Splošno > Sam svoj mojster
Katero žago naj kupimo otroku za 10. rojstni dan

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katero žago naj kupimo otroku za 10. rojstni dan
Res je. Sam mam žlahtnika kateremu sekuro otopim, ko pride pomagat. Pa lojtre skrijem.
Pa povsem fejst poba 60+. Samo zanese ga navdušenje.

Je pa res, da edino reč katero sem imel zlomljeno poleg nosa, je bila pogačica, ko sem obešal cunje.
Krožna žaga je v lesarskem fohu ena najnevarnejših od vseh orodij. Niti mizni rezkarji ji ne pridejo blizu. Je pa tudi najbolj praktična in največkrat uporabljana.

Od žag je najbolj varna tračna žaga. Z njo lahko režeš tudi prostoročno, kar je velika prednost in več veselja za 10-letnika. Seveda je treba orodje naštudirat in imeti prakso. Slabost tračne žage je komplicirana nastavitev vodil in koles, katero je treba sproti preverjat in popravljat. Tudi menjave listov so zamudne in za vsak nov list je potrebno žago na novo nastavit.

Krožna žaga lahko obdelovanec "zahakla". Tudi pol kvadrata iverke lahko ob nevedni uporabi zahakla in vrže čez pol delavnice. Taki projektili so izjemno nevarni.
Pri tračni žagi tega ni, ker zmeraj reže samo navzdol in s tem drži obdelovanec trdno ob mizo.

Lesna orodja delajo ena z drugim. Avtor prvotnega sporočila ni definiral, kaj pomeni "rad delat z lesom". Vseeno se je treba zavedati, da je potreben en kup orodja in še kako zraven, preden se lahko lotiš resnejšega projekta. Rezkar, mizna krožna žaga, mizni rezkar, stebrni vrtalni stroj so osnove.
Potem pa še poravnalke, debelinke, kolutne, tračne, oscilacijske in ekscentrične brusilke ... Da ročnih strojev in orodja sploh ne omenjam.

Aja, še tole. Če je zares motiviran, mu vcepite v glavo, da je treba pazit do konca življenja. Ne samo zdaj, ko je še mulec. Poškoduješ se lahko tudi pri 18, 30 ali 50. Zmeraj je treba gledat točno tja, kjer zadeva reže. Nikamor drugam. In dokler stroji ružijo, se nobenega ne kliče na kosilo ali pa sprašuje, kaj bo jutri mel oblečeno. Big Grin
V šihtu brez zdravniškega in zdravstvenega niti blizu žage ne smeš.
Doma je vse drugače.

Je pa res, da dva mulca nista glih. Tako da je težko soditi na pamet, ali je primeren za to ali ne.
Tudi mamici, ki niti ne ve, kako se čemu reče, kaj šele kako se s tem dela ali kako nevarno je, ta izbira ne bi smela biti prepuščena.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400!!!!
Ni da nista dva mulca glih. Dva ta starabtud nista glih. Starajši si manj se koncentriraš. Sam se kakih stvari enostavno ne lotim ker ma je tistidan strah bolj srbe kot stroja. Skuoaj sva pa ubijalska kombinacija. Če se da vedno se pač ne... Ponavadi je na ene deset primerov nekaj škode. Ampak če ne delaš ne veš, kako lahko hitro zajebeš.
"In dokler stroji ružijo, se nobenega ne kliče na kosilo ali pa sprašuje, kaj bo jutri mel oblečeno. Big Grin"

Fardamano drži.
Mogoče kaj takega - http://m.enaa.com/product.asp?pf_id=co8 ... pt_id=7249

Ob nadzoru starejših, je pa bolj primerna za mehal in tenek les. Lp
Fantje, priporočam eno orenk Štilarco ali Haskija. Bo veselo. Odprli bomo novo rubriko Rehabilitacija. Soča bo imela zagarantiran posel...

Kako leto ali dve bi z mulcem malo počakali, dotedaj naj v javnem prometu vozi družinskega Audija....
Resnično so ubogi otroci, ki imajo tako panične starše, ker so nepopravljivo frderbani...

Tehnika za 9-11 letnike:
https://www.os-podcetrtek.si/neobvezni-ip-6-razred/
NEOBVEZNI IZBIRNI PREDMET TEHNIKA (4., 5. IN 6. RAZRED)
Neobvezni izbirni predmet tehnika temelji na ustvarjanju. Učenci v delovnem procesu s pomočjo orodij (kladivo, žaga,…) in preprostih strojev (vrtalnik, dekupirna žaga, kolutni brusilnik) obdelujejo različna gradiva.
Se vprašam kdaj potem dovolite otroku da si sam odreže kos kruha ?
Res ste ....
To si dejansko primerjal žaganje z motorno žago napram odrezanju kosa kruha?
11 letnik pri nas (od električnih žag) uporablja dekupirno in vbodno žago. seveda, strah (pri meni) obstaja.
Sam imam nož za kruh na žago, je peš, nevaren pa je.
Malo od temi ali izven, kakor komu drago..

Eh z orodji je križ.. če jih nimaš in če jih maš.
1. "motorka"
Kak mesec nazaj sem akumulatorsko Huskvarno ražagoval veje obžagane z dreves..
No verigo je zaustavil soperg, na koži noge pa minimalna praska.. pa sem mislil, da sem previden prisvojih šetdesetih..
(Ne glede na vse jo toplo priporočam za dela okrog hiše.. in vedno vžge Smile samo če akumulator natankaš.. pa tudi žena kako malenkost odžaga ali prežaga.
2. lestev.
4 ali 5 let nazaj.. sem izvedel "bandži" brez elastike s šest metrov...s svojim precej kilami..
Brez zlomov malo podplud.. čista šreča.. kake 14 dni malo boleče hodil, lahko bi pisal od svetega Petra.

3. "Fleksarca" ene parkrat sem že izvajal piling kože.. pa ne "diamantni" kot kak Matoz, hehe..

Pa še bi se našlo..

Nauk te basni.. Poleg vse previdnosti, rabiš v življenju tudi PRECEJ SREČE..!!

Trkam ob trdo glavo...

(Jasno pri 18 ++ si sam zase odgovoren)

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za ogrevanje in toplo vodo
06.11.2019 ob 16:24:24
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za  ogrevanje in toplo vodo
ClimateHub je nova rešitev družbe Samsung za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Z enostavno namestitvijo, enostavnim zagonom,... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »