Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Vlaga v hiši v današnjih dneh

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlaga v hiši v današnjih dneh
Razvlažilec je mini TČ s Cop faktorjem 2-3. Torej iz recimo 300W priključne el. energije proizvede minimalno 600W toplote, verjetno še več.
Najbolje bi bilo to toploto odvajati izven hiše, nekaj je Tone s predelavo razvlažilca in njegovim ohlajanjem v zemeljski kolektor poskušal v tej smeri. Ali pa split klimo namontirat.
Se mi je zdelo da bo nekaj na tem.

Potem če že, bi mi v poštev prišel v kopalnici, še posebej pozimi, ko z odpiranjem oken preveč ohladiš prostor.

Razmišljam, če imas split klimo ali potem razvlažilnik sploh pride v poštev? Ali ti ne osveži in razvlaži prostora že klima?
Fantocci Napisal:Razvlažilec je mini TČ s Cop faktorjem 2-3. Torej iz recimo 300W priključne el. energije proizvede minimalno 600W toplote, verjetno še več.
Ni ravno tako enostavno. Proizvede toliko toplote, kot porabi štroma in kolikor skondenzira vode. Zdj pa povsem odvisno, ali se le občasno vklopi in vdržuje RH ali pa dela 24/7. In pa kakšni so pogoji. Kakor sem do zdaj meril, pri 24°/65% skuri 1kWh za 1L vode.

Citat:Najbolje bi bilo to toploto odvajati izven hiše, nekaj je Tone s predelavo razvlažilca in njegovim ohlajanjem v zemeljski kolektor poskušal v tej smeri. Ali pa split klimo namontirat.
Seveda je najbolje odvajat ven, ampak namesto tega si pač zmontiraš split klimo Big Grin

Cupra Napisal:Potem če že, bi mi v poštev prišel v kopalnici, še posebej pozimi, ko z odpiranjem oken preveč ohladiš prostor.

Razmišljam, če imas split klimo ali potem razvlažilnik sploh pride v poštev? Ali ti ne osveži in razvlaži prostora že klima?
V kopalnici pozimi je razvlažilec zakon. Brez odpiranja oken odstrani soparo in ti hkrati še lepo ogreje kopalnico.
Če imaš klimo, razvlažilnik poleti jasno nima nobenega smisla!
Jaz to uporabljam, ker sem že od gradnje imel doma 2 razvlažilnika, talno hlajenje pa itak pride zraven v kompletu brez dodatne investicije.
No, potem sem kar dovolj točno ocenil.
1kWh za 1 liter vode x cca. 20 litrov na dan (na kolikor je deklariran) je 20kWh oziroma 830W povp. trenutne moči.
33kWh/dan pa res. Ampak to samo, če je v bajti non-stop 30°@80% in dela kompresor 24/7 Smile
Lansko leto smo res malo hladili in sicer od 29.7. 9:00 v do 3.8. 19:00. Kot rečeno istočasno prižgem oboje. Razvlazevalec in hlajenje. Razvlazevanje je v tem času popapcalo 38,8kwh. V juliju 36kwh, ker je pač na začetku res nonstop delal, v avgustu 2,8kwh. Ko je vlago samo še vzdrževal.
Energetik81 Napisal:33kWh/dan pa res. Ampak to samo, če je v bajti non-stop 30°@80% in dela kompresor 24/7 Smile

Če dela dve urci na dan potem ga ne rabiš.
Ker bajto je treba luftat (ne moreš en in isti zrak tri dni sušit in usmrajat) s tem pa dobiš vedno nove količine vlage vanjo + tista ki se notri proizvaja.
JaBK Napisal:Lansko leto smo res malo hladili in sicer od 29.7. 9:00 v do 3.8. 19:00. Kot rečeno istočasno prižgem oboje. Razvlazevalec in hlajenje. Razvlazevanje je v tem času popapcalo 38,8kwh. V juliju 36kwh, ker je pač na začetku res nonstop delal, v avgustu 2,8kwh. Ko je vlago samo še vzdrževal.

Kakšni natančni podatki, kapo dol.

Kje pa laufaš razvlaževalec poleti, samo v eni sobi? Včeraj je bilo noro, vlage za izvoz, vsaj pri nas.
Imam razvlazilec preko jajcke (tisti merilec) v sukota vklopljenega.
Imam tegale:
https://geizhals.at/midea-comfee-mddp-5 ... cription=1

V kleti v kurilnico. Odtok direktno v sifon. Ko vzgem talno hlajenje, se tega prižgem. Sliši se nič, dela ni nic. Deluje zadovoljivo vse do mansarde.
Fantocci Napisal:
Energetik81 Napisal:33kWh/dan pa res. Ampak to samo, če je v bajti non-stop 30°@80% in dela kompresor 24/7 Smile

Če dela dve urci na dan potem ga ne rabiš.
Ker bajto je treba luftat (ne moreš en in isti zrak tri dni sušit in usmrajat) s tem pa dobiš vedno nove količine vlage vanjo + tista ki se notri proizvaja.
Ima nastavljen % vlage in dela kakor dela. Včasih tudi samo 2h.
Seveda prezračimo vsaj 2x/dan na polno. Ampak iz tega zraka je treba spravit v povprečni hiši le nekje 2L vode, da zbiješ vlago iz 80 na 50%. Vse ostalo je v zidovih in pohištvu in ko se enkrat to posuši na 50%, morajo razvlažilci le odvesti tista 2L, ko se prezrači na polno. Oziroma po jutranjem zračenju morda le 1L, saj je zjutraj zrak zunaj bolj suh (absolutno).

Bom dal danes merilnik porabe na razvlažilc, pa bom točno povedal, koliko je skuril v 24h in koliko vode pridelal.

Še graf za včeraj in danes. Vidi se razlika - včeraj ponoči so delali razvlažilci in talno, danes ponoči vse na stežaj odprto (in zjutraj kup komarjev v bajti :evil: )

[Slika: trh.jpg]
JaBK Napisal:Imam razvlazilec preko jajcke (tisti merilec) v sukota vklopljenega.
Imam tegale:
https://geizhals.at/midea-comfee-mddp-5 ... cription=1

V kleti v kurilnico. Odtok direktno v sifon. Ko vzgem talno hlajenje, se tega prižgem. Sliši se nič, dela ni nic. Deluje zadovoljivo vse do mansarde.

Uf, a tale zihr dela na 52 db? Ker tega katerega imam jaz, dela na 37 do 41db in je normalno za uporabljat, tudi če bi bil v sosednji sobi...52 db mora bit pa že zelo glasna zadeva.
Kje kaj kupujete filtre za razvlažilce? Rabim za svojega, pa ne najdem pravega kontakta - za pravo ceno :mrgreen: .
Sej pravim da je v kevdru. Gor se ga ne sliši. Recimo rekuoerator na max stopnji je glasnejši. Pred spalnico ga pa ne bi imela.
Ja, če ne neslišen, potem je res vseeno na kolk db dela svoje, važno da oddela. Ima pa hudo kapaciteto ta tvoj (50l/dan), moj ima trikrat manj, je pa res da moj tudi kuri trikrat manj :mrgreen:.
Ma ni sile. Gor poglej. Ko enkrat pozavga nakopičeno vlago in potem samo še vzdržuje, ni sile. 3kwh v 3 dneh. Večino časa je stal očitno.
Kako pa to, da imate razvlažilec v kleti? Ker vlažen zrak je lažji od suhega in bi lih logično bilo, da je razvlažilec nekje v mansardi recimo.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »