Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Fasado delam sam

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fasado delam sam
Vogal malo odrežeš, da HI tam v kotu ne obremenjuješ preveč in da ti tam ne poka poleg tega bo tudi lažje polaganje, ker verjamem da ni toliko ravno da ti bo nalegalo u nulo. Tisti vogal se ponavadi že prej obbetonira ravno zaradi HI, da ti ne poka tam v kotu in se šele nato dela tam HI. Ampak če boš zdaj tak naredil bo pogojno tudi v redu.
Robnik pa če že boš dajal pa le daj malo bolj stran, toliko da ne posegaš v prostor temelj/XPS
Hvala za razlago... Razumem, kaj pa če še na tistem vogalu za sigurno malo dodam kako plast HI - mi je še ostalo bitumenskega traku in v gorilniku plina? Bom pa odrezal pod kotom, velja...

Glede polaganja pa sem že itak do zdaj imel ogromno dela, ker sem moral na veliko mestih XPS od zadaj obrezat na kakih točkah, ker ni ravna podlaga...

Za robnik sem mislil dat kakih 20 cm proč od XPS?

PS: Pogovarjal sem se z enim fasaderejem, pravi, da on daje fasadno lepilo samo točkovno na plošče, nič po robu, da lahko "diha", da ni težav z kondenzom...

Jaz sem pa že pri coklu po zgornjem robu mazal... Pa sem tudi EPS mislil po robu plus točkovno, kot je tudi na posnetkih od Demita in Juba... Danes zjutraj ko sem šel mimo cokla, pa sem videl, da je dejansko rosa/kondenz na ploščah na senčni legi hiše... Problem?
Srečo imaš, da si s fasaderjem samo govoril, delaš pa ti. Tale fasader ima malce čudne predstave o izolacijski fasadi, ki diha! V bistvu sploh ne vem kaj naj bi dihalo? Confusedhock: Maži lepilo še naprej okoli in okoli po robu + na sredini 3 packe ! Rosa bo ob primernih pogojih vedno! Tudi če ne daješ lepila po robu, ker tudi pri stari fasadi je bila, samo videl je nisi! :wink:

P.S. Tole je od mojega fasaderja in NI iz lastne izkušnje! :wink:
Točkovno se pač dela hitreje, sploh če nisi vajen mazanja. Pa če imaš kakšne velike luknje zadaj si pogorel na materjalu če boš mazal robove, rešitev proizvajalca je seveda da omečeš celo bajto na novo preden narediš fasado.

Kompromis ki smo ga delali mi je da lepiš na pike in potem vsako drugo ali tretjo vrsto in vogale potegneš s purpenom da preprečiš kroženje zraka.
OK - malo čudno se mi zdi, kako lahko imajo tako različne pristope fasaderji... Na youtubu sem pogledal sigurno 30 posnetkov polaganja izolacijskih plošč, in na čisto v s e h so mazali lepilo tudi po robu....

Recimo:

[attachment=o28087]

Tornado praviš celo, da se namenoma prepreči kroženje zraka... Pol seveda sploh ni logike samo točke brez roba...

Tako da kondenz na XPSu ni problem?

Sicer če razmišljam naprej - ko bi plošče armiral prvi plus drugi nanos - saj potem itak tudi ne bi "dihalo" - tudi če bi samo točkovno lepil?

Priložene datoteke
.jpg   wwwwwwww.jpg (Velikost: 61,61 KB / Prenosi: 649)
Tist fasader ne ve kaj "diha" in zakaj. Marsikater pa. Tudi jutub ocitno. Sem pa ze v zivo videl kaj se zgodi ce ne mazes robov. Terorija drzi!
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Nekateri fasaderji naredijo rob s purpeno in potem noter "namecejo " par kep lepila kot na sliki za lazje pozicioniranje in ravnanje plosc. Tako gre delo hitrejse in lazje ... Koliko je tak pristop ok pa ne vem...
Citat:in na čisto v s e h so mazali lepilo tudi po robu....
Ker je tako edino pravilno!
Citat:Sicer če razmišljam naprej - ko bi plošče armiral prvi plus drugi nanos - saj potem itak tudi ne bi "dihalo" - tudi če bi samo točkovno lepil?
Si lahko daš dopovedat, da samo točkovno ni pravilno? :roll:

Če ti je tistih par žakljev lepila več prevelik strošek potem pa res ...
Aleš, saj jaz nameravam lepit po robu (in na coklu sem že tako tudi naredil) - samo v dvom me je spravil ta fasader...

Mislim, da je zdaj jasno, da je potrebno po robu nanašat, teorija in praksa greta skupaj...

Tudi glede tistega "zoba" bom naredil kot rečeno...

Zdaj ko dežuje, sem videl, da je XPS kar fajn zmočilo na enih delih, na sliki se več ne vidi, ker je dežmalo ponehal, ampak tu se je kar malo plast vode nabrala med dežjem:

[attachment=o28090]

Ali je problem?

Imam pa čas še za eno vprašanje, ki se nanaša na najtežji del hiše, kjer delam cokl. Povsod okoli in okoli sem že postavil XPS, edino na terasi sem si pustil za konec, ker nisem čisto ziher, kako in kaj.... Namreč:

[attachment=o28089]

Evo, tu je stopnica za v hišo iz terase in obratno... To mi je svak naredil že pred časom, notri je XPS in obdelan s fasadnim lepilom in robnikom...

Zdaj bom jaz levo in desno od tega dal XPS za cokl... Kako narediti stik s to stopnico? Ali malo dol potrgam lepilo, da pride XPS na XPS in purpen vmes? ALi kar tako kot je pustim?

Priložene datoteke
.jpg   IMG_2397.jpg (Velikost: 132,93 KB / Prenosi: 533)
.jpg   IMG_2396.jpg (Velikost: 92,22 KB / Prenosi: 533)
Naredi stik z XPS na XPS in se če se le da izogibaj toplotnim mostovom, če se le da torej postrgaj lepilo tam za stik teh 2 plošč, drugega pač nimaš kaj tukaj.
PS. Če pa za stopnico nebi imel ničesar bi pa jaz tole stopnico komplet odstranil in jo posebej delal kasneje in to ločeno od hiše tako da bi zminimaliziral toplotni most. Da se vse, vedno pa so potrebne kje kake improvizacije, to pa najbolje sproti vidiš...
Hvala Roberto... Ja tako sem mislil, XPS na XPS... Bi pa rad naredil tako da bo enaka globina cokla in stopnice, naknadno bom pa naredil recimo keramiko čez to stopnico:

[attachment=o28094]

Priložene datoteke
.jpg   stopnica.jpg (Velikost: 51,21 KB / Prenosi: 556)
Zdaj krucialno je naslednje: Če bom do zime imel samo podzidek končan, oziroma še kak meter ali dva v višino še EPS, kako zadevo zaključiti in pustiti čez zimo? Boljše armirati ali pustiti nearmirano? V vsakem primeru ni verjetno dobro, da bi zgoraj, ko je vodoravni rob, bila od zadaj špranja, zaradi dežja? Izgledalo bi takole:

[attachment=o28105]

Zdaj, ali armirati ali pustiti? In v vsakem primeru - ali zaščititi zgornji rob tačas?

Priložene datoteke
.jpg   1.jpg (Velikost: 87,89 KB / Prenosi: 477)
Ma pusti in če bo vsaj 1m ali 2m v višino ni panike. Če boš lepil tako kot si pokazal spodaj kjer ni videti nobene špranje potem je to ok, če pa že bo kje pa špranje ko je vse suho, zapurpenaš Po mojem je bolj sonce problem ki se upira v te XPS EPS plošče. Ne vem če bi jaz armiral ker boš potem težko tale prehod naredil in armiral spet vse v celoti. Če drugega ne, zaščiti s folijo okrog vsaj zaradi sonca.
Hvala Roberto... Kaj pa sidranje? Sidram zdaj posebej podzidek, al recimo čez kak mesec ko bom še imel EPS kaka dva metra v višino? Pa če bi pol tudi armiral, pa pač potem spomladi ko nadaljujem, pač poštuklam na sredini hiše horizontalno? Ne bi preveč blo pametno po mojem EPSa pustit - sonce.....?

OK; zdaj pa delam ta podzidek še na najtežjem delu, ko imam vhod v hišo. Sem malo odkrušil stopnico, ker pa je že narejena iz XPSa, mrežice in lepila, pa je raje nisem preveč štemal, pač pa sem obrezal XPS za podzidek in ga jutri lepim, kot je vidno na sliki:

[attachment=o28128]

Zdaj jaz bi vseeno dal raje malo lepila med XPS in stopnico, pa pač tvegam minimalni toplotno most, idealno tako ali tako ne bom naredil, bi šlo na ta način dokaj dostojno skozi? Pa še to - stopnica 1 cm preveč ven gleda, linija s podzidkom ne štima, tako da bom na koncu koncev vseeeno moral 1cm poštemat proč te stopnice - ali obstaja kaka elegantnejša rešitev?

Priložene datoteke
.jpg   stopnica.jpg (Velikost: 92,8 KB / Prenosi: 349)
Bolj boš kompliciral težje boš delal, poskrbi le da nimaš prevelikih toplotnih mostov, tako kot si naredil je čisto ok. Sidraj sproti ko že imaš suho ali kak mesec kasneje verjetno ne bo igralo neke vloge, vseeno bi jaz raje prej. EPS/XPS pa bi le zaščitil proti soncu, zgoraj pa pazi le da ti ne zateka, boš pač malo opazoval, če ne boš letos fasade končal. Tisti 1cm pusti kot je ker itak kaj dosti s tem ne boš naredil. Najprej se loti najlažjega dela težje pusti za konec. Armiral nebi še ampak le zaščitil kot že rečeno. Armiral bi na koncu ko imaš narejeno vse. Saj bo šlo itak pa sproti vidiš kaj je v redu in kaj ni, lepilo pa le glej da ga uporabljaš le zadaj ne za spoje med posameznimi ploščami, tam če že raje uporabljaj purpen...

Skok na forum:

Zadnje novice