Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Fasado delam sam

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fasado delam sam
Ja, hvala...

Če bi dal delat firmi pa na eko sklad, me tudi s subvencijo ne bi prišlo v nobenem primeru pod 7.500...

Mene recimo 10ka samo stiropor material ne bo prišel več kot 1.000...

No, na coklu lepim spodaj s Purpenom, zgornji del iste plošče s fasadnim lepilom in nato bom še sidral na koncu, ampak že zdaj drži kot vrag... Predvidevam, da dobro deluje za trdnost, ker sem plošče od spodaj na spodnji stirodur lepil s purpenom, in tudi ob straneh plošča na ploščo, sem dal purpen, čeprav to nisem nikjek videl, da bi bilo priporočeno... Lahko da je narobe, ampak drži pa zato izredno, še pred sidranjem...
Ne smeš nikoli mazati lepila na stike med EPS/XPS, samo zadaj kjer pride na steno. Drugače ustvariš preko fuge od lepila toplotni most. Stiki med EPS/XPS se morajo zadelati samo s peno ali koščki polistirena.

Povsod kjer si napackal purpen, ga boš moral očistiti/odrezati do ravnega, ker boš imel drugače težave pri mrežici in gubanju.

Pa še enkrat, lepilo za stiropor ne prime na bitumen pa ga lahko nalepiš 1 tono na m2. Lepi vse komplet na purpen + sidra kjer imaš bitumen. Lepilo na bitumnu drži do prve zime, potem pa odpade komplet. Če imaš bitumen, potem ne rabiš hidrostopa. Itak je tja vržen denar ...
Bitumen, naluknjan s sidri pa se ti ne zdi stran vržen denar?

Fora hidrostopa je ravno v tem, da lahko EPS lepiš z lepilom nanj in ga ne navrtaš s sidri.
Aleš, plošče med sabo sem seveda lepil s purpenom, ne z lepilom... Itak da ga bom pol odrezal povsod...

Zdaj pa h krucialnemu problemu - praviš, da fasadno lepilo na bitumen ne prime, oz. da odstopi po enem letu - to se sliši kot katastrofa...

No, povej mi prosim, ali sem zdaj v takem tveganju ali pač ne. Jaz imam takole narejeno: XPS plošča, tazadnja, ki pride od spodaj navzgor, je visoka 30 cm, od tega bom 10 cm zasul s terenom, 20 cm pa bom pustil za cokl. Od zadaj je bitumen, s tem, da sem zgornjih 10 cm bitumena ponekod porezal proč, ponekod pa zaprenal i nametal gor pesek. Lepil sem pa posledično tako, da sem za spodnjih 20cm XPSa uporabil purpen lepilo, zgornjih 10 cm XPSa pa sem namazal s fasadnim lepilom (zgornji rob plošče torej). Plošče bom še tudi sidral, na zgornjem delu, ki je nad terenom, da ne bo škode za hidroizolativno funkcino prevelike.

Bo to držalo?
Frantocci to je res, na hidrostop bo lepilo prej prijelo oziroma držalo. Se pa strinjam tudi z aleš.h, to tezo sem že preizkušal in res se lahko hitro zgodi da kje lepilo odstopi od bitumna. Problem je samo pri tem delu, višje pa tudi jaz kot opažam vsi delajo z lepilom.
Pri nas so v bližini 3 bloke izolirali, 2 različna izvajalca in oba sta uporabljala lepilo edino spodaj kjer je HI je potrebno nekaj več pozornosti da ne delaš prebojev po nepotrenem tam v HI in na tem delu uporabiš "Adhesive purpen kot ti je že aleš omenjal.
Sidra ja, ampak ne preveč nizko preko hidroizolacije višje pa, torej blizu roba HI.

Marko1976 Napisal:Aleš, plošče med sabo sem seveda lepil s purpenom, ne z lepilom... Itak da ga bom pol odrezal povsod...

Zdaj pa h krucialnemu problemu - praviš, da fasadno lepilo na bitumen ne prime, oz. da odstopi po enem letu - to se sliši kot katastrofa...

No, povej mi prosim, ali sem zdaj v takem tveganju ali pač ne. Jaz imam takole narejeno: XPS plošča, tazadnja, ki pride od spodaj navzgor, je visoka 30 cm, od tega bom 10 cm zasul s terenom, 20 cm pa bom pustil za cokl. Od zadaj je bitumen, s tem, da sem zgornjih 10 cm bitumena ponekod porezal proč, ponekod pa zaprenal i nametal gor pesek. Lepil sem pa posledično tako, da sem za spodnjih 20cm XPSa uporabil purpen lepilo, zgornjih 10 cm XPSa pa sem namazal s fasadnim lepilom (zgornji rob plošče torej). Plošče bom še tudi sidral, na zgornjem delu, ki je nad terenom, da ne bo škode za hidroizolativno funkcino prevelike.

Bo to držalo?
Če boš tako kot si opisal naredil potem ni panike, ker vidim da nekaj že imaš narejeno. Wink Sem bil že tudi pri kaki fasadi zraven in nekaj malega vem, vse pa tudi ne, torej ti kar pogumno tako naprej, seveda pa pazi da bo lepilo samo zadaj Wink
[attachment=o28056]

Priložene datoteke
.jpg   IMG_2351.jpg (Velikost: 121,05 KB / Prenosi: 416)
Mama mia!? 3 dni za tole!?
Ti boš penzijo dočakal na tej fasadi.
Jaz in moja mat sva dopoldne postavila eno steno, popoldne pa drugo.
Ko polimaš stiropor, se glavnina dela šele začne.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Do vključno mrežice sem na delavnici sam delal (+sosed+merlot- potem). Zaključni sloj sem prepustil mojstrom (hitro in kvalitetno).
Fery,

Zadeva je taka, da moram zelo dobro izmerit odmik plošč od stene, če želim potem brez težav lepit dalje stiropor v višino, da bo v vagi vertikalno... Stena spodaj pa je vigi vagi - ponekod že od prej neravna, ker sem ponekod dol potrgal kulirplast, ponekod je kulirplast še, ponekod je bolj debeli bitumen, ponekod sem ga dol potrgal, ponekod sem moral cevi od elektrike še utopit.....Smile

Pa še v vagi vodoravno hočem, da je vse skupaj, celi cokl, da potem lahko dalje navzgor vse štima...

Tako da sem si rekel, da bom več časa porabil za cokl, pa je vse nastavljeno kot mora bit za naprej...

Kadotr, bom še videl, kako bo z zaključnim, se ne obremenjujem še, glavno mi je, da naredim to fazo z izolacijo plus osnovni omet z armirno mrežico in še en nanos ometa...

Najbolj me skrbi, kot rečeno, da ne bi plošče od cokla dol popadale po zimi - prestrašil me je seveda Aleš...

V tem smislu me najbolj zanime, ali delam dobro izvedbo; ponovno - imam takole narejeno: XPS plošča, tazadnja, ki pride od spodaj navzgor, je visoka 30 cm, od tega bom 10 cm zasul s terenom, 20 cm pa bom pustil za cokl. Od zadaj je bitumen, s tem, da sem zgornjih 10 cm bitumena ponekod porezal proč, ponekod pa zaprenal i nametal gor pesek. Lepil sem pa posledično tako, da sem za spodnjih 20cm XPSa uporabil purpen lepilo, zgornjih 10 cm XPSa pa sem namazal s fasadnim lepilom (zgornji rob plošče torej). Plošče bom še tudi sidral, na zgornjem delu.

Prilagam še sliko:

[attachment=o28062]

Moramo vedet, da bom poleg tega še sidral. Ploščo torej držijo 4 sile:
-spodnjo tretjino plošče nasip terena
-spodnji dve tretjini purpen
-zgornjo tretjino fasadno lepilo
-in vsako ploščo na 3 mestih še sidra

Bo v redu al me mora skrbet?

Imam pa še dodatno vprašanje za sidra - ko zvrtam luknjo z 8ko, mi plastični dibl ne gre v luknjo, predbidevam, da zaradi praha... Če zvrtam 10ko, pa gre, vendar bi naj vrtal z 8ko ta sidra, so mi rekli? Bi vrtal z 10ko in še luknjo nafilal s purpenom?

Priložene datoteke
.jpg   IMG_2357.jpg (Velikost: 113,34 KB / Prenosi: 303)
No, zdaj sem ugotovil, da bi lahko nabavil tudi tale sidra od Fischerja - Ecotwist:

https://www.youtube.com/watch?v=riQ2t4LNZe8

Stanejo me isto kot navadna sidra (50 centov kos) - edino rabim še en priključek za na vijačnik, ki stane menda slabih 30 eur... je kdo že delal s temi sidri?
Pur pen drži dovolj. Nič ne bo dol padalo. Jaz za lepljenje uporabljam Low Expansion...
Jaz tudi low expansion - TKK Bitumen adhesive.. No, mene se da zelo hitro prestrašit, pol pa mi motivacija za delo pade, tako da hvala Mihec za vzpodbudo....
Če hiša ni nova in gre za energetsko obnovo, potem so subvencije menda 50, v Lj celo 60%, tako da ne vem še se splača sam delat. Pozanimaj se na Eko skladu.

lp
sem se že zanimal - so 20 %
menda - no, se bom še pozanimal, samo močno dvomim da bi bilo 50 % v Mb...

Plus tega - to kar zdaj delam, da sem si zvišal HI itd. to mi noben fasader ne bi šel delat... Vsekakor ostanimo pri topiki DIY...

Skok na forum:

Zadnje novice