Kar naredi dom > Vrt in okolica
Tretiranje vode v bazenu

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tretiranje vode v bazenu
Zanimajo me vaše izkušnje glede tretiranja vode v zunanjem bazenu. Na internetu je en kup kemikalij, jaz bi pa rad čim manj te kemije, saj se v bazenu kopajo vglavnem otroci.

Torej, bazen je 19m3, s peščenim filtrom.

Pred tremi dnevi sem natočil vodo in danes popoldne dal noter 250g klor granulata. Se lahko jutri že kopamo?

Kako naprej? Dodati algicid ali ne? Multitab?

Pa še doziranje tablet me zanima - imamo bojo za tableto, pa iz prejšnjih izkušenj vem, da to ni ravno najboljše. Smo morali vodo 1 ali 2x na sezono menjati. Zdaj ko je bazen večji, tega nebi ravno počel.

Še vprašanje glede postavitve (gre se za bazen z zunanjim ogrodjem, 488x122cm). Pri napolnitvi vode se je en del malo bolj posel, tako da bazen visi za cca 5cm. Zunanje noge sem vse poravnal v vaservago. Bo ta nagib problem?
Pri kloru je najbolj važen ph .V kolikor ta ni ustrezen ti klor nič ne pomaga ker ne deluje.Rabiš lističe ,da ugotoviš ph vode potem dodaš ph+ ali - in tableto klora.Vodo boš imel kot biser brez sluzastega podna
Če imaš peščeni filter dokupi solinator pa pozabi na vse kemikalije in ph lističe, ker iz teh pobarvank itak ne veš na kateri ph vrednosti si, samo ugibaš.

Recimo: https://www.pools.shop/sl-SI/intex/napr ... ntent=pp_1

Kar se pa pa nagiba tiče, daj skimer peščenega filtra na najnižjo točko, da bo lažje pobiral površinsko umazanijo. Težava bo edino če imaš nagib na nasprotni strani od bazenskih priključkov za filter.

Pa redno sesaj dno in to je to.

Priložene datoteke
.jpg   2017-06-19 20.20.22.jpg (Velikost: 99,99 KB / Prenosi: 655)
.jpg   2019-06-08 11.42.08.jpg (Velikost: 104,54 KB / Prenosi: 655)
Solinator pa dela kaj? Iz NaCl izloča klor in proizvede kislino HOCl. Težko rečemo, da je brez kemije, ker brez kemije ta lavor vode nikakor ne ostane čist.
Na netu je polno navodil, kako se skrbi za bazensko vodo. pH je ključen. Potem pa nek način dezinfekcije, klor, solinator ali aktivni kisik. Kadar to delaš prav, posebej algicid ni potreben. Kadar ne delaš prav, občuduješ, da imajo kopalci rdeče oči (napačen pH) in vneta ušesa (bakterije v vodi).
damo Napisal:Zanimajo me vaše izkušnje glede tretiranja vode v zunanjem bazenu. Na internetu je en kup kemikalij, jaz bi pa rad čim manj te kemije, saj se v bazenu kopajo vglavnem otroci.

Torej, bazen je 19m3, s peščenim filtrom.

Pred tremi dnevi sem natočil vodo in danes popoldne dal noter 250g klor granulata. Se lahko jutri že kopamo?

Kako naprej? Dodati algicid ali ne? Multitab?

Pa še doziranje tablet me zanima - imamo bojo za tableto, pa iz prejšnjih izkušenj vem, da to ni ravno najboljše. Smo morali vodo 1 ali 2x na sezono menjati. Zdaj ko je bazen večji, tega nebi ravno počel.

Še vprašanje glede postavitve (gre se za bazen z zunanjim ogrodjem, 488x122cm). Pri napolnitvi vode se je en del malo bolj posel, tako da bazen visi za cca 5cm. Zunanje noge sem vse poravnal v vaservago. Bo ta nagib problem?
Namen peščenega filtra je ravno v tem, da za kemijo rabiš čim manj kemikalij. Seveda je to odvisno od tga, kako učinkovit je filter. po navadi se kpijo premali filtri, kar lahko delno popraviš z tem, da filter dalj časa obratuje.
Kot je kolega napisal, učinkovitost klora je odvisna od pH vode. Ta je idealen nekje med 7,0 in 7,2. pri koncentraciji klora med 0,7-1,0 mg. Seveda za to rabiš ustrezne merilne pripomočke, z pH lističi si boš bolj malo pomagal.
Kot vidim, si za za začetek dal 250 g granulata. Ne vem sicer, koliko je ta granulat procenten, vendar mislim, da si krepko pretiraval. Če recimo uporabljaš Izosan g (90% aktivnega klora), potrebuješ za 20m3 cca. 30 g klora. Tako, da preden koga spustiš v bazen, izmeri klor in če ga je preveč, počakaj, da izhlapi.
Sam za vzdrževanje kvalitete vodeuporabljam kombinirane tablete, za 20m3 cca.6 malih tablet v plovki.
PS
Tudi sosed si je svoj bazen postavil malo poševno, pa sem ga vprašal, kako je, če v breg plavaš.
LP
Običajno se na začetku sezone naredi klor šok.
Če si barvno slep, potem so ph lističi res problem. Sicer pa se kar da vzdrževati vodo. Je pa res, da je treba več kot enkrat tedensko spremljati vodo. Skoraj obvezno pa po večjem deževju ali po kakšnem otroškem rojstnem dnevu, kjer je cel razred otrok cel dan v bazenu.
Kot napisano pH,, čiščenje dna,.klor potem pa še ostalo po potrebi. Če ne drugače pa tako da zavrtis vodo v bazenu (plavanje v krogu, hoja), umazanija se ti nabere na sredini, potem pa lahko s koncem slavfa in cevi posesas tisto umazanijo iz sredine.
Kemijo sem zadnje čase kupoval v Hofer. Je bil en tak pameten kpl za nekih 20 evrov ali celo manj. Lističi, termometer, pH minus, klor pa se nekaj ne vem na pamet zdele.
Za velike klorove tablete pa sem navrtal eno embalažo od kemije, v njo vstavil delno polno 2dcl plastenko (da je zrak v njej, da zadeva plava) in tableto, zasravfal in vrgel v vodo. Ne rabiš kupovati razne boje in podobnih zadev.
Ali kaj profitiram če bazen napolnim z vodo prek mehčalne naprave? Profitiral mislim z dodajanjem manj kemije.
Ali je vseeno kako trda voda je.
za otroški napihnjen bazen brez filtra (1m3 vode) je pod streho, in se pokriva s polivnilom, vodo bi lahko menjali nekje na 2 tedna, KAJ dat notri da ne bo sluzasto po dnu? zdaj se je v enem tednu kar fajn nasluzilo. Tolk da si mulo (al pa kak večji) glih ne razbije glave.

če bo kdo sploh videl vprašanje na novem super duper oblikovanem forumu---
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Žel brez kemikalij načeloma ne gre.
Prejšnja leta, ko smo imeli manjše bazene se nisem preveč sekiral, ker je bila menjava vode in čiščenje hitro opravljeno letos, ko pa je vode skoraj 20m2 pa redno skrbim za vodo.
Vsak dan ali na dva dni zmerim ph in klor vrednost ter popravim.
Za klor šok uporabljam granulat, ki ga raztopim v vedru in vlijem v bazen zvečer.
Proti algam pa algicid vsake toliko časa.
Za optimalno razmerje so multitab tablete 200g premalo. Če dam noter 2 potem je to že skoraj to, doziranje pač nastaviš na manj.
Peščeni filter naredi svoje in dela vsak dan 5-6h. Voda pa je po mesecu dni še povsem čista.
Vsake par dni posesam umazanijo po tleh, vsak dan pa seveda ščistimo umazanijo (muhe, čebele, majske hrošče, listje od lipe) s površja.
Včasih je bazen pokrit včasih ne, bistvene razlike ni opaziti.
Rano prejšnji teden je tamali praznoval rojstni dan in je bilo kopalcev čez vikend, če seštejmo vse 15+ in po klor šoku in sesanju, filtriranju je voda popolnoma čista.
Po moje brez kemije ne gre, je pa fajn, če se dozira po pameti.
Če je umazanije preveč potem pač drugo kot klor šok in filtriranje, sesanje ne pomaga.
Peščeni filter pa izpiram pogosto, na 4 dni.

Firefly, če se ti vode ne da redno menjavati potem dodaj po navodilih tole zadevo:
Clear and Fun - dezinfekcija za otroške bazene
Ja bo nekaj treba dodat... po enem tednu je voda polna "prašnih muck"...

Hvala za nasvet.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
(3.7.2019 ob 16:16)firefly Napisal: Ja bo nekaj treba dodat... po enem tednu je voda polna "prašnih muck"...

Hvala za nasvet.

Kupi multitab tablete in tisto plavajočo posodo za tablete. Ko bazen ni v uporabi ga obvezno pokrij. Pa malo vodo premešaj vsake toliko, če dlje časa ni v uporabi.

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »