Gradnja in obnova > Energijski viri
DEBATA no. 2 - poraba kwh (če se da) za ogrevanje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEBATA no. 2 - poraba kwh (če se da) za ogrevanje
Za taktiranje se smatra 5 ali več vklopov 1/h
Vse kar je manj se smatra kot normalno in pravilno delovanje TČ. Če imaš en vklop na h je v teh vremenskih pogojih čisto super. Če boš preveč povečal °M se ti zna zgoditi, da bo prišlo do malenkostnega nihanja notranje temperature, kar se še posebej pozna pri ne akumulacijskih (montažnih) hišah. Pri tebi verjetno tega ne bo zaznati.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Trenutno na -90°M ni zaznati nobenega nihanja temperature tako da je vredu zaenkrat ostaja tako Smile
Hiša je še brez fasade (samo talno povsod) in sem pričel z ogrevanjem (sem firbčen in se igram z nastavitvami). Glede nastavitev TČ se še učim, tako da je možno, da sem glede nastavitev ustrelil čisti mimo. :oops:

Želena temperatura je 21 stopinj. Hiša jo je po cca. dnevu ali dveh dosegla (iz 18 na 21).
Nastavil sem:
- krivuljo ogrevanja na 5
- maksimalni vtok na 40,
- sobni korektor na 21 stopinj
- in spremenil kompresor degree minute iz -60 na -90.

Pri statusu ogrevanja vidim, da je degree minute visok (trentno -448DM).
Je podaljšan čas delovanja kompresorja posledica prevelike spremembe kompresor degree minute iz -60 na -90.? Degree minute sem namreč prestavil, ker je bila pri -60 temp. zabetonirana pri 21 stopinjah.
Kaj je dejansko bolje, da kompresor deluje manjkrat po več časa skupaj ali večkrat po manj časa? Pri -90 nastavitvi opažam, da pumpa deluje s precej večjim % moči.

[Slika: status.jpg]
[Slika: return-temp-slave1.jpg]
[Slika: calculated-flow-temp.jpg]
[Slika: degree-minute-setting.jpg]
[Slika: heat-medium-flow.jpg]
[Slika: heat-medium-flow.jpg]
[Slika: heating-curve.jpg]
[Slika: outdoor-temp.jpg]
[Slika: return-temp.jpg]
[Slika: room-sensor-setting.jpg]
[Slika: room-temp.jpg]
S koliko Hz ti dela kompresor ? Katero TC imaš koliko kw
NIBE F2120-12 in pa notranja VVM320.

Degree minutes heating je trenutno prilezel do -345DM, kompresor je na na 53Hz, supply temp (28. 8 ), return temp (25. 2 ), pump speed heating medium na 91%.
Pomoje se še segreva vse skupi, ce laufa samo par dni, da se tlaki segrejejo traja kr precej časa.
Pri nas Nibe f2120-16 na radijatorjih pri ogrevanih 180m2 z borno izolacijo (5cm siporexa na betonske kvadre) pa je dvizni vod 30 za 21-22° v hisi zadost te dni. Kompresor dela z 25hz vsako uro pa pou po 25min
Tlaki ne rabijo več kot 3h, da se segrejejo na konstantno temperaturo. Izmerjeno zdaj, ko sem segreval kopalnico samo zvečer. V 2h urah so ploščice dosegle iz 21° cca. 26°, nato je še kakšno uro počasi lezlo proti 27°. Niso to dnevi, kot nekateri mislijo.
Je pa res, da potem precej dalj časa še traja, da se segrejejo še masivne stene/plate/itd. Ampak samo talno pa niti ni tako slabo odzivno.
Dober članek na temo preskrbe z električno energijo:
http://www.delo.si/gospodarstvo/podjetj ... ceptu.html

Citat:Ogrevanje se spreminja

Izzivov, povezanih z električnim omrežjem, ki je v 94 odstotkih v lasti elektrodistributerjev, je veliko že danes. Večja težava kot električni avtomobili so toplotne črpalke, katerih poraba hitro raste. Tako se je letos prvič zgodilo, da je bil presežek porabe elektrike v nedeljo popoldne.

Citat:Za električne avtomobile so napovedovali bum, a gre razvoj, hvala bogu, po naravni poti. Veliko bolj čutimo toplotne črpalke. Vse nove hiše hočejo priključek za toplotno črpalko, lastniki starejših hiš pa prosijo za povečanje moči, s treh 20 na tri 25 amperske varovalke. Tudi električni avtomobil zdaj vozi za ceno kave, to ceno bo treba pobarvati, podobno kot ceno dizla ali plina. Tehnično je mogoče vse, a tudi stane.

Citat:»Že danes bi lahko zagnali drugi blok jedrske elektrarne, pa bi komaj zadovoljili normalne potrebe v regiji.

IMO je na obzorju je višja cene elektrike, zaradi proprostega ponudbe/povpraševanja.
tudi jaz mislim da bodo TČ kmalu "pobarvali"trenutno se nam (ki kurimo drva oz klasične energente) lastniki tč smejijo v obraz z porabo cca 500-700€ letno za ogrevanje ....da ne govorim o konfortnosti ogrevanja z tč. Ne vem pa kakko bodo to ločili elektriko ki jo porabiš za ogrevanje in drugo elektriko.
Nič ne bodo barvali, samo ponudili nam bodo več-tarifne pogodbe, torej da lahko za čas x-ur pošljejo signal za izklop TČ. Kar vsaj nekatere TČ že omogočajo, vsaj moja.

Kar je OK, meni je vseeno, če TČ par ur/dan izklopijo, če v zameno dobim nižjo ceno v ostalih urah dneva.
Ima kdo kakšno simpatično aplikacijo ali excel predlogo za vpis dnevne porabe (da izračuna dnevno povprečje četudi kakšen dan ne vpišem - pač naredi povprečje večih dni in potem izriše graf porabe skozi mesec? Moralo pa bi laufat na androidu, da kar v telefon sproti vpišem.

Nekaj sem si pripravil v Excelu, pa nisem najbolj zadovoljen. Sigurno kaj takega že obstaja...
za androida imas ECAS. dela točno to kar želiš.
http://ecas.netzheimat.at/download
to je to?
Ecas v google store vpisi Smile super aplikacija dela kar more
en kveščn. kar se tiče vremena, smo se mensezdi tudi v debati pogovarjali. hočem z metea dol vzeti povprečno T za Brnik, pa mi ne pokaže. ali lahko en proba če je problem pri meni ali pri njih. Malce je bil hladnejši, kot lanski, po občutku.

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
19.05.2022 ob 13:41:01
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat  - Popolnost bivanja v hiši, kjer diši po domu Kje: okolica Bleda Kdaj: v... Beri dalje »
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
21.04.2022 ob 07:06:17
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit Dobrodošle stranke vseh bankUjemite nizke obrestne mere in... Beri dalje »