Gradnja in obnova > Energijski viri
nastavitev 3 potnega ventila

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nastavitev 3 potnega ventila
Pozdravljeni,

potrebujem pomoč pri nastavitvi položaja 3 potnega ventila za varovanje povratka peči ( peč + zalogovnik )

Regulacija povratka Seltron SGC67
3P ventil ESBE VRG 131 + motorni pogon seltron
ko je povratek mrzel je MP v desnem končnem položaju / ko je povratek topel je MP v levem končnenm položaju. ( vrtenje v levo ko zapira )

Zanina me sledeče: kakšen je pravilen položaj lopute v ventilu ko je peč/povpratek hladen in pogon v desnem končnem položaju? 
Je povratni vod iz zalogovnik 100% zaprt ali 50% odprt ?

Priložene datoteke Predogledne slike

(5.9.2019 ob 09:10)Zicko_ Napisal: Pozdravljeni,

potrebujem pomoč pri nastavitvi položaja 3 potnega ventila za varovanje povratka peči ( peč + zalogovnik )

Regulacija povratka Seltron SGC67
3P ventil ESBE VRG 131 + motorni pogon seltron
ko je povratek mrzel je MP v desnem končnem položaju / ko je povratek topel je MP v levem končnenm položaju. ( vrtenje v levo ko zapira )

Zanina me sledeče: kakšen je pravilen položaj lopute v ventilu ko je peč/povpratek hladen in pogon v desnem končnem položaju? 
Je povratni vod iz zalogovnik 100% zaprt ali 50% odprt ?
Verjetno si snel motorni pogon ventila dol z njegove osi in potem še zaobrnil os ventila. In nastal je majcen problem, ko sedaj ne veš položaja lopute znotraj ventila. Ok. Podobno sem se enkrat zeznil sam. Je bilo potrebno iti do trgovine in pogledati kako ventil izgleda "odznotraj. Težava je bila identična, le da pri meni ni esbe ampak Seltron MP15, v bistvu je pa to ista figa in ne spremeni ničesar. 
Os ventila je z ene strani ravno prirezana. Ta rob se pri zaprtem ventilu oziroma takrat, ko je peč hladna nahaja spodaj in sicer je prirezani rob spodaj horizontalno. V takem , zaprtem položaju na os natakneš tisti plastični adapter in nato nanj še elektro motorni pogon ventila, ki pa MORA biti ravno tako v ZAPRTEM položaju. Zadeva potem mora delovat normalno.

Priložene datoteke Predogledne slike

monter SGCja je obrnil ventil 180° tako kot je na moji prvi sliki in ko je peč pri 55° zagnala pumpo je pumpo nabijalo v loputo ventila in v povratni vod zalogovnika....
Sem šel tudi jaz v trgovino po isti ventil da sem videl loputo in potem sem nastavil tako kot je na moji prvi sliki. 
Načeloma nisem vedel ali mora biti povratni vod popolnoma zaprt ali samo na 50% ampak mi je sedaj logično in jasno da mora bit zaprt ko je v desnem kočnem položaju in itak takoj začne odpirat povratni vod iz zalogovnika ko peč preseže 55° .
(6.9.2019 ob 07:30)Zicko_ Napisal: monter SGCja je obrnil ventil 180° tako kot je na moji prvi sliki in ko je peč pri 55° zagnala pumpo je pumpo nabijalo v loputo ventila in v povratni vod zalogovnika....
Sem šel tudi jaz v trgovino po isti ventil da sem videl loputo in potem sem nastavil tako kot je na moji prvi sliki. 
Načeloma nisem vedel ali mora biti povratni vod popolnoma zaprt ali samo na 50% ampak mi je sedaj logično in jasno da mora bit zaprt ko je v desnem kočnem položaju in itak takoj začne odpirat povratni vod iz zalogovnika ko peč preseže 55° .

Povratni vod mora biti ob zagonu peči popolnoma zaprt. Na ta način je sklenjen krogotok zgolj preko peči. In zagotovo imaš med ventilom in pečjo vgrajeno tudi obtočno črpalko. Ta se zažene ko temperatura v kotlu doseže morda 10 stopinj manj, preden bi krmilnik pričel z odpiranjem elektro motornega mešalnega ventila (pri tvojih 55 stopinjah C). To pa zato, da se voda v kotlu premeša in bo tako imela enako temperaturo po vsej višini (ok. teoretično). Na ta način se zmanjša frekvenca odpiranj / zapiranj mešalnega ventila. Če voda v kotlu nebi bila "premešana" bi krmilnik zaznal zadostno temperaturo za odpiranje ventila in to tudi storil. Ker pa bi bila voda zaradi temperaturnega slojenja vroča le v zgornjem sloju, bi temperatura vode ob odprtju ventila hitro padla in krmilnik bi pognal ventil v zapiranje. Ker pa je voda prešana v celotnem kotlu, bo ventil ostal odprt dlje časa, preden bo črpalka pognala vso vodo iz peči v zalogovnik. Nato se ponovno prične cikel zapiranja, ker pa je peč običajno že v polnem ciklu gorenja, do popolnega zapiranja mešalnega ventila niti ne pride več, saj peč dogreva vodo hitreje kot je potreba od ogevanja. In po nekih 20 minutah ta mešalni ventil tudi ostane trajno odprt. 
Pa še zaradi nečesa mora biti ventil po ciklu gorenja v peči popoloma zaprt: ko krmilnik po ciklu gorenja v peči zazna padanje temperature vode, bo pri tvojih 55 stopinjah C ventil zaprl. Na ta način bo v peči ostala "ujeta" vroča voda, katera preprečuje kondenziranje v peči in ji na tak način podaljšuje življensko dobo, peč sama pa ostane topla do prihodnjega dneva.
Krmiljenje povratka ne deluje, vsaj nebi smelo, čisto tako kot je gospod Arbajter napisal.

Krmiljenje naj bi delovalo nekako tako.

Ko je ves sistem hladen, je mešalni ventil v takšnem položaju, da je dovod iz zalogovnika zaprt, direktni dovod iz peči pa odprt. Ko v peči zakurimo začne temperatura v peči naraščati. Pri neki nastavljeni temperaturi na krmilniku (pri meni 40°C) se vklopi obtočna črpalka, ki je montirana med mešalnim ventilom in povratkom v peč. Takrat začne voda krožit skozi mešalni ventil in peč. Na ta način se ogreje vsa voda, ki je v ceveh in v peči do neke nastavljene temperature na krmilniku (pri meni cca. 70°C). Takrat začne krmilnik odpirati mešalni ventil tako, da začne spuščati hladno vodo iz zalogovnika. V tem trenutku je šele na razpolago topla voda za ogrevanje. Odpre ga točno toliko, da se voda, ki pride iz peči ohladi na nastavljeno temperaturo (pri meni 70°C). To temperaturo krmilnik lovi skozi skoraj celoten proces gorenja dokler se zalogovnik ni segrel na nekaj višjo temperaturo, oz temperaturo vode, ki prihaja iz peči (pri meni cca 74°C). Ko iz zalogovnika začne prihajati temperatura vode, ki je enaka temperaturi vode, ki gre iz peči se mešalni ventil postavi v drugo skrajno lego, ki zapira direktni vod iz peči. Če je v peči ostalo še dovolj goriva, da se lahko voda segreje na še višjo temperaturo bo spet vsa voda zaokrožila skozi peč, in tako dvignila temperaturo v zalogovniku. Na ta način lahko pride tudi do temperature kjer peč sama začne z zaviranjem gorenja in na koncu do predčasnega ugašanja peči.

Šele ko je celoten zalogovnik segret na višjo temperaturo kot je nastavljena temperatura povratka v peč, se mešalni ventil postavi v drugo skrajno lego. V bistvu pa mešalni ventil ni nikoli zaprt saj skozi njega kroži vedno enaka količina vode, kot jo črpalka prečrpa.

Vse zgoraj navedene temperature veljajo za mojega Vigasa in laddomat kot varovalo povratka v katerem je nameščena 70°C patrona. Elektronika peči samo vklopi črpalko na ladomatu in jo pozneje tudi izklopi po svoji logiki. Vse ostalo zgoraj opisano naredi laddomat oz. patrona mehansko.
In kaj od napisanega ne deluje, kot sem zapisal? Vse drži. Od prve do zadnje črke. Po prebranem pa sem prepričan da, gospod Sebek, ne poznate principov delovanja teh peči. Vsaj teh, pri katerih dogajanje kontrolira tripotni elektromotorni ventil v povezavi z krmilnikom na peči, in ne kot pri vas, z laddomatom 21. Če bi poznali način delovanja obeh, bi morali vedeti, da se v načinu delovanja tripotni elektromotorni ventil z krmilnikom zadaj razlikuje od načina delovanja laddomata 21 kot noč in dan. Prvi ima OČ vgrajeno posebej, laddomat jo ima integrirano. Obtočno črpalko pri prvem požene tipalo temperature vgrajeno v zgornjem delu peči, pri laddomatu jo požene tipalo dimnih plinov v dimni tuljavi nad pečjo (mimogrede, vaša peč ne "deluje na okrog 70 stopinj" deluje na 78 stopinj). Pri prvem se za mešanje (odpiranje / zapiranje) vode uporablja ventil in na njem nataknjen motor, pri vas (na - v laddomatu) so pa lopute. In to so res čisto druge reči. Ne bom dalje o laddomatih.
Bom pa ponovno zatrdil, da krmiljenje povratka z tripotnim elektromotornim pogonom deluje kot sem opisal. Jasno z kakimi temperaturnimi nijansami v odvisnosti od proizvajalca peči, krmilnika in konec koncev od nastavitev monterja, ki je izvršil zagon. Je pa jasno, da krmiljenje povratka laddomat vrši bistveno dugače, kot ga vrši tripotni ventil z pogonom. Ampak avtor je omenjal nastavitev tripotnega ventila in ne laddomata, kajne, gospod Sebek. Ne vem zakaj sedaj tole obkladanje z gospodi, tule vas je malo zaneslo v nepoznavalske vode ali pa vam je "ušlo", da je bil govor o tripotnem ventilu in ne o laddomatu.In omembo, da gre pri vas za laddomat, prihodnjič postavite na začetek razlage ne pa da se najprej razlaga (z tripotnim ventilom sicer čisto skregano) zgodbo in šele na koncu z besedico omeni, da se v bistvu menimo o laddomatu (jabkih) in ne o tripotnem ventilu (hruškah). Med tem dvojim pa razlika seveda je in to velika. Ko pa bo govora o laddomatu, pa lahko spet kakšno "rečeva".

Do takrat pa lep pozdrav.
arbajter
(6.9.2019 ob 10:49)arbajter Napisal:
(6.9.2019 ob 07:30)Zicko_ Napisal: monter SGCja je obrnil ventil 180° tako kot je na moji prvi sliki in ko je peč pri 55° zagnala pumpo je pumpo nabijalo v loputo ventila in v povratni vod zalogovnika....

In po nekih 20 minutah ta mešalni ventil tudi ostane trajno odprt. 

Za moj prispevek je bil povod zgornji stavek. To ne drži če je v sistemu vgrajen vsaj kak 800l zalogovnik. V vsem ostalem se pa strinjam s tabo.

Vse regulacije delujejo po istem principu, pa naj si bo to tropotni mešalni ventil ali laddomat ali če hočeš regulacija vodno hlajenega motorja z notranjim izgorevanjem. Nobena regulacija ne sme v peč spuščati vodo s temperaturo nižjo od 55°C.  O tej temperaturi je na forumu napisanega še pa še. 
Mešalni ventil se odpira in zapira vse dokler ni celoten zalogovnik pogret na temperaturo vode, ki prihaja iz peči. Ker pa uplinjaki gorijo vsaj pet ur intenzivno in če je sistem koliko toliko pravilno dimenzioniran se bo tudi mešalni ventil odpiral in zapiral vsaj 3/4 časa gorenja peči in ne samo 20 min. Nobena peč ne more v 20 minutah segret 800l vode iz 30°C na 60°C.
Motorni pogon sem nastavil tako kot je napisal Arbajter oz po njegovi shemi. Zadeva deluje tako kot mora. Imam pa peč na sekance + 1000 zalogovnik in SGC 67 kateri krmili še vžig in izklop peči.
(13.9.2019 ob 20:48)Sebek Napisal: Nobena peč ne more v 20 minutah segret 800l vode iz 30°C na 60°C.

Kaj si s tem mislil - ne vedel, hotel povedati. Moja peč pogreje 2000l iz 40° na 80°C in več v 3-4h im ima nazivno moč 40kW. Kaj misliš v koliko časa bi 800l vode pogrela kašna peč od 1MW oz. 1.000kW ali še kaj več kot je TEŠ.

Jaz imam tudi 3-potni mešalni ventil in ND3 elektroniko, ki odvaja toplo vodo iz LTŽ peči. Meni požene črpalko, ko je izstopna voda v peči 53°C in odpira ventil, ko gre v peč več kot 60°C. V času umiritve peči, se mešalni ventil zelo malo regulira +/-1°C, večje razlike ni. Razen, če v peč doložim, kakšen karton smrekova drva..... potem se lahko poveča za 10°C izhodna temp vode v peči in s tem se mešalni ventil bolj odpre. Zalogovnik lahko pogreje na koliko hočem, samo ne preko 95°C, ker potem se vklopi prisilno ohlajanje zalogovnika oz. prisilno ogrevanje hiše, tudi poleti. Kadar je zalogovnik pogret preko 60°C in je povratek v peč več kot 60°C se mešalni ventil odpre do konca. Ko pa ni razlike v temp. v in iz peči pa se črpalka ugasne in mešalni ventil zapre.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »