Gradnja in obnova > Napeljave
Priklop el. bojlerja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Priklop el. bojlerja
Pozdravljeni,

v hiši imam centralno peč na drva (35kW), ki ogreva tudi sanitarno vodo.
Trenutna situacija: https://imgur.com/cnsafXb
Poleti porabimo veliko drv samo za ogrevanje sanitarne vode, zato bi na napeljavo priklopil še električni bojler (80L), ki bi ogreval vodo v poletnih mesecih.

Pogledal sem po forumu in našel nekaj podobnih situacij:
1) priklop z preklopnim ventilom - https://imgur.com/CteXCZX
2) https://imgur.com/Jua1jOr - zaporedna vezaava (skrbi me, da bi pozimi moral sprazniti cel bojler mrzle vode, preden bi pritekla topla).

Mi lahko svetujete, kakšen priklop bi bil optimalen?

Hvala
Tripotni ventil na dovod hladne vode - enkrat v kotel , drugič v bojler...
Lahko narediš z tropotnim preklopnim ventilom ali pa kupiš tak bojler kateri ima vgrajeno kačo, skozi katero pošiljaš kotlovsko vodo in tako ogrevaš sanitarno.
Obstoječi bojler v peči pa samo odklopiš iz vodovoda, ter morda povežeš tako, da skozi njega teče kotlovna voda. S tem pridobiš nekaj na volumnu kotlovne vode.

Ker pa gledaš o nekakšni rekonstrukciji kotlovnice, bi jaz razmišljal še o kakšnem 1000l zalogovniku vode. Ker slej kot prej boš mogel tudi peč zamenjati, takrat bo potrebno zalogovnik vode obvezno vgraditi, nova peč pa bo tako ali tako brez bojlerja sanitarne vode.
Hvala za odgovora. S tripotnim preklopnim ventilom se sliši najbolj enostavnoSmile Večje rekontrukcije kotlovnice ne pride v poštev, ker bomo v tej hiši le še cca tri leta. Skrbi me pa, da bi se v pol leta neobratovanja bojlerja/kotla kaj zaredilo v stoječi vodi?
Jaz sem imel leta zaporedno bojler in je delovalo popolnoma OK.
Resda porabiš nekaj elektrike za nadomeščanje izgub v bojlerju, ampak v nekem normalnem gospodinjstvu je poraba tople vode vseeno tolikšna, da večinoma peč prej ogreje vodo v bojlerju, kot električni grelec......

Termostat v bojlerju seveda postaviš na nižjo temperaturo, kot je voda iz peči.
Npr 40-45 stopinj, medtem ko je voda iz peči verjetno 60+
Hvala za odgovor, Homer. Na to rešitev pa nisem pomislil. Si imel med pečjo in el. bojlerjem nepovratni ventil (da se poleti voda iz bojlerja ne meša z vodo v peči)?
Električni bojler itak mora imeti varnostni nepovratni ventil.
Sicer pa itak do kakega mešanja ne more priti.
Hladna voda gre v peč, tam se pogreje če peč deluje, sicer pa gre hladna naprej v električni bojler.
Seveda pa morajo biti vsi porabniki na izhodu električnega bojlerja!

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »