Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Vikend

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vikend
Pozdravljeni,

rad bi izdelal objekt v dimenzijah 6x8- streha dvokapnica, kot na priloženi skici. Višina zidu stranskih stebrov 2,7m, potem pa še špica 1,8m, na obeh straneh bi naredil "lože" z ležišči, spuščeno na 2,4m - dolžine 2,5m v prostor - tako zgoraj dobim višina 2,1m na sredini. Osnova mi je bivša brunarica, ki sem jo podrl, stebri so 10x10, spodnji okvir 10x12, lege 10x14 -je bila pa manjša (6x4, tako, da bom moral improvizirati). Doma imam tudi špirovce 8x14, ki sem jih mislil uporabiti za špirovce (na koliko razdalje?) in okvir podesta (horizontale) 2,4m. Lahko podest stoji na ta način na eni strani (zunanja) po sistemu pero/utor v stebrih, notranja pa lahko enako pero/utor ali pa se tudi nasloni na prečni tram?

Glavna tramova bi bilo bolje, da sta iz enega kosa - problem je spet dolžina 4,5m?
Vem, da mi povsod po načrtu manjkajo roke, kam vse bi jih moral dati?
Na dolgih stranicah (8m) ni narisanih dovolj tramov, bi jih dodal glede na dimenzije oken, zato tudi predviden prostor na sredini.
Je dovolj napušča 0,5m?
Je pod glavno lego potrebno vezati špirovce, torej vezne škarje(deske), če se da, čim višje, da ne zgubljam prostora?

Ker je vikend parcela na Hrvaškem, bi vse skupaj opasal in suho sestavil, potem pa naložil in odpeljal na mesto. Težava je potem, ker posamezni elementi ne morejo biti daljši od 4m zaradi prevoza, zato bi morali biti elementi "štukani", večinoma na tramovih, predvsem me skrbi zaradi zgornje lege, če je dovolj podprta, ter kako jo "štukati" (spoj škarje? ali dovolj pero-utor? ter klamfa?). Upam, da je iz skice razvidno, lahko naložim tudi file za sketchup. Lega je štukana 3m -3m -3m.

Ali pa verzija B? Z 2 zgornjima legama?

Ker z lesom nimam veliko izkušenj, me zanima ali so dimenzije tramov, leg, špirovcev primerne, in ali lahko porabim ta les, ali bi bilo bolje začeti na novo?

PS: Če ima kdo izdelane kakšne načrte za šablone utor/pero, se priporočam Big Grin Ter če kdo ve potrebno globino?

Hvala za odgovore Smile

Priložene datoteke
.jpg   verzija b.jpg (Velikost: 206,66 KB / Prenosi: 453)
.jpg   skica.jpg (Velikost: 162,19 KB / Prenosi: 453)
Dodal sem nekaj ojačitev, temelji na dveh glavnih legah. Še vedno iščem kakšen nasvet glede zgornjih vprašanj Big Grin

[Slika: verzija3-spirovci.jpg]

[Slika: verzija3-spirovcib.jpg]
Glede na t9 da isces sablono za pero/utor.... nadi si enega ki veze ostresja.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Rešitev je cimperman starega kova. Zanj je tole mala malca... vmes pa še poskusi najti stari priročnik Lesne zveze.

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »