Splošno > Sam svoj mojster
Polaganje kamna (pohorski lomljenec)

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polaganje kamna (pohorski lomljenec)
Lep pozdrav vse skupaj!

Zanima me če kdo od vas ve kje na internetu bi našel kakšne slike in način kako se ta kamen polaga? Imam kar dosti tega za oblagat in sama zadeva bi me prišla precej €! Tako da sem se odloču da bom probal sam, če pa ne bo šlo bomo poiskali druge možnosti. Torej če kdo ve kje so kakšni "načrti" oziroma če kdo ve kako naj se lotim zadeve naj mi prosim sporoči!

Hvala za vse predloge in lep pozdrav!

mj
Enostavno ko pasul... vzameš lepilo za keramiko (v baumaxu je 700sit žakel) , vmes pa daš lahko mivko in kako kilo cementa. polahaš do kake 60 cm v višino na dan, ker dugače zna vse skup dol zletet Big Grin Za fuge si lahko narediš
nažagane lesene kajlce jaz sem navadno uporabljal ka okruške kamna. Bolj sitno je fugiranje. cement in mivko zmešaš pol pol in dodaš kak fangel lepila za keramiko, da se baje lepši vleče. Fuge zapolni z vrečko ali špohtlom, še najhitreje pa gre z rezervoarjem pod tlakom, še si ga lahko kje sposodiš. Nato fuge zvlešeš z alkaten cevko, da dobi obliko, nakar sledi čiščenje, lahko z metlo, eni z drateno krtačo ali pa najbolje z gobo in vodo .... veliko uspeha...

[Slika: img000611bz5.jpg]
Glavca, niti ne enostavno ko pasulj...

Sedaj če češ met narjeno tako kot se spodobi, potem se ne lotevaj tega sam, sploh ne, če delas prvič.

Za polaganje škrilja maš najmanj 2 načina polaganja.. bom opisal eno varjanto ki se je obnesla za najbolj učinkovito v 15 letih.. Kamen pa bo lepo položen in obdelan samo z veliko prakse.

Sam ne polagam, strežem pa očetu ki se z tem ukvarja okol 15 let..

No, če želis bele fuge, potem vzameš bel cement oz navaden za klasične.
Podlaga mora bit pripravljena, torej na steno ošpric (cement ter 4mm pesek). Za boljši oprijem še nanesemo akrilno emulzijo. Samo oblaganje se pa začen tako, da na steno nameces malto, gor postavis kamen ter ga potolčeš s kladivom, tako da ga vakum prime na steno.okrog kamna pobereš malto dol.
Malte si vedno namečeš samo za velikost kamna. Ko pritisneš drug kamen, medtem že nastaviš širino fuge, pri fugah pobereš odvečno malto, in zagladiš, tako da so fuge polne. Pri tem ni nič hudega če umažeš kamen. Ko malta napol zasuši vzameš dratpiršno(jekleno) in popučeš kamen in fuge(za to delo mora malta bit toliko suha, da se ne zapače v dratpiršno, to je po približno 4 urah, je pa čisto odvisno od materjala na katerega se polaga oz. vremena.) Z dratpiršno vedno drgnemo kamen in fuge pravokotno na fuge in NE vzdolz, ker jih lahko izdolbimo.!
Ko smo po tavečjem popucali kamen in fuge, vzameno medeninasto(mehkejšo) piršno in z zadnjim lesenim delom, ki je v obliki črke U, potegnemo vzdolž po fugah, da jih po sredini poglobimo(med vlečenjem moramo močno pritisniti, da obenem še fuge zgladimo, torej nesme biti preveč in ne premalo zasušena malta!). Pri polaganju po tleh izpustimo tist del kjer z lesenim delom izdolbimo fugo.

No ko smo to naredili uporabimo to mehkejšo medeninasto piršno in popučemo še kamen, pri tem pa pazimo da ne potegnemo po fugah.

Naj se povem to, da se odvečna malta mora spucati sproti in ne npr. drug dan, ker je ne bomo mogli odstraniti ne da bi poškodovali strukturni izgled kamna.

Enakomernost fug dosžemo samo obdelovanjem kamna.(prvo poiščemo primeren kos kamna, potem ga pa še ob robih dokončno odtolčemo, ta dobimo točno obliko.)

LP :wink: :wink:
Jezus, nehajte že limat te slikce od kamna. Pa ravno, ko sem se že sprijaznila, da ga nikoli ne bomo imeli, ker je predrago.. Cry Zdaj imam pa spet lušte. :lol: :lol: :lol:

Drugače pa, glede na slikce, sta oba prava mojstra. Bravo!
Zelo lepo je videti oboje. Izkoristil bi trenutek in vprašal, ali morda kdo ve, kako se lahko tak kamen polaga na izolacijo na fasadi. S kamnom bi rad oblekel celo kletno steno v višini 2.5m, ki na eni strani gleda iz zemlje. Seveda pa bi rad to steno tudi izoliral, recimo z 10cm stirodurjem ali kameno volno...
Pistrix Napisal:Zelo lepo je videti oboje. Izkoristil bi trenutek in vprašal, ali morda kdo ve, kako se lahko tak kamen polaga na izolacijo na fasadi. S kamnom bi rad oblekel celo kletno steno v višini 2.5m, ki na eni strani gleda iz zemlje. Seveda pa bi rad to steno tudi izoliral, recimo z 10cm stirodurjem ali kameno volno...

Izolacijo (XPS grobi)na coklu dobro sidraj,naredi klasični omet (špric,kovinska mrežica,faže,grobi omet)....potem pa normalno lepi kamen.... :wink:

Na tankoslojni nanos (armiranje kot pri fasadi) se jaz lepljenja kamna ne grem zaradi prevelike teže....kvečjemu samo keramiko nekje do 30kg po kvadratu :roll: .

lp Mare
Can we fix it?________Yes we can!
Glavca,mi lahko pošlješ kakšne slike te kleti na mail?
Imamo podoben prostor za obdelat,pa mi je to kar vidim zelo všeč.

kolovodza@gmail.com

hvala.
Hvala Mare za odgovor. Še vedno imam rahle pomisleke glede nosilnosti zato me zanima, če si to rešitev že kje videl, ali je to zgolj tvoja ideja.

Mare Napisal:
Pistrix Napisal:Zelo lepo je videti oboje. Izkoristil bi trenutek in vprašal, ali morda kdo ve, kako se lahko tak kamen polaga na izolacijo na fasadi. S kamnom bi rad oblekel celo kletno steno v višini 2.5m, ki na eni strani gleda iz zemlje. Seveda pa bi rad to steno tudi izoliral, recimo z 10cm stirodurjem ali kameno volno...

Izolacijo (XPS grobi)na coklu dobro sidraj,naredi klasični omet (špric,kovinska mrežica,faže,grobi omet)....potem pa normalno lepi kamen.... :wink:

Na tankoslojni nanos (armiranje kot pri fasadi) se jaz lepljenja kamna ne grem zaradi prevelike teže....kvečjemu samo keramiko nekje do 30kg po kvadratu :roll: .

lp Mare
Glavca: če lahko vprašam, na katerem koncu slovenije ste dobili kamen? Moje zadnje ugotovitve so, da je mozno škrilj dobit na vsakem vogalu pohorja.

Drugace je treba zelo pazit pri nabavi kamna, da ta ni preparet, ker potem vse poje na steni. Pa da ni rjast, potem ko tece voda po njem pusti taksne grde lise. Za na prosto pa tak kamen sploh ni uporaben.

Za na prosto je najboljsi granitno siv skrilj, je izjemno čvrst, in na žalpst zelo trd za obdelavo.
Pistrix Napisal:Hvala Mare za odgovor. Še vedno imam rahle pomisleke glede nosilnosti zato me zanima, če si to rešitev že kje videl, ali je to zgolj tvoja ideja.

Mare Napisal:

lp Mare

Ideja je zrasla na mojem zelniku,ker si drugačne ne predstavljam...sem bil lansko leto v tem času pred fiksno idejo,da sam izvedem omenjena dela.....vendar sem si poškodoval koleno,tako da imam na dvorišču še vedno en kamion peska....sem pa zadevo kasneje naredil tankoslojno,tako da bom oblagal s keramiko ali čim podobnim...imam pa podobne višine...od 1,2...pa do 2,5 metra pri garažah.....

lp Mare
Can we fix it?________Yes we can!
Bom naredu par slik. Delal sem prvič, s takim informacijam kot sem jih dal pravkar. Je pa stvar okusa, kako poležiš. Eni se ful matrajo z lovljenjem debeline, vedar je meni potem videt kot keramika, ne kot kamen. Tako da, manj ko kompliciraš lepše je. Big Grin je pa potrebno kar nekaj truda, ampak se hitro navadiš.

Kar se tiče izolacije zunaj sem sam dal tervol in nato obzidal kamen. 5x bolj trdno, pa še diha. Seveda za kleti ni primerno in daš namesto tervola stirodur. Potem na vsak meter sidraš v beton, po tervolu potegneč armaturo (mrežo) in nato zidaš s pravim kamnom. Sam mam od 15-20 cm tervol, in pride stena debela 70cm !!! Pozimi ne pade temperatura brez kurjave bod 15C !!!! Okrog oken, ker so mostovi in stiki s kamnom je vse narejeno z termopucom. Skaratka jaz ji rečem antiteroristična fasada ....:lol: je pa treba veliko truda in volje, zgleda pa fenomenalno, ker pravi kamen čistodrugače zgleda kot lomljenec (nekje sem videl, samo sem mal popravil sistem ker tip ni nil izoliral). Priložim slike, ker ravno zdaj se matram s tem in nisem nič slikal....

P.s. Celo bajto sem imel samo dva majstra, en kolega pri streh in en kolega stričko pri klasičnem frajhanju, ko je bila za nardit maso. Vse od temeljev pa do centralne sem naredu sam, tako da ne rabi noben razlagat da se ne da in da rabiš profija..... Seveda le delaš z veseljem drugač nima smisla....
Se že veselim slik. Kaj je zate pravi kamen? Saj lomljenec je tudi pravi kamen. :? Jaz imam namen obleči fasado kleti v istrski peščenjak...
Ni isto, kamen je 15cm al več, lomljenec kake 2cm. kame zidaš, lomljenec polagaš Big Grin

Slike dobiš v nedeljo, ko sestra prnese svojga digitalca. Moj je nekje med krškom mostom in malinsko (ostal na strehi, ko smo šli na pivo)... Big Grin
polaganje kamna pa pasulj!!!!Me zanima če znaš pasulj naredit Big Grin
V glavnem naj povem to da sta lepilo in kamen skregana saj je kamen pretežak za lepilo.Iz prakse pa naj povem da se najboljše obnese malta v razmerju 1:1(cement:mivka) za stenske obloge in za talne obloge 2:1(pesek:cement)za talne obloge je lahko tudi mivka ampak po mojih iskušnjah je najboljša kalcitna iz kamnika!.
Kar se pa tiče izolacij pa kamen funkcijonira normalno, kot naprimer na škarpi,le delat je treba z občutkom saj stiropor vibrira,ko pa je položeno in suho pa ima isto garancijo kot na škarpi Smile torej ne rabimo dodatnega ometa,saj je ta lahko nevaren da on odstopi ne pa kamen!!! 8) Imam iskušnje z tem in se stoodstotno obnese,brez reklamacij že čez 17 let 8)
kkotnik, če te prav razumem, potem predlagaš polaganje kamna direktno na zasidran stirodur in to je to?

kkotnik2 Napisal:polaganje kamna pa pasulj!!!!Me zanima če znaš pasulj naredit Big Grin
V glavnem naj povem to da sta lepilo in kamen skregana saj je kamen pretežak za lepilo.Iz prakse pa naj povem da se najboljše obnese malta v razmerju 1:1(cement:mivka) za stenske obloge in za talne obloge 2:1(pesek:cement)za talne obloge je lahko tudi mivka ampak po mojih iskušnjah je najboljša kalcitna iz kamnika!.
Kar se pa tiče izolacij pa kamen funkcijonira normalno, kot naprimer na škarpi,le delat je treba z občutkom saj stiropor vibrira,ko pa je položeno in suho pa ima isto garancijo kot na škarpi Smile torej ne rabimo dodatnega ometa,saj je ta lahko nevaren da on odstopi ne pa kamen!!! 8) Imam iskušnje z tem in se stoodstotno obnese,brez reklamacij že čez 17 let 8)

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
26.10.2018 ob 09:59:22
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
Gonilna sila industrije ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC) je razvoj okolju prijaznih izdelkov z izjemnimi zmogljivostmi in uporabniku... Beri dalje »