Gradnja in obnova > Napeljave
Pametna hiša - osnovno

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pametna hiša - osnovno
Iščem najbolj optimalno rešitev za osnovno postavitev pametnega sistema z upravljanjem tudi na daljavo (tudi GSM) in možnostjo wifi povezovanja (ne bi razbijal sten):
- pametna ključavnica
- pametna drsna vrata ograje
- regulacija žaluzij
- upravljanje luči
- TV, itd.

Baje potrebujem centralo - zato sem našel tole: https://www.elv.de/homematic-funk-lan-g ... JTzqrMI3bU

Za ključavnico sem našel tole- oz nekaj v tem stilu: https://www.elv.de/homematic-151137-fun ... CB7Aqf-v2Y

Upravljanje TV in luči: Google Assistant, Amazon Alexa

Kaj priporočate oz. kako narediti in katere pripomočke uporabiti v tej poplavi izdelkov?

Hvala za pomoč.

Kaj priporočate
Nič odgovorov..?

Mene bi podobno zanimalo..
Kateri "smart home" ekosistemi se obnesejo in kakšne so izkušnje?
Samsung Smarthings, Xiaomi Mi Smart home...ipd?

V bistvu dejansko potrebujem samo en senzor na garažnih vratih, da lahko preko telefona (oz. neke naprave) preverim, če so vrata odprta ali zaprta...

Verjetno je vse bolj ali manj enako..edino, ko se za eno odločiš je fino, da uporabljaš senzorje iz njihove družine?
Iz vidika uporabnika je najbolje izbrati en sistem (Google Home, Fibaro, ...). Na ta način se vse upravlja preko iste aplikacije/vmesnika.
Če je hiša z okolico oz stanovanje pokrito z WiFi signalom, potem so sistemi kot je Google Home primerni. Alexa/Siri/Google Assistant predstavlja samo glasovni vmesnik.
Če ni WiFi signala in pokritje ni predvideno/izvedljivo je pametno pogledati sisteme ki delujejo preko Z-Wave ali ZigBee protokola. Gre za brezžični sistem, ki dela na drugi frekvenci ipd. (Google bo povedal podrobnosti).
Ko boste odločeni za sistem, pa je na vrsti izbira kontrolnih modulov (npr Qubino, Fibaro, Hue, ...).
Kontroler ni nujno potreben, lahko se uporabi tudi "oblačne" storitve kot je IFTTT, je pa vprašanje koliko zasebnosti boste žrtvovali.
Sam bom zadevo speljal preko kontrolerja Homey, ki zna komunicirati s precej napravami in senzorji sem pa pripravljen, da bo implementacija nekoliko zahtevnejša.
Definitivno poglejta Fibaro sistem, je dostopen tudi pri nas na eni večji spletni trgovini in obljublja enostavno integracijo.
Jaz bi se pomoje odločil za Alexo zaradi enostavnosti in široke podpore naprav, prav tako bo v prihodnosti vedno več komptabilnih deviceov. Če pa bi to vzel kot hobi oz DIY projekt z zahtevnejšo implementacijo in tudi kaj programiranja bi pa naredil kot je zgoral napisal puma91.
Pred nakupom bi vsekakor pogooglal katere vse naprave so supported, mogoče bi dobil še kakšno idejo...
kakšen KNX je tudi popularen.
pri meni je tudi plan, ampak še nisem tako daleč. ampak se nagibam samo nad rolete zaradi časovnega dviga in mogoče garažna vrata.
pa še to vprašanje če ne bo ostal samo motorni pogon rolet

kakšen KNX je tudi popularen.
pri meni je tudi plan, ampak še nisem tako daleč. ampak se nagibam samo nad rolete zaradi časovnega dviga in mogoče garažna vrata.
pa še to vprašanje če ne bo ostal samo motorni pogon rolet, pa še to mogoče nadgrajeno da bo kar poleg stikal kar ura v vsaki sobi.
Jaz sem dolgo casa razmisljal kaj vzet, ker je prioriteta bila v en sistem povezat ogrevanje, prezracevanje pa kaksne rolete in luci, sem zelel nekaj cist preprostega, kar mi bi preko enega krmilnika oz aplikacije omogocalo kontrolo vsega. No potem mi je kolega predstavil ta Fibaro sistem. Glede na to, kaksno pamet ima ta zadeva in kaj vse je mozno preko home centra povezat nisem dolgo razmisljal, ker bi si ziher spet premislil, ko bi naletel na kaj drugega. Plus tega je bila cena full ugodna. Home center ima ogromno prikljuckov za ogromno razlicnih scen in urnikov. Kljub zacetni zelji, da avtomatiziram in povezem zgoraj nastete stvari, smo jih dodali se dosti vec. Zdaj je v bistvu 90% vsega v hisi avtomatizirano. Za razlicne dele dneva imamo nastavljene razlicne scene. Zvecer se recimo rolete spuscajo s soncnim zahodom, takrat se tud zacnejo prizigat notranje luci v prostorih kjer senzor zazna prisotnost cloveka. Ob 23 zvecer avtomatika izklopi popolnoma vse. Zjutraj pa obratno, rolete gredo gor s soncem. Ko senzor zjutraj zazna, da nekdo stopa proti dnevni sobi sprozi vklop TV in preko app odpre dnevne novice v ozadju pa igra prednastavljena radijska postaja. Skratka kar nekaj akcij, ki se mogoce na zacetku zdijo brez veze scasoma pa so del vsakdana. Zanimivo je tud, da lahko za vsako napravo posebej spremljam porabo elektrike in izracunam tocno porabo v €. Ni kaj ni za res dostopno ceno.
A Homematic sistem pozna kdo?

Konkretno ožičena verzija https://www.homematic-ip.com/en/products...wired.html

V prvi fazi bi rad avtomatiziral 16 žaluzij. Pripravljeno imam ločeno omarico, tako da je moja primarna zahteva možnost montaže na din letev. Poleg tega nekako bolj zaupam kablom kot wireless verzijam.

Sistem mora imeti možnost, da ga montiram sam in tudi nastavljam v celoti. Še najbližje sem bil zwave variantam, bolj ali manj so odpadli vsi knx sistemi, Entia itd.

Pozna kdo Homematic oz. ima kakšno negativno mnenje? V Nemčiji je zadeva zelo razširjena in izgleda zelo prepričljivo.
Sam uporabljam Smartthings hub preko katerega upravljam\nadzorujem stikala za luč, senzorje za vrata in senzorje gibanja (poceni senzorji Xiaomi ~ 10€), Sonoff stikala, pametne žarnice, senzorje dima...
Z pomočjo vmesnika Webcore za programiranje pa ima neomejono možnosti programiranja.
Prav tako je sistem kompatibilen za Amazon Alexo.

https://community.smartthings.com/c/projects-stories
https://community.smartthings.com/t/release-echo-speaks-v3-actions/173073
https://www.smartthings.com/products
https://www.actiontiles.com/
https://www.webcore.co/
zdravo

zakaj rabis smarththinhs hub pri sonoff stikalih?
kot sem uspel nastudirati

smartthings hub povezije z wave in zigbee naprave
ali lahko preko njega oz z njegovo app upravljas tudi sonoff (slednja wifi)?

in ce lahko upravljas wifi stikala potem lahko zigbee xaomi body zigbee senzor vklopi sonoff wifi stikalo?
Sem nabavil malo za hec Xiaomi Gateway + senzor za vrata in temperaturo in dela čisto ok.
Največja "težava" je bila, da rabiš za inicialno povezovanje internet - ko je pa enkrat povezano pa deluje tudi brez njega
(28.11.2019 ob 10:37)Jaco P. Napisal: Sem nabavil malo za hec Xiaomi Gateway + senzor za vrata in temperaturo in dela čisto ok.
Največja "težava" je bila, da rabiš za inicialno povezovanje internet - ko je pa enkrat povezano pa deluje tudi brez njega

E!? Kakšna klobasa pa je to? Itak da mora na internet.
Kako pa bi drugače odprl garažna vrata v Zgornjem Dupleku, če si ravno na sestanku v New Yorku?
A ti wifi vleče tako daleč? Daljinec?
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
(28.11.2019 ob 10:48)Fery Napisal: E!? Kakšna klobasa pa je to? Itak da mora na internet.
Kako pa bi drugače odprl garažna vrata v Zgornjem Dupleku, če si ravno na sestanku v New Yorku?
A ti wifi vleče tako daleč? Daljinec?

..senzor bo bolj težko odprl vrata..

Jaz sem rabil samo, da ko so odprta garažna vrata, da recimo v mojem primeru zasveti rdeča luč na gateway-u.. in to dela super, brez interneta (ko je enkrat poparčkano = gateway & senzor).
(28.11.2019 ob 15:05)Jaco P. Napisal: ..senzor bo bolj težko odprl vrata..

Jaz sem rabil samo, da ko so odprta garažna vrata, da recimo v mojem primeru zasveti rdeča luč na gateway-u.. in to dela super, brez interneta (ko je enkrat poparčkano = gateway & senzor).
Nije to neka pamet, potem. Jaz lahko v New Yorku vidim, če so odprta, zaprta ali lezejo ali mirujejo.
Ali pa, ko sem bil v tujini, mulci pa brez daljinca, od tam odprl vrata. Se je že pokazala potreba.

Pa je to daaaaaaleč od pametne hiše.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Smartthings je res dokaj popularen predvsem zaradi enostavnosti rabe in podpira veliko razicnih naprav ne glede na protokol (wifi, zigbee, etc). V bistvu uporablja API razlicnih proizvajalcev in vse zdruzi pod enih vmesnikom. Ce te zanima vec si poglej YouTube kanal "Smart Home Solver".

Edina tezava pri Smartthings oz nekaterih napravah/scenarijih je ce ni interneta ti ne bodo delale dolocene zadeve.

Glede Sonosa je pa tako, da pravtako ima API kar pomeni da veliko platform ga podpira,  Sonos ONE 2nd generation je celo alexa/google assistant device.

Osebno pristransko mnenje je ce bi ze izbiral med Alexo in Google assistent bi zbral slednjega, ker vem da kar se tice privacy bodo boljse poskrbeli in njihovi nest produkti so mi osebno bolj vsec.

Zanimivo bo tudi slediti projektu Project Connected Home over IP (https://www.connectedhomeip.com/), ki obljublja standarizacijo in veliko imen kot Google, Amazon, Zigbee, Smarthings, etc sodelujejo.

Ce pa imas kaj izkusenj z Linuxom in imas osnovno znanje programiranja se ti se kaksna druga opcija odpre Smile

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »