Splošno > Sam svoj mojster
Betonska sidra

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Betonska sidra
Ad a) Sem imela možnost upogibat raznorazne profile. Kje pa je povezava med zareznim efektom pri max radiju krivljenja palice in sidrom v betonu v nategu, pa po najboljši volji ne vem.

Ad b) Govoriš o nemalo primerih porušitev sider po prerezu. Bi te prosila za opis kakšnega primera. Konstrukcije, se razume. Ne sidranja strojniške mašinerije, kjer vam trga in ven puli sidra. Gradbene konstrukcije.

Ad c) Očitno moja pamet ne seže daleč, imam namreč kar precej takih sider vgrajenih v objekte. Zaenkrat bp. Če poveš, iz katerega konca si, ti najdem kakšno halo v bližini.

Ad d) Fajn je, da vsi v debati govorimo o istih stvareh. Ti govoriš o sunkih, pa zaletih, pa zatišjih. Jaz lahko govorim le o temu, da so projektne hitrosti vetra določene z peak value (torej sunek), da govorimo o t.i. 50 letnem vetru. Nadalje ti lahko povem, da na to projektno vrednost vržemo še faktor 1,5 in obtežbo kombiniramo v najbolj neugodni kombinaciji. V splošnem lahko rečem, da upoštevamo za 35-40% večjo obremenitev, kot so že maksimalne vrednosti. Na drugi strani za mejo tečenja upoštevamo 5% fraktilo, kar po domače pomeni, da imaš 95% šanso, da bo material krepko boljši od upoštevanega. In potem imamo še 25% redukcijo zaradi spojev (sidra). In dodatno še 15% redukcijo zaradi vrezanih navojev. In ko vse te faktorje in % zmečeš supaj, ugotoviš, da je "delovna napetost" sidra ob močnem vetru nekih 40-50% meje tečenja.
Moje vprašanje se glasi: Kakšen efekt ima zarezni učinek pri 50% izkoriščenosti prereza, če je znano in dokazano, da so napetosti pri vrezanih navojih 15% višje, kot pri gladki palici?

Glede resonance ne bi preveč fantazirala, se ji pa gradbeniki v velikem loku izogibamo. Medtem ko v strojni panogi le ta pomeni kakšne neprijetne zvoke in večjo npr. obrabo, pri nas neobhodno pomeni porušitev in velike probleme. Je pa malo junakov v SLO, ki znajo in zmorejo tudi 10 m stolp korektno poračunat (dinamično vzbujanje-lastne vrednosti, vibracije).
Taav Napisal:Glede resonance ne bi preveč fantazirala, se ji pa gradbeniki v velikem loku izogibamo. Medtem ko v strojni panogi le ta pomeni kakšne neprijetne zvoke in večjo npr. obrabo, pri nas neobhodno pomeni porušitev in velike probleme.
Vem za primere, ko tudi v naši "enostavni" branži lahko pride do hudih problemov zaradi resonance.

Prvi, ki ti ga lahko omenim so rotorji v kakršnihkoli elektrarnah.
Se je že dogajalo, da je bila med zasnovo napačno ocenjena točka resonance (kritična hitrost rotorja), ki se ji je potem rotor med obratovanjem začel v določenih pogojih približevati. Tukaj ne govorim o normalnem obratovanju, ki mora biti na zelo natančno določenih obratih. Ko ponori rotor, ki ima par ton ni isto kot pralni stroj doma. Tam zraven verjemi, da nočeš biti.

Drugi primer je nešteto primerov pojava resonance v aviaciji. Ko se boš naslednjič peljala z letalom pomisli, da lahko pride še do kaj več kot samo do obrabe in neprijetnega zvoka.

Na žalost me malo moti odnos in sem moral nekaj napisati. Nisem pa nepristranski, ker sem iz te branže. Big Grin Pa srečno pri nadaljnem delu. Jaz vašega spoštujem in se vedno rad pomenim z gradbenikom, pri kateremu vidim, da ve kaj počne.
Recimo stebri sedeznic na Pohorju ali v Cerknem. Poglej pritrditve in bos videla utrgane palice, ki so svetle (sidra, kot jih omenjas ti). Neutrgana in/ali menjana so pa temna, torej taka, kot jih omenjam jaz kot edino ustrezno resitev.

Taav, saj razumes, da je potrebno upostevati cel sistem, ce zelis mirno spati. Clovek bo sidral 10m anteno in ne hale. Oba veva, da je to nekaj popolnoma drugega tako z vidika statike kot trdnosti. Slednja pa vkljucuje materiale in njihove lastnosti.
Nisem nikjer govorila o vaši enostavni branži. V bistvu sploh nimam nikakršnih problemov z vašo branžo. Pač specifika posla - eni eno, drugi drugo. Dejstvo pa je, da je v našem delu posla resonanca-lastne vrednosti - vsiljene vibracije - odziv konstrukcije resna panika in težko računsko prideš zraven. Prvo so obtežbe, ki so od -do. Drugo so računski modeli, ki ipak niso in ne morejo biti v nulo (pač poenostavljeni modeli, ker nekako ne zaslužimo niti za malico, če bi želeli za vsako konstrukcijo recimo Abaqus model testirat). In kot tretje, malo je ljudi, ki se s tem ukvarja, zna poračunat in korektno interpretirat rezultate. In posledično imamo v branži vsako leto par hecev okoli tega. Brvi za pešce so sploh fajn, moderni dizajn s svojimi vitkimi, nepaznimi, lebdečimi konstrukcijami, ki v čudovitem loku premoščajo 25m in več npr. In potem statiki ko majmuni računajo, koliko ljudi mora čez teči in kako hitro, koliko stati, koliko sedeti. Potem se nekaj časa preigrava vse te scenarije, kje kdo teče, sedi, hodi, nakar se po hudem glavobolu ugotovi, da itak nikamor ne prideš. Potem se pač kupi demperje za par 10 k€ in je stvar rešena.

Stebri sedežnic so konkretna dinamika. Tam verjamem, da trga. Ampak ni nujno, da zaradi navojev. Novovgrajena sidra so tam najbrž lepljena (razen če so štemali temelje), kar je spet druga zgodba.

Pravim le, da se ukrepe aplicira po treznem premiselku. Kaj delaš, kaj se ti dogaja, kje so problemi.
Zanimivo, koliko se jih razume na statiko in trdnost materjalov. Ko pa nekdo vpraša o potrebni dimenziji špirovca pri nadstrešku - potem pa vse tiho je bilo.
Nimam časa - sem v penziji!
Taav, se ti ne zdi, da je po treznem razmisleku avtorjevega vprasanja, za to namenjen kos najboljsa izbira? Bemtis, 4.5eur razlike(cez palec)...
Žerjavar, ne provociraj. Je bilo že večkrat z moje strani povedano. Preračuni niso nasvet. S fuši se pa tudi ne bavim. Kdor od kompetentnih s foruma pa ima voljo in čas, pa svobodno.
Taav Napisal:Žerjavar, ne provociraj. Je bilo že večkrat z moje strani povedano. Preračuni niso nasvet. S fuši se pa tudi ne bavim. Kdor od kompetentnih s foruma pa ima voljo in čas, pa svobodno.
Preračun ni nasvet, je pa rezultat izračuna nasvet. Tudi debata o betonskem sidru (katera izvedba) ni nasvet, dokler trditev nima v ozadju dokaza o boljši kvaliteti. Na izbor pa dejansko vpliva le cena za isto funkcijo in možnost samogradnje.
Kolikor poznam iskalce nasvetov o nadstrešku jih je večina investitor, projektant izvajalec in nadzornik v eni osebi. Tak ne bo najel in plačal statika, bo kopiral po sosedovi izvedbi - če njemu drži, bo tudi meni. So pa taki, ki jim dimenzija špirovca ni važna, želi vedeti za dobrega izvajalca, ki bo hkrati tudi projektant.
Ne, rezultat izračuna ni nasvet. Je rezultat dela. Nasvet je tole, kar sicer tule gor počnem - filozofiram in drekam gor in dol po forumu.

Mi govoriš, da bi morala imeti kakšno moralno obvezo, da sodelujem z nasveti/izračuni (in doma preračunavam špirovce)?
Citat:Mi govoriš, da bi morala imeti kakšno moralno obvezo, da sodelujem z nasveti/izračuni
Nikakor ne! To je le tvoja samostojna odločitev.
Se samo sprašujem, zakaj je tako malo strokovnih nasvetov s področja statike, čeprav je kar nekaj stalnih članov foruma, ki se na stvar razumejo. Ali je to dekadenca moderne družbe, ko vsak skrbi le zase, kako pa je sosedu pa ga en k... briga?
Torej bi morala imeti neko notranjo željo po preračunavanju, sicer sem dekadentna in me kao boli za sosede.

Sem že enkrat to napisala, pa bom še direktno tebi:
1) Moj prosti čas rangira kar visoko. Za take hece nimam ne volje in ne časa.
2) Ponavadi uporabniki dajo zelo selektivne input podatke, bistvene stvari se povejo šele čez par strani debate. Delali bodo sami (jim ni problem, čeprav nimajo blage veze). Statika na uč, izvedba da bog pomagaj, kontrole nobene. Res, da pravno ne odgovarjam za nič, odgovarjam pa moralno. Zakaj bi? Za večinoma nepoznanega, pravkar registriranega uporabnika, ki se mu niti zahvalit ne da tistim, ki so mu pomagali?
3) Ko bo redna praksa, da bodo tudi drugi poklici (obrtniški, npr) svoje delo pro bono ponujali uporabnikom foruma, se bo to lahko pričakovalo tudi od pisarniških moljev.
4) Delam v firmi, ki mi poleg plače zagotavlja izobraževanja, plačuje licenco, zavarovanja in vsa sredstva, ki jih rabim za delo (recimo za okoli 25 k€ licenčne programske opreme). Nehigienično.
5) Fušam pač ne. Mi zaenkrat hvalabogu ni treba, požrešna pa tudi nisem toliko.

Za moje sosede in prijatelje je kar dobro poskrbljeno. Enako za lokalna društva (gasilci), pa tudi za lokalce, ki so se znašli v težki situaciji in rabijo tako pomoč. Pro bono. Uradno, preko firme.

Skok na forum:

Zadnje novice

Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »