Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Ogrevanje montažne hiše

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrevanje montažne hiše
Da še jaz dodam moje opažanje. Delam montažno "pasivno" hišo. Ker delam po večini sam, bom najprej dokončal pritličje, ko pa se bomo selili, bom pa še mansardo zrihtal.. Neto tlorisne je 70m2 na etažo. Zunanje stene imajo 16cm stiropirja, v stenah pa še 30cm steklene volne. Pod ploščo 5cm xps, nad ploščo oz pod estrihi še 15cm stiroporja. Strehe še nimam izolirane, bo pa 50cm. Imam pa izolirano med etažami oz med stropniki 20cm, da mi ne uide preveč v mansardo.. kjer bodo stopnice imam zaprto.. Da si malo naredite predstavo. No sedaj delam knauf spodaj, in da bi bilo delo prijetneje sem kupil en konvekcijski radiator za 40€, 2500w. Nastavljenega imam na polovično moč in termostat, da je v glavnem prostoru 20 stopinj, v najbolj oddaljenem prostoru pa je 18 stopinj.. Priklopljen je na merilec porabe in od 17.11. do danes je porabil 320kwh, kar se mi zdi zelo dobro, sploh glede na to, da ni še nikogar v hiši, no razen mene ko pridem delat, vsak dan kakšnih 5 ur. Drugače imam v planu tč. Talno je seveda že napeljano, dovod od zunanje do notranje enote že tudi imam, vendar se tudi sam sprašujem, kaj če bi dal kar eloblock.. kaj menite? Smile
primoz91 Napisal:Moj pogled, morda se motim
- zdravje -talno krčne žile
- poraba -relativno...
- prihranek -ga ne vidim
- estetika -sodobni radiatorji zelo lepi, ni treba kupiti klasičnih :wink:

matoz Napisal:Samo zaradi nevednosti in nepoznavanja....

Sam imam v pritličju radiatorje, ostala dva nadstropja sta talno. Čeprav je vse v pritličju še OK in ni potrebna renovacija, razmišljam samo o tem, da bi razbil vse in položil talno gretje.
Da ne boš čez nekaj let imel enake probleme.
Romch, končen odgovor boš podal sam, tako, da je to tako ali drugače tvoja odločitev. Jst bi nekako takole
opcija 1: daš 6kw eloblock, vse skupaj te bo stalo verjetno manj kot jurja z montažo, goniš sezono dve, če bo poraba nizka, kot predvidevaš, je to to. Kako je plan s SV, hlajenjem poleti? Če bo poraba SV visoka, je smiselno imeti ogrevanje SV z ogrevalno TČ.
Opcija 2: odkartaš kakšnih 5 jurjev, zmontiraš neko srednji rang tč in odmisliš vse kalkulacije.
Opcija 3: zmontiraš poceni tč lg monoblok, recimo 7kw, da pokrivaš še SV brez kakršnih težav in za verjetno blizu 3 jurjev pravtako ogrevaš, kar imaš plan.

Tako nekako bi jaz razmišljal.
Boš pa poleti verjetno imel težave s hlajenjem, tako da je to malo začaranega kroga, potem je še razvlaževanje... Če si lociran kje malce višje ob gozdu, mogoče hlajenje ne bo tak problem. Če zmontiraš klimo, bi verjetno že z njo lahko ogreval/hladil/razvlaževal nadstropje hiše...klima pa piha, maš pa položeno talno :mrgreen:.
remi Napisal:@primoz91,

Pripombe na tloris:
Manjka utility! Glede na to, da sta v mansardi dve otroški sobi, bo perila na kupe (dobesedno) in zato naj se temu nameni nekaj več pozornosti kot samo P.S. v mini WC-ju/kurilnici. Manjka prostor za koš (e) za umazano perilo, stojalo za sušenje in/ali sušilni stroj, likalno desko, delovno površino za zlaganje.

Kamin je po mojem mnenju preblizu prehoda.

Utility bo in sicer kjer je po načrtu spodaj mišljen kabinet/pisarna.
Iz zgornjega nadstropja oz. kopalnice pride zmontirana cev po kateri bodo letele cunje direkt do pralnega stroja, obenem imama tudi prostor za likalnico Smile

Kamin je res ob prehodu, vendar je po moje to edina lokacija kjer se bo ob uporabi toplota čimbolj razporedila...
Če se ti zdi kakšna lokacija primernejša glede na tloris te prosim za nasvet.
Ja najbolj sem nekako za opcijo 2, sem že celo poslal na ekosklad za tistega 1000 subvencije. Gre se pa za micko 5kw z vgrajenim bojlerjem v notranji enoti..vendar mi je dal ta eloblock malo za razmišljat, predvsem zaradi nizke investicije, ter zaradi morebitne okvare tč izven garancije in sem spet na začetku. Za ogrevanje sv bi imel v tem primeru el bojler, ker nasploh porabimo malo tople vode.
Za vroče dni pa imam v obeh nadstropjih pripravljene freonske povezave za klime.
Malo še bom verjetno taval v temi.
Če ste mali porabniki SV, potem menim, da sama ekonomska računica za SV, ni v prid tč. 5 kw TČ se ti bo pa tudi več ukvarjala s SV, kot z ogrevanjem hiše pri tako dobro izolirani hiši.
Jst sem prvo leto selitve šel na ogrevanje z eloblokom in v el. bojler 120l za SV - zaradi finančnega vložka. Po prvi sezoni sem šel pri ogrevanju potem na TČ, SV pa sem pustil na el. bojlerju, mi ni žal, ker smo tudi dokaj zmerni porabniki SV in ni bilo druge računice. Imaš pa ti neprimerljivo bolj izolirano hišo od moje. Razmerje v prid zgolj ogrevanju hiše je pri meni TČ 8kw vs Eloblok več kot faktor 3 v prid TČ.
Romch@
Če si z 320 kwh (kar je hecno malo) temperiral mesec in pol na 20 stopinj, bi morali klimi na minimalnih obratih opravljati svoje delo tako poleti kot pozimi. Je pa tukaj nadležno pihanje in problem zaprtih prostorov.
Bi bilo res tvegano v hiši ne napeljati talnega in imeti vse opcije odprte za kasneje. Bo ogrevanje SV najverjetneje večji strošek kot ogrevanne hiše.
Kamin bi bil pa po moje zgrešen, saj bi imel savno preden bi tiste tri drve ugasnile.
Glede na zbrane informacije sklepam:
-Da je najboljša izbira talno gretje z dobro izolacijo pod estrihom ki v montažni hiši poskrbi za akumulacijo toplote in preprečuje toplotne šoke.
-Vir ogrevanja če nisi pristaš TČ se v štartu nabavi eloblok peč
-Kamin z majhno nazivno močjo ki ni mišljen za vsakodnevno uporabo
-Talna obloga z čim boljšo prevodnostjo toplote, všeč nama je samolepilni vinil
V dobro izolirani montažni bo večji problem s hlajenjem kot ogrevanjem, kar je že izpostavil pentax.

Ker imajo montažne majhno akumulacijo pomeni, da se hitro ogrejejo in tudi hitro ohladijo. Temu bi tudi prilagodil sistem gretja, ki bi bolj čim bolj odziven kar pa talno absolutno ni. Osebno bi gledal v smeri tč, ki je sposobna hlajenja in konvektorjev ali pa ob res dobrem pasivnem konceptu ogrevanje in hlajenje preko rekuperacije. Končna izbira bi bila pač odvisna od koncepta, ni enoznačnih rešitev.
matoz Napisal:Zanimivo, da danes še kdo dela novo hišo in potem notri daje radiatorje ali IR panele.
Res zanimivo...

Če res hočeš zmanjšat investicijo ogrevalnih naprav na minimum, kupi al. trakove in jih vgradi na estrih. Pozabi pa na radiatorje. Kje se te glava drži....

počaki še par let. ne za IR panele, tisto je mimosun. Radiatorji imajo pa en kup enih prednosti v dobro izoliranih hišah, pa da je še fejst akumulativna...

sem javkala že nekaj let nazaj, da top po moje bi bilo, da talno vzdržuje neko bazalno T, ko je v hiši ravno prav ko sonce orenk nabija skoz okna, ko pa ne, bi pa odzivno radiatorji svoje delo opravili bistveno bolje kot talno. slaba odzivnost ni vedno prednost. vezan seveda na centralni sistem in avtomatsko reguliran. ko sem kupovala kopalniški radiator me je na rit vrglo, kam pelje dizajn in tudi cene. nekdo se trudi radiatorje narediti tudi praktične (razna obešala, klopce ipd), ni vse samo rebrca pod oknom, ki začne prašiti in rustati.
KeCko Napisal:V dobro izolirani montažni bo večji problem s hlajenjem kot ogrevanjem, kar je že izpostavil pentax.

Ker imajo montažne majhno akumulacijo pomeni, da se hitro ogrejejo in tudi hitro ohladijo. Temu bi tudi prilagodil sistem gretja, ki bi bolj čim bolj odziven kar pa talno absolutno ni. Osebno bi gledal v smeri tč, ki je sposobna hlajenja in konvektorjev ali pa ob res dobrem pasivnem konceptu ogrevanje in hlajenje preko rekuperacije. Končna izbira bi bila pač odvisna od koncepta, ni enoznačnih rešitev.

Z takšno zadevo >ubijem dve muhi na en mah<

https://www.plural.si/produkti/klimatsk ... z_ef35veb/

Poraja pa se vprašanje kako razporediti notranje enote da čimbolj optimalno greješ celotno površino...
Imamo morda koga ki ogreva montažno hišo z multi-klimo?
JaBK Napisal:
matoz Napisal:Zanimivo, da danes še kdo dela novo hišo in potem notri daje radiatorje ali IR panele.
Res zanimivo...

Če res hočeš zmanjšat investicijo ogrevalnih naprav na minimum, kupi al. trakove in jih vgradi na estrih. Pozabi pa na radiatorje. Kje se te glava drži....

počaki še par let. ne za IR panele, tisto je mimosun. Radiatorji imajo pa en kup enih prednosti v dobro izoliranih hišah, pa da je še fejst akumulativna...

sem javkala že nekaj let nazaj, da top po moje bi bilo, da talno vzdržuje neko bazalno T, ko je v hiši ravno prav ko sonce orenk nabija skoz okna, ko pa ne, bi pa odzivno radiatorji svoje delo opravili bistveno bolje kot talno. slaba odzivnost ni vedno prednost. vezan seveda na centralni sistem in avtomatsko reguliran. ko sem kupovala kopalniški radiator me je na rit vrglo, kam pelje dizajn in tudi cene. nekdo se trudi radiatorje narediti tudi praktične (razna obešala, klopce ipd), ni vse samo rebrca pod oknom, ki začne prašiti in rustati.

Pri nas tč na talnem vzdržuje nastavljenih 22.5 in mislim da je tudi pri vas tako. Ko pridejo sončni pribitki gre T do max 23.7 a takrat je talno na off. Ko se spušča T spet proti 22.5 se talno aktivira. Jaz ne vidim potrebe po radiatorju.
Seveda ne, ko pa ne prodajaš radiatorjev Smile
primoz91 Napisal:-Talna obloga z čim boljšo prevodnostjo toplote, všeč nama je samolepilni vinil

S tem se v dobro izolirani hiši ne obremenjuj. Lahko daš tudi parket, in bo OK. Razen če ti je plastika pač bolj všeč. Ni pa izgovor talno gretje.
JaBK Napisal:počaki še par let. ne za IR panele, tisto je mimosun. Radiatorji imajo pa en kup enih prednosti v dobro izoliranih hišah, pa da je še fejst akumulativna...

Razen za IR (se strinjam), mi ni čisto jasno, kaj hočeš povedat o veliko prednosti radiatorskega sistema v dobro izolirani hiši?
Sam ne vidim nobenega. Uporabljam nevno oba sistema. Mogoče kaj zamujam.

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »