Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Aktivacija betonskega jedra

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktivacija betonskega jedra
Sem v fazi pridobivanja GD za klasicno grajeno PH in se lotevam teme ogrevanja/hlajenja.

Razmisljam o ogrevanju/hlajenju AB plosc, prevod v Slo - aktivacija betonskega jedra. V Sloveniji je ze kar nekaj his zgrajenih na ta nacin, zato me zanimajo mnenja, plusi in minusi taksnega ogrevanja/hlajenja.

Torej preprosto, namesto cevi polozenih v estrih bi te polagali v plosce, najvecja toplotno akumulacijska telesa hise. Odzivnost bi tako bila nikakrsna, a pri PH tako ali tako ta ni zeljena. Hlajenje poleti bi bilo tudi bolj obcutno (hlad pada s stropa), prav tako ne bi bilo problemov s talnimi oblogami ob ogrevanju (moznost polaganja debeljsega parket oz. ladijskiga poda)...

Tole sem nasel pri enem izmed slovenskih ponudniko:

https://www.pasivnagradnja.com/pasivna- ... ega-jedra/

Vprasanje...ce je zadeva oh in splo, zakaj se tega ne dela povsod? Gotovo je tudi dosti argumentov proti...sem v iskanju obojih.

Hvala.

Sent from my MIX 3 using Tapatalk
Sem iskal po forumu in edini post na to temo je od Remi:

viewtopic.php?p=614017#p614017

imperiosus,
se sedaj ne spomnim, a forumaš iz Primorskega konca je tako izdelal v AB temeljni plavajoči plošči. Malce še prebrskaj forum.
Poznam to zadevo. Izvede se klasično kot je na sliki, a je redka izvedba na terenu. Tudi omenjena firma se rada pohvali z tem, kot da je to .............
Pohlajevanje: pazi na max nizko tempereturo. Z projektantom strojnih instalacije se pogovori in pazljivost pri izvedbi. Hitro ti lahko skondenzora v ceveh -> vlažna plošča.
Lep pozdrav
Glede pazljivosti pri pohlajevanju bi se mi zdelo da je podobno kot pri klasicnem talnem gretju/hlajenju. Ni za pretiravat.

Kako je s talnimi oblogami, predstavljam si, da so ob gretju temperature nizje kot pri klasiki in ni potrebno biti previden pri izboru lesnih oblog (parket, itd..).
Kako je s tlemi v kopalnicah, kjer so ploscice..je potrebno tam poloziti se klasicno talno gretje, da se izognes obcutku mrzlih tal?

Bi bilo pametno da poleg "aktivacije" redundantno polozim se klasiko povsod?
Si predstavljam da polaganje cevi v plato ne predstavlja hudega stroska, bi se pa na ta nacin lahko ognil strosku klasike. Ali je prevec rizkantno?

Mene bi bilo malce strah za tiste cevčice, da jih armatura ne preščipne (poškoduje), ko zidarji hodijo po njej med ulivanjem plate.
Pa za hlajenje je do neke mere v redu (le deloma, ker je ločeno razvlaževanje še vedno potrebno), za ogrevanje pa niti ne (visoko postavljeno grelno telo).
V dobro izoliranih hišah se temperatura vode v talnem giblje pod 30°C kar ni problem za nobeno talno oblogo.
V primeru hlajenja rabiš torej komplet betonski strop tudi v mansardi. Sicer boš moral tam narediti drug sistem hlajenja kot v pritličju.
In pa če uporabljaš za hlajenje in gretje, potem dejansko rabiš cevi v talni plošči, vmesni in še na stropu mansarde. Razen, če se v mansardi zadovoljiš s talnim hlajenjem
Še en velik pomislek - na tleh mansarde potem odpade izolacija pod estrihom, torej odpade dušenje udarnega zvoka.
Sicer je stropno hlajenje zakon (v kombinaciji s centralnim razvlaževanjem), ampak po mojem bo ceneje montirat par konvektorjev na strateška mesta.
Hisa bo P+N z ravno streho, tako da bi slo tudi v strop v zgornji etazi.
Planiram centralno prezracevanje z dogrevanjem in hlajenjem (prav tako v plosci).
Torej v primeru hudega vrocinskega vala bi bil pokrit.

Sicer se o detajlih se nismo pogovarjali (PZI inostalo pride po GD), a projektant/arhitekt pravi, da estrihi pridejo na plosco v vsakem primeru. Verjamem da se s tem precej omeji ucinek (predvsem) gretja in bi mogoce bilo potrebno cevi poloziti se pod estrih.
Ce sem prav razumel, naj bi vseeno bilo zadosti - bo sicer pokazal izracun, na povrsinah kjer bi bili toplotno bolj prevodni materiali (keramika, poliran beton, itd..) pa bi polozili cevi se v estrihe.

Se pa tudi sam bojim da bi pri sami izvedbi poskodovali/zamasili cevi in bi to ugotovil sele, ko bi bilo prepozno.

Kaj pa boste naredili z vlago v zraku ? Osnova dobrega počutja je nizka vlažnost. Osnova učinkovitosti klimatskih naprav je razvlaževanju.

lp
Sem napisal da planiram hlajenje preko prezracevanja...za PH upam da bo pretok centralnega prezracevanja zadosten (24/7).

V čem pa je prednost tega sistema?
imperiosus Napisal:Sicer se o detajlih se nismo pogovarjali (PZI inostalo pride po GD), a projektant/arhitekt pravi, da estrihi pridejo na plosco v vsakem primeru ( ni nujno; zakaj le). Verjamem da se s tem precej omeji ucinek (predvsem) gretja in bi mogoce bilo potrebno cevi poloziti se pod estrih ( razumljivo, da ne bo takšnega prehoda toplote na končno pohodno površino).
Ce sem prav razumel, naj bi vseeno bilo zadosti - bo sicer pokazal izracun, na povrsinah kjer bi bili toplotno bolj prevodni materiali (keramika, poliran beton, itd..) pa bi polozili cevi se v estrihe.( to si zapisal, mot da boš polagal dvojne cevi talnega??)

Se pa tudi sam bojim da bi pri sami izvedbi poskodovali/zamasili cevi in bi to ugotovil sele, ko bi bilo prepozno.

Sem ti kar v tvoj tekst odgovoril z odebeljeno.
Lep pozdrav
Glede estriha. Mogoče mu ni všeč izgled razpokanega betona.

V Avstraliji navadno dajo kar cevi v ploščo, ta plošča je nato kar končni tlak. Mogoče se še malo pobrusi. Če te ne motijo razpoke je to najceneje. Morajo pa potem iti vse inštalacije po plošči.

Tale "aktivacija" po moje nima smisla. V primeru ogrevanja ni optimalna, če imaš nad ploščo še izolacijo in estrih, končno oblogo - mrzla tla. Stropno nizkotemperaturno ogrevanje ni optimalno - neugodna razporeditev temperatur po višini.

Glede hlajenja imaš pa druge, cenejše in boljše opcije. Bistvo udobja je v razvlaževanju. Za to pa rabiš kondenzacijske pogoje. Nizko temperaturo na stiku z zrakom in odvod kondenza. Klima.

Skok na forum:

Zadnje novice

Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke Mitsubishi Electric, s plinom R32.
21.08.2019 ob 07:55:09
Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke  Mitsubishi Electric, s plinom R32.
Z naborom modelov od 5 do 23 kW in kaskadnim sistemom vezave zunanjih enot  toplotnih črpalk zrak – voda, Mitsubishi Electric pokriva... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »