Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Skozi knauf v mansardi prodrla voda

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skozi knauf v mansardi prodrla voda
Avgusta 2018 mi je izvajalec naredil novo streho na hiši. Od stare strehe so ostali špirovci in lege, vse ostalo je nabavil novo.

Od kolenčnega zidu do slemena je na špirovcih 10 cm izolacije Bramac Therm.
Med špirovci je 14 cm volne Isover Saint Gobain. Potem sledi parna zapora Riwega USB MICRO 100/20 in knauf 15 mm. Zračnega mostu je 8 cm.

Konec maja letos, po večdnevnem deževju, sem opazil vlažne madeže nad odprtino strešnega okna. Prvi sum je bil, da spušča streha, krovec je prišel in ugotovil, da streha ne spušča. Od zgoraj je izrezal kocko v izolacijo Bramac therm in segel z roko notri v izolacijo in na mestu, kjer so se pojavili madeži, občutil vlažnost.

Malo sem že raziskoval po forumu in verjetno je napaka, da je nad horizontalnim stropom izolacija Bramac therm do slemena. Zgoraj v špici je cca. 10 cm vzdolžna odprtina po celem slemenu, zaščitena z protimrčesno mrežo in od zgoraj še z neko črno folijo. Trikotnik je torej delno prezračevan, verjetno pa ne dovolj in se v tem prostoru ustvarja kondenz in voda teče dol po špirovcih.

Kako to zdaj sanirati, ker bo verjetno še huje in tako ne more ostati, saj bo skozi leta vlaga naredila svoje, tudi špirovci bodo vedno bolj slabi. Sploh pa zato, ker nameravam na streho dati še kolektorje za sončno elektrarno.

Prosim za nasvete od strokovnjakov.

Upam, da bo izvajalec-krovec kooperativen, vse je bilo na njegovem računu, za knauf je imel podizvajalca. Garancija bi morala biti 10 let, a ne?

Na sliki A je z X označeno mesto vlažnih madežev, trenutno na enem mestu stropa.

Priložene datoteke
.jpg   20180822_130926_resize.jpg (Velikost: 142,16 KB / Prenosi: 866)
.jpg   20180829_144615_resize.jpg (Velikost: 192,52 KB / Prenosi: 866)
.jpg   20190611_232621_resize.jpg (Velikost: 112,88 KB / Prenosi: 856)
Kakšne fotke madeža in pa sonde, ki jo je krovec izvedel, bi prav prišle.

Sicer pa, če kondenz pride iz izolacije do mavčnokartonske plošče, potem je očitno v parni zapori luknja (slab stik s strešnim oknom mogoče?), ki je potem najbrž tudi vir nastanka kondenza.
To je fizika.
Naj enostavneje to lahko resite v prezracevalniki, ki ji namestite med vsak spirovec, najbolje cisto v slemenu, oz. cim visje.

Priložene datoteke
.jpg   Fizika.JPG (Velikost: 54,83 KB / Prenosi: 702)
Ali ste res prepričani, da je nastal kondenz sredi maja ob deževju? Prej vso zimo ga ni bilo.
Nimam časa - sem v penziji!
@Kranj tole na sliki ni prezračevalnik, ki naj bi opravljal tisti del fizike, ki je skiciran na levem delu slike, ampak je kanalizacijski odduh skozi streho.

Da ne bo kdo res šel kaj takšnega naročevati.
Seveda ni tisti, ki je skiciran levo.
Jaz imam ta problem tako resen ze enajsto leto z taksnimi prezracevalniki.
Kako se imenujejo, za kaj eksaktno so namenjeni, to ni bistvo. Bistvo je , da so primerne dimenzije, ki zagotavljajo prehod zadostne kolicine m³ zraka in , da so namesceni cim visje.
Žerjavar Napisal:Ali ste res prepričani, da je nastal kondenz sredi maja ob deževju? Prej vso zimo ga ni bilo.

prvič sem madeže na belem poknaufanem stropu opazil 30.5.2019

Če je dejansko kondenz v trikotniku se je skozi knauf prikazal komaj zdaj.
Verjetno pa je zgoraj bilo vlažno že prej...
Kranj Napisal:Seveda ni tisti, ki je skiciran levo.
Jaz imam ta problem tako resen ze enajsto leto z taksnimi prezracevalniki.
Kako se imenujejo, za kaj eksaktno so namenjeni, to ni bistvo. Bistvo je , da so primerne dimenzije, ki zagotavljajo prehod zadostne kolicine m³ zraka in , da so namesceni cim visje.

zanimiv predlog, koliko bi jih kaj moral dati...
@Kranj : si dejansko imel enako težavo o kateri poročam jaz?

2 takšna že imam, enega za odduh, enega za zračnik iz spodnje kopalnice

https://www.bramac.si/navigator/proizvo ... ovent.html
@BojanF : fotko madeža sem hotel pripeti že včeraj pa je omejitev, da lahko pripneš samo 3 datoteke

bom poskusil zvečer še enkrat

Kaj si mislil s sondo?
Torej, ce krovec najde vlago v izolaciji to pomeni da streha ne pusca? Al pa da nekje pusca in se steka in nekje nabira?

V spico pod izolacijo na strehi nimas dostopa?
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
@ Indijanec: Govori o vodi, ki ti je navlažila gips = mavčno kartonsko ploščo (Knauf je vedno moker od denarja, ki mu ga prinaša brezplačna reklama takih kot ti). Ta voda pa je lahko kondenz ali meteorna, jaz navijam za drugo.
Jasno, da je krovec ob pregledu zatrdil, da streha ne spušča in preusmeril krivdo na podizvajalca. Ti imaš garancijo od krovca, on ti je dolžan pomanjkljivost odstraniti, njegov podizvajalec tebe ne zanima.

Ali je bila parna zapora položena po načelu kritine, da se iz nje voda steka bodisi v opečnati kolenčni zid ali še bolje preko končne fasade da omoči le zaključni sloj?
Ali je bila sekundarna kritina položena po istem načelu, da se voda steka na najnižji konec kritine (po možnosti v žleb)?
Nimam časa - sem v penziji!
Preveri še, če je strešno okno pravilno montirano (kanal za obvoz kondenza iz paroprepustne folije pred strešnim oknom). Je nad strešnim oknom kakšen preboj strehe (dimnik, antena, ...)

preveri, če topel vlažen zrak res nima dostopa do špice (vgradne luči, stopnice, kakšne druge luknje).

Kako je izvedeno prezračevanje čez sleme iz strani kritine? Če imaš bramac imaš verjetno tudi zračnike pod slemenom?
firefly Napisal:Torej, ce krovec najde vlago v izolaciji to pomeni da streha ne pusca? Al pa da nekje pusca in se steka in nekje nabira?

V spico pod izolacijo na strehi nimas dostopa?

V ponedeljek je krovec šel na streho, razkril nad strešnim oknom in tudi jaz sem bil na strehi. Vse je bilo suho in laično sem sklenil, da streha ne pušča.
Tudi če bi kje spuščala kritina bi se ustavilo na foliji od :
https://www.bramac.si/navigator/proizvo ... mpakt.html

V špico lahko grem, a pred vikendom zaradi obveznosti ne bom uspel.
bom pa šel za vikend, ker me zanima. Skozi revizijska vratca v stropu hodnika mansarde.
Žerjavar Napisal:@ Indijanec: Govori o vodi, ki ti je navlažila gips = mavčno kartonsko ploščo (Knauf je vedno moker od denarja, ki mu ga prinaša brezplačna reklama takih kot ti). Ta voda pa je lahko kondenz ali meteorna, jaz navijam za drugo.
Jasno, da je krovec ob pregledu zatrdil, da streha ne spušča in preusmeril krivdo na podizvajalca. Ti imaš garancijo od krovca, on ti je dolžan pomanjkljivost odstraniti, njegov podizvajalec tebe ne zanima.

Ali je bila parna zapora položena po načelu kritine, da se iz nje voda steka bodisi v opečnati kolenčni zid ali še bolje preko končne fasade da omoči le zaključni sloj?
Ali je bila sekundarna kritina položena po istem načelu, da se voda steka na najnižji konec kritine (po možnosti v žleb)?

glede "mavčno kartonskih plošč" - vzeto na znanje Smile

Krovec je odgovoren, jasno. Naj se zmenita. Podizvajalec je itak samo volno dal notri, namestil parno zaporo in dal gor m.k. plošče

Tole "Ali je bila parna zapora položena po načelu kritine, da se iz nje voda steka bodisi v opečnati kolenčni zid ali še bolje preko končne fasade da omoči le zaključni sloj?"
mislim, da ni bil tako položeno - nit ne razumem, kako bi naj bilo to

Sekundarna kritina je že del trde Bramac therm izolacije, glej 3 sliko v prvem postu.
cheba Napisal:Preveri še, če je strešno okno pravilno montirano (kanal za obvoz kondenza iz paroprepustne folije pred strešnim oknom). Je nad strešnim oknom kakšen preboj strehe (dimnik, antena, ...)

preveri, če topel vlažen zrak res nima dostopa do špice (vgradne luči, stopnice, kakšne druge luknje).

Kako je izvedeno prezračevanje čez sleme iz strani kritine? Če imaš bramac imaš verjetno tudi zračnike pod slemenom?

Ko sva v ponedeljek bila s krovcem na strehi in je odkril kritino nad str. oknom, sem videl kanal , položen s padcem v desno mimo okna. Drugih prebojev tam ni, skoz do slemena.

Zraven levo je ena vgradna luč, a to me more biti problem. Jih je po celi mansardi 20+ pa tam ni problemov.

O prezračevanju v slemenu sem pisal v prvem postu "..Zgoraj v špici je cca. 10 cm vzdolžna odprtina po celem slemenu, zaščitena z protimrčesno mrežo in od zgoraj še z neko črno folijo. Trikotnik je torej delno prezračevan." Na to so dani slemenjaki. Glej še 2 fotko kjer se vidi ta odprtina.

Skok na forum:

Zadnje novice

Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke Mitsubishi Electric, s plinom R32.
21.08.2019 ob 07:17:55
Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke  Mitsubishi Electric, s plinom R32.
Z naborom modelov od 5 do 23 kW in kaskadnim sistemom vezave zunanjih enot toplotnih črpalk zrak – voda, Mitsubishi Electric pokriva toplotne... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »