Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Delitev stroškov ogrevanja med dvema blokoma

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delitev stroškov ogrevanja med dvema blokoma
Imamo dva skoraj enaka bloka s po 24-imi stanovanji vsak.
Za ogrevanje imamo skupno kurilnico in lanska poraba je bila:
- 3500 € za fiksne stroške vzdževanja kurilnice, omrežnine, itd.
- 13.500 € za varibilne stroške porabe plina.
Do sedaj smo si fiksne stroške delili na pol - pač ker sta bloka enaka po kvadraturi.
Za variabilne pa imamo vsak svoj kalorimeter - tako da vsak blok plača kolikor porabi (do sedaj je bilo približno 50 % / 50 %).

Sosednji blok pred letom dodatno izoliral fasado in prepolovil svoje potrebe po ogrevanju.
Tako da sedaj delimo variabilne stroške (35 % oni - 65 % mi), kakor tudi kažeta kalorimetra, in to se nam vsem zdi pošteno.

Težava pa je, ker sosedni blok zahteva tudi delitev fiksnih stroškov v razmerju kakršna je poraba.

Še več, pred letom so z upravljalcem sklenili pogodbo o delitvi stroškov med našima blokoma - v kateri je zapisano da se vsi (fiksni in variabilni stroški) delijo glede na porabo: torej 35 % oni 65 % mi.
Pri tem so imeli 50,05 % večino pri glasovanju, saj imajo 1 m2 več površine kot mi (1081 m2 proti 1080 m2).
Sklicujejo se na 67. člen stavarnopravnega zakonika.

Nihče iz našega bloka niti ni bil povabljen na glasovanje niti nismo vedeli, da ta pogodba obstaja - stvari so postale sumljive šele pred mesecem, ko smo dobili poračun in so bila precejšnja odstopanja glede na prejšnja leta.

Ima kdo kakšne podobne izkušnje?
Njihov svet stanovalcev noče niti slišati o kakšnih spremembah pogodbe.
Se lahko kam pritožimo?
Fiksni delež, se pravi omrežnina se deli po ogrevalnih površinah.

Termina "fiksni delež vzdrževanja kotlovnice" ne poznam. Mogoče zato, ker kot tak ne obstaja.

Lahko omrežnino delite tudi drugače, vendar mora biti o tem sklenjen sporazum s 100% soglasjem solastnikov kotlovnice. Kar pomeni, da tisti del "sporazuma", sprejetega z 50,05% po solastniških deležih kurilnice - ki govori o delitvi fiksnega deleža ni veljaven.

Tudi drugače sporazum, za katerega slišite prvič v celoti ni veljaven, če ga niso podpisali vsi lastniki sosednje stavbe, ali pa je podpisal kdo, ki NI lastnik nepremičnine v tej stavbi.
Se pravi, da je nekdo ki je lastnik na primer 50% enote, brez priloženega pooblastila podpisal še za partnerko ali partnerja, ki je ravno tako 50% solastnik enote.....če je sporazum brez priloženega soglasja lastnika podpisal najemnik ali potomec lastnika...če je stanovanje v solastništvu 1:1 in nista podpisala oba lastnika...itn.

To bi upravnik stavb ali upravitelj kotlovnice ali podjetje, ki odčitava in izvaja izračun % porabe posameznega stanovanja oziroma med porabnike deli strošek dobavljene toplote moral vedeti in upoštevati pri izdelavi obračuna.

Torej morate najprej dobiti "Sporazum" na vpogled.

Nato pa imate, glede na ugotovitve, možnost zadevo rešiti na najmanj tri načine.

Razumen pogovor na podlagi argumentov s predstavniki sosednjega bloka in upravnikom - ali reševanje po pravni poti z zavrnitvijo računov in nato posledično preko pritožbe na predlog izvršbe pred sodiščem - ali pa takojšen najem storitev odvetnika, ki bo tistemu, ki vam je poslal poračun kot argument navedel predpis, ki ureja delitev fiksnih stroškov in stroškov dobavljene toplote, kot tudi solastniški delež, potreben za drugačen način delitve od predpisane.

In če argumenta ne bo razumel sledi vložitev tožbe. Tako nekako.
Vzdrzevanje kotlovnice je (vsaj pri nas je bilo tako) drugo kot placilo prikljucnine in vzdrzevanja merila, prvo je vrsil Testor (fiksno 60 eur na mesec brez ddv), drugo pa energetika LJ (fiksno 240 eur na mesec brez ddv). Slednje je bilo del racuna za ogrevanje (toplovod), vzdrzevanje merila pa je locen racun.
Hvala za info.

BTW, pogodbe nisem dobil v pogled, tako da ne morem popolno natančno povedati kako je definiran fiksni del (omrežnina, vzdrževanje, itd).

So mi pa obljubili, da mi pošljejo kopijo pogodbe - seveda ne celotne ampak samo tisti del, ki se tiče našega bloka. Smile Sem strojnik in ne pravnik - ampak tole se mi zdi res butalsko.
Bolj se sprašujem s kakšnim butalcem imate vi opravka.
Kdo je tisti, ki vam bo poslal delno kopijo pogodbe in kaj si boste z delno kopijo pomagali?

Preberi moj odgovor in se ravnaj po njem.

Pri fiksnih stroških se ne da kaj posebnega "definirati".
Na računu za plin fiksni stroški obsegajo :
- pavšalni znesek za distribucijo
- znesek za distribucijo - moč
- izvajanje meritev
Se mi sliši zelo logično kar si zapisal zgoraj.
Ampak ali morda poznaš kakšen zakon ali uredbo kjer je to zapisano?
Me veseli, da se ti sliši zelo logično Confusedhock:
Izvoli zakonodajo:
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&...a94HICPNNb

https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&...Bfa7AIhRQh

http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&e...b9JWPue5gu

Skok na forum:

Zadnje novice