Splošno > Sam svoj mojster
Obnova starih polken - nasveti

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obnova starih polken - nasveti
Nameravam obnoviti stara polkna, ki so dokaj v slabem stanju. Obnoviti jih nameravam na sledeč način:

- odstraniti vso barvo, kar sem že naredil,
- površine bom pobrusil in nekajkrat premazal z belocidom,
- manjše napake zakital z dvokomponentnim PU lepilom,
- popravil okovje, če bom kje sploh dobil nadomestnega,
- pobrusil in pobarval s sivo prekrivno barvo.

Glede na to, da so polkna izpostavljena vremenskim vplivom, sem v dvomih, če bo postopek v redu, predvsem pa glede uporabljenih materialov. Ali bi jih bilo potrebno še s čim grundirati, bo dvokomponentni PU kit z vlakni v redu, kako sanirati nekoliko večje poškodbe ? Nekdo mi je svetoval dvokomponentno reparaturno maso, pa sem v dvomih zaradi delovanja lesa.

In nazadje, katero prekrivno barvo izbrati, da bo za nekaj let kos vremenu ?

Hvala vsem za konstruktivne nasvete !

Priložene datoteke Predogledne slike

Jaz sem se dokaj podobnih lotil z malo brusilko iz Lidla. Pobrusil sem vso barvo, ki je šla stran, nekje seveda tudi na roke. Potem pa temeljna bela barva akril Tessarol in 2x prekrivna bela barva Tessarol. Če so kje kakšne resice ostale se nisem obremenjeval.
Zguba cajta. Malo pokitaj z akrilnim kitom če je treba in pihni s čimerkoli. Tesarol, Egalin emajl ...
Če rabiš okovje, ga imajo špagetarji polno, recimo Didieffe ali kaj podobnega.
Kakšne strašne starosti to ne bo dočakalo.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne, 400!!!!
Saj se strinjam, ampak glede na delo, ki sem ga in ga bom še moral vložiti, se mi zdi smiselno izbrati čimbolj ustrezen način in materiale za obnovo.

Kaj pa barva, nekdo mi je svetoval kakšno barvo za vrhnji les pri barkah ?
Polkna še niso videti dovolj dobro očiščena stare barve. Najbolj temeljito in najhitreje gre s pištolo na topel zrak (glej akcije hofer in lidl) in špohtli različnih širin (širši za večje površine in zelo ozki za težje dostopna mesta).

Nato pobrusiš, pokitaš s kitom za les, kjer je potrebno in spet pobrusiš.

Zelo dobre izkušnje imam z izdelki avtrijske firme Adler, ki je zdržala v ekstremnih razmerah več kot 10 let:
Osnova Pullex Aqua-Imprägnierung in pokrivna barva Pullex Aqua-Color.
Kako pa se dela z Adlerjevimi prekrivnimi premazi ?

Ali priporočate še kakšne druge prekrivne premaze za les, ki so dobro obstojni zunaj in se da lepo z njimi delati ?

Sem že precej lesa prebarval, ampak pri  takšnih polknih, s samimi vogali, loputami, režami, je kar pomembno, kako se barva obnese pri delu.
Pri barvanju ni bilo nobenih posebnih težav.

Skok na forum:

Zadnje novice

Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke Mitsubishi Electric, s plinom R32.
21.08.2019 ob 07:55:09
Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke  Mitsubishi Electric, s plinom R32.
Z naborom modelov od 5 do 23 kW in kaskadnim sistemom vezave zunanjih enot  toplotnih črpalk zrak – voda, Mitsubishi Electric pokriva... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »