Gradnja in obnova > Napeljave
El. napeljava v stropu na les (starogradnja)

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
El. napeljava v stropu na les (starogradnja)
Star objekt, strop izveden kot deske, nanje trstika, omet. Sem odprl omet, mesa (trstika + omet) do deske je mestoma minimalno, vprašanje če 15 mm.
Kako izvesti ožičenje do sredine stropa za svetila? NYM kabel, fiksiran (z žebljičkom?) direktno na desko in potem pokitati? Se to šteje, kot kabel položen v steno, čeprav je položen direktno na les in mora po vsej dolžini biti pokrit z ometom min. 4 mm?
Ali veljajo pri takšni izvedbi kakšni drugi predpisi? Požarna varnost? Sistem je TN-C-S, zaščitno stikalo 30 mA. Ne dvomim, da se je včasih delalo marsikaj, zanima me izvedba, ki je varna in skladna s predpisi. Hvala Smile
Ker gre samo za luč, zadostuje kabel 3 x 1,5 mm2 ali pa celo 2 x 1,5 mm2. Takšen kabel lahko uvlečeš tudi v zaščitno negorljivo cev fi 13,5 mm2, ki jo vstaviš v utor direktno na deske in nato zagipsaš. Za začasno pritrditev lahko uporabiš žeblje, vendar jih moraš potem, ko gips prime, izruvati. Lahko pa v cev vpelješ tudi posamezne finožične vodnike.
Zakaj pa fi 13,5 mm (mm2!?)?
A ni 11 mm manjša? Ali kolikor je že tista drobna.
In podvprašanje, ali res rabiš 1,5 mm2 kabel za ledico ali dve? Hudo dosti se zdi.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne, 400!!!!
Če hočeš naredit skladno s predpisi (kar je bila želja avtorja), mora bit za trajno polaganje min 1.5mm2.

Takisto s samogasnimi cevmi. Ki imo ne služijo ničemur. Smile
Pa se ti le zdi ali misliš resno?
Rebrasta cev pa obstaja tudi v 9mm izvedbi. Vanjo super paše kabel 3x2,5mm. Kabel 5x10mm2 pa še bolj.
@arbajter, povej prosim, kakšna je prava in s predpisi skladna izvedba, da se izognem tlačenju teh 5x10mm2 v tisto 9mm cev. Hvala.
Zakaj provociraš? Naj se @arbajter in @fery sama zmenita, saj sta polnoletna (upam, da v njunem primeru Predin nima prav)
Citat:@arbajter, povej prosim, kakšna je prava in s predpisi skladna izvedba, da se izognem tlačenju teh 5x10mm2 v tisto 9mm cev. Hvala.
Vprašaj Feryja, ti bo gotovo vedel povedati. Sploh tisto o predpisih.

[Slika: cicero.jpg]
, bo v redu tako, evo, čist na kratko?
Jaz ne poznam nobenega od vas, želim si samo odgovor, kako se takšna stvar naredi, da bo varna in skladna s predpisi. Razen če sem na napačnem forumu za to?
Jaz sem ti dal točno navodilo, kako naredi. Ti navedem še standard, da boš vedel, da je skladno s predpisi: standard SIST IEC 60364-5-52 in sicer referenčni način namestitve inštalacije v cevi v izolirani steni A1, če boš v cev uvlekel posamezne vodnike oz. A2, če bo kabel. Presek vodnikov sem ti navedel, varovanje pa inštalacijski odklopnik B 10A.
Na forumu se moraš zavedati, da dobiš zastonj informacije, moraš pa med mnogo plevami, najti pravo zrno.

Skok na forum:

Zadnje novice

Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke Mitsubishi Electric, s plinom R32.
21.08.2019 ob 07:55:09
Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke  Mitsubishi Electric, s plinom R32.
Z naborom modelov od 5 do 23 kW in kaskadnim sistemom vezave zunanjih enot  toplotnih črpalk zrak – voda, Mitsubishi Electric pokriva... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »