Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Odprtina za stopnice v lesenem podu

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odprtina za stopnice v lesenem podu
Pozdravljeni!

Že dlje časa iščem, pa nisem nikjer zasledil, če se je že kdo ukvarjal s tem problemom.
V starejši hiši, ki ima v 1. nadstropju klasičen lesen pod (leseni tramovi, nasutje, deske) imamo namen narediti odprtino za montažne stopnice (cca 100cm x 350cm).
Glede na velikost odprtine bo verjetno potrebno prežagati katerega od tramov.
Je že kdo to delal? Je potrebno spodaj kako podpreti ali se da narediti neke vrste "venec"?
Pozna kdo mogoče tak primer da so to že delali in seveda ali jim je uspelo Smile

Lep pozdrav, Grega
Če bi delal odprtino za stopnice med dvema nosilnima tramovoma, bi še nekako šlo. Bi odstranil deske, nasutje in ostalo, ter znotraj širine tramov ( običajno cca 80cm) naredil odprtino za prehod skozi strop.

Kot razumem, bi ti to delal "prečno na nosilne tramove"?

Tudi to se da, ampak je strop potrebno spodaj konkretno podpreti - torej vse stropnike ki jih boš odžagal moraš podpreti.

Če bi bolj natančno poznal razpored in ideje - bi se mogoče dalo še kaj skombinirati.

V osnovi pa je treba zadeve podpreti.
Zgoraj se bo vse odstranilo (nasutje, deske), ker se bo zgoraj uredila bivalna mansarda.
Če se bo izkazalo da so tramovi na 80cm narazen bomo seveda stopnice priredili na 80cm širine, ampak kaj manj bo pa že premalo.
Ob obnovi svoje koče, sem v dveh sobah in hodniku, naletel na rešitev, ki jo opisuješ!

Ker zaradi dimniških tuljav v steni, niso mogli naslonit stropnikov V steno, so ju (v vsaki sobi 2kom), zaključili pred steno in povezali z tramom na ostale, da so ti nosili težo. Na hodniku, pa so en tram z žico navezali na železniško traverzo in le to, položili prečno na ostale tramove. Tram dobesedno visi na traverzi, Confusedhock: težo nosijo pa ostali stropniki. Je pa ta tram dolg "samo" 2,5m. Tako da, je izvedljivo! :wink:

Je pa "caka"! Tole pri meni je bilo načrtovano in je bilo izvedeno ob gradnji :!: Stropniki so bili vsega pol metra narazen v eni sobi, v drugi pa 60cm narazen, bili pa so 4m dolžine.

Odpret, pogledat, preračunat in MOJSTRA tesarja na objekt "zvlečt"! Čim starejšega! :lol:
Lej - takole na pamet ……… se ne da.
Pri vseh teh pametnih telefonih ki imajo po 5 kamer se še vedno o konkretnih rešitvah pogovarjamo - opisno. :roll:
Ne gre!

Daj poslikaj, daj slike gor, pa če imaš kako skico - kako bi rad urejal mansardo in kaj je spodaj …………………….. ne vem-no ………………. ali se takih projektov res lotevate na pamet in na način ………………… dejmo, pa bomo vidl kaj bo? Confusedhock:

Je pa dejstvo, da bo za tvojo denarnico prijazno to ……. da se boš ti prilagodil hiši in stanju kot je. Se pa vse da - samo cena je običajno največja ovira. :wink: 8) :lol: :lol:
Uf, pa menda tole ne "leti" name, @papež! Confusedhock:

Jaz sem mu samo povedal, da sem videl, kako se to, kar sprašuje, naredi! (omenjal je venec, brez podpiranja spodaj)
Sem mu tudi povedal, da je to bilo načrtovano in izvedeno ob gradnji :!:

Seveda pa je najceneje se prilagodit hiši in seveda je potrebno videt v "živo" ali pa vsaj slike! (sem mu tudi napisal)

P.S. Toliko se pa že poznamo, da verjetno veš, da rešitev "na pamet", NE podpiram! :wink:
:lol: :lol: Kva pa cvikaš ……..ne ni letelo na trebe. 8) 8)

Namenjeno @SGrega!

Pri teh stvareh se nikoli ne ve kaj in kako - dokler dejansko ne odpreš stropa in ne vidiš kje stropniki nalegajo na steno. In kako nalegajo.

Včasih so med samo gradnjo zaradi XY razlogov - flikali in štukali - kakor je pač naneslo. Ni bilo ravno vedno v izobilju materiala. Pa so čarali in prilagajali.
Recimo - iz enega od projektov.
Takole so naslonjeni stropniki.

Zdej pa žagaj - če si upaš.

Priložene datoteke
.jpg   1 stropniki A.jpg (Velikost: 40,23 KB / Prenosi: 637)
Kakšen tesar neki... Rabiš statika, ki dela z lesom. Tesarji so vsi pametni, dokler je klasika, ko pa je primer poseben, se zgodba zaključi in kličejo inženirja. No, eni naredijo po svoje, če imajo srečo, predimenzionirano.

Če režeš stropnike, rabiš menjalnik.
simek Napisal:Odpret, pogledat, preračunat :!: in MOJSTRA tesarja na objekt "zvlečt"! Čim starejšega! :lol:

Sem kar sebe citiral in dal klicaj, da si lahko prebereš! Tam kjer je :!: je mišljen kdo? Avtomehanik?

Tesarja kljub temu rabiš in še vedno trdim : starejši je, bolje je! :lol:
Menjalnik je seveda prva in osnovna konstrukcija.
Seveda mora biti ta "menjalnik" ustrezno vpet in fiksiran na obstoječo konstrukcijo.
In - ja, ta obstoječa konstrukcija, oziroma stropnik, ki prevzame obremenitve odžaganih stropnikov ……… mora biti ustrezno "zdrav".
To pa zna biti v takih primerih "adaptacij" večji problem.

Pri novih konstrukcijah, se pač ustrezno povečajo dimenzije nosilnih tramov glede na to, da bo nekje v stropu / luknja.

Seveda statik - obvezno ……… tudi čim starejši, tesar pa tudi. :lol: :lol:

Izgleda p to potem takole nekako;

Priložene datoteke
.jpg   5 pogled s spodnje strani.JPG (Velikost: 95,67 KB / Prenosi: 483)
.jpg   4 porezani stropniki in menjalnik.JPG (Velikost: 117,19 KB / Prenosi: 483)
.jpg   3 potek stopnic.JPG (Velikost: 49,88 KB / Prenosi: 483)
Hvala vam za vse odgovore. Slikal še nisem, ker sem trenutno poškodovan in težko odpiram pod. Danes sem prišel tako daleč, da je pri meni situacija enaka kot na skicah pri papez46.
Imate kakšna priporočila za statika, oziroma kakšnega statika naj iščem in koliko približno lahko računam da mi bo statik računal (ne rabim točne številke... zanima me ali je to med 300 in 500 eur ali med 2000 in 3000 eur)

Hvala za odgovore in vaš trud.
wolfram, čudo božje pa tudi ni, tako da...
Kaj če bi ti najprej odprl toliko, da vidiš kako in kje potekajo stropnik
poskusil stisniti stopnice med stropnike, če ne bi šlo šele nato poiščeš statika ?

Če ti zmanjka kakšnih 20-30 cm lahko stropnik premostiš na zunanji strani od odprtine stopnic z jeklenim nosilcem, ga odrežeš in pridobiš širino stropnika na obeh straneh...
res pa tudi tukaj potrebuješ statika, da ti pove kakšen kovinski profil in kako vezano na stropnik a to ne bi smelo biti drago.
Sem odprl toliko da se vidijo stropniki. Skrajšati bom moral vsaj 3 ali pa celo 4 stropnike, saj stropniki potekajo tako kot na sliki od papez46.

Skok na forum:

Zadnje novice