potem mi lahko pišeš privat sporočilo in bomo pomagali z veseljem.
nadzorni je sam rekel, da ni normaln statik in tudi pri zidih je sam rekel da lahko brez skrbi damo stene debeline 25cm s tem smo privarčevali vsaj 1000 eur betona za ostalo je pa reku da bi moral pridobiti mnenje drugega statika ker on itq ne more spreminjati statike saj ni statik seveda bi pa moral še enkrat plačevati statika kar je pa spet strošek... pač statik se je zmeraj zgovarjal da tako pokažejo izračuni v programu... vendar sem prepričanda ne more biti tako zakaj npr. rabim 20 cm plošče mi ni jasno vsaj drugo plošča poleg tega ni večjih razponov od 4m zide je dal verjetno 30cm ker so pač bili v prvem projektu dimenzionirani iz strani arhitekta 30cm betonski zidaki največje probleme pa imamo sedaj s teraso kerje palice premera28 dolžine 12m zelo težko dobiti problem je tudi dostava 12m palic na parcelo, sicer bomo sedaj rešili z 6m palicami in bomo dali 3x16 namesto 28 vedar bo prekrivanje na sredini le 55cm zato bo treba dodatno ojačat ne vem kako točno so se zmenili z nadzornikom
Na koncu ti pa projektant rece d ni narejeno po nacrtih in ne podpise Smile upam da se nobenmu to ne zgodi ampak je pa verjetno totalno sranje ce se...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
ravno sem računal v terasi imam cca 160 kg železa na 1m3 betona gre se pa za teraso 10mx5m
Zal to nič ne pove, odvisno kaj terasa nosi, kako je podprta, ... Na koncu je lahko za kakšno konzolno zadevo to še malo kg. Daj načrte pa bodo lahko kolegi kaj bolj konkretnega povedali ali je zadeva zrela za revizijo.
Zadeva je zrela za revizijo.

Sam projektiram 10-15 hiš na leto (tudi geometrijsko precej zahtevnih) in sodelujem kot zunanji sodelavec pri projektiranju mostov in ostale cestne in železniške infrastrukture. Se imam za dovolj kompetentnega, da lahko podam komentar na to temo.

AB stena 30 cm za klet navadne bajte P+1 je overkill. 
Kletna stena 3,00m dimenzionirana na mirne zemeljske pritiske, strižni kot zasipnega materiala 30stopinj, prostorninska teža 21 kN/m3, brez vode (zasip iz nekoherentnega materiala in drenaža po obodu kleti), spodaj vpeta v temeljno ploščo (ali pasovne temelje), zgoraj vrtljivo podprta na stiku s ploščo nad kletjo, tik ob kleti parkirišče za lahka vozila (250 kg/m2) računsko gre skozi debeline 20 cm, armatura ranga Q308-Q-335. Seveda moraš imeti črno hidroizolacijo okoli (črna kad).

Pri večstanovanjski gradnji v Ljubljani se projektira 1 kletna etaža 25 cm z dodatno zunanjo hidroizolacijo (črna kad).
Pogoj za belo kad naj bi bil 30 cm, zaradi kvalitetne vgradnje tesnilnih trakov itd... Ampak ne se it bele kadi...

Spodaj armature hiše P+1 enega projektanta katerega začetnice so B.B. Če se identificira preko spodnje slike si je sam kriv. 10x Fi 20 v neke nosilce, za katere se je potem izkazalo, da so bile 3xFi14 dovolj. Izvajalec sploh ni mogel zvezati armature (proste palice...). Tudi to je zrelo za revizijo.

[Slika: karneki.png]
tudi pri nas je problem ker morjo v nosilec spravit tolk armature da niti z vobratorju ne bodo mogli vibrirat v nosilec 20x100cm dolžine 10m morjo spravit armaturo 4xr28, 2xr22 in 18xr12  bstatik če mi posreduješ na zs mail ti lahko pošljem načrt gradbenih konstrukcij in poveš kako se ti zdi na prvi pogled če misliš, da je smiselno ti tudi plačam za preračun...

(19.9.2019 ob 16:32)KeCko Napisal: Zal to nič ne pove, odvisno kaj terasa nosi, kako je podprta, ... Na koncu je lahko za kakšno konzolno zadevo to še malo kg. Daj načrte pa bodo lahko kolegi kaj bolj konkretnega povedali ali je zadeva zrela za revizijo.

Ker je v glavi načrta ime projektranta in statika zaenkrat še ne bom javno objavljal lahko pa vsakemu, ki ga zanima pošljem na mail načrt gradbenih konstrukcij

glede sten 30cm pa seveda imam še hidrozolacijo +xps10cm, čepasta folija in drenažno zasutje... tudi teren ni kritičen sem imel izdelano geološko poročilo ki ga statik sploh ni potreboval vsaj tako je rekel...

Sej lahko v slikarju pobrišeš vse osebne podatke, tako da ostane goli načrt...
trnutno armirajo prednjo teraso in problem je ker izvajalec ne dobi palic r28 oziroma bi moral po naročilu kar je dosti dražje tudi pripeljat ne morjo 12m zaradi dostopa, sedaj bodo vgradili 3xr16 6m, ki se bodo prekrivale 1m namesto ene r28 problem bo pa vlivanje in vibriranje betona steber bi moral biti debeline vsaj 25cm  da bi lahko vlili in zvibrilali beton pošiljam slike načrta predvsem mi je čudno za nosilce1 5m razpona zakaj mora tudi tukaj biti toliko armature razpon nosilca2 je 10m to bi še nekako razumel je pa to pohodna terasa nobene obtežbe razen keramike ali kaj podobnega + seveda obtežba snega ker je terasa nepokrita

Priložene datoteke Predogledne slike

(20.9.2019 ob 08:18)mitjaxp Napisal: trnutno armirajo prednjo teraso in problem je ker izvajalec ne dobi palic r28 oziroma bi moral po naročilu kar je dosti dražje tudi pripeljat ne morjo 12m zaradi dostopa, sedaj bodo vgradili 3xr16 6m, ki se bodo prekrivale 1m namesto ene r28 problem bo pa vlivanje in vibriranje betona steber bi moral biti debeline vsaj 25cm  da bi lahko vlili in zvibrilali beton pošiljam slike načrta predvsem mi je čudno za nosilce1 5m razpona zakaj mora tudi tukaj biti toliko armature razpon nosilca2 je 10m to bi še nekako razumel je pa to pohodna terasa nobene obtežbe razen keramike ali kaj podobnega + seveda obtežba snega ker je terasa nepokrita

Če ti je na sliki 2 statik tako zrisal vzdolžno armaturo v stebru (sidranje), potem mu lahko kar ti poveš, da nima pojma. Imam še par drugih pripomb na risbe, ampak nisem tle v vlogi revidenta.

Prednji nosilec na terasi, pri takšni zasnovi, brez vmesnih podpor verjetno res dobi precej armature, konstruktivna armatura Fi12 bi lahko bile palice Fi10 in kakšna manj. Armaturo takega nosilca je treba zrisat v pogledu. 5m pohodna plošča pri takšnem sistemu nosilcev bi bila komot 18 cm oz. celo 16 cm. Zmanjšaš težo za 50-100 kg/m2 (in to se množi z 1.35).

Kjer se nosilec nasloni na AB? steno, bi bile smiselne AB prirobnice.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »