Gradnja in obnova > Energijski viri
DEBATA no. 2 - poraba kwh (če se da) za ogrevanje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEBATA no. 2 - poraba kwh (če se da) za ogrevanje
lukahr Napisal:Pomoje se še segreva vse skupi, ce laufa samo par dni, da se tlaki segrejejo traja kr precej časa.
Pri nas Nibe f2120-16 na radijatorjih pri ogrevanih 180m2 z borno izolacijo (5cm siporexa na betonske kvadre) pa je dvizni vod 30 za 21-22° v hisi zadost te dni. Kompresor dela z 25hz vsako uro pa pou po 25min
te dni se jaz v hiši še klimo laufal..... :lol: daj mi samo povej, kaki so radiatorji na otip pri 30° vtoka? Sam imam že peto leto FWHP in sem kaj hitro prišel do zaključka, da je vse pod 33° totalno brezveze, da sploh kaj dela, zato sem spodnjo T vtoka omejil na 33°
Energetik81 Napisal:Kar je OK, meni je vseeno, če TČ par ur/dan izklopijo, če v zameno dobim nižjo ceno v ostalih urah dneva.
meni tudi....če izolacija prebavi nočno redukcijo (6-7ur) iz 22 mi v najhujši zimi čez noč ne pade pod 20 se tudi strinjam, da mi izklopijo za dve uri preko dneva, vendar ne od 17-22h....
- kdo bo določil kdaj? jaz-oni(operater)
saso: niti pod razno, ne mores verjet, pr 31 nasi grejejo, samo problem je k je TC premocna in taktira. Sam dost velki morjo bit. Pr ocetu je min. temp. 32 (pri nas 31) in je v obeh hisah 22+. Sam pr njih je krivulja bistveno bolj szrma.
mam jaz tud večino predimenzioniranih radiatorjev, ampak nekako sem prišel do tistih famoznih 33° .......recimo glih danes: zjutraj +3 v hiši 20,9 zalaufa ob 06:30 in lovimo notranjo 22 ob 10:00 že prebije notranjo 22,5 in ugasne.......
razmišljam naglas: če bi imel 31, bi teh 22,5 dosegla uro ali dve kasneje....je pa res zanimivo, da skoraj hladen(ne morem reč mlačen, ker to ni, je manj kot mlačen, na 32 se nekaj začne dogajat oz. posuši brisačo lojtra v kopalnici) radiator da nekaj od sebe...
Ja, sam pol ko prebije in ugasne rata obcutek hladu, ker zrak vec ne krozi. Zato je men bols da dela pa raj interval med vklopi povisam (zdaj mam na 25 minut). Je pa res, da zdaj pr teh temperaturah je vse skup brez veze, k so te masine cist premocne.
Ja pri 30 so bolkone mrzli a zgleda so zadosti predimenzionirani da je učinek pri nas je minimum nastavljen na 28 ker pri 30 se takoj prevec segreje ker ni notranjega termostata. V vsakmu primeru pa je za te temperature vse skup premočno Big Grin
JaBK Napisal:en kveščn. kar se tiče vremena, smo se mensezdi tudi v debati pogovarjali. hočem z metea dol vzeti povprečno T za Brnik, pa mi ne pokaže. ali lahko en proba če je problem pri meni ali pri njih. Malce je bil hladnejši, kot lanski, po občutku.
Povprečno v katerem obdobju, dnevno, letno?
Za september jo očitno še ni, sicer pa pazi, ker sta za Brnik 2 krogca na zemljevidu, en pod drugim, in eden nima podatkov.
Povprečno mesečno za september. Obdobje lahko izberem, dela meteo z dvodnevnim zamikom. Izberem glavno meteorološko postajo Brnik in potem mi ne da cifre se je že v preteklosti zgodilo, da mi kdaj ni, pa sem drugikrat probala, pa je potem bilo. Sem mislila da samo mene heca spet nekaj, pa se mi zdi, da je napaka na njihovi strani. Bom pač počakala, da zrihtajo.
@Jabk
Podatki za nazaj so na razpolago z nekim časovnim zamikom. :? Vrjetn jih še ročn not tipkajo! :lol:
Ja 2 dni. Sej lahko probas. Danes so na voljo podatki - dnevni do 6.10. Tudi dnevni za september so že. Nima veze, mene je bolj zanimalo, če samo meni ne dela. Bodo že zrihtali
sašo65 Napisal:te dni se jaz v hiši še klimo laufal..... [emoji38] daj mi samo povej, kaki so radiatorji na otip pri 30° vtoka? Sam imam že peto leto FWHP in sem kaj hitro prišel do zaključka, da je vse pod 33° totalno brezveze, da sploh kaj dela, zato sem spodnjo T vtoka omejil na 33°

Sašo, ta tvoja izjava ni noben argument. Argument je lahko le fizika.

In to je, da vsak radiator, ki je toplejši od zraka, greje! Če ima le dovolj moči napram toplotnim izgubam objekta, bo vzdrževal temperaturo prostora. In čim nižjo temperaturo radiatorja boš dosegel, manj bo porabila tč zaradi boljšega COPa.

Zdaj ti lahko tiščiš temperaturo radiatorja z nastavitvami vedno nad 33 neglede na dejanske potrebe objekta in si vesel kot Marija, ker ti da dober občutek, ko se ga dotakneš z roko. Zaradi "pregrevanja" prostora ti bo seveda korektor izklapljal tč. In si spet vesel kot Marija, kar misliš "mater, tč mi spet špara".

Vendar si delaš medvedjo uslugo. Edino res res je samo to: TČ porabi najmanj takrat, ko dela neprestano (tudi obtočna črpalka) z najmanjšo možno temperaturo radiatorja še ravno zadostno, da lahko pokrije toplotne izgube. In pika.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
lukahr Napisal:Pomoje se še segreva vse skupi, ce laufa samo par dni, da se tlaki segrejejo traja kr precej časa.
Pri nas Nibe f2120-16 na radijatorjih pri ogrevanih 180m2 z borno izolacijo (5cm siporexa na betonske kvadre) pa je dvizni vod 30 za 21-22° v hisi zadost te dni. Kompresor dela z 25hz vsako uro pa pou po 25min

Sem ti dal napačen podatek. Delovna frekvenca kompresorja ni 30 - 70 ampak 25 - 60 hz
V nasprotju s kompresorjih v nekaterih klima TČ kateri se vrtijo tudi s 120hz se zaradi daljše življenske dobe in tišjega delovanja v boljše naprave vgrajujejo kompresorji z več cm3 in manj obrati
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
alanford Napisal:TČ porabi najmanj takrat, ko dela neprestano (tudi obtočna črpalka) z najmanjšo možno temperaturo radiatorja še ravno zadostno, da lahko pokrije toplotne izgube. In pika.
drži
alanford Napisal:...... kar misliš "mater, tč mi spet špara".
nimam kaj šparat_cca dobrih 300€ porabe (v štirih letih +-20€) je že tako malo, da manj niti pod razno ne more...
alanford Napisal:Zdaj ti lahko tiščiš temperaturo radiatorja z nastavitvami vedno nad 33 neglede
33 sem določil, glede na videno že prvo leto ogrevanja...manj je meni brez veze in škoda da TČ sploh dela(taktira) če mora spuščat 30 ali celo manj v radiatorje... ....raje vidim, da prej doseže tistih 22,5 in je par ur na off
- brez veze mi je tudi, da dela od 23-05 zjutraj, kajti tisti padec slabi 2° nadomesti in to na "izi" še skoraj v tisti uri poceni elektrike...(tudi to ne gledam, imam razmerje VT/MT 60:40 )
alanford Napisal:
sašo65 Napisal:te dni se jaz v hiši še klimo laufal..... [emoji38] daj mi samo povej, kaki so radiatorji na otip pri 30° vtoka? Sam imam že peto leto FWHP in sem kaj hitro prišel do zaključka, da je vse pod 33° totalno brezveze, da sploh kaj dela, zato sem spodnjo T vtoka omejil na 33°

Sašo, ta tvoja izjava ni noben argument. Argument je lahko le fizika.

In to je, da vsak radiator, ki je toplejši od zraka, greje! Če ima le dovolj moči napram toplotnim izgubam objekta, bo vzdrževal temperaturo prostora. In čim nižjo temperaturo radiatorja boš dosegel, manj bo porabila tč zaradi boljšega COPa.

Zdaj ti lahko tiščiš temperaturo radiatorja z nastavitvami vedno nad 33 neglede na dejanske potrebe objekta in si vesel kot Marija, ker ti da dober občutek, ko se ga dotakneš z roko. Zaradi "pregrevanja" prostora ti bo seveda korektor izklapljal tč. In si spet vesel kot Marija, kar misliš "mater, tč mi spet špara".

Vendar si delaš medvedjo uslugo. Edino res res je samo to: TČ porabi najmanj takrat, ko dela neprestano (tudi obtočna črpalka) z najmanjšo možno temperaturo radiatorja še ravno zadostno, da lahko pokrije toplotne izgube. In pika.

Mene pa zanima ali je tudi zdaj smiselno ogrevat 24/7 pa maker spustimo vodo v radjatorje po 30 °c ?? Ali so urniki boljsa izbira pac malo visja krivulija ..
Alan ali ogrevas v tem obdobju 24/7 in koliko je dv v radiatorje?

Poslano z mojega LG-H850 z uporabo Tapatalk
Ne. Prav imaš. Seveda trenutno ne ogrevam 24/24 7/7. Imam vključen urnik. Ugasnjeno med 6:00 in 15:00. Poleg tega, če imam krivuljo malo previsoko in/ali ne v hišo upre sonce in/ali se doma več kuha in/ali ..., mi sobno tipalo izklopi gretje.

Žal se idealno nizko krivuljo ne da nastaviti, ker razmere niso vedno enake. Preveč je spremenljivk. Da bi pa TDV omejil nad 33stC mi pa na kraj pameti ne pride. Zunanje tipalo mi kaže 15stC. TDV pa je 31.7 stC.

Ok se strinjam kako bi pa bilo ce bi sli na 24/7 ogrevanje v tem obdobju in dv spustili pod 30 na radjatorjih in z tem omogocali zadosti toplo cop bi bil odlicen kaj pa poraba....

Poslano z mojega LG-H850 z uporabo Tapatalk

Skok na forum:

Zadnje novice