Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Nov gradbeni zakon

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nov gradbeni zakon
Da.
Za manj zahtevne objekte rabiš samo izjavo gradbenega nadzora kateri pokrije z izjavo ostale instalacije.
Ali je to preverjeno ali ne?
Če sem pravilno razumel zakon, je nadzornik pravna ( ali fizična) oseba, ki imenuje vodjo nadzora.
Papirje podpisujeta torej nadzornik ( odgovorna oseba oziroma direktor) in vodja nadzora.
V praksi je to lahko ista oseba, ni pa nujno.
https://www.zurnal24.si/slovenija/samog ... lnlarticle
a je bral kdo tale članek nekak jih ne razumem sploh citiram odstavek iz članka

''Pustimo za zdaj ob strani zahteve, ki jih investitorju in izvajalcu predpisuje gradbeni zakon. „Samograditeljstvo pade v trenutku, ko najamete zgolj enega izvajalca,“ pravijo v podjetju Prodom biro, ki se ukvarja s pojektiranjem in tudi nadzorom nad gradnjo. Samograditeljstvo namreč ne pomeni, da boste na primer sami naredili izkope in temelje ter pozidali zunanje in predelne stene, okna, elektronapeljavo in ogrevanje pa vam bodo vgradili obrtniki ali podjetja. ''

se pravi če si kot samograditel ne moreš najeti nekoga da ti naredi izkop, napelje elektriko... mal se mi sdi neumno to tudi izvajalci najemajo podizvajalce... če mi nekdo naredi izkop ali zabetonira plato in pri tem izstavi račun kaj je narobe s tem pač nadzornik more izvršit kontrolo in to je to vsaj sam si tako tolmačim zakon
Po mojem je samograditeljstvo v smislu trenutno veljavnih zakonov le farsa. Zakoni ti za niz dejavnosti gradnje določajo tujega izvajalca, pomeni, da ne gradiš sam. Verjamem, da država s svojimi zakoni mora skrbeti za varnost državljanov. Po mojem bi naj skrbeli tako, da bi kontrolirali (po možnosti prezplačno) njihovo gradnjo za lastne potrebe. Zakon naj določa stanje izgradnje ne pa graditelja.

Razumem, da posameznik ni sposoben kvalitetno izvesti določenega detajla gradnje in najame nekega izvajalca. Ne razumem pa ustavne svobode dela, če jo država krati z določitvijo osebe, ki lahko izvaja določeno fazo gradnje.
Nimam časa - sem v penziji!
A ti država pusti, da se špilaš dohtarja razen na sebi? S tem ko sam zgradiš zgradbo pa nikoli v potencialno nevarnost ne spravljaš le sebe. Ajde, stopnja zahtevnosti ni glih enaka. Že sama ideja, da itak zna vsak postavit bajto, je absurdna. Večina ljudi danes še betona ne zna zmešat, kaj šele razume kakšne modernejše standarde protipotresne gradnje ali kaj podobnega. Še gradbince včasih slišiš kako pametujejo, da je projektant čist pretiraval z armaturo in to itak nima smisla, "dajmo vsi mal prišparat pa naredimo tako kot včasih". In potem imaš nevednega investitorja, ki se s tem itak strinja ter nadzornika, ki se obrne stran in zabava je tu. Za napake itak ne bo noben odgovarjal...

Ne pravim da kvalitetna samogradnja ni mogoča, ampak po drugi strani pa tud kak šalabajzer včasih koga naključno pozdravi, pa to še ne pomeni, da regulativa ni smiselna.
@spirau, tukaj se ne gre za nič drugega, kot da se gradnja hiše čim bolj podraži in da država pobira vedno več in več davka.

Naj država poda statistiko koliko hiš v samogradnji se je že podrlo. Sedaj pa se vedejo tako, kot da je gradnja hiše res tako hudo zahteven projekt. Več sto let si ljudje že postavljajo hiše, pa niso imeli nobenih projektantov, pa ni nobenega problema. Poglejte si kakšne gromozanske hiše so se gradile v Jugoslaviji pa te hiše še vedno stojijo. Sedaj se pa delajo precej manjše hiše, pa je takšno hišo tako težko postaviti, da rabiš sto različnih nadzornikov.

In potem se je pisalo, da bodo poenostavili gradnjo.

Pri gradnji bi moral podati projekt kako bo hiša izgledala zunaj, da ne kazi okolice. Kako pa ti hišo gradiš pa ne rabi brigati nikogar, saj bo v hiši živel ti. Kaj državo briga kako imaš ti razporejene prostore v hiši?

Daj mi povej kaj, k bolj kakovostni gradnji pripomore, gradbene tabla, prijavljanje gradbišč, zaščitne ograje...
Logika, da te kap. Ne mores verjet, kaj vse preberes na tem forumu.
Morda se hise ne podirajo, ker veljajo neki standardi in zakoni in se jih vecinoma drzimo?
Preveri potrese v bivsi Jugi ali pri sosedih Italijanih v zadnjih 100 letih. Posledice slabe gradnje so hude. Ocitno je clovek res v totalnem zanikanju, dokler se mu pod ritjo ne trese.
Hiso lahko na trgu prosto prodas. Vsak objekt mora izpolnjevati bistvene zahteve oz. minimalne standarde za vsakokratnega lastnika. Gradnja hise tako ne more biti prepuscena presoji posameznikov in mora biti regulirana.
Nisem proti samograditeljstvu, sem pa proti prostim rokam nestrokovnim investitorjem - zgornji zapis je tipicen primer razmisljanja.
wolfram Napisal:Vsak objekt mora izpolnjevati bistvene zahteve oz. minimalne standarde za vsakokratnega lastnika. Gradnja hise tako ne more biti prepuscena presoji posameznikov in mora biti regulirana.
Nisem proti samograditeljstvu, sem pa proti prostim rokam nestrokovnim investitorjem - zgornji zapis je tipicen primer razmisljanja.
Točno tako sem tudi s svojim zapisom mislil. Bistvene zahteve in standardi objekta naj bodo z zakonom določeni. Potem ni treba določati človeka, ki naj neko delo opravi.

Država, ki sprejema zakone mora tudi skrbeti za izvajanje teh zakonov. Ne moreš kontrole izvajanja zakona zaupati nekomu, ki komercialno tudi izvršuje izvajanje gradnje in ima komercialno pogodbo z investitorjem. Kontrolo izvajanja zakona mora vršiti državni uradnik plačan iz proračuna, seveda pa se proračun lahko polni tudi s takso za izvajanje kontrole in z globami za neizvajanje zakonov.
Nimam časa - sem v penziji!
vmat Napisal:Daj mi povej kaj, k bolj kakovostni gradnji pripomore, gradbene tabla, prijavljanje gradbišč, zaščitne ograje...

Pred davnimi leti je en sošolec ponoči padel v eno tako nezaščiteno gradbeno luknjo. Da ni bil povsem trezen ni tako bistven nauk zgodbe kot to, da si je iz iztožene odškodnine za manjšo poškodbo kupil motor pa še kaj mu je ostalo.

Da ne razumeš zakaj se ne gradi več kot včasih samo dokazuje mojo poanto in ti jo je lepo razložil že wolfram. Primerjaj samo škodo in žrtve kakšnih primerljivih naravnih katastrof (potresi ali kaj drugega) recimo na Japonskem ter v Indoneziji, Peruju ali kje drugje, kjer se gradi po domače.

Itak vsak zna naredit bajto in jo dela samo zase (in družino, obiskovalce, bodoče lastnike...)
In drzava naj zaposli 5000 nadzornih da bo lahko delala nadzor? In cist "cudezno" bodo potem samo "samogradnje" grajene in nic vec za trg?

Btw cestne hitrosti so zakonsko dolocene. Nadzor se (kao) izvaja. Policistov je kar nekaj. Se vozimo po omejitvah?

Btw kako bos vedel kak in kako moras delati ce pa niti ne ves kaj ne ves... zakaj so nadzorni zakonsko doloceni? Ker se je delalo na hojladri. Dolgo casa. In se ne bi spremenilo ce ne bi bilo tega. Potem pa pridejo 0ametni ljudje in recejo da dolocenih staticnih zadev v gradnji itak ne rabis... ker ktera hisa sw je pa ze podrla? Ce one iz blata se vedno stojijo...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
wolfram Napisal:Morda se hise ne podirajo, ker veljajo neki standardi in zakoni in se jih vecinoma drzimo?

Ja, takšnih standardov so se ljudje držali tudi, ko ni bilo potrebno imeti nobenega nadzornika, projektanta...

wolfram Napisal:Nisem proti samograditeljstvu, sem pa proti prostim rokam nestrokovnim investitorjem - zgornji zapis je tipicen primer razmisljanja.

Ja, sedaj si ti predstavljaš, da bom v zemljo zabil tri stebre in bo to osnova za hišo? Noben ni tak kreten, da bo zapravil več 10.000€ za hišo, ki se mu bo podrla ob najmanjšem potresu? Toda za to ne rabiš nadzornika. Dovolj bi bilo, da ti izvajalec poda izjavo, da je gradil v skladu s projektom. Vsaka firma pa tako mora biti zavarovana. In potem naj odgovornost nosi izvajalec. Ne pa, da ti potem nadzorniki poberejo lep kupček denarja, za brez veze.
spirou Napisal:Pred davnimi leti je en sošolec ponoči padel v eno tako nezaščiteno gradbeno luknjo. Da ni bil povsem trezen ni tako bistven nauk zgodbe kot to, da si je iz iztožene odškodnine za manjšo poškodbo kupil motor pa še kaj mu je ostalo.

Če bi bilo kaj pravice, bi moral jaz imeti takšno osebo pravico tožiti za motenje posestvi, ne pa da moram skrbeti, da ne bo padel v jamo.
Saj, tudi vlomilca se ne smeš dotaknit, ga boš naj...

Skok na forum:

Zadnje novice