Splošno > Sam svoj mojster
Točnost tračnega metra

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Točnost tračnega metra
ali mi lahko poveste kolika je lahko razlika na 50 metrov , merjena z tračnim metrom 2 razred kovinski,pa tudi vpliv temperature pri minus 5 stopinj,
1,25 mm za vsakih 8 stopinj, se pravi 3,75 mm, če je umerjen na 20 stopinj.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne, 400!!!!
Razteznostni koeficient jekla (alfa) je med -10E10^(-6) do -13E10^(-6). Raztezek oz. skrček je potem (alfa)*(delta)T*50. Za razred točnosti II pa je pogrešek v mm +/-(0,3+0,2*L).
Za metre se ne uporablja kar eno jeklo.
Če hočeš take s papirjem.
Drugače pa ja, lahko vzameš reget, na njega narišeš skalo in meriš. Zakaj ne?
Ali pa kitajskega, najcenejšega z Ebay-a.

Enkrat mi je Boschev merilec gagnu, pa sem unga kitajca ponucal. Ni bilo panike, od 20 kosov, sem samo 6 oken na novo delal. Me je pa izučilo.
Ja, si dobro ocenil. Si pa dokazal, da vaja dela mojstra
Citat:od 20 kosov, sem samo 6 oken na novo delal
.
Jaz sem prehitro butnil razteznostni koeficient za jekla, pa še z napako. Razteznostni koeficient je pozitiven in ne negativen je pa okoli 1,6*10^(-6). Se zgodi.
in koliko je to milimetrov na 50 metrov
mirator Napisal:Ja, si dobro ocenil. Si pa dokazal, da vaja dela mojstra
Citat:od 20 kosov, sem samo 6 oken na novo delal
.
Jaz sem prehitro butnil razteznostni koeficient za jekla, pa še z napako. Razteznostni koeficient je pozitiven in ne negativen je pa okoli 1,6*10^(-6). Se zgodi.

Se mi zdi da si spet mimo butnil za faktor 10. Smile Na hitro kolikor gledam 11-13* 10^-6 K^-1

Torej zaradi temperaturnega skrčka pri -5°C meter načeloma kaže centimeter in pol premalo. (0.000013 * 50m * 25 = 0.01625)

Potem pa +- 1cm za točnost (50x0.2, tiste 0.3 lahko pustimo pri miru pri takšni razdalji).

Torej v teoriji imaš pogreška bolj malo, če pa čez kakšno njivo vlečeš teh tvojih 50m traku je pa druga zgodba... Big Grin
Zakaj je že meter ukrivljen in ne raven prek preseka?
T0RN4D0 Napisal:...

Se mi zdi da si spet mimo butnil za faktor 10. Smile Na hitro kolikor gledam 11-13* 10^-6 K^-1

Torej zaradi temperaturnega skrčka pri -5°C meter načeloma kaže centimeter in pol premalo. (0.000013 * 50m * 25 = 0.01625)

Potem pa +- 1cm za točnost (50x0.2, tiste 0.3 lahko pustimo pri miru pri takšni razdalji).
Torej v teoriji imaš pogreška bolj malo, če pa čez kakšno njivo vlečeš teh tvojih 50m traku je pa druga zgodba... Big Grin
Ponovil si mojo napako, na katero me je opozoril @Fery. Za jeklo je razteznostni koeficient res med 11 - 13 *10^-6, vendar se merila izdelujejo iz invarja, ki pa ima razteznostni koeficient okoli 1,6*10^-6.
Sicer je pa v obeh primerih, teoretični pogrešek relativno majhen.
hvala za odgovor,z metrom postavljamo montažne hale in mi na meritev geometra hodi razlika do 6 centimetrov,iz iskušenj vem da tudi geometri velikokrat nepravilno zmerijo,
Če je teren rahlo konkaven ali konveksen ali grbinast, ti tudi tista prečna ukrivljenost metra, ki jo omenja @novitu, ne pomaga kaj dosti. V tem primeru je pogrešek 6 cm na dolžini 50 m, kar realen. Seveda pa tudi geometri niso vedno "brezmadežni" :mrgreen: .
Tako je pač z geometri. Oni imajo že v imenu napisano, kje se lahko zmotijo pri svojem delu.
Kuharica težko fali za 6 cm. Lahko pa za 6 žlic soli.

Kdor dela, greši. Kdor le na kavču leži, pak ne.
Zmotijo se še za kaj več.
Pa saj velikih dolžin (ponavadi) ne merijo z metrom. Merijo jih z biciklom ali laserjem.
Lani je eden njih sam meril dovod za vikend v dolžini 130m. Po treh merjenjih in naročilu kabla je ta bil za 8 metrov prekratek. 4x70mm2. Merjeno z biciklom. Fajn, tolk noben meter ne more sfalit. Tudi če bi na eni strani pričel v poletju in končal na drugi strani sredi sibirske zime ne.
Merjenje z merilnim kolesom je nazalost tocno samo po ravni podlagi ob zarisani crti da se ne cikcaka, to je na terenu redko kje. Za okvirno oceno dolzine je pa ok to pa.
Kolk pa lazejo metri v roli? Imam 30m doma, pomojem je to plastika al kaj?

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »