Splošno > Sam svoj mojster
Betonska sidra

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Betonska sidra
:lol: :lol: Se strinjam ja. :lol: :lol:

No hec je bil, da je "padel" samo en tak element. Vsi drugi so imeli sidra takšna, da je bila v temelj vgrajena konkretna sidrna plošča iz 1cm debelega železa, ta plošča je imela sidra v bet. temelju na eni strani in pritrdilna mesta za steber nad temeljem.

Samo ta en - pa je bil sidran tako, da so bila 4 sidra ubetonirana v temelj, steber pa je nalegal direkt na beton. :wink:
Potem je bil hec zatekanja in zmrzovanja vode, potem se beton začne malo drobiti, krušiti pa jeklo korodira in tako par let in ali sidro prerusta ali pa beton razpade. Zato pa dvigneš jeklo za par cm nad beton z maticami in potem podliješ s special ekspanzijskimi masami.

Se podobno butaste izvedbe dogajajo tudi danes, mladim in starim, ne glede na način sidranja ali pa marko betona.

Zdej pa resno, gledam proti domu, vse črno. Sej sva na kul, a?
8)

Priložene datoteke
.jpg   AJFL STRELA.jpg (Velikost: 5,61 KB / Prenosi: 691)
Jest pa moj dolg jezik...

Priložene datoteke
.jpg   84713265-cute-teddy-bear-holding-a-yellow-sign-that-reads-i-m-sorry-isolated-on-a-white-background.jpg (Velikost: 206,24 KB / Prenosi: 686)
:roll: :roll: Veš kaj ............ mojo prenašam že ............ 35 let ....... 8) :wink: , taku de ............ mi je korelacija MARS - VENERA ................ popolnoma jasna!

Tako da .......... lahko si čist mirna ................ 8) 8)

Ampak če te trofi .................. te pač trofi ............... 8) :lol: :lol:
Lenuh007 Napisal:Pozdrav!

V gradnji imam antenski stolpek. In v temelj rabim vgradit sidra.
Namen imam vgradit sidra M20, 100cm dolge, trdnosti 8.8. In iscem sidra kot so na slikah spodaj:
[Slika: brbr2.png]
[Slika: brbr1.png]

-1.- Kje bi jih nasel?
-2.- Bi bil dober substitut navojna palica M20-24?

Hvala za odgovore.
Andrej

Kontaktiraj AS-system, dela tocno to.
Lenuh007 Napisal:Zivijo!

Hvala za odgovore.
Seveda! Sablona bo. Sablona bo skrbela tako za polozaj kot tudi vaservago.
Naceloma, nobene od teh izvedb ne bi povlekel ven Smile Se pa tudi meni najbolj dopade izvedba (a) - na siderno ploscico.

Veliko casa sem bil preprican, da bi v beton potisnil (zalil) navojne palice; v mojem primeru M20, 100cm dolge in trdnosti vsaj 8.8. Strojnik mi je nacel prepricanje z besedami, da naj najdem betonska sidra. Ta sidra - za razliko od navojnih palic - imajo navoj le na koncu. Telo sidra je pa gladko. Menda navoj vnasa nek faktor, ki ni blagodjen. (Lahko me ne napadate - nisem strojnik) Big Grin

-1.- Navojne palice vem kje dobit. Kje dobit taka betonska sidra?
[Slika: Web-Blue-Anchor-Bolts-768x1024.jpg]

-2.- Recimo, da se odlocim za uporabo navojnih palic. Ali nevaojna palica M20, trdnosti 8.8 predstavlja enakovreden nadomestek betonskemu sidru M20 (kot je na sliki)?

Mogoce kompliciran, vendar zelim naredit vse, da to ne bi nekega dne poletelo na tla.

Hvala se enkrat.

Tvoj strojnik ti je zelo prav razlozil. Navoj v kolikor ni valjan povzroca zarezni ucinek. Poleg tega bo na navojnem delu najprej odletela kakrsna koli kofozijska zascita in ob orehodu na svez zrak to ugegne biti problem.
Fery Napisal:Železo ni enako železu! Velja tako za sidra, kot za navojne.
Drugače navojne prinašajo upor po celotni dolžini palice, sidra pa le na končnem. Tako da navoj je blagodejen, v primerjavi z gladko palico.

@Taav
Saj podložka ni treba da je premera 4 cm. Lahko je karkoli, strahu primerno.

Po tvoje mrtricni navoj prinasa vecji upor kot krivljen del elementa? Swasta...
Taav Napisal:Uf, sori, šele zdele sem videla, kaj točno sprašuješ.

Glede zareznega efekta: z vidika utrujanja na sidrih je popolnoma vseeno, ali daš ti betonsko sidro ali navadno navojno palico. Raztezanje, krčenje zaradi temperaturnih sprememb v našem podnebju (deltaT=30 stopinj) ne povzroča nekega omembe vrednega utrujanja. Ne vsem sicer, kaj učijo na strojni, ampak pri nas je to to. Če je mišljeno raztezanje zaradi obremenitev (izvlek, elastični raztezek sidra), je pa tako ali tako zadeva še bolj jasna - večina raztezka pod obremenitvijo se v sidru izvede nad nivojem betona - torej tam, kjer imaš tudi pri betonskih sidrih navoj.

Veliko večji prblem je varjenje teh palic kvalitete 8.8. in 10.9. Če bodo kje popustile čez leta, bodo zaradi švasanja, ne zaradi utrujanja.

Pri našem vetru so bolj kot utrujanje jekla problem vibracije in pa varovanje odvitja. Torej, vse vijačne spoje izvesti z varovanjem odvitja ( ali točkanje ali matice proti odvitju ali prednapetje, itd). Sidra izvesti z dvojnimi maticami.

Vseeno je.

Taav: Hvala ti za konstruktiven odgovor.
Varjenju sider sem se mislil izognit z maticami in "podložko", sidrno nogo (you name it). Bi pa zavaril toliko, da ne bi prislo do odvitja (po domace "piknil").

Mnogim drugim tudi hvala, da odgovori deviirajo stran od teme. Tud fousijo skusajte krotit...
novitu Napisal:Tvoj strojnik ti je zelo prav razlozil. Navoj v kolikor ni valjan povzroca zarezni ucinek. Poleg tega bo na navojnem delu najprej odletela kakrsna koli kofozijska zascita in ob orehodu na svez zrak to ugegne biti problem.

In kaj bo ta famozni zarezni efekt naredil na sidrih 10 m štange? Z obremenitvijo vetra, tipičnega za slo, recimo 20m/s?
AKZ se po ps izvaja po končani montaži. In v vsakem primeru gleda navoj iz betona. Torej?
Lenuh007 Napisal:Varjenju sider sem se mislil izognit z maticami in "podložko", sidrno nogo (you name it). Bi pa zavaril toliko, da ne bi prislo do odvitja (po domace "piknil").

V betonu se ti ne bo nič odvilo. Pustiš pač pod spodnjo matico par navojev ven in si miren. Če pa že vztrajaš, pa zatočkaš (zatolčeš, s špico) navoje nad in pod ploščico.
novitu Napisal:Tvoj strojnik ti je zelo prav razlozil. Navoj v kolikor ni valjan povzroca zarezni ucinek. Poleg tega bo na navojnem delu najprej odletela kakrsna koli kofozijska zascita in ob orehodu na svez zrak to ugegne biti problem.

Hvala za potrditev.
Pa hvala za info!
novitu Napisal:Po tvoje mrtricni navoj prinasa vecji upor kot krivljen del elementa? Swasta...
Kje pa to piše?
Tebi razumevanje itak povzroča probleme. Pa ne samo tu.

Drugače smo govorili o gladki palici z navojem na obeh koncih in komplet navojni. Čakam da boš povedal, da je vseeno. Glede izvleka.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne, 400!!!!
Pa poglej kaj si napisal...navoj vpliva po tvojem blagodejno na izvlek...bolj kot krivljen del na XY globine. Fery, ukvarjaj se z okni, ker drugo ni zate (pa še tisto, kar slišim je tako tako)...
Taav Napisal:

In kaj bo ta famozni zarezni efekt naredil na sidrih 10 m štange? Z obremenitvijo vetra, tipičnega za slo, recimo 20m/s?
AKZ se po ps izvaja po končani montaži. In v vsakem primeru gleda navoj iz betona. Torej?

Si imela kdaj možnost preverit, ukrivit navojno palico ali pa hladnovlečeno palico, enakega preseka kot je ID navojne palice? Probaj.

Ni malo primerov, ko se zadeva zaradi obremenitev losa in navojno palico enostavno prestriže.

In ja, po PS se AKZ nanaša na koncu...tudi ne rine se navadne navojne palice v beton po PS. Ti si dovolj pametna in to zelo dobro razumeš, za razliko od marsikoga Smile

Pa še to poračunaj moment na taki višini, dodaj sunek, upoštevaj da lahko pride zalet, zatišje zalet (resonanca). No, če je to nekje sredi gmajne, potencialne škode malo, potem nima veze. Če je to pred hišo (kar verjamem, da je), potem jaz ne bi šparal na 4,5€.

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
26.10.2018 ob 09:59:22
Inovativnost v službi varčevanja z energijo in nižanja stroškov
Gonilna sila industrije ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC) je razvoj okolju prijaznih izdelkov z izjemnimi zmogljivostmi in uporabniku... Beri dalje »