Splošno > Sam svoj mojster
Nadstrešek statika

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nadstrešek statika
Pozdravljeni

Potrebujem hiter izračun statika za spodnji nadstrešek. Nadstrešek bo postavljen v okolici Lenarta v Slov. Goricah.
Ali dimenzije lesa zadostujejo?
Opazi kdo kakšno očitno napako? Da ne bo kakšen propadel projekt ko se računalničar gre cimpermana?

Dimenzije lesa kot sem si jih zamisli.

Steber 20x20
Špirovci 10x16, dolžina 627 cm, razmik med špirovci 68 cm.
Sprednja lega 20x24, dolžina 546 cm
Zadnja lega 20x20, dolžina 546 cm
Rokice 10x16

[attachment=o28008]

Nadstrešek bo postavljen na železnih sidrih, plošča je betonska in že končana.
Ob straneh bodo nabite OSB plošče in preko stiropor ter fasada.

Streha bo tegola ali pločevina.

Hvala vsem mojstrom že vnaprej.

lp

Priložene datoteke
.jpg   nadstresek.jpg (Velikost: 100,45 KB / Prenosi: 1338)
Manjkajoči podatki za statično kontrolo:
?- velikost prekritja (kritine - a x b)
?- naklon prekritja
?- razmaki med sredinami stebrov (a x b)? Predvidevaš pod zadnjo lego 3 stebre?
?- napušč (kap = hor.odmik roba strehe od sredine lege) spredaj in zadaj
?- svetla višina pod višjo lego
?- dolžina roke. Detajl spoja roke s stebrom (skica ali razumljiv opis)?
Nimam časa - sem v penziji!
Velikost strehe: 625x567
Naklon: 6 stopinj
Pod zadnjo lego so 3 stebri ja.
Razmik med sredinama stebrov po širini: 526cm
Razmik med sredinama stebrov po dolžini: 575cm
Napušč, odmik od sredine lege spredaj: 21cm
Napušč, odmik od sredine lege zadaj: 27cm
Svetla višina pod sprednjo lego: 266cm
Dolžina roke: na načrtu 138cm.
Spredaj in desno je zaželjeno da je čim manj da manj moti ob prehodu. Levo in zadaj me ne moti.
Detajl spoja roke s stebrom je mišljen da se roka samo privijači z vijakom za les primerne dolžine in debeline.

Razmišljam sicer o CNC razrezu vseh detajlov tudi teh spojev ampak mi nekako ne uspe pridobit ponudbe. Se priporočam za izvajalca na štajerskem koncu če ga kdo pozna.
Zaželjeno pa je definitivno da bi roka bila izvedena z utorom ampak kot sem rekel samo če bo CNC razrez.

Prilagam sliko želje.
[attachment=o28009]

Mora pa statika štimat tudi če bo samo privijačeno.

Hvala.

Priložene datoteke
.png   Screen Shot 2018-09-10 at 11.36.04.png (Velikost: 42,74 KB / Prenosi: 1206)
Sveder, dlet in je... ce ze sam delas, delaj zaprav Wink meni to da se roke na dveh ali celo 3h straneh zajedajo na istem mestu nikoli ni bilo vsec.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Roka prislonjena tud nč ne drži. Drži sam kar vijak drži. More bit cof.
Mogoče sem ziheraš, ampak mi ni preveč všeč in en podatek mi fali - nekaj je razlike če je lepljen les ali pa žagan.
Ne glede na to, kateri bo, se mi pa osebno zdijo najšibkejše točke ravno špirovci in prednja lega. Pa vijačene roke, kar je bolj za okras. Ampak nisem ne statik ne nič podobnega, le kar vidim si poskušam zapomniti in podobne dimenzije nadstreška sem pozimi že videl podprte. Nisem pa meril leg in špirovcev Smile .
LP,
Samojed
Samojed Napisal:- nekaj je razlike če je lepljen les ali pa žagan.
Kaj misliš, koliko je razlike v nosilnosti lepljenca ali žaganca istih dimenzij?
[Žerjavar]Kaj misliš, koliko je razlike v nosilnosti lepljenca ali žaganca istih dimenzij?

Za primer zvezno obremenjenega prostoležečega nosilca recimo za tretjino v korist lepljenca ?

ps samo testiram svoje razumevanje (ne znanje!) osnov statike ;-)
jaci Napisal:Za primer zvezno obremenjenega prostoležečega nosilca recimo za tretjino v korist lepljenca
Točno! Je pa 3 x dražji za isto dimenzijo.
Kdo bo iz ekonomsko trdnostnega vidika delal nadstrešek iz lepljencev?
Tisti, ki nima placa ali česarkoli drugega za ustrezno dimenzijo nosilca Smile .
LP,
Samojed
Hvala vsem za nasvete.
Da zaključim z dejanskimi končnimi merami.

Steber 20x20
Špirovci 12x20, dolžina 627 cm, razmik med špirovci 68 cm.
Sprednja lega 20x26, dolžina 546 cm
Zadnja lega 20x20, dolžina 546 cm
Rokice 10x16, dolžina 138 cm

Izvedba bo masivni les in ne lepljenec. Zato ker nimam denarja in imam plac Smile

lp
Samojed Napisal:Tisti, ki nima placa ali česarkoli drugega za ustrezno dimenzijo nosilca Smile .
Razlika v dimenziji praktično nima vpliva na prostor nadstreška.
Jaz bi rekel, da tisti, ki raje strada, samo da sosed nima nekaj več vredno kot on. Če bo treba, bo imel tudi pozlačen nadstrešek. Pa saj ne strada, običajno je to način, da mu nakopičen denar ne segnije.
Žerjavar Napisal:
jaci Napisal:Za primer zvezno obremenjenega prostoležečega nosilca recimo za tretjino v korist lepljenca
Točno! Je pa 3 x dražji za isto dimenzijo.
Kdo bo iz ekonomsko trdnostnega vidika delal nadstrešek iz lepljencev?
Kaj pa poves? Modul elastičnosti je pa približno enak v obeh primerih, kakor vem. Da zagotoviš poves manjši od L/300, kakor imajo večinoma določeni gradbeniki, ni več pomembna trdnost, ker je vedno presežeš, če želiš zadostiti pogoju povesa.

Imajo pa lepljenci druge prednosti. Ena je estetika (vsake oči imajo sicer svojega malarja Big Grin ), druga je pa stabilnost lesa in nič nekontroliranega zvijanja. Sam sem se odločal za nosilce za montažni strop in sem jih na koncu naredil iz lepljenega lesa. Zagotovljena ravnost na spodnji in zgornji površini za montažo pohodne površine zgoraj in opaža spodaj. Vse brez izravnav.

Masiven les je pri nas težko dobiti kvalitetno sušen, še posebej v majhnih količinah. Skoraj vsi prodajajo konstrukcijski les svež, nesušen. Razen, če ga ne sušiš sam. Ko sem naredil oceno cen za lepljence in masivo, je cena cca. 2 krat višja. Včasih upraviči namen, včasih pa ne...
Žerjavar Napisal:
Samojed Napisal:Tisti, ki nima placa ali česarkoli drugega za ustrezno dimenzijo nosilca Smile .
Razlika v dimenziji praktično nima vpliva na prostor nadstreška.
Jaz bi rekel, da tisti, ki raje strada, samo da sosed nima nekaj več vredno kot on. Če bo treba, bo imel tudi pozlačen nadstrešek. Pa saj ne strada, običajno je to način, da mu nakopičen denar ne segnije.

Lahko je še en razlog: rezan les se lahko zvije, meni sta se od desetih špirovcev dva (zavrtela) in to na vidnem mestu, pa ne morem ju zamenjat, ker štrlita iz fasade. Očitno nista bila idealno odrezana, ampak da bi ti vse tako pripravili (da se ne bi zvili) je skoraj malo iluzorno pričakovat, bi bilo preveč odpada na žagah. Ne govorim o pokanju, to me ne moti... zavrten je pa druga zgodba.
Sedaj bi z veseljem plačal več za lepljence. Moti pa mene (terasa z vidnimi špirovci) ne soseda...

ps. aja, je že grega nekaj podobnega pisal...
O tem sem pisal. Če si ni treba odtrgati od ust, pa nekaj daš trudi za estetiko, umetnost, ...

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
26.10.2018 ob 09:59:22
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
Gonilna sila industrije ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC) je razvoj okolju prijaznih izdelkov z izjemnimi zmogljivostmi in uporabniku... Beri dalje »