Opremljanje doma > Kuhinjska oprema
Masivni korpusi

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masivni korpusi
Spravljam se izdelat kuhinjo v samogradnji fronte bi pač nabavil v slovenijalesu ali pri
http://www.bolha.com/dom/kuhinje/ostalo ... 49713.html
Zanima me pa za korpuse razmišljam da bi jih izdelal iz masive ki se dobi ugodno naprimer
http://www.oglasi.si/oglas_materiali_in ... ene/888394

Kot opažam vsi korpose izdelujejo iz iverke pa me zanima ali je vzrok temu samo cena ali so kake prednosti iverke pred masivo. V primeru da uporabim predlagane
masivne lepljene plošče, kakšne bi bile slabosti napram iverki. Te plošče bi predhodno pobarval z eno barvo na vodni osnovi. možnost razreza imam sam
Hvala za mnenja
Plusi za iveral: zelo enostavno čiščenje, manjša občutljivost na udarce, cena materiala...
Minus: občutljivost na vlago - vodo. Če iveral zapreš - pokantaš, ga tudi deloma zaščitiš, cenen izgled.
Plusi za masivo: trdnost korpusov - police se ne krivijo, boljša obstojnost na vlagi, izgled dodane vrednosti.
Minusi: precej višja cena vstopnega materiala in obdelave, občutljivost na poškodbe kljub laku ali pa zaradi laka, precejšnji skrčki in raztezki pri prečnem lesu. Predvsem ob začetku in potem na koncu kurilne sezone.

Verjetno sem še kakšno stvar spustil.

Moje osebno mnenje: lice masivno, korpusi iveral. Itak danes kuhinja po 15tih letih je zastarela, obrabljena, če že zaradi drugega ne, stroji poginejo eden za drugim, gospa se jo naveliča... Cca 15 let pa vsak korpus iz iverala zdrži. Če bi že kompliciral z kvaliteto, potem iverico zaprem po robovih z 2 mm abs, po ploskvi pa ultrapas. Raje kot masivo.
Se strinjam z Jankom v vsem, kar je napisal. S tem, da se mi pri kuhinji zdi to, da so vsi robovi robljeni, nujno.
Janko hvala za odgovor
Gledano iz mojega zornega kota kota ,cena za masivo ni minus ker je masiva iz zgornrga linka 13€ na m2 iverala je pa po 18€ +robljenje sam ne morem robit
Manjše poškodbe na korposu niso problem saj bodo v glavnem vidne samo sprednje fronte. Bol se nagibam k masivi tudi zaradi samega vijačenja ko zavijačiš v masivo drži pri iverki pa če se vijak zavrti je problem.

Prosim za dodatno obrazložitev tega stavka:
"precejšnji skrčki in raztezki pri prečnem lesu" ali to pomeni probleme pri odpiranju predalov, zapiranju vrat,pokanju korpusov.
Vodila predalov sen gledal ta: https://kit-t.si/modernbox so v redu ali so v tem cenovnem rangu za vzet katera druga
Še glede predalov ali je bolje kupiti mreže namesto predala ali jih izdelat it iverala zakaj so eni in zakaj drugi bolši
Skrčki in raztezki. V kolikor imaš kombiniran les prečno-vzdolžno na nekem spoju, slej ko prej spoj popusti. Prečni les je bistveno bolj podvržen delovanju zračne vlage kot vzdolžni.
Če boš dal te tandemboxe, kot na linku, ne bi smel biti problem v kombinaciji z masivo. Ker imajo ta vodila nekaj več zračnosti kot navadna kotalna vodila. (domnevam, da so narejena podobno kot blumova)
Kakšna polica, stranica, dno, pa tudi zna počit.

Tega proizvajalca jaz ne poznam. Za Blum ali Grass vem da mi ne bo žal, če ga uporabim, vse ostalo so pa itak ponaredki, bolj ali manj uspešni in se jih ogibam, na daleč.
Cenovno so ti predali dokaj ugodni.
Mreže ali polno dno. Kar je komu bolj všeč, pa tudi, kaj bo v košarah.

Še glede cene. Ne vem po koliko dobiš masivo, vendar je iveral 18 mm (osnovni beli) že za 4,50 eur/m2 + ddv, najdražji iverali pa so po 13 eur/m2 + ddv. Abs 2/23 je po 0,43 eur t/m + ddv, 1mm ali 0,5 so pa še cenejši. Robljenje na kantarci te pride po 60 centov t/m.
Vijačenje: če boš uporabljal lamele, uporabiš malo lepila, lamele in skonca kakšen vijak, da lepo stisne iveral. Uporabljaš lahko vijake 3x45 in ti iverala ne razslojijo, pa dovolj držijo.
Moje izkušnje po kakšnih skor 40 letih tišlarije in pretepanja z lubadarji, kdo bo več lesa predelal. Big Grin :roll:

Še tole sem pozabil. Masivo (verjetno je bor ali smreka) je treba zaščitit. Tudi ta barva ne bo poceni, kvadratov se hitro nakuha....en nanos bo premalo, še kakšen prajmer za začetek....
Hm, kje se pa dobi iveral po taki ceni? Jaz sem na dveh mestih dobil cene 18€ + ddv za 19 mm Kaindl iveral (nič posebnega, hrast sonoma barva). Sicer z razrezom...
Aha, z razrezom. Potem drži.

Drugače pa Javor na Celovški, Lesoprodukt, Frischeis. Brez razreza.

Je pa treba malo positnarit za kakšen skonto. Ker vedno bolj velja, da kdor jezika špara, kruha (iverala) strada.
S specifikacijo razreza in robljenja se oglasi še pri Starmanu, Slovenijalesu, Hobylesu ter pri Lesoproduktu in še kje (kakem mizarju). Le tako boš prišel do prave cene. In tako, kot pravi Janko, povprašaj za kakršen koli popust (za plačilo z gotovino n.pr.). Če greš osebno, boš največ zvedel, po telefonu in netu te bodo odpikali po hitrem postopku.

Sam uporabljam skoraj izključno Blumovo okovje, tudi zaradi orodij za vgradnjo in Dynaplana. Ne nazadnje tudi zaradi boljše trajnosti...večno itak ni nič.

Izdelovalcev vratic je kar nekaj, preden se sam lotiš, preveri. Dobro je, da so korpusi standardni. Ikea nima naših standardnih mer, se pa da pred sestavo sestavne dele obrezati. Ni pa ne vem kakšnega profita, niso več tako poceni...

Še enkrat, prosto po Hruškici: robiti vse... Tisti, ki hvalijo svoje kuhinje glede kvalitete, naj pogledajo, kje vse so znani, veliko oglaševani proizvajalci "pozabili" robiti...
Najceneje te bo prišlo, da nabaviš potrebno število plošč, če je plošč 4 do 5 komadov imajo vsi našteti tudi že zastonj prevoz, zmeniš se pri nekem tišlarju ki ima kantarco z dia predrezili in razrezovalko, pa mu trgovina direkt k njemu dostavi robo. Hkrati pri njemu dobiš še vse odrezke od plošč. Moraš pa imet specifikacijo potrebnih mer. Ponavadi računajo cca 10 eur za razrez plošče. Za robljenje sem ti pa že napisal.
Še en namig, vzami korpuse, ki so zelo poceni v Ikeji, naprej se pa sam igraj ....... tudi predali vodila ipd. vsekakor zmagajo vsaj cenovno v Ikeji.
Vseeno preveri, kako bodo mersko šli skupaj elementi iz Ikee in drugod nabavljena vratca. Pa pulti...

V Ikei kupiti vse, ali pa nič...

Janko je ob 12.04 dal zelo dober nasvet.
Masivo iz prvrga posta dobim za 13€ m2 (rabim cca 35m2) z robljeno iverko ni bistveno ceneje.
Kje pa se dobi ugodno blumova vodila(vo celskem koncu ali z dostavo) rabil bi ene 25 parov
Najbolj enostavno ti je stopit do enega tišlerja v tvoji bližini, se z njemu zmenit, da ti on vzame pri Starmanu (Starman prodaja samo pravnim osebam). Pa še, če več jemlje pri Starmanu, ima dober skonto.
Kolikor vem je v Celju edino Dankuchen, da ima Blum okovje.
Schachermayer v Trzinu ima Blum. Pri njih dobiš za gotove pare.
En medklic, ko se ravno pogovarjamo o masivi za korpuse, frontah, ...

Ali kdo ve, kje bi mi izdelali predale "po starem" oz. kakšno literaturo/link, kjer bi si to ogledal. Delal bi jih tudi sam, pa nimam prav specialnega orodja. Po starem: tako kot so jih imele naše babice: utor ob strani, letvica v korpusu, spojeno s "cikcak" spojem, ... . Mogoče, če bi si izposodil dekupirko, pa ostro dleto ...

Korpuse bom itak dal narezat (kosovnica, ima kdo, da česa ne spregledam??) v Hobbyles v Vižmarjih. Ne rabim veliko, ene 3 - 4 spodnje elemente. Rad bi starinski tip kuhinje, dolžine cca 280 cm ... .

Za fronte "stari stil" sem v tej temi že dobil ideje. Kadotr, dej kak namig, kje /kdo še to dela (kakšni mizarji "boguizanogu" okolica Škofje loke, Kranja, ... vse do Železnikov?

Imam korito IKEA Domsjo (enojno), sem že rezmišljal o IKEA korpusih, pa imam še "oldskul" upanje ...

Smile
Pepe16,
v izogib problemom poišči pomoč kakega mizarja za načrtovanje, izbiro okovja, način sestave (priporočam nakup cenovno ugodne lamelke) in izdelavo specifikacije razreza. Vseeno upoštevaj dosedanje nasvete (Janko, Hruškica) in se masivi za izdelavo korpusov izogni, ne glede na prvi pogled nizko ceno, saj nisi upošteval drage površinske obdelave in s tem povezanega manjka znanja, orodja, strojev in lakirnice. Iveral ima kar veliko prednosti, predvsem točnost debeline, se ne krivi, ne poka, se ne razteza in ne krči, predvsem pa je lice že fertik za znano ceno. Točen razrez in kantanje pri strokovnjaku sta pri sestavi zlata vredna. Nekdo ti samo še razloži, kako uporabiti lamelko, da se izogneš napakam, pa dobro lepilo, kaka cvinga in spax, pa si zmagal.

Mogoče bi tudi Matofillov nasvet prišel v poštev, a menim, da potem vzameš vse, tudi pulte, fronte in s tem avtomatsko tudi njihovim izdelkom primerno okovje...

V nobenem primeru kuhinja ne bo tako zelo poceni... v tvoji izvedbi utegne biti celo dražja. Mogoče bi v začetku tišlarske kariere poskusil s kakim manjšim komadom...tako se naučiš tistega, kar ti še manjka. Nato pridejo večji projekti...

Johan_R, za kontrolo kosovnice je potrebna vsaj skica kuhinje in vseh elementov, potem se lahko pregleda specifikacija razreza.

S predali iz masive, z utorom in letvico na korpusu so same težave. Pogosto jih je treba mazati z milom, da se sploh lahko izvlečejo. Mene žena z brco zadaj odstrani iz bajte, če bi ji kaj takega naredil... Ni mi znan niti en mizar, ki bi ti jih naredil po starem, vsaj po primerni ceni ne. Strokovna šola v Škofji Loki bi pa to znala narediti... Če že masiva in letvica, predale sestavi z lamelami ali stiplaj, končni videz ne bo tako zelo različen, saj menda ne boš obiskovalcem in žlahti odpiral predalov in jih razkazoval. Usmili se žene...

Pri Ikei preveri njihove mere... pri nas n.pr. ne dobiš niti jogija, ki bi pasal v njihovo otroško posteljico...

Kuhinje s frontami "stari stil" že dolgo nisem delal, nazadnje sem jih naročal v Prekmurju, po pošti, gospoda niti nisem poznal... Bo Janko kaj več povedal... sedaj pri meni (kar še) poje iveral ali kaj drugega, kar prinese stranka, počasi bo treba zaključiti...

Sem pa eden prvih Starmanovih še aktivnih kupcev, če komu kaj pomaga...

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »