Splošno > Sam svoj mojster
Betonska sidra

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Betonska sidra
Pa kakšen milimeter!? Podložka je tudi 100 x 100 x 10 mm.
Saj sem napisal, strahu primerna.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne, 400!!!!
Potem je to ploščica. Pločevina. Ne podložka. (...?!?!...)

Tako pa težko pokrivi, ja.
Taav: Bom oblepil navoje pred betoniranjem. Sem ze velikokorat cistil flecki-pecki po betoniranju, ometavanju Smile Gre se pa za antenski stolp visine 10m. Betonska sidra bodo morda 80cm globoko, sam temelj pa 2m^3 betona. Skratka; sej poznas. Ce nisi ziher, naredis 2x premocno.

Fery: najbrs si hotel reci, da jeklo ni enako zelezu? Ali, da si zlitine niso enake med seboj? Vse jasno. Uporabljena jeklo za sidra bo kvalitete S235. Bo to vredu?

Fery: Vprasanje: v cem je slabse imeti navoj po celem telesu sidra ali le del, se je nanasalo na utrujanje materjala pri raztezanju in krcenju. In menda se materjal utruja v navojih bolj. (govorim menda, ker prenasam kar sem povzel po pogovoru s strojnikom)

Taav: Tudi sam, ko sem sel racunat max oberemenitev (trdnost, povrsina palice), sem prisel do podobne vrednosti. A ko pogledam prakso, pa vidim vse bistveno bolj dimenzionirano - predimenzionirano.

To je ta stozec:
[Slika: New-Picture3.png]
Poleg sider v temelju planiram seveda tudi aramaturo. Se razume.

Podloska na dnu sidra bo ploscica 10-12mm debela, povrsine vsaj 100x100mm^2. Ce koga moti naziv podlozka, pa recem temu stopalo sidra Big Grin

Hvala vsem za odgovore.
To ti za na šiht?
Kaj pa je narobe, saj je v službenem času :lol:
SinAbi Napisal:To ti za na šiht?
Meni? Nene... hobi!
Lenuh007 Napisal:Vprasanje: v cem je slabse imeti navoj po celem telesu sidra ali le del, se je nanasalo na utrujanje materjala pri raztezanju in krcenju. In menda se materjal utruja v navojih bolj. (govorim menda, ker prenasam kar sem povzel po pogovoru s strojnikom)

Lovska.

Bi še bilo malo smisla (zarezni efekt) recimo pri utrujanju od dinamike (veter), ampak temperatura ....
Taav Napisal:
Lenuh007 Napisal:Vprasanje: v cem je slabse imeti navoj po celem telesu sidra ali le del, se je nanasalo na utrujanje materjala pri raztezanju in krcenju. In menda se materjal utruja v navojih bolj. (govorim menda, ker prenasam kar sem povzel po pogovoru s strojnikom)

Lovska.

Bi še bilo malo smisla (zarezni efekt) recimo pri utrujanju od dinamike (veter), ampak temperatura ....

Sem vesel kriticnega odgovora; da se zbistrijo pojmi. Hvala!

Torej, zarezni efekt. Torej, da razcistimo:
Se mi velja komplicirat z iskanjem zeljenega betonskega sidra ali bo cist dovolj dobra navojna palica? (oba artikla enaka: M20, S235)

Hvala!
Lenuh007, kdo od žlahtnikov ti je zrihtal garantiran kšeft?
Mamica, teta, stric, omika, ....
Si včlanjen v tapravo stranko?

Pač vprašam.
:lol: :lol: :lol:
Za sidranje 10m visokega antenskega stolpa - se navodila in postopki iščejo na forumu PSS! :lol: :lol:

:oops: :oops: SWAŠTA :mrgreen: :mrgreen:

Čist sam - tko, mimgrede ................. za bistveno manj kunštno stvar, je najprej statik mal poračunal sile, na osnovi tega je zdimenzioniral konstrukcijo, določil MB za temelj ( ne samo da je par m3 ) določil točno armaturo v temelju in določil način sidranja in vrsto in dimenzije sider. Seveda tudi kvaliteto materiala sider, kakor tudi kvaliteto ostalega pritrdilnega materiala.

Vse to je seveda nadzor pri izvedbi kontroliral in vpisoval v za to namenjene dokumente.

Vizuelno bi naša sidra bila skoraj identična - če bi v merkurju kupili navojne palice in jih narezali na dolžino in porinili v betonsko župco, ki naj bi bila temelj. Na koncu se razlika sploh ne bi poznala.
Dokler se ne bi kaj zgodilo. :mrgreen:
Lenuh007 Napisal:Se mi velja komplicirat z iskanjem zeljenega betonskega sidra ali bo cist dovolj dobra navojna palica? (oba artikla enaka: M20, S235)

Hvala!

Taav Napisal:Ampak je tako ali tako vseeno, ker imaš tudi pri betonskih sidrih vrezan navoj, šteje se pa v vsakem primeru minimalni prerez na celi palici, kjerkoli pač že je. Je isti drek, ali je navoj samo pri vrhu ali pa po celi dolžini.

Zdej že sama sebe citiram. Začetek konca.
papez46 Napisal::lol: :lol: :lol:
Za sidranje 10m visokega antenskega stolpa - se navodila in postopki iščejo na forumu PSS! :lol: :lol:

:oops: :oops: SWAŠTA :mrgreen: :mrgreen:

Čist sam - tko, mimgrede ................. za bistveno manj kunštno stvar, je najprej statik mal poračunal sile, na osnovi tega je zdimenzioniral konstrukcijo, določil MB za temelj ( ne samo da je par m3 ) določil točno armaturo v temelju in določil način sidranja in vrsto in dimenzije sider. Seveda tudi kvaliteto materiala sider, kakor tudi kvaliteto ostalega pritrdilnega materiala.

Vse to je seveda nadzor pri izvedbi kontroliral in vpisoval v za to namenjene dokumente.

Vizuelno bi naša sidra bila skoraj identična - če bi v merkurju kupili navojne palice in jih narezali na dolžino in porinili v betonsko župco, ki naj bi bila temelj. Na koncu se razlika sploh ne bi poznala.
Dokler se ne bi kaj zgodilo. :mrgreen:

No, ne morem, da ne bi.

MB za tak temelj zna določiti vsak, ki je kak semester betonske konstrukcije zgolj poslušal. Armatura je itak minimalna in ni neka znanost. Edina resna kontrola je prevrnitev in ostale nestabilnosti temelja kot celote. Bistvena stvar. Ki se velikokrat pozabi. Ker vsi skačejo okoli armature za temelje. Sidra se dobavljajo v dveh kvalitetah, razlika v ceni zanemarljiva.

Kaj hočem povedat: saj je treba pazit, ampak pri bistvenih stvareh. Ne kar paniko in dramo furat, samo da mine cajt. Če tolk v luft skačete za "bistveno manj kunštno stvar", kot je 10m antena, potem je vsak dan šihta jako naporen.

Pa brez zamere, papež. Res da so pop napovedane nevihte, ampak če me kakšna strela spali, bom vseeno vedla, od koga je prišla.
Uf, sori, šele zdele sem videla, kaj točno sprašuješ.

Glede zareznega efekta: z vidika utrujanja na sidrih je popolnoma vseeno, ali daš ti betonsko sidro ali navadno navojno palico. Raztezanje, krčenje zaradi temperaturnih sprememb v našem podnebju (deltaT=30 stopinj) ne povzroča nekega omembe vrednega utrujanja. Ne vsem sicer, kaj učijo na strojni, ampak pri nas je to to. Če je mišljeno raztezanje zaradi obremenitev (izvlek, elastični raztezek sidra), je pa tako ali tako zadeva še bolj jasna - večina raztezka pod obremenitvijo se v sidru izvede nad nivojem betona - torej tam, kjer imaš tudi pri betonskih sidrih navoj.

Veliko večji prblem je varjenje teh palic kvalitete 8.8. in 10.9. Če bodo kje popustile čez leta, bodo zaradi švasanja, ne zaradi utrujanja.

Pri našem vetru so bolj kot utrujanje jekla problem vibracije in pa varovanje odvitja. Torej, vse vijačne spoje izvesti z varovanjem odvitja ( ali točkanje ali matice proti odvitju ali prednapetje, itd). Sidra izvesti z dvojnimi maticami.

Vseeno je.
@Taav
Citat:
Citat:Pa brez zamere, papež. Res da so pop napovedane nevihte, ampak če me kakšna strela spali, bom vseeno vedla, od koga je prišla.

:lol: :lol: :lol: Od mojga šefa ---------- 100% si lohk sigurna v to. :wink: :wink:

Mu pa lahko prišepnem ........... ampak ne ......... pol bo klientelizem in korupcija. Če te trefi ............ te trefi! Big Grin

Sicer pa ....... za ta frišne "građevinarje" glih ne vem, ampak nam in meni se do sedaj še ni NIČ podrlo. 8)

Je pa podobna zadeva ( leta 2006 - padla - sicer v Sarajevu ) šla v horizontalo. Razlog je bil, da je "noga" stebra počasi "drobila betonček ............ in ko je bila luknja dovoljšnja - je sidra spulilo, kot za šalo.
Pa normalno, če pa je šefe 3-4 hruške tega betončka sebi na dvorišče zlil v temelj pa vodo namesto njega Wink

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »